Laola80
10.12.09,10:40
Ahojte,

v septembri som sa ženil a začínam riešiť bývanie... Som z BA, manželka z Brodského pri Kútoch. Svokor nám tam postavil dom, ja som si zasa postavil hlavu a nechcem tam ísť bývať. A preto sme sa so ženou dohodli na kompromise - domčeku v Malackách. Mám našetrený cca. milión, ktorý chcem vraziť do kúpy pozemku práve v tejto lokalite...

Som úplný amatér, ktorý raz za uhorský rok chytil šrobovák... Nemám skúsenosti a preto potrebujem rady (aby som neprecenil svoje sily a finančné schopnosti)...

Pozemky o ktoré sa zaujímam majú od 340 - 400 m2. Viem, je to maličké a práve preto uvažujem aj o maličkom dome pre (dúfam, že raz) 4-člennú rodinu. K dispozícii by som mohol mať čisto na dom okolo 2,5 milióna Sk.

V tejto cenovej kategórii som už našiel katalógové domy na kľúč, ale ja veľmi týmto cenám neverím. Je podľa Vás možné nechať si postaviť do tejto ceny 4-izbový dom na kľúč? Ušetril by som, ak by som si dom nechal stavať postupne od rôznych firiem? Základy, hrubá stavba, el., voda, plyn atď, atď?

Ďakujem...
KEJKA
10.12.09,10:01
ak by si si to rok všetko naštudoval, resp.svokor sa podujal vám pomáhať, radiť organizovať, tak druhý spôsob je lacnejší. Ale ak tomu nerozumieš rovnako ako ja, tak kľuč je lepší, ale aj tam je riziko, že ťa niekto podvedie (ako mňa).
Bez zmluvy sa do ničoho nepúšťaj.
Laola80
10.12.09,10:04
O akej zmluve hovoríš? A zakl. otazka nezodpovedana :) Je realny moj cenovy strop?
plamen4
10.12.09,10:26
Pri stavbe na kľúč NIE! Pri svojpomocnej realizácii ÁNO.
comodo
10.12.09,10:33
Jeden nas znamy raz povedal , ze jeden dom treba postavit na skusku a druhy naozaj. Ak si amater , bez skusenosti , ver ze je to pravda. Ja som robil iba vacsiu rekonstrukciu a nadstavbu a pochopil som. Za 2.5 melona tazko. Jeden z rodiny si vybral model s rozpoctom 2.2 mil. Ked to dokoncili ( platene zivnostnicke partie ) a pristavili garaz + plot a scitali to , bolo to 4 mil.
Laola80
10.12.09,10:35
Ani v prípade montovaného domu?
jankazb
10.12.09,11:12
Montované vychádzajú na kľúč ešte viac. To mám fakt overené, keď teda neplánuješ naletieť ponukám typu Safeko.
Za 2,5 mil. to vidím reálne iba cez tie drobné firmy, nie veľký dom, žiadna garáž, žiadne oplotenie, žiadne tepelné čerpadlo, žiadny solár, žiadne podlahové kúrenie-iba radiátory.
Laola80
10.12.09,11:25
Samozrejme, uvažujem o jednoduchom dome, žiadne vyklenky zbytocne, ani cerpadla, ci podlahovka...
Lianka
10.12.09,11:48
O akej zmluve hovoríš?

Z kontextu predpokladam, ze slo o zmluvu o dielo - s firmou, ktora vam dom bude stavat.
Ferdosondo
10.12.09,12:06
A načo Ti je taký drahý dom 2,5milióna Eur?:)
Teraz vážne. Za 2,5mil. sa dá postaviť domček bez plota, chodníkov,vjazdu ... . Avšak ak nemáš skúsenosti aj 4 Ti môžu byť málo. Svojpomocne aj za 1,5mil.
chandler
10.12.09,13:09
ja tomu nerozumiem? v brodskom vam svokor postavil dom a vy chcete vyvalit 2,5mil za iny dom v malackach? :) to uz je iny luxus :)
maly dom sa za to da postavit.
Laola80
10.12.09,13:28
Ak by si nechcel byvat pät metrov od svokrovcov ako ja, keby si nechcel denne cestovat do prace a z prace 2,5 hodiny, vyvalil by si aj Ty :) A naviac pre mna to je uz velmi daleka dedina...
alltracboy
10.12.09,13:50
malacky a brodske... tam uz moc velky rozdiel nieje. Nacestujes sa tak ci tak. Ale zasa mozes ist pracovat aj do brna :D
Laola80
10.12.09,13:52
tam a spät to je hodina denne. A nechcem, nechcem a nechcem :) Naviac je to kompromis, ak by bolo na mne, zostaneme v Bratislave...
Gabi03
10.12.09,14:03
tam a spät to je hodina denne. A nechcem, nechcem a nechcem :) Naviac je to kompromis, ak by bolo na mne, zostaneme v Bratislave...

Neviem, koľko máš životných skúseností, len si dávaj pozor, aby sa ti to tvoje "nechcem" raz nevypomstilo. :) ;)

Držím place k postaveniu domu.

