ctiborstrm
08.09.05,10:39
RAd by som vedel, ako ukoncit cinnost predsedu spolocenstva

Tento post som prebral 04.2004 a oficialne som bol registrovany 05.2004, Avsak v 04.2005 uz nebyvam v to bytovom dome, kde je som zastaval post predsedu a chcel by som vediet ako to zanechat.
NIKto to nechce prevziat.
Neviem ci mozem len tak to prestat vykonavat, pretoze moje meno figuruje vo vsetkych uradnych listinach daneho spolocenstva. Myslim ze som v sachu.

Vie mi niekto poradit
sklenkova
08.09.05,14:46
Musíš doručiť písomnú výpoveď členom predsedníctva. Prečítaj si zmluvu ,ale zdá sa mi,že nemôžeš byť predseda SVB ak v si tam neni vlastník bytu.Okrem toho ak im dáš výpoveď-písomnú- musia ju prijať,určiť nástupcu a do 3 mesiacov prevziať doklady-je to v zmluve- nie je to o tom čo chcú.-takisto sú povinní ťa všade oznámiť, že už nie si predseda...
ctiborstrm
09.09.05,05:32
Musíš doručiť písomnú výpoveď členom predsedníctva. Prečítaj si zmluvu ,ale zdá sa mi,že nemôžeš byť predseda SVB ak v si tam neni vlastník bytu.
---- tu je zadrhel - oni to vedia - mozes na zaklade novelizacie zakona podla par. 7c zakona c.182/1993 z 1.7.2004. Tato novelizacia to dovoluje, pretoze umoznuje zlucovanie spolocenstiev do celkov, resp. nie je to striktne povedane.

Okrem toho ak im dáš výpoveď-písomnú- musia ju prijať,určiť nástupcu a do 3 mesiacov prevziať doklady-je to v zmluve- nie je to o tom čo chcú.
----- takze treba to poslat podpredsedovi, vsetkym clenom spolocenstva, revizorovi a zastupcovi spravcovskej firmy? Ak ano, dobre, pripravim si to....

-takisto sú povinní ťa všade oznámiť, že už nie si predseda...--- Ved to je ta vec co mi vrta v hlave, pretoze podla zakona c.182/1993 + jeho novelizacie je predseda zodpovedny za skody spolocenstvu. Nerad by som sa stal tohoto obetou (par. 7c ods.3).

Verim ze mate pravdu, lebo s tymi personami z minuleho storocia to dalej nejde .....
(najnovsia myslienka) Alebo si dam take podmienky, ktore nie su schopny splnit a toto za zapise do zapisnice zo stretnutia, ktora bude v podstate distribuovana kazdemu.
Janca
09.09.05,05:46
Súhlasím so sklenkova len s tým rozdielom, že štatutár nemusí byť vlastník bytu v bytovom dome, kde je predseda. Určite v zmluve sú presne špecifikované práva a povinnosti predsedu, jeho volba aj odvolanie.
Súhlasím s postupom doručiť žiadosť o uvoľnenie z funkcie, uviesť "rozumné dôvody", v SVB nemôže zostať "bezprávie" a rada alebo RK musia určiť "dočasné velenie", popr. nastáva moment na zrušenie SVB, ak ho nemá kto spravovať. Je to dôvod na zvolanie zhromaždenia vlastníkov bytov, kde sa určí jeho ďalší osud - nový predseda, nový správca, alebo zrušenie SVB ...
sklenkova
09.09.05,17:34
Predseda SVB je buď vlastník bytu-zvolený predseda, alebosplnomacnený zástupca vlastníkov bytov a NP- správca.Vychádzala som z toho, že bol vlastník a bol zvolený- ako to ma byť- na určité obdobie,teraz byt už nevlastní,alebo tam nebýva ale v každom prípade by mal mať zastupujúceho podpredsedu +predstavenstvo, ktorému dá písomnú výpoveď,čo mal spraviť už predtým než sa odsťahoval.Odovzdá im doklady a tým to skončilo,iba ak by sa chcel stať ich správcom,ale podla reakcie nie.Ono je to asi všade problém nájsť človeka,ktorý to bude robiť.Ja som sa dala na to naviesť ,najprv ako zástupa a robím to už dodnes,bola som do pol pása v sadre a nikto to nechcel prebrať,správca nie je riešenie-aj tak musí byť niekto z domu kto kontroluje podpisuje....
Heni
06.08.06,17:15
viete niekto, ako sa teda dá "vyvliecť" z funkcie a nebyť predsedom? obdobie, na ktoré bol volený sa síce ešte neskončilo, ale predseda zo zdrav. dôvodov už nemôže byť predsedom... ako postupovať?
Elena Navrátilová
06.08.06,17:31
Písomne na radu oznámiť, že chce skončiť s funkciou. Na zhromaždení dať zvoliť nového. Napísať ako dôvod zdravotné dôvody.
Judita 27
06.10.06,11:34
Čo sa stane s SVB ak predseda, podpredseda, účtovník v jednej osobe odstúpi od funkcie?:eek:
Na dlhú diskusiu, ale vopred ĎAKUJEM!
Halli
06.10.06,13:03
Judita veľa sa toho tu o tom už popísalo, treba si len pozriet, alebo vyhladat jednotlive temy. maš to trošku pomylene. SVB musí s každým vlastníkom uzatvorit so zakona zmluvu o spoločenstve vlastn. bytov a nebyt. priest. Ine je zmluva o tom že sa vykonava sprava- zmluva o dielo ap.Čo sa týka kontroly predsedu, može ho kontrolovat na požiadanie každý člen SVB, čiže vlastník bytu, čo sa týka fondu a ani ostatné učtovanie nieje tabu.Ostatné sa dozvieš až sa tu trocha porozhliadneš, nebudeme sa tu opakovat, je to na dlho :) .Ešte niečo, pozrisi aj zmluvu o založení SVB a dozvieš sa všetky pravomoci a preštuduj ešte zakon 367.pa
DANUS
11.10.06,12:36
Zdravim poradaci,

