eluša
11.12.09,06:51
Po zosnulom manželovi som náhodou prišla na to, že manžel mal pozemky, ktoré získal vydržaním v r.1996, teda počas trvania nášho manželstva. Sú na to listy vlastníctva , kde vlastníkom je môj manžel a na jednej parcele v 1/4 je neznámy vlastník. Dedili sme po ňom ako BVM, jeho polovicu ja a syn, takže ja mám 3/4 a syn 1/4 z domu a pozemku pri dome.
Keď vyvolám náhradné DK, tak neviem, v akom pomere bude dedenie prebiehať, pretože väčšina týchto pozemkov je po jeho otcovi a tete, no pozerala som, že časť odkúpil i od bývalých spoluvlastníkov. Ide o to, že parcely ostávajú v celku na jedného vlastníka a tak ich treba pred konaním približne /je ich viac/ rozdeliť, tak v akom pomere.
Vedela som síce, že v tom čase chodil po tzv.pozemkových knihách a vybavoval to, vedela som, že ide za spoluvlastníkmi. Všetky výpisy z Pozemkovej knihy som predložila notárke, ktorá nám robila dedičské konanie. Ona mi to vrátila s tým, že sa robí v uvedených katastroch ROEPka a že sa s tým nedá nič robiť. Starosta obce mi teraz povedal, že ju môžem za to zažalovať, lebo si to mala overiť, čo neurobila./ROEPka ešte len bude prebiehať /. Mala tiež požiadať o všetky LV, kde manžel ako vlastník figuruje.
Nepýtajte sa ma, prečo som o tom počas manželstva nevedela, že manžel uvedené pozemky previedol na seba. Asi som nie dosť inteligentná a zvedavá a manžel mi to nepovedal.
Mária27
11.12.09,07:37
Daj to všetko notárke písomne a žiadaj písomné vyjadrenie. Potom sa môžeš obrátiť na súd.
Obnova konania na manželovo vlastníctvo by nemal byť problém. Ak by mala byť obnova konania aj na ďalšie pozemky po predkoch, budú tam aj iní účastníci konania.
sarasara
11.12.09,08:43
Dediť bude tvoj syn a ty v rovnakom pomere, t.j. každý 1/2. Nezáleží na tom, ako tvoj nebohý muž majetok nadobudol. Keďže sa jedná o pozemky, tak väčšina (orná pôda , lúky a pasienky) sa môžu deliť len vtedy, ak by každá časť nebola menšia ako 2000 m2. Lesné pozemky sa nesmú deliť tak, aby každá časť nebola menšia ako 5000 m2. Ak je výmera pozemkov menšia, musíte sa dohodnúť, ktorú parcelu si vezmeš ty a ktorú syn.