Danovnik
10.12.09,09:24
Prosím Vás, poradili by Ste mi? Na faktúre mám vyčíslenú len DPH z ceny spolu (zo súčtu jednotkových cien faktúrovaných 5 kusov rôznych tovarov).

A túto faktúru mi odberateľ vrátil, lebo ak si vyčísli DPH k jednotlivým 5 predávaným tovarom, tak mu súčet týchto jednotlivých DPH nesedí o 2 centy v porovnaní s tou DPH, ktorá je na faktúre. Ono, je to naozaj tak (dôsledkom zaokrúľovania).

Prosím Vás, je tá moja faktúra nesprávna? Z čoho sa počíta DPH? Zo súčtu faktúrovaných položiek (tovarov) alebo z jednotlivých položiek a DPH celkom sa len spočíta?

Neviem, čo mám povedať odberateľovi :-(

Ďakujem pekne za Váš názor!
babi2
10.12.09,08:32
Podľa mňa by ste mali pri každej položke uvádzať základ a aj DPH
Danovnik
10.12.09,08:42
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.

Ja som pozerala zákon o DPH a tam v § 71 sa píše, že stačí ak faktúra obsahuje "i) výšku dane spolu v eurách, ktorá sa má zaplatiť."

A práve z tohto mi vychádzalo, že stačí uviesť DPH spolu (teda nemusím položkovite). Čo si, prosím, o tom myslíte?

Ďakujem krásne za Vaše rady a pomoc!
galova.silvia
10.12.09,08:59
staci uvadzat DPH z celkovej sumy
je to presnejsie podla mna
zakon je zakon :)
Danovnik
10.12.09,09:06
staci uvadzat DPH z celkovej sumy
je to presnejsie podla mna
zakon je zakon :)

Dakujem krasne za odpoved!

Len, prosim, ako vycislim DPH spolu?

Takto?

DPH spolu = (cena bez DPH tovaru A + cena bez DPH tovaru B) krát 19%

Alebo takto?

DPH spolu = (cena bez DPH tovaru A krát 19%) + (cena bez DPH tovaru B krát 19%)

Vlastne otazka je tiez "na ktorej urovni zaokruhlujem DPH". Uz pri vycisleni DPH z jednotlivych poloziek?

Dakujem pekne!
babi2
10.12.09,09:20
Dakujem krasne za odpoved!

Len, prosim, ako vycislim DPH spolu?

Takto?

DPH spolu = (cena bez DPH tovaru A + cena bez DPH tovaru B) krát 19%

Alebo takto?

DPH spolu = (cena bez DPH tovaru A krát 19%) + (cena bez DPH tovaru B krát 19%)

Vlastne otazka je tiez "na ktorej urovni zaokruhlujem DPH". Uz pri vycisleni DPH z jednotlivych poloziek?

Dakujem pekne!
Zaokrúhliť DPH pri jednotlivých položkách a nakoniec ju spočítať to je najpresnejšie
Jana Acsová
10.12.09,09:21
Dakujem krasne za odpoved!

Len, prosim, ako vycislim DPH spolu?

Takto?

DPH spolu = (cena bez DPH tovaru A + cena bez DPH tovaru B) krát 19%

Áno.




Vlastne otazka je tiez "na ktorej urovni zaokruhlujem DPH". Uz pri vycisleni DPH z jednotlivych poloziek?Nie. Zaokrúhľuje sa DPH prislúchajúca základu dane t.j. záver. Pri vyčíslení základu dane sa vychádza zo súčtu čiastkových jednotkových cien. Ostatné je záležitosťou cenotvorby a nastavenia v programe.
Jana Acsová
10.12.09,09:23
Prosím Vás, poradili by Ste mi? Na faktúre mám vyčíslenú len DPH z ceny spolu (zo súčtu jednotkových cien faktúrovaných 5 kusov rôznych tovarov).

