wlk83
10.12.09,08:58
Zdravim Vas!

od 1.12. som v dvojmesacnej vypovednej lehote (vypoved zo strany statneho zamestnanca). Pri odovzdani oznamenia o skonceni statnozamestnaneckeho pomeru mi na osobnom urade oznamili ze za mesiac januar mi nevznika narok na dovolenku. Lenze v novej praci od 1.2. dostanem predsa dovolenku len za 11 mesiacov. kde sa mi strati dovolenka za januar? maju na to pravo?
Dakujem
wagner
10.12.09,11:18
Zdravim Vas!

od 1.12. som v dvojmesacnej vypovednej lehote (vypoved zo strany statneho zamestnanca). Pri odovzdani oznamenia o skonceni statnozamestnaneckeho pomeru mi na osobnom urade oznamili ze za mesiac januar mi nevznika narok na dovolenku. Lenze v novej praci od 1.2. dostanem predsa dovolenku len za 11 mesiacov. kde sa mi strati dovolenka za januar? maju na to pravo?
Dakujem
Záleží od počtu odpracovaných dní. Viď ZP

§ 105
Dovolenka za odpracované dni
Na začiatok

Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.
truch
10.12.09,12:12
Keď si dal výpoveď a si v 2 mesačnej výpovednej dobe a riadne pracuješ máš nárok na dovolenku aj za január/alikvótnu časť/
wlk83
15.12.09,09:15
Keď si dal výpoveď a si v 2 mesačnej výpovednej dobe a riadne pracuješ máš nárok na dovolenku aj za január/alikvótnu časť/

odpalili ma s tym ze narok na alikvotnu cast mi vznika len v pripade ze odrobim 21 dni... a januar ze ma len 20 pracovnych dni
ivka70
15.12.09,11:44
odpalili ma s tym ze narok na alikvotnu cast mi vznika len v pripade ze odrobim 21 dni... a januar ze ma len 20 pracovnych dni

Januar 2010 ma 19 pracovnych dni + 2 sviatky.
Sviatok /rovnako ako cerpanie dovolenky/ sa pocita do tych 21 dni.
Ak mas ukoncenie PP k 31.1.2010, jednoznacne ti narok na 1/12 rocneho naroku za "odpracovanych" 22 dni vznikne.

ZP par. 144
Spoločné ustanovenie o prekážkach v práci

(1) Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu.

(2) Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní. Ak má zamestnanec nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy, zamestnávateľ je povinný mu umožniť nadpracovanie zameškaného času, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.

(3) Ako výkon práce sa posudzuje čas,

a) keď zamestnanec nepracuje pre prekážky v práci s výnimkou času pracovného voľna poskytnutého na žiadosť zamestnanca, ak sa vopred dohodlo jeho nadpracovanie, a času, po ktorý bola práca prerušená pre nepriaznivé poveternostné vplyvy,
b) dovolenky,
c) keď si zamestnanec vyberá náhradné voľno za prácu nadčas, za prácu vo sviatok alebo za čas neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku,
d) keď zamestnanec nepracuje preto, že je sviatok, za ktorý mu patrí náhrada mzdy alebo za ktorý sa mu jeho mesačná mzda nekráti,
e) ktorý mladistvý zamestnanec strávi pri odbornej príprave v rámci systému teoretickej alebo praktickej prípravy.

(4) Na účely dovolenky sa posudzuje čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa uvádzajú v § 141 ods. 2 ako výkon práce. Ostatné dôležité osobné prekážky v práci sa na účely dovolenky neposudzujú ako výkon práce.Čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1 a čas práceneschopnosti vzniknutý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, sa posudzuje ako výkon práce.
gatab
15.12.09,11:47
A koľko je to vlastne dní?
ivka70
15.12.09,11:49
A koľko je to vlastne dní?

Co kolko je dni?
mzdarka renca
15.12.09,11:52
A koľko je to vlastne dní?

1/12 z celoročného nároku, neviem aký je u vás ročný dovolenkový nárok a koľko máš odpracovaných rokov.