A aby som bola k téme, tak my staviame 120 m2, čiastočne podpivničený dom, s podlahovým kúrením, plastové okná, dokončené sú vnútorné omietky, kúpeľňa ešte nie je a sme cca na 1 mil Sk s maximálnou svojpomocou. Suma za práce z tejto celkovej sumy nie je ani 100 tis. Sk. :rolleyes: A to nám ešte chýba komplet kúpeľňa, kuchyňa, krb, podlahové krytiny, dvere, vonkajšie omietky so zateplením a terénne úpravy.
alltracboy
10.12.09,14:05
kompromis je na rit. Kolega cestuje zo stupavy do Race a poviem ti, ze musi vstavat o piatej aby nestal v zapche.. a bude sa to len zhorsovat. Aj ked mozno tunel odlahcil patronku. Nechodievam tade..Hodinu budes cestovat aj zo stupavy. Mne to trva 20-30 minut z chorvatskeho grobu do race a to je len 17km
dušinka
10.12.09,14:05
tam a spät to je hodina denne. A nechcem, nechcem a nechcem :) Naviac je to kompromis, ak by bolo na mne, zostaneme v Bratislave...
A vieš aké je to úžasné bývať vedľa rodičov, keď sú deti? Naši mladí si bez problémov zájdu do kina, na zábavu, minule boli v divadle, pretože prejdeme cez dvor a je vyriešené, myslím že dcéra má menej starostí aj vtedy, keď sú choré. Nám takéto susedstvo zatiaľ veľmi dobre funguje a vidíme to ako veľmi dobré riešenie. Sme vedľa seba a zvlášť.
alltracboy
10.12.09,14:13
A vieš aké je to úžasné bývať vedľa rodičov, keď sú deti? Naši mladí si bez problémov zájdu do kina, na zábavu, minule boli v divadle, pretože prejdeme cez dvor a je vyriešené, myslím že dcéra má menej starostí aj vtedy, keď sú choré. Nám takéto susedstvo zatiaľ veľmi dobre funguje a vidíme to ako veľmi dobré riešenie. Sme vedľa seba a zvlášť.
to je ale tvoj nazor ako matky. nenadarmo sa hovori, ze od rodicov treba byt tak daleko aby za tebou nemohli prist v papuciach :D Ale cest vynimkam. Vecinou sa rodicia moc montuju do mladych a potom to nieje dobre.

k teme.. pokial ti ja mozem poradit, tak by som byval v brodskom pokial tam uz mate dom a uzival 4 miliony. To v podstate ani do prace nemusis chodit pokial sa uskromnite :D
Laola80
10.12.09,14:31
Dušinka, iné je vedľa rodičov a iné vedľa svokrovcov :))

Dom si nevyberám na päť rokov, ale na celý život... Ak sa niekam ide nasilu, nemože to dopadnúť dobre.
goosesk
10.12.09,15:14
Kamos prave dokoncil dom. 12m x 8m .

prizemie: velka obyvacka, kuchyna, kupelna, "pracovna"
poschodie: velka spalna, dve mensie izby.
+ relativne velke podkrovie

1,5 mil. korun
tehla 30tka, cementova skridla, plastove okna + dvere do zahrady, v kupelni podlahovka, radiatory, nekupoval najlacnejsie parkety ani obklady do kupelni, bodove svietidla v obyvacke, sedacka, nabytok. kuchyna na mieru, bezpecnostne sklo na sprchovacom kute, zateplene 15cm EPS. Krbova vlozka, poomietane, vymalovane, dom pripraveny na byvanie.

hruba stavba aj so strechou nieco vyse 500 000..
vsetky prace od zakladov az po kladenie skridiel si robil sam s otcom (murar), s kladenim skridly a betonovanie a kopanie zakladov mu pomahali kamosi.

platil iba odborne veci ako elektrika, kurenie, voda, montovanie okien (kvoli zaruke) a pri stavbe krovu mu asistoval strechar.
chandler
10.12.09,15:34
tam a spät to je hodina denne. A nechcem, nechcem a nechcem :) Naviac je to kompromis, ak by bolo na mne, zostaneme v Bratislave...


hm to uz by som fakt radsej byval v BA a do brodskeho chodil na vikend... lebo taky kompromis ze malacky, kde nikto z vas nikoho nepozna, neviem neviem.
bjuty smis
10.12.09,17:55
Laola80,
určite áno, skús trochu vygúúgliť ( ak sa ti nepodarí, rád ti dám kontakt) a hlavne nepočúvaj tých, ktorý dostavali pred 2 rokmi. Ja som chcel tiež vtedy začať stavať, začal som teraz a ten rozdiel v cene....uf
pivko
10.12.09,18:31
Laola80,
určite áno, skús trochu vygúúgliť ( ak sa ti nepodarí, rád ti dám kontakt) a hlavne nepočúvaj tých, ktorý dostavali pred 2 rokmi. Ja som chcel tiež vtedy začať stavať, začal som teraz a ten rozdiel v cene....uf
Bla Bla Bla :D Tak napíš konkretne aký rozdiel v cene . cca 15-20% ale práca stojí rovnako. A za 2,5 tak postavíš rekreačny dom a nie dom na bývanie:mee: Ale neberme sny snívajúcim. Mňa teraz základy + platňa / 58m3betónu/ firma kamarát, dovoz betónu + betonárka -kamarát / spolu 8.900 EUR:mee:
mendo933
10.12.09,19:31
to si mal neaky drahy beton, tu v TN sa uz trocha umudrili
Janyke
10.12.09,20:18
Kamos prave dokoncil dom. 12m x 8m .

prizemie: velka obyvacka, kuchyna, kupelna, "pracovna"
poschodie: velka spalna, dve mensie izby.
+ relativne velke podkrovie