chcela by som poziadat o vzor listu na odstupenie z postu predsedu. Nestiham to robit u nas v dome to nikto nechce ( viem uz aj ja teraz preco) viem ze sa tu o tom pisalo ale nejaky navrh nema niekto? Budem povdacna.
Vraciame sa spat do spravcovskej, viem nie je to ziadna vyhra ale ked nie je nikto kto by to bral co uz.

Dakujem a prajem pekny den

Dana
Orim
11.10.06,18:33
Na to nie je vzor. Napíš normílne, že končíš a basta. :)
peton
11.10.06,19:18
Súhlasím s Orimom, a dokonca som si nie istý, či je povinnosť tam písať dôvody.
Elena Navrátilová
11.10.06,19:19
Dôvody sa písať nemusia.
DANUS
12.10.06,07:56
dakujem pekne za vyjadrenia .
pitu1
30.12.06,09:28
Prajem prijemny den,

mam jednu zavaznu otazku. Moje funkcne obdobie ako predsedu SVBaNP konci k 1.3.2007. Kedze dalej nemienim pokracovat, nastava u nas prakticky tento problem:
nie je ziaden kandidat na predsedu (v spolocenstve vladne nezaujem), potrebny pocet hlasov na zrusenie SVBaNP resp. zmenu spolocenskej zmluvy alebo zmeny spravy (napr. novy predseda, ale vsetky sluzby cez mandatnu zmluvu na externu spolocnost) je 2/3 hlasov vsetkych vlastnikov (neplati pravidlo hodiny po zaciatku zhromazdenia a nadpolovicnej vacsiny zucastnenych), ako to riesi zakon o spolocenstvach resp. prakticky dosah toho, ze po 1.3 nebude predseda?
nakolko 2/3 hlasov vsetkych vlastnikov je nezmyselna kvota, ktoru nemame sancu pri najbliszej schodzi naplnit (na zhromazdeni dosiahneme vzdy po hodine maximalne 30-40% hlasov vsetkych vlastnikov)

