JANULA999
10.12.09,20:34
Zdravím, veľmi pekne Vás prosím o radu. Ak si dám do nákladov poklačničný blok o kúpe materiálu v českej republike, musím to zahrnúť do daňového priznania o DPH aj keď si neuplatňujem DPH? Sme plátcami DPH. V tom obchode kde to bolo kupované nedávajú zákazníkom doklad bez DPH. Tak som to dala do nákladov celú sumu aj s Dph. mohla som to takto urobiť? Známa mi povedala že som to mala dať aj tak do daňového priznania o DPH. Prosím ako to teda je. Účtujem v podvojnom účtov. som začiatočníčka. Tak prosím poraďte. díky moc
KEJKA
10.12.09,20:53
ide o nesprávne vystavený doklad. Mal byť bez DPH.
Tá česká DPH nejde do nákladov v SR.
Základ dane samozdaníš - teda doklad pojde do DP DPH v SR.
ondrejvla
10.12.09,21:08
ide o nesprávne vystavený doklad. Mal byť bez DPH.
Tá česká DPH nejde do nákladov v SR.
Základ dane samozdaníš - teda doklad pojde do DP DPH v SR.

Dobre, súhlasím, ale v žiadnom obchode v ČR nevystavia z ERP doklad bez DPH, ani keď sa jedná o člena EÚ, takže myslím si, že doklad bol vystavený správne voľakedy som sa o takomto postupe tiež z ČR informovala u správcu dane, bolo mi povedané, že postupovali správne a že už je to raz zdanené, takže celá suma mi ide do nákladov s tým, že to bude v DP DPH ako daň zaplatená pri dovoze bez nároku. Tak teda neviem, je fakt, že to nemám písomne, ale považovala som to za fundovanú odpoveď. Alebo som nemala?
KEJKA
10.12.09,21:28
to zistíš až pri kontrole.
Ja svoju odpoved opieram o výklad zákona od Ing. Jablonkovej ajej odpoveď považujem za fundovanú.
Písomnú odpoved z DRSR by som vedela akceptovať, rovnako ako písomné stanovisko daňového poradcu.
Hociktorý obchod v ČR nevystaví - nechce si robiť problémy, komplikovať vlastnú evidenciu, riskovať problémy pri kontrole atd.
Zákon však takéto "nechcenie" nerieši.
===============================
podnikateľ, ktorý si nakúpi obvykle v drobnom niekde v ČR a nežiada riadnu faktúru, nepriamo dokazuje, že nakupoval ako súkromná osoba.
ondrejvla
11.12.09,20:33
to zistíš až pri kontrole.
Ja svoju odpoved opieram o výklad zákona od Ing. Jablonkovej ajej odpoveď považujem za fundovanú.
Písomnú odpoved z DRSR by som vedela akceptovať, rovnako ako písomné stanovisko daňového poradcu.
Hociktorý obchod v ČR nevystaví - nechce si robiť problémy, komplikovať vlastnú evidenciu, riskovať problémy pri kontrole atd.
Zákon však takéto "nechcenie" nerieši.
===============================
podnikateľ, ktorý si nakúpi obvykle v drobnom niekde v ČR a nežiada riadnu faktúru, nepriamo dokazuje, že nakupoval ako súkromná osoba.

Súhlasím, ale konateľ bol na SC v ČR, kde okrem PHM musel kúpiť na čerpačke aj žiarovky do auta, tam veru nik nedá bločik bez DPH, vôbec ich zákon nezaujíma. Čo v takomto prípade? Ja som to dala ako iné výdavky a samozrejme včítane DPH do nákladov k cest. účtu, pochybujem, že by mi to kontrola vyhodila - i keď jeden nikdy nevie...