1,5 mil. korun
tehla 30tka, cementova skridla, plastove okna + dvere do zahrady, v kupelni podlahovka, radiatory, nekupoval najlacnejsie parkety ani obklady do kupelni, bodove svietidla v obyvacke, sedacka, nabytok. kuchyna na mieru, bezpecnostne sklo na sprchovacom kute, zateplene 15cm EPS. Krbova vlozka, poomietane, vymalovane, dom pripraveny na byvanie.

hruba stavba aj so strechou nieco vyse 500 000..
vsetky prace od zakladov az po kladenie skridiel si robil sam s otcom (murar), s kladenim skridly a betonovanie a kopanie zakladov mu pomahali kamosi.

platil iba odborne veci ako elektrika, kurenie, voda, montovanie okien (kvoli zaruke) a pri stavbe krovu mu asistoval strechar.
A aky dom staval znamy? Nejaky katalogovy alebo si robil projekt sam? Lebo my mame v plane postavit dom co je na kluc uvadzany ako 2 800 000 ale svojpomocne by sme chceli vojst do 2000 000, myslis ze je to realne?
bjuty smis
10.12.09,20:35
pivko...bla bla
ak si pamätám tvoje príspevky, si od Prešova...ja zo Senca, len aby sme si uvedomili cenové relácie. Mňa vyšli základy s doskou - 103,7 m2 na7369,-€ z toho mi odpočítali moje roxory a výkop. Beton som mal kubík za 48, odmietol som 46, ( 53 m3)lebo už som objednal a nechcel sa blamovať..fy je na zmluvu, faktúru, oficiálne. Môžme porovnávať dalej, ale opatrnejšie s tým bla bla bla...
dušinka
11.12.09,08:11
Laola80,
určite áno, skús trochu vygúúgliť ( ak sa ti nepodarí, rád ti dám kontakt) a hlavne nepočúvaj tých, ktorý dostavali pred 2 rokmi. Ja som chcel tiež vtedy začať stavať, začal som teraz a ten rozdiel v cene....uf

Teraz bez výsmechu a nejakých iných bočných úmyslov. Stavali sme cca pred 4-mi rokmi. Ja som to tu už písala a zhruba spočítavala. Myslím že bez pozemku sme hravo prekročili 3 mil. Sk. Len zo zvedavosti teraz je drahšie alebo lacnejšie? Nechcem vyzerať ako hlúpa ale už to nesledujem.
Zoltán Kovács
11.12.09,08:26
Momentálne stavebný materiál je lacnejší ako bol v období stavebného boomu, teda v rokoch 2005-2006. A veľké plus môže byť aj to, keď človek si kupuje stav.material cez zimu. Predajne stavebním sú vôbec radi, že majú nejaké tržby a preto je ľahšie ich ukecať na nejaké zľavy.

Ja som síce staval v rokoch 2005-2007, ale mal som "generálneho" dodávateľa materiálu, kde pri dokončení stavby, keď som zrátal celkovú zľavu, čo som dostal tak to bolo okolo 35-37%, čo tiež nie je na zahodenie. Generálneho som zámerne dal do úvodzoviek, nakoľko to nebolo nič oficiálne, ani zazmluvnené, ale všetko som kupoval od nich, a počas doby výstavby si ma pamätali, a niekedy sami ponúkali zľavy. Inokedy stačilo utrúsiť poznámku, že potrebujem napr. cement 2 palety, ale u konkurencie to je o 5% lacnejšie. Hneď dali väčšiu zľavu.
vratnik
11.12.09,08:29
Ceny stavebnych materialov sli dole, pretoze vyrobcovia mali vyrobu nastavenu na vacsie objemy. Velke developerske projekty padli, alebo boli pozastavene a vyrobcovia maju plne sklady, takze zacali davat zlavy 30%. Teraz je uz vyroba nastavene na nizsie objemy, sklady sa postupne vyprazdnuju a ceny rastu (vid napr stav. zelezo) Takze teraz su ceny nizsie, ale o pol roka mozu byt ceny na predkrizovej urovni. Takze ja osobne by som pri rozpocte skor pocital s vyssimi cenami ako su v sucasnosti.
Zoltán Kovács
11.12.09,08:31
Ceny stavebnych materialov sli dole, pretoze vyrobcovia mali vyrobu nastavenu na vacsie objemy. Velke developerske projekty padli, alebo boli pozastavene a vyrobcovia maju plne sklady, takze zacali davat zlavy 30%. Teraz je uz vyroba nastavene na nizsie objemy, sklady sa postupne vyprazdnuju a ceny rastu (vid napr stav. zelezo) Takze teraz su ceny nizsie, ale o pol roka mozu byt ceny na predkrizovej urovni. Takze ja osobne by som pri rozpocte skor pocital s vyssimi cenami ako su v sucasnosti.

Súhlasím, alebo teraz ešte nakúpiť, za tie nižšie ceny.
goosesk
11.12.09,15:21
A aky dom staval znamy? Nejaky katalogovy alebo si robil projekt sam? Lebo my mame v plane postavit dom co je na kluc uvadzany ako 2 800 000 ale svojpomocne by sme chceli vojst do 2000 000, myslis ze je to realne?


vyberal si z katalogu a zmeny ho stali do 25tis. Samozrejme potom este malicke zmeny pri samotnom stavani.

Je to realne. Ale nie sposobom ,ze raz za tyzden sa pridete pozriet ako stavba utesene rastie.

