bibitraub
10.12.09,08:42
Prosím poradte ako zostaviť doklad o premiestnení tovaru v tomto prípade:

tovar dovážame z Číny s čínskou faktúrou, colné formality su vykonané v Hamburgu, kde splnomocníme daňového zástupcu a prepravná spoločnosť nám tovar dovezie na sklad v SR. Ide o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru podľa §11 a nám vzniká daňová povinnosť podľa §20 ZDPH. Odpočítať daň si však môžeme iba v prípade ak máme doklad o premiestnení tovaru, ktorý si my musíme samy vystaviť.

1.Zaujímalo by ma na doklade naša firma bude ako dodávateľ aj ako odberateľ?
2.aký doplnkový text sa použije (prípadne citovanie zo zákona DPH) aby bolo jasné že ide o premiestnenie tovaru z Hamburgu na SR
3. položky dokladu budu zrejme obsahovať všetky náležitosti súvisiace s dovozom tovaru z Číny do Hamburgu (t.z.hodnota tovaru, cena za dopravu, clo, poistenie...)
Ak niekto môže ,prosím pošlite mi vzorový doklad o premiestnení tovaru.
blondy
09.06.10,08:50
zaujímala by ma odpoveď na zadanú otázku. Tiež potrebujem vyhotoviť doklad o premiestení tovaru. Ide o dovoz tovaru zo švajčiarska, ktorý bol preclený v nemecku cez IČ DPH DE... a dovezený na slovensko. Na základe faktúry zo švajčiarska nemôžem urobiť samozdanenie, k tomu potrebujem doklad o premiestnení. Ten si vystavím, ale tiež neviem aké náležitosti by mal mať ... :(
blondy
10.06.10,08:20
Nikto nereaguje ... prikladám svoj vzor na posúdenie :)
andreaS
10.06.10,08:27
ked sa tovar dovaza z tretich krajin tak dph si odpocitavate na zaklade JCD z colnice (az po zaplateni colneho dlhu je narok na odpocet dph)...

nerozumiem preco by malo ist o samozdanenie...

alebo sa udiala nejaka zmena?
Vladimír Ozimý
10.06.10,08:35
Prosím poradte ako zostaviť doklad o premiestnení tovaru v tomto prípade:

tovar dovážame z Číny s čínskou faktúrou, colné formality su vykonané v Hamburgu, kde splnomocníme daňového zástupcu a prepravná spoločnosť nám tovar dovezie na sklad v SR. Ide o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru podľa §11 a nám vzniká daňová povinnosť podľa §20 ZDPH. Odpočítať daň si však môžeme iba v prípade ak máme doklad o premiestnení tovaru, ktorý si my musíme samy vystaviť.

1.Zaujímalo by ma na doklade naša firma bude ako dodávateľ aj ako odberateľ?
2.aký doplnkový text sa použije (prípadne citovanie zo zákona DPH) aby bolo jasné že ide o premiestnenie tovaru z Hamburgu na SR
3. položky dokladu budu zrejme obsahovať všetky náležitosti súvisiace s dovozom tovaru z Číny do Hamburgu (t.z.hodnota tovaru, cena za dopravu, clo, poistenie...)
Ak niekto môže ,prosím pošlite mi vzorový doklad o premiestnení tovaru.

ja by som jednoznačne vychádzal z § 72 ods. 3 len je to v opačnom garde. Zákon konkrétne toto nerieši. Takže ak vystavíte faktúru podľa tohto zákona podľa mňa je to v súlade so zákonom. Pri určení dodávateľa by som popri mne ako firme uviedol aj údaje svojho daňového zástupcu.
blondy
10.06.10,15:36
ked sa tovar dovaza z tretich krajin tak dph si odpocitavate na zaklade JCD z colnice (az po zaplateni colneho dlhu je narok na odpocet dph)...

nerozumiem preco by malo ist o samozdanenie...