Dakujem
D123
13.02.07,10:46
Mna by tiez zaujimalo ako dalej BEZ PREDSEDU.
Ked jeden predseda konci, zvolane zhromazdenie, ktore je uznasaniaschopne (viac ako 50% zo vsetkych hlasov) nezvoli ani jedneho z dvoch kandidatov, pretoze ziaden z nich nedostane nadpolovicnu vacsinu vsetkych hlasov vlastnikov (co je apropo pri ucasti 51% logicke). A uz vobec nas nie je 2/3 na prechod pod spravcu.............bezvladie............Funguje niekto ako SVB bez predsedu?
Halli
13.02.07,19:26
Mna by tiez zaujimalo ako dalej BEZ PREDSEDU.
Ked jeden predseda konci, zvolane zhromazdenie, ktore je uznasaniaschopne (viac ako 50% zo vsetkych hlasov) nezvoli ani jedneho z dvoch kandidatov, pretoze ziaden z nich nedostane nadpolovicnu vacsinu vsetkych hlasov vlastnikov (co je apropo pri ucasti 51% logicke). A uz vobec nas nie je 2/3 na prechod pod spravcu.............bezvladie............Funguje niekto ako SVB bez predsedu?

Fungovať môže teoreticky, ak je tam človek ktorý zabezpečuje chod služieb spojených s užívaním bytov, avšak predseda je štatutár a jeden z orgánov SVB, takže bez toho by to nemalo byť.Dá sa to na čas, ale podľa zakona je to neprípustné i keď inak to u Vás asi nejde. No a tá učasť svedčí len o tom akí s prepáčením hlúpi a benevolentní sú ľudia v niektorých panelákoch, ktorým je jedno čo sa robí vonku za zacapenými dverami svojho bytu...
Heni
13.02.07,19:29
Mna by tiez zaujimalo ako dalej BEZ PREDSEDU.
Ked jeden predseda konci, zvolane zhromazdenie, ktore je uznasaniaschopne (viac ako 50% zo vsetkych hlasov) nezvoli ani jedneho z dvoch kandidatov, pretoze ziaden z nich nedostane nadpolovicnu vacsinu vsetkych hlasov vlastnikov (co je apropo pri ucasti 51% logicke). A uz vobec nas nie je 2/3 na prechod pod spravcu.............bezvladie............Funguje niekto ako SVB bez predsedu?
a keby ste sa na zhromaždení dohodli na písomnom hlasovaní?
Halli
13.02.07,19:37
a keby ste sa na zhromaždení dohodli na písomnom hlasovaní?

Heni myslíš to dobre, ale ja si myslím, že kde niet rady niet ani pomoci... Ak sa nevedia dohodnuť verejne, potichu ich to nespojí. :(
Orim
13.02.07,19:42
Heni myslíš to dobre, ale ja si myslím, že kde niet rady niet ani pomoci... Ak sa nevedia dohodnuť verejne, potichu ich to nespojí. :(


Ale potichu môžu byť presvedčení :)
Halli
13.02.07,19:45
Nechcela by som byť presvedčená potichu za predsedu Orimko- to sa vráti...:o
Jumil
13.02.07,19:56
Podla mojho nazoru pravne najcistejsie je podat zalobu na sud, aby o veci rozhodol. Aj po 1.3.2007 budete zapisany na KU ako statutarny organ, a teda zodpovedny za chod SVB ( revizie bleskozvodov, elektroinstalacie, plynu atd.) az do zapisu noveho predsedu.
D123
13.02.07,23:05
To slavica:
Ha, panelak :-D - my sme dvojrocna novostavba a aj tak im na tom nezalezi.

To Heni:
Sorry, nesuhlasim, v zakone sa pise, ze predseda je voleny na zhromazdeni.......t.z. prezentacia, volenie skrutatora, zapisovatela.......

To Jumil: Si si isty? Viem o SVBNP ze su bez predsedu a tento fakt je uvedeny aj v zozname KU. Podla mna staci fakt, ze sa nikto novy nezvolil, zaslat formou zapisnice na KU. Ved predsa to mas ako ked davas vypoved v praci. Nemozu ta o 1/2 roka zalovat, ze im vznikla skoda 1/2 roka po tvojom odchode, lebo tam uz nie si! Zakon stanovuje co mas urobit - oznamit, rada zvola zhromazdenie s cielom volby predsedu a koncis 2 mesiace po oznameni...........podla mna tak ako v praci kvazi vypovedna doba.........nechcu ta pustit hned, tak potom najneskor o 2 mesiace a hotovo.
Orim
14.02.07,00:52
Nechcela by som byť presvedčená potichu za predsedu Orimko- to sa vráti...:o

Asi to vyznelo dosť blbo ale nemyslel som to tak.
Potichu v tomto prípade rozumiem tak, že nebudú ovplyvňovaní rozhodnutiami ostatných, ako to býva pri verejných hlasovaniach, keď chcú pred niekym vyzerať dobre.
Jumil
14.02.07,06:56
To: D123