Stavby na kluc su vacsinou (cest vynimkam) cista katastrofa. Ak stavebnik stavia na kseft , a murar nemuruje ako na svojom, tak na tom dome to je proste vidiet. Mam x skusenosti ,ktore to dokazuju.. Vravim im, to nemyslite vazne ,ze tam davate toto ,,,a oni ,, to je na kseft, drzat to bude.
goosesk
11.12.09,15:30
Bla Bla Bla :D Tak napíš konkretne aký rozdiel v cene . cca 15-20% ale práca stojí rovnako. A za 2,5 tak postavíš rekreačny dom a nie dom na bývanie:mee: Ale neberme sny snívajúcim. Mňa teraz základy + platňa / 58m3betónu/ firma kamarát, dovoz betónu + betonárka -kamarát / spolu 8.900 EUR:mee:


pivko,,, nehovoris dobre.

zlava

tehla 30-35%
baumit 30%
Knauf izolacie 65%
polystyren cez 45%
sadrokartony viac ako 40%
bramac mal akciu 30%
komin prespor 35%
a to su zlavy pre koncovych zakazinkov.

beton v okoli BA sa pohybuje okolo 53Eur/m3
cena prac napriklad na zateplovaky isla za posledne dva roky dolu o viac ako 30%.

za 2,5mil (neratam cenu pozemku) musis svojpomocne postavit krasny priestranny dom.
bjuty smis
12.12.09,16:14
pivko..
akú máš plochu základovej dosky ? Mne sa to zdá neuveritelne predražené...neošklbali ta ?
pivko
12.12.09,18:06
pivko..
akú máš plochu základovej dosky ? Mne sa to zdá neuveritelne predražené...neošklbali ta ?
Za 1. nie od Prešova ,ale z Košíc.Aj ja som mal ponuku na betón z Čxxx za 55 EUR/m3 ,alebo Zxxx betón , ale ja by som ten betón nepoužil ani na kurnik. . Tak že so nešetril a mal som betón - dokonca od kamaráta - :):):) ,ale určite kvalitný za 68EUR/m3. Pumpa priamo na domiešavači 3x ,zabetóvanie pásov 1,5h , tvárnice 1,40h , platňa 1,5h á/80EUR. 20ks Kari sieť , šalovanie platne, hutnenie s použitím geotextílie , cca 20cm lomový kameň, rozvody kanál cca 22m. rozmer platne 90m2
bjuty smis
12.12.09,18:19
pivko,
ja mám beton za 48....s certifikátom, z dopravou, v okrese Senec, kde sú - bez urážky - iné ceny, ako u vás.
pivko
12.12.09,18:35
pivko,,, nehovoris dobre.

zlava

tehla 30-35%
baumit 30%
Knauf izolacie 65%
polystyren cez 45%
sadrokartony viac ako 40%
bramac mal akciu 30%
komin prespor 35%
a to su zlavy pre koncovych zakazinkov.

beton v okoli BA sa pohybuje okolo 53Eur/m3
cena prac napriklad na zateplovaky isla za posledne dva roky dolu o viac ako 30%.

za 2,5mil (neratam cenu pozemku) musis svojpomocne postavit krasny priestranny dom.
Tie zľavy tu boli stále, však tie cenníky výrobcov su len informatívne a nadhodnotené aby bolo z čoho robiť akcie a zľavy:mad:.Neverím že niekto kupoval tehlu za cenu aku ma na stránke uvedenú výrobca xxx , alebo porobetón xxx:mee: Tak je to každý rok že na jar sa pobijú o zákazníkov a budú sa predbiehať so zľavami.
pivko
12.12.09,18:38
pivko,
ja mám beton za 48....s certifikátom, z dopravou, v okrese Senec, kde sú - bez urážky - iné ceny, ako u vás.
Certifikát ti dajú všade ,ale z čoho bol ten betón namiešany by som chcel vedieť.Ale už sme mimotemyTak že debatu ukončíme.
bjuty smis
12.12.09,18:53
a ten tvoj z certifikátom bol z čoho ? ked to takto berieš...
nie je to mimo témy, prečítaj si otázku...ked budeš mať takýto postoj, ty isto nepostavíš do 2,5 mega..
pivko
12.12.09,19:05
a ten tvoj z certifikátom bol z čoho ? ked to takto berieš...
nie je to mimo témy, prečítaj si otázku...ked budeš mať takýto postoj, ty isto nepostavíš do 2,5 mega..
Je rozdiel z akého materiálu ti ten betón namiešaju. Betonárka v Čxxx -to je 10km od Košíc určite nebude použivať na miešanie betónu drahý triedený štrk keď všade kde kopneš v Čani do zeme tak štrk je - ale aky???a koľko hliny je v tom štrku???Tak že tak to bude asi aj s tvojim lacnym betónom. A aky cement si mal použitý v betóne,,,ja 425 a akú max frakciu???ja 16
Teraz ma to ešte napadlo , však Senec je to iste ako Čxxx , samé štrkové jazerá ,tak že ten betónik máš určite z netrideného a priamo ťaženého štrku .
bjuty smis
12.12.09,19:09
pivko,
ja sa nechcem s tebou hádať ani machrovať, ale poradiť ti. prepáč, ak si mal ten pocit. S pochopitelbých dôvodov nebudem tú konkrétnu betonárku menovať, ale je to jedna z 3 najvačších v okrese Senec, s " milion" certifikátmi po stenách... Proste vyjednávaj a pritlač pi cenách, 68.- je cena z roku 2007
Samozrejme, nebolo to uplne oficiálne, ale certifikát aj záruku mám...
TomasHC
12.12.09,21:50
Betonarky maju na dvore zasobu strku, tak sa tam jednoducho pozries aku tam maju frakciu a kvalitu (ha-ha). Hadam si nemyslis, ze kvoli Tebe pojdu niekde nabagrovat strk aj s hlinou, len aby Ta mohli obtiahnut :D
220870
13.12.09,05:47
Veľký problém je momentálne cement.Od holcimu je to čistý sajrajt a nie cenemt.
mendo933
13.12.09,06:28
Aj v TN je m3 B15 cca. 50€ ,B20 53€ doprava Km/1€, pumpa 57€/h, nakladka vyklada 20 €/h (nakladanie trva do 15min) pri vetsich mnozstvach dava este zlavy. Tych 68 je podla mna dost a ktomu este na vychode
Zoltán Kovács
13.12.09,08:15
Je rozdiel z akého materiálu ti ten betón namiešaju. Betonárka v Čxxx -to je 10km od Košíc určite nebude použivať na miešanie betónu drahý triedený štrk keď všade kde kopneš v Čani do zeme tak štrk je - ale aky???a koľko hliny je v tom štrku???Tak že tak to bude asi aj s tvojim lacnym betónom. A aky cement si mal použitý v betóne,,,ja 425 a akú max frakciu???ja 16
Teraz ma to ešte napadlo , však Senec je to iste ako Čxxx , samé štrkové jazerá ,tak že ten betónik máš určite z netrideného a priamo ťaženého štrku .