A túto faktúru mi odberateľ vrátil, lebo ak si vyčísli DPH k jednotlivým 5 predávaným tovarom, tak mu súčet týchto jednotlivých DPH nesedí o 2 centy v porovnaní s tou DPH, ktorá je na faktúre. Ono, je to naozaj tak (dôsledkom zaokrúľovania). Nemal dôvod ju vrátiť ak mala všetky náležitosti podľa zákona o DPH.
babi2
10.12.09,09:25
staci uvadzat DPH z celkovej sumy
je to presnejsie podla mna
zakon je zakon :)
Kde sa to takto uvádza v zákone? Môj názor je že presnejšie je uvádzať sumy pri jednotlivých položkách. Samozrejme, že na faktúre je sumár kde je uvedený základ celkom a celkom DPH
galova.silvia
10.12.09,09:35
Kde sa to takto uvádza v zákone? Môj názor je že presnejšie je uvádzať sumy pri jednotlivých položkách. Samozrejme, že na faktúre je sumár kde je uvedený základ celkom a celkom DPH

nehovorim, ze je to presne takto v zakone, ale ako je uvedene v prispevku c. 3, v zakonnych nalezitostiach faktury je uvadzat "dph spolu", nie je tam povinnost uvadzat dph po polozkach
Jana Acsová
10.12.09,09:45
Technika vyhotovovania faktúr je rôzna. Iné je to v maloobchode, iné vo veľkoobchode. Aj nastavenie vyhotovovania faktúr. Isté je, že zákon hovorí, čo je to protihodnota v § 22, čo je východisko pre výpočet DPH. Na to nadväzuje aj § 71 ods. 2:

(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) uplatnenú sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v eurách, ktorá sa má zaplatiť.

V praxi vznikajú problémy tam, kde sú ceny uvádzané s DPH a následne nastavené v softvéroch tak, že ťahá zaokrúhlené predajné ceny s daňou. A tam napríklad pri mesačných uzávierkách narážame na niekedy dokonca dosť významné rozdiely pri mesačných uzávierkách ERP. Čím viac zaokrúhlení (predajné ceny x jednotlivý nákup x mesačná tržba) tým vyššie rozdiely môžu byť. Nastavenie pokladní ako aj sofvérov je v praxi rôzne.

Ale argument k porušeniu zákona v prípade vyčíslenia dane k celkovému základu dane osobne v aktuálnom znení nenachádzam. Povinnosť uvádzať ceny bez DPH ma vedie k algoritmu: ceny bez dane spolu = základ dane pre účely výpočtu DPH.
Lucia Červenková
10.12.09,09:50
V com je to presnejsie? Mne osobne sa zda presnejsie vypocitanie DPH z vyslednej sumy - vtedy ked date zaklad dane * 0,19 rovna sa to uvedenej DPH. Ked vycislujete DPH po polozkach tak pri 30 polozkach vysledna DPH sa odlisuje od celkoveho zakladu dane * 0,19. Potom pri uctovani musim DPH vzdy prepisovat. V praxi som sa stretla s oboma sposobmi.
Jana Acsová
10.12.09,09:50
Ešte prosím diskutujúcich aby sme sa držali témy, t.j. zadávateľovi bola vrátená faktúra z istých dôvodov. K tomu by mali smerovať aj odpovede.

Samozrejme, že v praxi môžu nastať rôzdne prípady vyhotovenia faktúr. Zákon hovorí o minimálnych náležitostiach, vieme, že ich tam uvádzame viac, teda nerozporujeme ani uvádzanie dane pri jednotkovej cene.

Téma sa však rozvíja z dôvodu vrátenia takejto faktúry odberateľom.
Danovnik
10.12.09,09:58
Nemal dôvod ju vrátiť ak mala všetky náležitosti podľa zákona o DPH.

Ďakujem prenádherne za cenné rady a informácie!

