tereza5
11.12.09,13:00
Vie mi niekto poradit?
Ak FO vlastní nehnutelnost v ktorej podnika, a kúpi k nehnutelnosti pozemok na parkovanie a pozemok upraví/dlažba, chodníky/, môže si to dat do nákladov?
Pokial viem, tak pozemok do nákladov nejde, a ani sa neodpisuje, ale čo s tou úpravou?
Ďakujem.
Mária.K.
11.12.09,18:12
Vie mi niekto poradit?
Ak FO vlastní nehnutelnost v ktorej podnika, a kúpi k nehnutelnosti pozemok na parkovanie a pozemok upraví/dlažba, chodníky/, môže si to dat do nákladov?
Pokial viem, tak pozemok do nákladov nejde, a ani sa neodpisuje, ale čo s tou úpravou?
Ďakujem.
Kuk sem:
http://www.porada.sk/t126024-kam-zaradit-parkovisko.html
a_je_to
11.12.09,18:53
Vie mi niekto poradit?
Ak FO vlastní nehnutelnost v ktorej podnika, a kúpi k nehnutelnosti pozemok na parkovanie a pozemok upraví/dlažba, chodníky/, môže si to dat do nákladov?
Pokial viem, tak pozemok do nákladov nejde, a ani sa neodpisuje, ale čo s tou úpravou?
Ďakujem.
Dlažba a chodníky sú spevnené plochy, v zmysle § 2, ods. a, Klasifikácie stavieb.... pevne spojené so zemou, ktoré sú výsledkom stavebnej činnosti. Teda stavby a tým aj dlhodobý hmotný majetok. Kým pri hnuteľnom majetku je hranica pre dlhodobý majetok suma 1700 Eur, u stavieb nie je určená žiadna cenová hranica. Preto je stavba akejkoľvek ceny dlhodobým hmotným majetkom, zaraďuje a odpisuje sa, nemôže ísť do nákladov priamo.
Ak sa budujú spevnené plochy na vedľajšom prikúpenom pozemku, tak zrejme neboli predmetom pôvodného stavebného povolenia a vyžadujú samostatné stavebné konanie...až po kolaudáciu a zápis do KN. Potom zaradenie do DHM a odpisovanie.
Pozemok sa neodpisuje. Do nákladov ide iba v prípade predaja.... jeho celá nákupná cena, vrátane súvisiacich výdavkov, ako kolky, právne služby, atď.
beatad
09.02.10,18:28
Poradíte prosím:
Podnikateľ FO chce kupiť pozemok, ktorý by využíval na parkovanie svojich vozidiel. Má si kúpiť pozemok na IČO, v tom prípade výdaj nie je nákladom, alebo môže kupiť pozemok jeho manželka,ktorá je na dôchodku, a bude svojmu manželovi účtovať prenájom do výšky aby nemusela podávať DP?
31Jankal
23.04.10,05:19
Dobrý den, včera mi prišla platiť dan z bytu a my celý vchod sme si kupovali teraz nedávno pozemok pod činžiakom. Už mám aj list vlastníctva. Lenže ja som to nikde nebola ani nahlasovať a ani neviem či som to mala a dokedy, a ak áno či je za to nejaká pokuta, dakujem.