V okolí SC každá firma, ktorá ťaží štrk má triedičku. Totiž nemôžu si dovoliť predávať "sajrajt". ;) (a to nie som ani z jednej firmy, a ani ich neobhajujem).
220870
13.12.09,14:19
Skúsenosť.V TN je obrovská konkurencia.A asi najnekvalitnejší betón s akým som sa v poslednom čase stretol.Doslova varovanie pre všetkých čo budú v tomto regióne kupovať betón.Oči na stopkách a určite nie bez ,,papiera".
pivko
13.12.09,16:25
Aj v TN je m3 B15 cca. 50€ ,B20 53€ doprava Km/1€, pumpa 57€/h, nakladka vyklada 20 €/h (nakladanie trva do 15min) pri vetsich mnozstvach dava este zlavy. Tych 68 je podla mna dost a ktomu este na vychode
No ja som mal za 68 EUR ale žiadna nakládka, vykládka a doprava 4km grátis. Tak že koľko Ťa vlastne stál m3 ?
A ešte k tomu že na východe, asi si zabudol že Košice sú 2. najvačšie mesto na Slovensku tak že neviem prečo by tu mal byť betón lacnejší ako v nejakom Trenčíne.
TomasHC
14.12.09,06:26
Ako si vie amater dohliadnut na kvalitu betonu...? Uz mam sice betonovanie 1/2 roka za sebou, ale schvalne sa pytam...
alltracboy
14.12.09,06:45
no asi ako profesional-nijak. mozno az ked vybetonujes :D
TomasHC
14.12.09,07:23
no asi ako profesional-nijak. mozno az ked vybetonujes :D

Preto mi pride 1/2 tejto debaty totalne od veci ;) Take typicky slovenske, len vsetko ofrflat, ohovorit... bez dovodu, dokazu
dolfort
14.12.09,08:26
Veľký problém je momentálne cement.Od holcimu je to čistý sajrajt a nie cenemt.

To je Rohožník, vravím dobre? Prečo robia sajrajt?
Ako je na tom Turňa? Ten ja beriem, no kvalitu neviem ako môžem posúdiť.
Len pre info, kde sa ešte na SVK robí cement? Ladce, Lietavská Lúčka, Horné Sŕnie, Turňa nad Bodvou...
dolfort
14.12.09,08:39
Môj názor - ak si "amatér, ktorý raz za uhorský rok chytil šrobovák", tak dom za 85000 eur nepostavíš. Za 100000 možno. To ti hovorím z vlastnej skúsenosti.

Ako tu píšu skúsenejší:
- pokiaľ sa do veci vyznáš, vieš čo ako riešiť priamo na stavbe
- vieš si kopec vecí urobiť sám
- vieš jednať aj s veľkými dodávateľmi materiálu na úrovni aby si dostal poriadne zľavy
- máš aspoň predstavu o všetkých vybavovačkách a vieš to aj naozaj vybaviť
- poznáš ľudí zo stavebnej brandže ktorí ti dajú alebo pomôžu poriešiť veci, služby a prácu za lacnejší peniaz
- vieš presne rozlíšiť čo si dokážeš urobiť sám a čo už musíš dodávateľsky
- a ak už dodávateľsky tak máš prehľad o tom kde a ako zohnať toho správneho dodávateľa
- si dosť vynaliezavý aby si urobil na stavbe čo najmenej zbytočných chýb
- vieš to všetko urobiť dosť rýchlo aby sa ti stavba zbytočne nepredražovala
- vieš si to všetko parádne naplánovať a aj plán aspoň zhruba dodržať

=> tak potom si vieš aj veľký dom postaviť za málo prachov.

