anbu
10.12.09,09:08
Prosim vas ako mam postupovat. Zamestnavatel mi chce dat vypoved dohodu k 31.12., /s tym ze si zacnem cerpat dovolenku/ Ma to byt z organizacnych dovodov. Nemam este vyplatenu mzdu za oktober. Ked odidem bude mi vlastne dlhovat 5mesacnu mzdu /oktober,november,december, 2mesacne odstupne/ Ako to mam riesit. Dakujem
hena22
10.12.09,08:14
Zamestnávateľ nemá nárok dať Ti dohodu o ukončení PP, pokiaľ Ty nesúhlasíš. Daj mu na výber, že podpíšeš pod podmienkou, že ti vyplatí zameškané výplaty. V opačnom prípade Ti musí dať výpoveď s 2 mesačnou výpovednou dobou. To už bude zase vyššia čiastka, o ktorú sa budeš musieť pravdepodobne súdiť.
PS: Nevyplatenie mzdy, pri dostatku peňažných prostriedkov na účte je dokonca aj trestný čin
jaslov
22.03.10,19:00
PS: Nevyplatenie mzdy, pri dostatku peňažných prostriedkov na účte je dokonca aj trestný čin


Mýliš sa,pri preukázaní nedostatku peňazí to nie je trestný čin.Bohužiaľ.
hanelie
23.03.10,07:05
aj henka má pravdu aj ty máš pravdu:)
zdroj: hnonline.sk
Čo hovorí legislatíva o nevyplatení mzdy

Trestný zákon
§ 214 ods. 1
Trestný čin nevyplatenia mzdy a odstupného
Dopustí sa ho zamestnávateľ, keď nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu. Podstatným znakom spáchania tohto trestného činu je, že zamestnávateľ nevyplatil mzdu v deň splatnosti mzdy, hoci mal peniaze na účte a tieto peniaze nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti firmy. Nevyhnutnou potrebou je napríklad použitie peňazí na zaplatenie energií, aby nebol ohrozený chod firmy a nevznikol výpadok v podnikateľskej činnosti.

Zákonník práce
§ 129
Splatnosť mzdy
Mzda je splatná pozadu za mesačné obdobie, a to najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho mesiaca, ak sa v kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve nedohodlo inak.
Okamžité skončenie pracovného pomeru
§ 69
Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak mu zamestnávateľ nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti do 15 dní po uplynutí ich splatnosti.
Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.