Odberateľ nám vrátil faktúru z dôvodu (vraj), že nie je správne vyčíslená DPH spolu - vraj má byť obyčajným súčtom zaokrúhlených DPH viažúcich sa k jednotlivým faktúrovaným položkám (tovarom).

Prosím Vás pekne - v tejto súvislosti ma napadla takáto otázka - čo je, prosím, základom dane na faktúre? Sú to:

1. jednotkové ceny bez DPH (tzn. každý tovar "má svoj základ dane") alebo

2. súčet týchto jednotkových cien (t.j. každá faktúra - aj keď ňou faktúrujem aj napr. sto položiek má len jeden základ dane)?

Uvedomujem si, že § 27 zákona o DPH hovorí tiež:

"Základná sadzba dane na tovary a služby je 19 % zo základu dane."

a tak by som chcela vedieť, čo je základom dane na faktúre....

Prosím, poradíte mi ešte?
Danovnik
10.12.09,10:03
Ďakujem prenádherne za cenné rady a informácie!

Odberateľ nám vrátil faktúru z dôvodu (vraj), že nie je správne vyčíslená DPH spolu - vraj má byť obyčajným súčtom zaokrúhlených DPH viažúcich sa k jednotlivým faktúrovaným položkám (tovarom).

Prosím Vás pekne - v tejto súvislosti ma napadla takáto otázka - čo je, prosím, základom dane na faktúre? Sú to:

1. jednotkové ceny bez DPH (tzn. každý tovar "má svoj základ dane") alebo

2. súčet týchto jednotkových cien (t.j. každá faktúra - aj keď ňou faktúrujem aj napr. sto položiek má len jeden základ dane)?

Uvedomujem si, že § 27 zákona o DPH hovorí tiež:

"Základná sadzba dane na tovary a služby je 19 % zo základu dane."

a tak by som chcela vedieť, čo je základom dane na faktúre....

Prosím, poradíte mi ešte?


"Pri vyčíslení základu dane sa vychádza zo súčtu čiastkových jednotkových cien."

Len by som sa chcela uistiť, či to mám chápať tak, že je správna tá alternatíva 2? Súhlasíte s tým, prosím?

Potom by sme mali faktúru vyčíslenú správne a odberateľ nemá dôvod nám ju vrátiť...
Jana Acsová
10.12.09,10:07
Pozrite sa do príspevku č. 7.
Lucia Červenková
10.12.09,10:11
Podla mna su spravne obe varianty. Je spravne, ako bola faktura vystavena, ale mozete tu fakturu opravit tak, ako to ziada odberatel a tiez to bude v poriadku.
Jana Acsová
10.12.09,10:12
Čo sa týka zaokrúhlenia DPH je to vec nastavenia softvéru, takže v praxi sa nezriedka môže stať, že za dve identické dodávky by sa mohli celkové čiastky k úhrade rozísť.

V tomto prípade by som ukončila diskusiu v tom zmysle, aby ste upriamili pozornosť na povinné náležitosti faktúry.
Danovnik
10.12.09,10:13
Pozrite sa do príspevku č. 7.

Ďakujem pekne, takže z toho mi vychádza, že každá faktúra má len jeden základ dane, ktorý je súčtom všetkých jednotkových cien. Je to tak, prosím, však?
Jana Acsová
10.12.09,10:19
Ďakujem pekne, takže z toho mi vychádza, že každá faktúra má len jeden základ dane, ktorý je súčtom všetkých jednotkových cien. Je to tak, prosím, však?Takto by som to uzatvorila: Áno, môže to tak byť.

P.S.:
Sofvérové nastavenie a charakter činnosti subjektov ovplyvňuje aj vyhotovovanie faktúr. Každý má iné povinnosti (niekedy aj priority) ohľadom cenotvorby a uvádzania cien, prepojenia operatívnych evidencií a podobne.
Danovnik
10.12.09,10:36
Ďakujem Vám veľmi, veľmi pekne za pomoc!