Ak by si to aj dal robiť viacerým partiám remeselníkov podľa profesií, tak síce by to bolo lacnejšie ako na kľúč, ale určite časovo sa to natiahne možno aj o 1 rok dlhšie.
alltracboy
14.12.09,08:54
Preto mi pride 1/2 tejto debaty totalne od veci ;) Take typicky slovenske, len vsetko ofrflat, ohovorit... bez dovodu, dokazu
aka otazka taka odpoved. Myslis ze profik pride k domiesavacu, pichne prst do betonu, olyzne a povie ti ci je dobry alebo nie? Pokial ti nieco horsie namiesaju v betonarke tam neverim, ze je to zistitelne skor ako pri tuhnuti betonu.
mendo933
14.12.09,15:57
No ja som mal za 68 EUR ale žiadna nakládka, vykládka a doprava 4km grátis. Tak že koľko Ťa vlastne stál m3 ?
A ešte k tomu že na východe, asi si zabudol že Košice sú 2. najvačšie mesto na Slovensku tak že neviem prečo by tu mal byť betón lacnejší ako v nejakom Trenčíne.

54€/m3 aj z dovozom a vykladkou dokopy 26km. To je len jedna referencna betonarka, z ktorej mam referencie. Su aj blizsie len tam som este nebol zistovat.
To ze je Ke 2. najvatsie mesto na SK to musia tam byt ceny druhe najvetsie na SK?Su aj mensie mesta kde su ceny vyssie. TN je vseobecne predrazene mesto, mozno konkurenciou betonariek je beton lacnejsi . Neviem ake su ceny, ale ked som si to ratal tak jedno viem ze rucne sa neoplati miesat a nikdy nespravim taky beton ako v betonarke pri betonovani 30m3/den
mendo933
14.12.09,16:03
Skúsenosť.V TN je obrovská konkurencia.A asi najnekvalitnejší betón s akým som sa v poslednom čase stretol.Doslova varovanie pre všetkých čo budú v tomto regióne kupovať betón.Oči na stopkách a určite nie bez ,,papiera".
Ak mas neake zle skusenosti s konkretnymi betonarkami, ak to nieje tajne poprosim ta hod mi do SS
Ja mam zatial vytypovanu jednu betonarku, z ktorej brali vsetci znami co stavali/stavaju a kazdy skym pridem do kontaktu ohladom stavby. Zatial od nikoho zaporne referencie
mendo933
14.12.09,16:14
aka otazka taka odpoved. Myslis ze profik pride k domiesavacu, pichne prst do betonu, olyzne a povie ti ci je dobry alebo nie? Pokial ti nieco horsie namiesaju v betonarke tam neverim, ze je to zistitelne skor ako pri tuhnuti betonu.

kvalita betonu sa sice oliznutim prsta nezisti( mozno daky fajnsmeker ano:) ) ale aj to sa zistuje, ale malokedy pri zakladoch kde ide B15.
Raz mi to projektant vysvetloval ako meraju triedu betonu,ale uz presne postup nepamatam , len viem ze dakym kuzelom sa o robi
220870
14.12.09,17:22
Kvalitu betónu pri vysýpaní z domiechavača na 100% neodhadne asi nikto.Ale existujú určité zásady podľa ktorých to človek ktorý s tým často ,alebo častejšie robí dokáže odhadnúť.Amatér asi nemá šancu ,ale keď do betónu zapichne lopatu ten čo s ním často robí tak vám povie približne o čom ten betón je.Je škoda to vysvetlovať amatérom keď som si neni celkom istý či by som to dokázal nejako vysvetliť.Sú veci a činnosti ktoré sa dajú získať len skúsenosťami.Podobne ja neviem či má kuchárka dobré cesto.
Skúsim aspň pár rád.Betón nesmie byť riedky ,nesmie sa liať ako ,,špric" musí to byť ako hustý med,betón pokial nieje poterový alebo nejak inak vyšpecifikovaný musí obsahovať štrk v presne stanovených pomeroch ,v betóne musia byť rovnako obsiahnuté veľké kamene drobný štrk a piesok.Kamenivo musí byť riadne obalené cementom.Ťažko je to vysvetliť.
Čo sa týka toho cementu tak z Ladcami odmietam robiť, je to najhorší cement na trhu.Neviem prečo .Možno tým ,že do pecí v ktorých sa pečie cement ,pridávajú staré pneumatiky , lieky a boh vie čo všetko.
denisa69
16.12.09,13:09
ja s manzelom sme si dali postavit dom na kluc komplet okrem kuchynskej linky. Je to prizemny dom bez pivnice ale s podkrovím ktore je ako ulozny priestor (vedu tam sklapacie schody) na 70% z celkovej vymery domu. Dom ma cca 110m2 a stoji na 600m2 pozemku. Cena domu bola 73000 Eur. Terenne upravy sme si urobili sami, a plot murovany plny s posuvnoou branou a branickou (dlzka 20m) vpredu stal komplet 1800 Eur. Do teraz sme na tento dom minuli asi 80 000 Eur a to uz mame aj montovanu garaz s betonovym zakladom s rozmerom 28m2. Takze moj nazor je ze dom sa da postavit za 8300Eur (cca 2,5mil Skk). A to bud velke 3izby alebo mensie 4izby. Ale keby som mala este raz stavať, tak by som si dala postavit iba hrubu stavbu stavebnej firme a ostatne veci ako voda, ele, kurenie, atd by som dala urobit partiam, opati sa to viac.
bjuty smis
16.12.09,18:46
denisa69,

presne tak aj ja stavám, malý 4 izb. dom( Alfa 105) a neviem si predstaviť čo by sa muselo stať, aby som sa nezmestil do tej sumy.
Môj ropočet je dokocna ešte nižší...teda, ak mi nenamiešajú v betonárke do betonu hlinu, ako hovorí pivko....:)
220870
16.12.09,19:11
denisa69,

presne tak aj ja stavám, malý 4 izb. dom( Alfa 105) a neviem si predstaviť čo by sa muselo stať, aby som sa nezmestil do tej sumy.
Môj ropočet je dokocna ešte nižší...teda, ak mi nenamiešajú v betonárke do betonu hlinu, ako hovorí pivko....:)
Ak budete rozumne stavať tak do 1,8 mil SKK sa musíte zmestiť.
ciners
16.12.09,19:26
Raz mi to projektant vysvetloval ako meraju triedu betonu,ale uz presne postup nepamatam , len viem ze dakym kuzelom sa o robi