Na KU sa musi predlozit zapisnica zo schodze vlastnikov alebo uznesenie s prislusnym kolkom, ze sa tak dohodli, az potom spravi KU zapis zmien zapisovanych skutocnosti. Prosim Ta ak SVB nema spravu kto vedie uctovnictvo, kto plati za sluzby: teplo, vodu, zabezpecuje opravy vyskytnutych sa poruch?
D123
14.02.07,09:35
No, to som aj ja zvedava - este nas to len caka. O tyzden mame pokus c.2-ako zvolit predsedu po druhe :)....ak nie, asi pojde zapisnica na KU, ze sa nikto nezvolil a nepresli sme pod spravu a uvidi sa.
zsolt69
09.12.07,15:09
Som predsedom spoločenstva. Chcel by som odstúpiť z funkcie na budúci rok kvôli medziľudským vzťahom.Viete mi poradiť ako by som mal postupovať? Existuje vzor tlačív pri odovzdávaní dokumentov?
zivan
10.12.07,07:28
Predseda spoločenstva, ktorý bol zvolený pred 3 rokmi vtedy doložil aj doklad o bezúhonnosti - výpis z registra trestov. Teraz po troch rokoch znovu kandiduje za predsedu. Musí pred voľbami znovu doložiť aktuálny výpis z registra?
Orim
10.12.07,20:40
Teoreticky áno.
Elena Navrátilová
11.12.07,04:27
Teoreticky áno. Ale prakticky, ak bude zvolený znovu ten istý predseda, nemusí sa na OU posielať požiadavka na zmenu predsedu v registri.
zivan
11.12.07,05:59
Otázka stojí skôr tak, či pred voľbami predsedu spoločenstva musia všetci kandidáti predložiť platný výpis z registra trestov t.j. bez ohľadu na to, či v minulom volebnom období vykonávali funkciu predsedu.
Má to byť prevencia, aby sa po voľbách dodatočne nezistilo, že novozvolený predseda spoločenstva nemá čistý register?
Elena Navrátilová
11.12.07,06:02
Bolo by vhodné do programu k bodu o voľbe predsedu dať aj oznam, že musí mať čistý register. A či si o výpis požiada už pred voľbami alebo bude kandidovať aj napriek tomu, že ho nemá čistý a po predložení sa zisí, že má nejaký záznam, tak sa budú musieť voľby opakovať.
Janca
11.12.07,06:12
1. Niektoré spoločenstvá požadujú pri predložení kandidátky doložiť čestné prehlásenie, že kandidát je bezúhonný a potom po zvolení dodatočne doloží výpis z registra trestov.
2. Podľa zistenia na úrade pre registráciu SVB nie je povinnosť žiadať zmenu zapisovaných skutočností, ak je nanovo zvolený pôvodný predseda, avšak doporučujú aspoň listom oznámiť, že sa voľby konali a nenastala žiadna zmena na poste predsedu.
Elena Navrátilová
11.12.07,07:20
Som predsedom spoločenstva. Chcel by som odstúpiť z funkcie na budúci rok kvôli medziľudským vzťahom.Viete mi poradiť ako by som mal postupovať? Existuje vzor tlačív pri odovzdávaní dokumentov?
O vzore neviem. Napíš kto komu a zoznam čo všetko odovzdávaš, ešte by sa zišiel nejaký svedok prípadne. A o odstúpení z funkcie predsedu máš v zákone 182/1993.
Jozef I
11.12.07,08:34
Chcel by som ešte zareagovať, že odstúpenie predsedu rieši zákon a to v par. 7c):
(3) Predsedu odvoláva zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ak je predseda odvolaný a nie je súčasne zvolený nový predseda, ak sa predseda vzdá funkcie alebo ju nie je schopný vykonávať z iných dôvodov najmenej po dobu troch po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, do zvolenia nového predsedu vykonáva funkciu predsedu člen rady určený radou.