alebo sa udiala nejaka zmena?
Nejde o zmenu ale o špecifický prípad. To čo ty popisuješ, je v prípade, že k precleniu dôjde u nás v SR, tým pádom na colnici vyrúbia clo-dph a po jej zaplatení je nárok na odpočet. Môj prípad je taký, že dovážame tovar zo švajčiarska(tretia krajina). Tento tovar je však preclený v Nemecku cez daňového zástupcu a potom pustený do voľného obehu v rámci EU. Tovar hneď ide ku nám na SR. Ide o intrakomunitárne nadobudnutie tovaru v súlade s par.11 zákona DPH. Pri odpočítaní dane podľa par.49 ods. 2 písm c. si môžeme uplatniť právo na odpočítanie dane, ak máme faktúru od dodávateľa z iného členského štátu a v prípade premiestnenia tovaru z iného členského štátu do tuzemska doklad o premiestení tovaru. Ja mám vlastne len faktúru z tretej krajiny a na základe takejto faktúry mi nevzniká právo na uplatnenie DPH, pretože nie je vystavená dodávateľom z členského štátu. Táto faktúra však môže byť ako podklad k vystaveniu dokladu o premiestnení. Doklad o premiestení môže vyhotoviť daňový zástupca, ak mu táto povinnosť vyplýva z ustanovení zákona členského štátu, kde je ustanovaný, alebo platiteľ dane v tuzemsku. Tak tento doklad vyhotoví naša firma pri prevzatí tovaru prepravnou spoločnosťou.
blondy
10.06.10,15:40
prikladám aj usmernenie z drsr, kde je podobný prípad popísaný v poslednom príklade
why2key
19.07.12,04:42
Doklad o premiestnení tovaru je podľa zákona vlastne faktúrou. Vystavujeme si ho sami sebe. Aké má byť jeho poradové číslo? Má byť zaradené do poradia čísiel faktúr? Ja nie som účtovník a naša účtovná firma ešte takýto doklad o premiestnení tovaru neúčtovala. Ďakujem.
KEJKA
19.07.12,05:20
Doklad o premiestnení tovaru je podľa zákona vlastne faktúrou. Vystavujeme si ho sami sebe. Aké má byť jeho poradové číslo? Má byť zaradené do poradia čísiel faktúr? Ja nie som účtovník a naša účtovná firma ešte takýto doklad o premiestnení tovaru neúčtovala. Ďakujem.
pôjde o vnútropodnikovú faktúru, odporúčam osobitné číslovanie.
prípadne síce bude mať náležitosti faktúra, môže aj tak vyzerať, ale dod=odb=tá istá sro. Zaúčtuješ aj ako ID, ved platiť sa to nebude, je vystavená pre účelý DPH.
why2key
19.07.12,08:04
pôjde o vnútropodnikovú faktúru, odporúčam osobitné číslovanie.
prípadne síce bude mať náležitosti faktúra, môže aj tak vyzerať, ale dod=odb=tá istá sro. Zaúčtuješ aj ako ID, ved platiť sa to nebude, je vystavená pre účelý DPH.

Ďakujem za odpoveď. A môžem "Doklad o premiestnení tovaru" vystaviť podľa vzoru uvedeného vyššie? Lebo v účtovnom programe MRP som nič také nenašiel.
KEJKA
19.07.12,08:10
Ďakujem za odpoveď. A môžem "Doklad o premiestnení tovaru" vystaviť podľa vzoru uvedeného vyššie? Lebo v účtovnom programe MRP som nič také nenašiel.
podľa mňa áno, len by som tam dala "dátum premiestnenia"
alebo "dátum dodania"
lebo dátum zdaniteľného plnenia v súčasnom znení Z_DPH nemá.
Ester plus
20.07.12,09:52
Zaujal ma tento účtovný prípad, a chcem sa spýtať. Blondy v príspevku č.6 píše že tovar je preclený v Nemecku daňovým zástupcom. Ten zástupca platí aj DPH z tzv JCD a on si ju aj uplatňuje v Nemecku na vrátenie a potom uskutočňuje dodanie tovaru do krajiny EU?
Tinika
22.10.12,18:00
ahojte, chcem s opýtať, či mi ako doklad o premiestnení tovaru môže slúžiť aj ten modrý papier - medzinár. nákl. list, je tam firma ktora prepravovala tovar, firma ktora odosiela tovar aj prijemca tovaru a tiez aj popis tovaru.