katka
11.12.09,12:39
Prosím o radu a váš názor. Vodárenská spoločnosť stavia kanalizáciu a pri jej realizácii má viesť časť kanála popri našom dome vo vzdialenosti cca 1,20 m. Je možné,že aj napriek tomu,že v zákone 442/2002 par.19 je uvedené ochranné pásmo verejnej kanalizácie 1,50m to môžu postaviť tak blízko domu? Predpokladám,že keby to bolo naopak,tak my stavebné povolenie nedostaneme,ale nás nikto ani neinformoval! Mám sa obávať nejakých problémov v súvislosti s nejakými priesakmi,alebo pod.?????
katarina.j
11.12.09,12:33
skus sa obratit na vodarensku spoločnost, ved zakon je zakon. no na druhej strane sa môzu ohradit na teba s tym, ze tam je prave kanalizačna pripojka,potrubia na kanalizaciu a pod.podla mna sa to dá presunut dalej od domu,aby bol dodrzany zakon a aby boli obe strany spokojne.
katka
14.12.09,12:38
Ďakujem za odpoveď,aj keď mi veľmi nepomohla.V tom mieste,kde ten kanál má ísť nieje ani prípojka a ani nieje možnosť posunutia potrubia ďalej,nakoľko sa jedná o 3m širokú uličku v ktorej strede ide plynové potrubie. Takže si neviem predstaviť ako tu budú dodržané ochranné pásma pre jednotlivé médiá!!!!!
wagner
14.12.09,14:56
Ďakujem za odpoveď,aj keď mi veľmi nepomohla.V tom mieste,kde ten kanál má ísť nieje ani prípojka a ani nieje možnosť posunutia potrubia ďalej,nakoľko sa jedná o 3m širokú uličku v ktorej strede ide plynové potrubie. Takže si neviem predstaviť ako tu budú dodržané ochranné pásma pre jednotlivé médiá!!!!!
Ku kanalizácii bolo aj stavebné konanie, v rámci ktorého môže každý dotknutý dať pripomienku. Bola si na stavebnom konaní? Dala si pripomienku? Asi nie. Takže všetci s navrhnutou trasou súhlasili. Neviem či by sa v tomto štádiu ešte niečo dalo robiť, ak je stavebné povolenie právoplatné. Pokiaľ by nebolo stavebné povolenie právoplatné, dalo by sa to ešte dodatočne napadnúť.
Miloš Mičega - CIMOM TN
14.12.09,18:45
Prosím o radu a váš názor. Vodárenská spoločnosť stavia kanalizáciu a pri jej realizácii má viesť časť kanála popri našom dome vo vzdialenosti cca 1,20 m. Je možné,že aj napriek tomu,že v zákone 442/2002 par.19 je uvedené ochranné pásmo verejnej kanalizácie 1,50m to môžu postaviť tak blízko domu? Predpokladám,že keby to bolo naopak,tak my stavebné povolenie nedostaneme,ale nás nikto ani neinformoval! Mám sa obávať nejakých problémov v súvislosti s nejakými priesakmi,alebo pod.?????

V tomto prípade neplatí žiadne neuplatnenie námietok v stavebnom konaní.
Kanalizácia sa musí realizovať v súlade STN 73 60 05 o križovaní a súbehu inžinierskych sietí. ... (platí pre všetky siete)

Táto STN je záväzná a ak nie sú dodržané vzdialenosti, tak sa musia robiť opatrenia podľa tejto STN.

Jednoznačne treba robiť všetky opatrenia na dodržanie tejto normy (stači pozrieť na napr. teraz v Maďarsku prasknutý vodovod, v Čechách asi pred pol rokom a pod.). - aj kanalizácia, najmä ak je v blízkosti základov stavby a je netesná môže spôsobiť podmytie základov).

