isilhavik
10.12.09,14:55
Chcel by som sa opytat akym sposobom by sa mala riesit nasledovna zalezitost.

Priatelka pracovala cez pracovnu agenturu. Od 10.09.2009 do 28.10.2009. Pracovny pomer ukoncila vypovedou v skusobnej dobe dna 28.10.2009 a tu zacali praktiky zamestnavatela. Vypoved bola prakticky dorucena okamzite este v ten isty den. Telefonicky bol vypytany vystupny list vyplatnu pasku a stravne listky. Ostatny zamestnanci dostali vyplatu v riadnom termine. Vyplata dosla na velke urgencie 01.12.2009 a vystupny list a stravne listky este na vacsie urgencie 03.12.2009. Zial vyplatnu pasku do dnesneho dna 10.12.2009 sme nedostali (dnes zase boli urgencie). Jedna sa o danu vec ze pracovna agentura za september (odpracovnanych 14 dni vratane nadcasov) uhradila 259,84Eur v cistom (na ucet uhradenych 252Eur)
a za oktober 20 dni a 2 dni nadcasov (sobota) 253Eur. V podstate mesiac dana pracovna agentura odmieta vydokladovat pracovny mesiac oktober.

Moje otazky ked

1. je dohodnuta mzda za mesiac v hrubom 356,18 EUR za 1.stupen náročnosti práce a tyzdenny pracovny cas 37,5 hodin. Ci sa nadcas moze zaratat ako klasicky hodinovy cas a doratat ho k mesacnemu priemeru casoveho fondu 165 hodin za oktober. 2 smenna prevadzka 6.00-14.00, 14.30-22.30
2. ako donutit doplatit zamestnavatela za 20 dni pracovnych (150 hodin)
a 2 dni nadcas sobota (cca 8 hodin nemam vyplatnu pasku nemozem povedat presne) uhradil iba 253EUR. (Vyslo mi ze za 22 dni mala byt vyplata 303,5EUR)
3. ako prinutit zamestnavatela vydat vyplatnu pasku ked evidetne, nespolupracuje a vytvara ,,umele,, bariery (vyhovorky)
4. Chcel by som sa opytat ci pri zapocitani 49 dnoch (kalenarnych) nevznikol narok na preplatenie casti dovolenky.

Po prestudovani pracovnej zmluvy mi tiez vstavaju vlasy dupkom:
Nástup na dovolenku určuje zamestnavateľ (Nema pravo zamestnanec si určit polku svojej dovolenky?)
Za kazdu neospravedlnenu smenu zamestnavatel krati dovolenku o 2 dni
a dalsie klauzuly ... to fakt neviem kam pracovny trh speje...

dakujem za kazdu radu.
Igor
ivka70
10.12.09,14:20
Dovolenku CELU urcuje zamestnavatel, uz davno neplati, ze polovicu zamestnavatel a polovicu zamestnec, to bolo zo zakonnika prace zrusene.

Narok na dovolenku, kym neodpracovala 60 dni, jej vznikol - za kazdych 21 odpracovanch dni je narok na 1/12 rocneho naroku, ale pracovnych dni aj so sviatkami v tomto case bolo len 35, nie 49 /to asi ratas kalendarne dni/, teda mala narok na 1/12 rocneho naroku.

Neospravedlnena zmena je presne podla zakona, zamestnavatel ma pravo kratit narok na dovolenku az o 2 dni za kazdy den absencie.

Takze zmluva je v poriadku, ten vypocet mzdy sa posudzuje tazko.
Ale mne to vychadza, ze aj ked by som neratala tie nadcasy a ona by odpracovala 20 dni, tak ma mat hrubu mzdu 323 a cistu 278,88 EUR.
isilhavik
10.12.09,14:28
v podstate ide mi o to ze priatelka za 150 hodin odpracovanych a 2 dni nadcasy (rad som chcel vediet ci sa nadcas moze zaratat ako normalny cas ked chyba do mesacneho casoveho fondu 165 hodin .. v podstate ide o to ze dostala vyplatu 253EUR za cca 160 Hodin ... co je v kazdom pripade nerealne ( a to som neratal ani ten 1/12 narok na dovolenku co ste povedala). Chcel som radu ako postupovat s takymto neserioznym zamestnavatelom.
ivka70
11.12.09,18:19
v podstate ide mi o to ze priatelka za 150 hodin odpracovanych a 2 dni nadcasy (rad som chcel vediet ci sa nadcas moze zaratat ako normalny cas ked chyba do mesacneho casoveho fondu 165 hodin .. v podstate ide o to ze dostala vyplatu 253EUR za cca 160 Hodin ... co je v kazdom pripade nerealne ( a to som neratal ani ten 1/12 narok na dovolenku co ste povedala). Chcel som radu ako postupovat s takymto neserioznym zamestnavatelom.

Vyplatnu pasku jej zo zakona musi dat.
Mozno pomoze inspektorat prace, treba im dat podklady, oni mozu skontrolovat aj vypocet mzdy.
clen
25.06.12,09:36
Tu je priklad ako sa sťažovať na postup pracovnej agentúry, snáď to dakomu pomôže: http://pravna.szm.com/vzory/spvzory/agentura.htm