andreaoa
11.12.09,09:56
Dobry den,

chcela by som Vas poprosit o radu. Dodavatelska firma tovaru az teraz zistila ze zabudli vyfakturovat ,,financny bonus,, z roku 2005 a chcu to vyfakturovat az teraz, tj. v roku 2009 resp. 2010...maju na to este pravo?
je nieco, co by podporilo to ze takuto fakturu uz firma nechce prijat, nakolko sa jedna o 3 tisic eur...

Dakujem
Zoltán Kovács
11.12.09,08:58
Ak ide o finančný bonus za určitý odber tovaru, tak ja by som to ako odberateľ len privítal. Veď ide vlastne o moje peniaze, ktoré som mal dostať pred 4 rokmi.

Alebo som nesprávne pochopil otázku?
andreaoa
11.12.09,09:13
Ono to je tak, ze oni vystavuju bonus v mojom mene...tj ako keby som ja vystavila dobropisovu fakturu, ktoru mam zaplatit...
len mi to pride ako prijata faktura...
Zoltán Kovács
11.12.09,09:42
Ono to je tak, ze oni vystavuju bonus v mojom mene...tj ako keby som ja vystavila dobropisovu fakturu, ktoru mam zaplatit...
len mi to pride ako prijata faktura...

Priznám sa, že nechápem. Ty ako odberateľ platiš dodávateľovi nejaký bonus navyše za to, že berieš od nich tovar?
andreaoa
11.12.09,09:58
Prepac, az teraz som si precitala svoju prvu vetu,
tam malo byt odberatel...ja som dodavatel tovaru
a mam platit ,,financny bonus,,
Zoltán Kovács
11.12.09,10:57
Prepac, az teraz som si precitala svoju prvu vetu,
tam malo byt odberatel...ja som dodavatel tovaru
a mam platit ,,financny bonus,,

Takže ak som dobre pochopil, ty ako dodávateľ máš vyplatiť odberateľovi (zrejme) obratový bonus za rok 2005.
Väčšinou sa to robí po ukončení roka, teda v r. 2006 by malo dôjsť k fakturácii. A podľa Obch.zákonníka je premlčacia doba pohľadávok a záväzkov z obchodno-právnych vzťahov 4 roky. Viď:

§ 397
Ak zákon neustanovuje pre jednotlivé práva inak, je premlčacia doba štyri roky.

Teda ešte neuplynula premlčacia doba.