CIMOM
katka
15.12.09,06:25
Ďakujem veľmi pekne za reakcie.Ja som úplny laik v tejto oblasti,viem o tom len to čo som si pozerala na nete.K stavebnému konaniu sme sa ani nemohli vyjadriť nakoľko sme neboli oslovení.To len minulý štvrtok tam chceli začať kopať a ani netušili,že tam ide nejaké plynové potrubie,tak ma to samozrejme znepokojilo.Predpokladám,že tu ani neexistuje stavebné povolenie,nakoľko nemajú vytýčené siete od plynárov a zdá sa,že sa jedná o niečí vyšší záujem,mať kanál pri stavebnom pozemku aj napriek tomu,že nebudú dodržané normy.
Mala by som k tomu ešte jednu otázku,keby sa zrušilo to plynové potrubie a potom kanál aj voda by išli stredom tej trojmetrovej uličky a náš dom je od uličky 1m,mohlo by aj tak dôjsť k podmytiu základov,ako píše CIMOM,alebo by to bola už dostatočná vzdialenosť? Čo viem potrubie na vodu by malo mať priemer 10 cm a kanál 30 cm.Dosť veľký problém vidím v tom,že tá ulička je veľmi strmý svah a preto sa tam majú dať ešte nejaké tri plastové šachty.
Ďakujem vopred za odpovede.
katka
29.04.10,08:34
Chcela by som sa po čase vrátiť k tejto téme.Teraz práve prebieha územné konanie týkajúce sa vedenenia trasy kanála. Máme postavený dom na svahu so sklonom zhruba 20%. Vo vzdialenosti 1m od domu práve v tomto svahu je navrhovaná kanalizácia a výkop sa má robiť do hľbky 3m.
Môžem sa voči tomu nejako brániť,alebo ak je to vo verejnom záujme musím to strpieť,aj keď mám obavu,že sa naruší statika domu?
Miloš Mičega - CIMOM TN
29.04.10,10:17
Chcela by som sa po čase vrátiť k tejto téme.Teraz práve prebieha územné konanie týkajúce sa vedenenia trasy kanála. Máme postavený dom na svahu so sklonom zhruba 20%. Vo vzdialenosti 1m od domu práve v tomto svahu je navrhovaná kanalizácia a výkop sa má robiť do hľbky 3m.
Môžem sa voči tomu nejako brániť,alebo ak je to vo verejnom záujme musím to strpieť,aj keď mám obavu,že sa naruší statika domu?

Presne je to uvedené v STN 73 60 05 o križovaní a súbehu inžinierskych sietí.

Kanalizácia a vodovody sú najnebezpečnejšie pri stavbách, nakoľko môžu podmyť základy stavby.

Treba sa odvolať na uvedenú normu. Neviem presne aká má byť vzdialenosť, nakoľko to závisí aj od dimezie potrubia.


CIMOM
katka
29.04.10,10:26
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ja som si bola v knižnici pozrieť tú normu,ale nie som stavbár,tak som sa nevedela vysomáriť v tých tabuľkách.
Teraz momentálne riešim,či by mohlo dojsť k poškodeniu domu,keď by sa len vo vzdialenosti jedného metra robiť výkop hlboký až tri metre.
Potrubie má mať priemer 300mm a na vodu 100mm.
lapejko
29.04.10,19:31
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ja som si bola v knižnici pozrieť tú normu,ale nie som stavbár,tak som sa nevedela vysomáriť v tých tabuľkách.
Teraz momentálne riešim,či by mohlo dojsť k poškodeniu domu,keď by sa len vo vzdialenosti jedného metra robiť výkop hlboký až tri metre.
Potrubie má mať priemer 300mm a na vodu 100mm.
K poškodeniu môže dôjsť hlavne pri vibrovanom ubíjaní výkopov, takže doporučujem si spraviť fotodokumentáciu stavby predtým, preventívne kontaktovať poisťováka stavby a potom riešiť škody.
katka
30.04.10,05:07
Ďakujem za odpoveď. Ja sa chcem tým škodám práve vyhnúť a neviem,či existujú v dnešnej dobe vôbec nejaké argumenty,aby nedošlo k poškodeniu majetku jednotlivca,keď sa povie,že sa veci robia vo verejnom záujme.
Mám pocit,že sa môžem ísť sťažovať akurát na lampáreň.