Vlastnosti betonů
Pevnost

Pevnost betonu v tlaku je základní vlastnost, pro kterou ho používáme. Zkouší se na krychlích o hraně 150 mm a nabývá hodnot od 3,5 do 43,0 MPa. Pevnost betonu v tahu je až 25x menší než pevnost v tlaku a nabývá hodnot od 0,55 do 2,5 MPa.

Nejvýraznějšími činiteli ovlivňující pevnost v betonu jsou:
kamenivo - používáme kvalitní, nezvětralé kamenivo
cement - minimální množství cementu je 200 kg/m3 a z větším množství ve směsi zvyšuje její pevnost až do hodnoty 450 kg/m3 (dále již pevnost neroste)
voda - větší množství vody, než je optimální snižuje pevnost betonu (1 l na m3 sníží pevnost o 0,3 - 0,5 MPa)
přísady a příměsi - při dodržení správného dávkování nedojde ke snížení pevnosti betonu
vliv mísení - udávaná doba optimálního mísení je u nenuceného míšení 90 sec. a nuceného mísení 60 sec. Pokud by by mísení trvalo déle došlo by k rozmísení směsi a naopak při kratší době k nedokonalému promísení
vliv dopravy - při dopravě betonové směsi na delší vzdálenosti by mohlo dojít k rozmísení, a proto používáme stabilizátory a vhodné dopravní prostředky (autodomíchávače apod.)
stáří betonu - největší nárůst pevnosti je během prvních 28 dnech a následně pořád nepatrně roste
vliv ošetřování - musíme dodržet správné postupy ošetřování směsi (viz Ošetřování betonové směsi)
vliv zmrznutí při betonáži:
ihned po uložení a zpracování - tento stav nijak neovlivňuje výslednou pevnost (vznikne "betonová konzerva" a po rozmrznutí začne hydratace od počátku
v průběhu prvních 7 dnů - výsledný beton je nepoužitelný, ztrácí zhruba 90 % své pevnosti
mezi 7. a 21. dnem - pokles pevnost se pohybuje mezi 25 - 70 % (nelze počítat s plným zatížením konstrukce, nutné vyjádření statika)
mezi 21. a 28. dnem - pokles pevnosti je do 10 %
vliv zpracování (zhutnění) - dokonale zhutněný beton má pevnost až o 50 % větší než betony nezhutněné
Pružnost

Při přípustném krátkodobém napětí se beton chová jako látka pružná. Velikost přetvoření závisí na velikosti napětí, přetvářených vlastnostech kameniva a cementového kamene, na hutnosti, vlhkosti a stáří betonu. Přetvoření není úměrné napětí.

Přetvárné vlastnosti betonu jsou podle způsobu zatížení:
statické - projevují se po krátké době zatížení a nebo opakovaném krátkodobém zatížení
dynamické - projevují se po opakovaném zatížení
dlouhodobé - projevuje se po dlouhodobém zatížení a má za následek trvalé deformace (dotvarování)

Modul pružnosti v tlaku a v tahu se od sebe podstatně liší. Hodnotu modulů pružnosti stanovujeme na základě statických zkoušek. Modul pružnosti v tlaku je pro jednotlivé třídy betonu různý, a to od 1 . 104 do 5 . 104 MPa.
Objemové změny

Nejvýraznějšími objemovými změnami jsou:
smršťování - změna probíhající při hydrataci (trvá zhruba 1 rok a nejvíce v prvních 28 dnech), jde výrazně snížit správným ošetřováním konstrukce
nabývání na objemu - dochází k němu při tuhnutí a tvrdnutí pod vodou, není nebezpečné a je nižší než u smršťování
dotvarování - jde o změnu objemu konstrukce vlivem dlouhodobého zatížení konstrukce (probíhá 3 - 5 let od zatížení konstrukce)
tepelné změny - jde o změny vyvolané tepelnou roztažností materiálů, proto používáme dilatačních spár pro minimalizování těchto změn. Maximální délka dilatačních celků je:
PB max. 10 m
ŽB max. 30 - 45 m
ocelové max. 70 m
zděné max. 100 m
Kontrola jakosti betonu

Zkoušky, kterými prokazujeme vlastnosti betonové směsi a betonu, nazýváme průkazní. Jsou podkladem pro vypracování technologického předpisu stanovení množství jednotlivých složek směsi, zajišťujícího hodnotu zpracovatelnosti. Jsou voleny tak, aby vyhovovali způsobu dopravy i prostředkům použitým ke zpracování.

