ZuzanaA
11.12.09,10:27
Poprosím Vás o radu. Predali sme zákazníkovi tovar na splátky, s tým že má vyčíslený splátkový kalendár v členení - splátka za tovar, a splátka úroku - mesačne. Pôvodne sme predpokladali, že nám bude platiť iba splátky za tovar a pri poslednej splátke uhradí aj úrok. Ale zákazník platí mesačne: splátku + úrok. Ide mi teraz o to zaúčtovanie úroku. Úroky zahrniem do základu dane, až po ich úhrade, to mi je jasné.
A teda ja si urobím predpis úrokov cez ID na celú sumu? Cez 315/664? A pri podávaní priznania upravím základ dane o neuhradenú čiastku?
a_je_to
11.12.09,19:27
Poprosím Vás o radu. Predali sme zákazníkovi tovar na splátky, s tým že má vyčíslený splátkový kalendár v členení - splátka za tovar, a splátka úroku - mesačne. Pôvodne sme predpokladali, že nám bude platiť iba splátky za tovar a pri poslednej splátke uhradí aj úrok. Ale zákazník platí mesačne: splátku + úrok. Ide mi teraz o to zaúčtovanie úroku. Úroky zahrniem do základu dane, až po ich úhrade, to mi je jasné.
A teda ja si urobím predpis úrokov cez ID na celú sumu? Cez 315/664? A pri podávaní priznania upravím základ dane o neuhradenú čiastku?
Splátkový kalendár je záväznou súčasťou vašej zmluvy s odberateľom. Ak splátky majú mesačný úrok a termín splatnosti, tak predpis úrokov je účtovný prípad ku dňu splatnosti splátky, podľa mňa 378/662. Určite nie 315/664, tie účty sú určené na iné použitie. Do základu dane patria nie po úhrade, ale ku dohodnutému dňu splátky, bez ohľadu na úhradu, lebo sú to riadne výnosy, nie sankčné, podmienené meškaním platby. Nejde totiž o úroky z omeškania podľa § 17, ods. 21 ZDP, účtované na 644, ktoré idú do základu dane len po zaplatení. Predpis na celú sumu by bol aktuálny, keď by splatnosť úroku bola až po splatení celej istiny.