Čiže ak sa nezvolí nový predseda a starý to už vykonávať nechce, padá táto ťarcha na členov rady a tí sa už nejako dohodnú (lebo sú min 3) ;)
oli.f
15.01.10,10:29
Chcel by som ešte zareagovať, že odstúpenie predsedu rieši zákon a to v par. 7c):
(3) Predsedu odvoláva zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Ak je predseda odvolaný a nie je súčasne zvolený nový predseda, ak sa predseda vzdá funkcie alebo ju nie je schopný vykonávať z iných dôvodov najmenej po dobu troch po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, do zvolenia nového predsedu vykonáva funkciu predsedu člen rady určený radou.

Čiže ak sa nezvolí nový predseda a starý to už vykonávať nechce, padá táto ťarcha na členov rady a tí sa už nejako dohodnú (lebo sú min 3) ;)


je možné aby radu tvorili len 3 osoby vrátane predsedu spoločenstva?
Halli
15.01.10,12:13
je možné aby radu tvorili len 3 osoby vrátane predsedu spoločenstva?


Zák.182/1993 §7

(6) Rada má najmenej troch členov. Členom rady môže byť len vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome. Členom rady nemôže byť predseda. Funkčné obdobie rady je tri roky. Na platné rozhodnutie rady je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny jej členov. Členovia rady sú oprávnení nahliadať do všetkých dokladov a záznamov týkajúcich sa činnosti spoločenstva a kontrolujú, či spoločenstvo vykonáva činnosť v súlade s týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami spoločenstva.
sito
15.01.10,13:41
je možné aby radu tvorili len 3 osoby vrátane predsedu spoločenstva?



Zák.182/1993 §7

(6) Rada má najmenej troch členov. Členom rady môže byť len vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome. Členom rady nemôže byť predseda. Funkčné obdobie rady je tri roky. Na platné rozhodnutie rady je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny jej členov. Členovia rady sú oprávnení nahliadať do všetkých dokladov a záznamov týkajúcich sa činnosti spoločenstva a kontrolujú, či spoločenstvo vykonáva činnosť v súlade s týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami spoločenstva.


Slavica napísala argument, ja odpoveď.

Je nutné, aby Rada SVB mala minimálne troch členov!

Predseda SVB nemôže byť členom Rady SVB, ani trojčlennej, ani sto člennej!
Halli
15.01.10,14:33
Zák.182/1993 §7

(6)Rada má najmenej troch členov. Členom rady môže byť len vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome. Členom rady nemôže byť predseda. Funkčné obdobie rady je tri roky. Na platné rozhodnutie rady je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny jej členov. Členovia rady sú oprávnení nahliadať do všetkých dokladov a záznamov týkajúcich sa činnosti spoločenstva a kontrolujú, či spoločenstvo vykonáva činnosť v súlade s týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami spoločenstva.


Slavica napísala argument, ja odpoveď.

Je nutné, aby Rada SVB mala minimálne troch členov!

Predseda SVB nemôže byť členom Rady SVB, ani trojčlennej, ani sto člennej!

Sitečko a to aký rozdiel je v tom ? V zákone je aj odpoveď, hneď na začiatku alebo je rozdiel medzi
minimálne
a najmenej troch ?:D:D
sito
15.01.10,14:47
Sitečko a to aký rozdiel je v tom ? V zákone je aj odpoveď, hneď na začiatku alebo je rozdiel medzi
minimálne
a najmenej troch ?:D:D

Slávka, vieš si predstaviť ten dom, ktorý má sto člennú Radu SVB? Asi niečo také, čo to postavili a nedávno otvorili kdesi v arábiji .
Halli
15.01.10,14:52
Slávka, vieš si predstaviť ten dom, ktorý má sto člennú Radu SVB? Asi niečo také, čo to postavili a nedávno otvorili araby.

Ale no....:rolleyes:......:D arabi a my ? kuš....:cool: Aj keď v mnohých SVB je kopa "Arabov":---
Orim
15.01.10,18:11
1. ...
2. Podľa zistenia na úrade pre registráciu SVB nie je povinnosť žiadať zmenu zapisovaných skutočností, ak je nanovo zvolený pôvodný predseda, avšak doporučujú aspoň listom oznámiť, že sa voľby konali a nenastala žiadna zmena na poste predsedu.
V TN požadujú aj s príslušným kolkom a zápisnicou zo zhromaždenia.
Halli
15.01.10,18:13
V TN požadujú aj s príslušným kolkom a zápisnicou zo zhromaždenia.

...aj s výpisom z registra trestov :cool: