Lienka2615
10.12.09,14:09
Dobry den, potrebovala by som poradit.
Mam otca , ktory sa o nas absolutne ako deti nestaral.
Su s mamou rozvedeny uz 20 rokov. Otec je silny alkoholik a zostanu po nom iba dlhy. Dlh na majetku, nakolko si zobrali s mamou pozicku este za totality, a nikdy nesplatili, a taktiez viem ze ma dlh na socialnej poistovni. Dlhy sa pohybuju v nemalych ciastach. Viem, ze dlh nemozem zdedit ak sa zrieknem dedicstva ako celku. Ale mama nam ako detom stale vnucuje myslienku, ze my ako deti sa musime o otca postarat co sa tyka financii a pomoci. Viete ,otec uz asi rok bluzni a je podla mna uplny debil z neho, akurat ze to nema na papieri, lebo nema ist kto tie papiere a lekarske spravy vyriesit. Momentalne zije u svojej mamy, ktora lezi na posteli ale ziaden s jeho surodencou mu nechce podat pomocnu ruku, nakolko napachal vela zla. A my ako deti taktiez.
Sme povinny sa postarat v prpade choroby alebo aj smrti o vsetky financne nalezitosti???Existuje nejaky zakon kde sa nieco taketo spomina??
Dakujem za odpoved.
danushka
10.12.09,13:20
Lienka, veď si si vlastne sama odpovedala v zadaní, ak by ste chceli po otcovi dediť, tak sa Vaše prípadné dedičstvo započíta aj s jeho dlhmi, inak ak odmietnete dedičstvo, dlhy Vás ako dedičov nemusia zaujímať.
To čo momentálne riešiš, je morálny aspekt a tu Ti veru ani jeden z nás nepomôže.
V živote sa dejú veci a ešte aké.
Naučiť sa odpúšťať a podať pomocnú ruku blížnemu je vec vlastného svedomia.
To je len môj názor, nikomu ho nevnucujem. Sama neviem ako skončím.
ludex
10.12.09,13:44
Môj názor je že keď zomrie,tak by ste ho ako vlastné deti mali pekne a s úctou pochovať.Keď pre nič iné,tak za to že je váš otec. Aký je taký je,ale je.
danushka
10.12.09,13:50
Mňa na tejto téme desí a zarmucuje, že človek žije, je v sr..be a rieši sa jeho odchod na druhý svet :eek:.

Nechcem sa nikoho dotknúť, nikoho neodsudzujem, nepoznám pozadie.
Jediné, čo viem, že ak nemá kto nebožtíka pochovať, pochová ho obec na svoje náklady do troch dní od jeho úmrtia.
ludex
10.12.09,14:01
Mňa na tejto téme desí a zarmucuje, že človek žije, je v sr..be a rieši sa jeho odchod na druhý svet :eek:.

Nechcem sa nikoho dotknúť, nikoho neodsudzujem, nepoznám pozadie.
Jediné, čo viem, že ak nemá kto nebožtíka pochovať, pochová ho obec na svoje náklady do troch dní od jeho úmrtia.

Mal som otca alkoholika,ktorého som strašne nenávidel.Nebol som s ním v kontakte 15 rokov aj keď sme bývali v jednom meste. Keď som sa dozvedel,že má rakovinu,nedokázal som mu nepomôcť. Dva roky som sa o otca staral,kým nezomrel. Stálo ma to vela síl,peňazí a času ale nelutujem z toho vôbec nič.Urobil som všetko,čo bolo v mojich silách! A dnes mi velmi chýba!
Mária27
10.12.09,14:05
Dobry den, potrebovala by som poradit.
Mam otca , ktory sa o nas absolutne ako deti nestaral.
Su s mamou rozvedeny uz 20 rokov. Otec je silny alkoholik a zostanu po nom iba dlhy. Dlh na majetku, nakolko si zobrali s mamou pozicku este za totality, a nikdy nesplatili, a taktiez viem ze ma dlh na socialnej poistovni. Dlhy sa pohybuju v nemalych ciastach. Viem, ze dlh nemozem zdedit ak sa zrieknem dedicstva ako celku. Ale mama nam ako detom stale vnucuje myslienku, ze my ako deti sa musime o otca postarat co sa tyka financii a pomoci. Viete ,otec uz asi rok bluzni a je podla mna uplny debil z neho, akurat ze to nema na papieri, lebo nema ist kto tie papiere a lekarske spravy vyriesit. Momentalne zije u svojej mamy, ktora lezi na posteli ale ziaden s jeho surodencou mu nechce podat pomocnu ruku, nakolko napachal vela zla. A my ako deti taktiez.
Sme povinny sa postarat v prpade choroby alebo aj smrti o vsetky financne nalezitosti???Existuje nejaky zakon kde sa nieco taketo spomina??
Dakujem za odpoved.

Zákon o rodine hovorí:
v § 62: Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.
v § 66: Deti, ktoré sú schopné samy sa živiť, sú povinné zabezpečiť svojim rodičom primeranú výživu, ak to potrebujú.
Zákony pripúšťajú, že uvedené (aj pohreb) môže vykonať aj niekto iný.
Danila
10.12.09,14:13
Otca si nazvala debilom. Je chorý, a leží u starkej, ktorá tiež leží. Dva ľudské osudy vo Vašich rukách. ĽUDSKÉ. A Ty sa pýtaš, či pomôcť. Pred Vianocami aspoň periny prezleč, uvar teplý čaj a starkej pobozkaj ruku. Nebyť jej a "jeho" dnes by si na Porade neriešila problémy.......Pekné Vianoce.:mee:
Lienka2615
10.12.09,14:18
Nerozdelujem nejako ludi, ktorym pomozem a ktorym nepomozem. Ale rozdelujem ludi na dobrych a zlych. a medzi zlych zaradujem aj mojho otca. Ja aj napriek tomu nehodlam otca nehat tak, ze by som mu na pohreb nesla alebo financne neprispela. A aby ste mali ako taku predstavu, uz som mu ja osobne podala pomocnu ruku strasne vela krat. vyplatili sme za neho neskutocne dlhy, ktore aj tak nadalej robi a smeje sa nam . Vsetko prepije a ani ho nic nemrzi. Tak som len chcela vediet ci to vyplyva zo zakona alebo nie. Z ludskeho hladiska ho neneham pochovat obci.
Danila
10.12.09,14:32
Nerozdelujem nejako ludi, ktorym pomozem a ktorym nepomozem. Ale rozdelujem ludi na dobrych a zlych. a medzi zlych zaradujem aj mojho otca. Ja aj napriek tomu nehodlam otca nehat tak, ze by som mu na pohreb nesla alebo financne neprispela. A aby ste mali ako taku predstavu, uz som mu ja osobne podala pomocnu ruku strasne vela krat. vyplatili sme za neho neskutocne dlhy, ktore aj tak nadalej robi a smeje sa nam . Vsetko prepije a ani ho nic nemrzi. Tak som len chcela vediet ci to vyplyva zo zakona alebo nie. Z ludskeho hladiska ho neneham pochovat obci.Asi nás desí len to, že ho pochovávaš, a nemáš v ruke úmrtný list......
Mária27
10.12.09,15:26
Alkoholizmus v rodine je hrozná vec. Ale je to ťažko liečiteľná diagnóza. Títo chorí sú zlí na seba aj na druhých, nevedia si pomôcť a ani prijať pomoc. Trpia o to viac, že ich ľudia navyše odsudzujú.

Tiež som sa hnevala na blízkeho príbuzného, odsudzovala ho ... Žil tak takmer celý život. Aj keď dlhy nerobil, rodina si vytrpela svoje. Pri rakovine hrdla absentoval niekoľko týždňov a na smrteľnej posteli povedal: Odkážte všetkým, nech ani nepijú, ani nefajčia. Je to nanič.

Tak to odkazujem. Pochopila som. A idem sa za neho pomodliť.
Danila
10.12.09,15:32
Alkoholizmus v rodine je hrozná vec. Ale je to ťažko liečiteľná diagnóza. Títo chorí sú zlí na seba aj na druhých, nevedia si pomôcť a ani prijať pomoc. Trpia o to viac, že ich ľudia navyše odsudzujú.

Tiež som sa hnevala na blízkeho príbuzného, odsudzovala ho ... Žil tak takmer celý život. Aj keď dlhy nerobil, rodina si vytrpela svoje. Pri rakovine hrdla absentoval niekoľko týždňov a na smrteľnej posteli povedal: Odkážte všetkým, nech ani nepijú, ani nefajčia. Je to nanič.

Tak to odkazujem. Pochopila som. A idem sa za neho pomodliť.Uf,uf, dnes si už na jeho počesť s cigaretkou ruku nepodám. A zajtra budem tuho nad jeho slovami premýšľať. To som si sľúbila.....A asi celkom určite s hlavou v smútku dodržím.
Lienka2615
10.12.09,18:51
vies co ked sa pozries na rozklepanych ludi na ulici resp. na stanici v bratislave, tak moj foter vyzera ovela horsie....akonahle nedostane prisun alkoholu asi by zomrel, tak ako dedo. a na alkohol nema prachy tak aj vykrada..akoze ludia neutocte,..ja chcem radu ako sa zachovat asi rozumne...a neviete ozaj vsetko co sa odohralo a ake je pozadie tej situacie!!
danushka
10.12.09,19:05
Lienka, nik neútočí. Alkoholizmus je choroba. Prajem Ti veľa síl na zachovanie svojej človečiny, prajem Ti, aby si vo svojom srdci našla miesto aj pre toho, kto si to až tak nezaslúži.
Labyrint život niektorým ľuďom zahatá výhľad k svetelným lúčom a nielen tým zblúdilým, ale aj tým, čo chcú pomôcť.
Pánbožko naloží každému na jeho plecia len taký kríž, ktorý je schopný uniesť.
Ty patríš k tým silnejším, preto Ti bol daný ten ťahší.
Prajem všetko dobré, veľa síl a pokojné sviatky !
Lienka2615
10.12.09,21:01
Danuschka, ano mas pravdu ze alkoholizmus je choroba. Som rada ze som neochorela aj ja , resp. ze som sa vyliecila a vcas. Myslim ze som bola zavisla uz ked som sa narodila, lebo mama pije tiez, ale aspon sa vedela o seba postarat. Mam aj mladsiu a starsiu sestru a na kazdej z nich vidim nasledky. Nehovoriac o mne, mam ich az az.
ludex
10.12.09,21:10
Nerozumiem a mám z toho zmiešanýpocit o úcte k čomu hovoríš??:eek:

Neviem či ti to niečo povie,ale hovorím o úcte k rodičom,o úcte k človeku a o čistom svedomí,že som sa dokázal povzniesť nad nenávisť a na konci jeho nehodného života mu odpustiť a s úctou ho odprevdiť na večnosť. Pretože,každý mŕtvy si zaslúži úctu bez rozdielu ako žil. Alo to je pre teba asi trochu ťažká téma!
ludex
10.12.09,21:33
vies co ked sa pozries na rozklepanych ludi na ulici resp. na stanici v bratislave, tak moj foter vyzera ovela horsie....akonahle nedostane prisun alkoholu asi by zomrel, tak ako dedo. a na alkohol nema prachy tak aj vykrada..akoze ludia neutocte,..ja chcem radu ako sa zachovat asi rozumne...a neviete ozaj vsetko co sa odohralo a ake je pozadie tej situacie!!

Lienka je jasné,že to ako tvoj otec vyzerá,ako sa správa je následok dlhodobého alkoholizmu.Postihnutý mozog,telo,vnútornosti.Tento stav je konečný a nemenný. On má svoje dni spočítané. Bohužial, si vybral cestu akú si vybral. S tým už nespravíš nič! Môj predošlí prispevok,kde som písal o svojom otcovi je jedna z možností ako sa zachovať. Je na každého vedomí a svedomí ako sa zachová. Ale nikdy nevieme,ako sa život pohrá s nami a kde a v akom stave skončíme!
Bagio
10.12.09,23:44
Mila Lienka.Verim,ze sa ti rady od poradakov citahu torchu tazko a isto si vravis jednu vec.Ludia vy ste to vobec neprezili,nezazili ake je to zit z alkoholikom,vám sa lahko radi.Som si isty ze si si to povedala.Je to normalna reakcia a verim,ze to nemas lahke.Sama si si zrejme zvysiee uvedenych prispevkov mohla uvedomit co je spravne.... Tiez mam rodica alkoholika a dost to ublizilo nasej rodine po psychickej ale aj financnej stranke. Bol som zrazu nuteny odist z domu byvat prec ako student,aby som sa sam z toho nervovo nezrutil.Alkohol do dnesneho dna nezmizol.Ja som mojej mame odpustil jej nedostatok a milujem ju taku aka je. Nebolo lahke ani u mna dojst k tomuto rozhodnutiu a trvalo mi to chvilu.Ale vzdy ked na nu myslim,ked ju navstivim tak vidim v nej stale svoju matku ktora mi darovala zivot...velmi ma trapi to,ze sa nechala zviest alkoholom,ale aj tak ju milujem a ja sa za nu modlim. verim,ze aj ty objavis v srdci objavis silu odpustit.Ver mi ze ti odpadne velky kamen zo zivota:) zelam naozaj vsetko dobre a ked budes chciet pokecat ozvi sa mi:)
Lienka2615
11.12.09,11:33
No mas pravdu, presne to som si aj povedala, vies pisu tu ze mam prezliect periny a pobozkat ruky starkej. Naposledy ked som upratovala mi medzi tym otec ukradol z penazenky 304€ a ja nech som robila cokolvek som ich zneho nedostala. Asi maju pravdu tí ,co tu davaju tie prispevky. Chudak otec, je chory. Ano je zlodej a klamar alkoholik co nam narobil dlhy nedal absolutne ziadnu vychovu akurat zle spomienky na detstvo. Nehovorim o mame . Tu aj napriek tomu ze ma viac bila ako vychovavala, a bila iba v nie triezvom stave. co je u nej skoro kazdy den. Keby mi tu bol jedno osud mojho otca tak sa neregistrujem na porade a nechcem radu ale kaslem z vysoka na to. Aj ja som sa odstahovala radsej od nas a prestahovala a zacala iny zivot. Radsej. Napriek tomu chodim aspon sem tam upratovat, aby som pomohla. O tom zakone viem, ze sa nemozem len tak na rodicov vykaslat, ale taktiez si nehodlam otca ani mamu znova dotrepat do mojho zivota.
Lienka2615
11.12.09,13:32
Neviem či ti to niečo povie,ale hovorím o úcte k rodičom,o úcte k človeku a o čistom svedomí,že som sa dokázal povzniesť nad nenávisť a na konci jeho nehodného života mu odpustiť a s úctou ho odprevdiť na večnosť. Pretože,každý mŕtvy si zaslúži úctu bez rozdielu ako žil. Alo to je pre teba asi trochu ťažká téma!

,,úcte k rodičom,, ..a kde je ucta k detom
adka0
24.06.12,12:32
človek aby pochopil musi zažit .....ja som to tiež zažila a mam take iste otazky...pochybnosti ...a co dalej...Každy hovory o ucte k rodičom ....a čo DETI kde su deti je spravne aby rodič tyral dieta psychicky....aby mu nedaval zaklady ...lasku rodiča....obživu ...??????a nakoniec ak nedostane on flašku alkoholu,a dajaky ten špak s chodnika to je v poriatku...dieta ak to nezohnalo balo sa ist domou aku bydku dostane......a nakoniec ked som dovršila 15 rokou vyhodi vas na ulicu a nestaraco s vami je .....som rada že mam rodinu a davam mojej rodine všetko čo som nemala a kompenzujem si to aj ja ........mam velke rani z dectva a ked vydim rodičou je vo mne strach ,bolest,nenavist....adt..robia hambu ked potrebuju peniaze na alkohol mne mojej rodine detom ktore za to vobec nemožu.....ALE VIEM JEDNO JA SOM IM NENI DLžNA NIč....JA SOM SA NEPITALA NA TENTO SVET ...TO ONI SU DLžNI MNE žE MA NA TEN SVED PRIVIEDLI..myslim že ten pohreb je velky otaznik...............