Kontrolními zkouškami pravidelně ověřujeme krychelnou pevnost vyráběného betonu nebo jiné vlastnosti, pokud jsou požadovány projektantem. U běžných nosných konstrukcí zajišťujeme krychelnou pevnost u každé třídy betonu v závislosti na množství vyrobené směsi. Zkoušku provádíme min. na třech sadách na každých 100 m3.
Destruktivní zkoušky

Destruktivními zkouškami prověřujeme pevnost zkušebních těles drcením, lámáním nebo přetržením. Nedostatkem těchto zkoušek je, že je můžeme provádět jen na lisech v laboratořích a nemůžeme je opakovat se stejným tělesem. Pevnost v tlaku zjišťujeme na krychlích, válcích nebo hranolech. Pevnost v tahu za ohybu na trámcích a pevnost v příčném tahu na krychlích nebo válcích.
Nedestruktivní zkoušky

Nedestruktivní zkoušky jsou takové zkoušky, při nichž zkoušené těleso nebo konstrukci nepoškodíme. Nevýhodou nedestruktivních zkoušek betonu je stanovení betonu v tlaku nepřímo. Odvozujeme ji na základě jiných zjištěných vlastnostech betonu. Proto je nezbytné zjišťovat pevnost několika různými způsoby, aby byl dosažený výsledek ověřen.

Nedestruktivní zkoušky rozdělujeme takto:
mechanické - pro zjištění pevnosti v tlaku a posouzení stupně její rovnoměrnosti
Špičákovou zkoušku provádíme ocelovou tyčí o průměru 25,4 mm klínovitě zakončenou, špičákem. 20 údery kladivem hmotnosti 1 kg s rozmachem ve z výše 700 mm jej vháníme do zkoušeného betonu. Podle hloubky vniku pomocí kalibračního grafu určíme pevnost betonu.
Waitzmanovo kladívko je kladívko Poldi upravené pro zkoušení betonu přidáním objímky s polokoulí. Kladívko se skládá z úderníku, pouzdra, polokoule, kuličky a srovnávací tyčky z legované oceli známe pevnosti. Tvrdost betonu zjistíme úderem kladívka na úderník, který přenese tlak na srovnávací tyčku. Z tyčky se přenáší tlak přes malou kuličku na polokouli a z té na zkoušený beton. Podle velikosti vniku malé kuličky do srovnávací tyčky známé pevnosti a podle velikosti vniku polokoule do zkoušeného betonu určujeme pomocí kalibrační tabulky pevnost zkoušeného betonu v tlaku.
Schmidtovo kladívko je založeno na principu centrického rázu dvou těles a na principu odrazu. Při stlačení kladívka vrhá stlačená pružina ocelový úderník na zkoušený beton. Úderník odrazem napne pracovní pružinu s mechanickým ukazatelem odrazu. Podle velikosti odrazu pak určíme pevnost.
dynamické - pro zjištění dynamického modulu pružnosti, pevnosti v tlaku a posouzení rovnoměrnosti těchto vlastností
radiometrické a radiografické - pro zjištění hmotnosti, homogenity a strukturálních poruch betonu, polohy výztuže a vlhkosti betonu
Nedestruktivně destruktivní zkoušky

Postup takovéto zkoušky se skládá z vývrtu zkušebního tělesa ze zkoušené konstrukce, který je podroben zkouškám v lisu. Výsledkem zkoušky je válcová pevnost betonu.
Jana2004
16.12.09,19:32
Bývame v Malackách a neviem si vynachváliť. Manžel cestuje každý deň a ja občas klientom. Cesta ráno netrvá dlhšie ako 40-45 minút, určite nám kratšie trvá cesta ako samotným Bratislavčanom. A to cestujeme roky. Malacky sú veľmi pekné mestečko, máme tu všetko a preto ani o kultúrne vyžitie nie je problém a keď chceme ísť do divadla, Bratislava aj Brno sú blízko. Ideálne miesto pre život :)
bjuty smis
16.12.09,19:36
až na tých záhorákov :)))
220870
16.12.09,19:44
Záhoráci sú absolútne v pohode.
lapejko
17.12.09,20:17
Pre cinners: Podľa mojich skúseností z oboch republík nám stále vyhovuje Zapa.
Jana2004
17.12.09,20:28
až na tých záhorákov :)))

Priznám, toto som nepochopila, že by sme mali niečo vypálené na čele?
klarissa
19.12.09,09:09
No paštekári ešte horšie ! Ale nepochopila som to ani ja.
pepa78
19.12.09,09:18
no pekne...takže sa tu namiesto rád budeme navzájom urážať ??? To môžete ísť na pokec.sk
ciners
19.12.09,13:09
To treba brat ako srandu, my kolegu z presova castujeme ze je ukrajinec a on nam nadava do hunov :D
bjuty smis
19.12.09,16:39
že by sme mali niečo vypálené na čele?

zmysel pre humor....žartoval som, samozrejme bez urážky...
220870
19.12.09,17:06
Ale to vínko zo záhorá:---mimotemy
alltracboy
19.12.09,18:49
Ak budete rozumne stavať tak do 1,8 mil SKK sa musíte zmestiť.
to su trochu silne slova.. nie kazdy si dom postavi sam.
220870
20.12.09,07:10
Ten tip domu čo udal dotyčný sa dá.
bjuty smis
20.12.09,14:27
to su trochu silne slova.. nie kazdy si dom postavi sam.

alltracboy
aký máš rozpočet na Alfu 105? Ja sa do 1,8 - verím - zmestím...HS aj zo škridlou Bramac, s rýnami a dreveným - nezatepleným stropom mám za 27 250.-€
alltracboy
20.12.09,16:52
okna, kurenie, omietky..alfa 205 na kluc od firmy bude urcite stat aspon tych 2M. Mam podobny rozpocet ako ty. Posli mi uz prosim to foto. Hruba stavba, za tu cenu sa mi zda byt az moc dobra cena za ten dom. Firma ti to bude robit?