JarkaL
11.12.09,12:57
Ahojte, potrebujem poradiť. Moja babka má 80 rokov a má obličkový kameň veľký asi 0,5 cm, ktorý sa ozve tak raz za 1-2 roky, babka sa prelieči a je pokoj. Teraz mala zas záchvat a lekár v KE -Šaca jej odporučil laserovú operáciu. Počuli sme však, že tieto operácie robia lepšie v Prešove, vraj tam majú nejaký nový prístroj. A ešte máme ďalší problém s tým, že babka má už svoj vek a či ju s tým trápiť (aj keď u nej je perspektíva, že tu bude ešte 15 rokov minimálne - jej rodičia žili do 95 a 93 r. a babka je stále "generál") Teraz sa nevieme rozhodnúť, či vôbec operovať a ak , tak kde. A ešte by ma zaujímali pooberačné bolesti resp. následky. Ďakujem.
katarina.j
11.12.09,12:29
ahoj, teraz neviem aku laserovu operaciu mas na mysli. lebo ja viem, ze laserom ten kamen len rozbijaju-t.j.pomocou ultrazvuku zistia presne miesto kamena,a na to miesto nastavia laser a ten v priebehu aspon 30minut pipa /laseruje/, ale toto nie je riesenie. po prve je to hrozne bolestive-podotykam,ze ti nedaju nic na utlmenie bolesti /moja mama to absolvovala raz a to jej povedali,ze este je nutne to zopakovat 2-3x, ale pri tej bolesti to mama vzdala po 15-20minutach/.brala na to aj nejake lieky, ze je moznost, ze ten kamen vymočí,ze sa rozpusti na piesok, ale ani to nezabralo, tak napokon ju operovali tu v BA na Kramaroch.zalezi aj od toho, či je babka schopna ten zakrok podstupit,ako je na tom zdravotne-celkovo.asi ju nemôzte nechat len tak,tie zachvaty sa môzu postupom času stupnovat častejsie, takze nieco robit musite, je len na vas pre ktoru metodu sa rozhodnete vy a hlavne babka.
JarkaL
11.12.09,12:34
Áno, myslela som rozbíjanie ultrazvukom. Ja som si myslela, že to robia pri lokálnom znecitlivení, nevedela som, že je to také bolestivé. nepotešila si ma, ale ďakujem za odpoveď. Ešte ma zaujíma to porovnanie KE a PO.
katarina.j
11.12.09,12:39
neviem ti povedat kde a ako robia.moja mama bola v KE-Šaci, no ako som pisala, mala z toho hororove spomienky.ona mala jeden kamen 1cm, plno malych ako špendlikove hlavičky a aj piesok. takze tam sme mali rozhodnutie jasne-pod nože. aj ked mama bola proti, napokon sme ju presvedcili.nemas niekoho v PO znameho, ci nevie o tom nieco?
erzet
11.12.09,12:45
ahoj, teraz neviem aku laserovu operaciu mas na mysli. lebo ja viem, ze laserom ten kamen len rozbijaju-t.j.pomocou ultrazvuku zistia presne miesto kamena,a na to miesto nastavia laser a ten v priebehu aspon 30minut pipa /laseruje/, ale toto nie je riesenie. po prve je to hrozne bolestive-podotykam,ze ti nedaju nic na utlmenie bolesti /moja mama to absolvovala raz a to jej povedali,ze este je nutne to zopakovat 2-3x, ale pri tej bolesti to mama vzdala po 15-20minutach/.brala na to aj nejake lieky, ze je moznost, ze ten kamen vymočí,ze sa rozpusti na piesok, ale ani to nezabralo, tak napokon ju operovali tu v BA na Kramaroch.zalezi aj od toho, či je babka schopna ten zakrok podstupit,ako je na tom zdravotne-celkovo.asi ju nemôzte nechat len tak,tie zachvaty sa môzu postupom času stupnovat častejsie, takze nieco robit musite, je len na vas pre ktoru metodu sa rozhodnete vy a hlavne babka.
Je to individuálne. A možno je to aj podľa zloženia kameňa, tvrdosti. Mňa to vôbec nebolelo. Robili mi to v Ružinove. Je fakt že som nič nedostal a tiež je fakt že to trvalo cca 30 min. bolo to také príjemné šiborenie. Stále sa ma pýtali čo mi nič nie je potom mi začalo byť trochu blbo, začalo mi byť zle, začal som sa potiť. Ultrazvuk odtiahli a po pár minútach pokračovali a bolo o po tom.
Po mnoho a mnoho rokoch sa mi zasa vytvorili, lekárka mi ho chcela cez niečo, veď viete cez čo, vyťahovať. Dohodli sme sa že počkáme. V Trnave mi mama zohnala nejaké bylinky a lekárka pozerala kde kameň zmizol.
wagner
11.12.09,13:29
Je to individuálne. A možno je to aj podľa zloženia kameňa, tvrdosti. Mňa to vôbec nebolelo. Robili mi to v Ružinove. Je fakt že som nič nedostal a tiež je fakt že to trvalo cca 30 min. bolo to také príjemné šiborenie. Stále sa ma pýtali čo mi nič nie je potom mi začalo byť trochu blbo, začalo mi byť zle, začal som sa potiť. Ultrazvuk odtiahli a po pár minútach pokračovali a bolo o po tom.
Po mnoho a mnoho rokoch sa mi zasa vytvorili, lekárka mi ho chcela cez niečo, veď viete cez čo, vyťahovať. Dohodli sme sa že počkáme. V Trnave mi mama zohnala nejaké bylinky a lekárka pozerala kde kameň zmizol.
A ešte prezraď aké bylinky. Možno by pomohli aj iným.
katarina.j
11.12.09,14:11
Je to individuálne. A možno je to aj podľa zloženia kameňa, tvrdosti. Mňa to vôbec nebolelo. Robili mi to v Ružinove. Je fakt že som nič nedostal a tiež je fakt že to trvalo cca 30 min. bolo to také príjemné šiborenie. Stále sa ma pýtali čo mi nič nie je potom mi začalo byť trochu blbo, začalo mi byť zle, začal som sa potiť. Ultrazvuk odtiahli a po pár minútach pokračovali a bolo o po tom.
Po mnoho a mnoho rokoch sa mi zasa vytvorili, lekárka mi ho chcela cez niečo, veď viete cez čo, vyťahovať. Dohodli sme sa že počkáme. V Trnave mi mama zohnala nejaké bylinky a lekárka pozerala kde kameň zmizol.
ty si ma asi zle pochopil, ja som narazala na zdravotny stav Jarkinej babky a na jej vek, ved v jej veku neviem ci by to zvladla.nechce sa mi verit ze nema ziadne zdrav.problemy-to by bola asi velka vynimka.
JarkaL
11.12.09,14:19
No zda sa, že nás babka všetkých prežije, akurát sa sťažuje, že ju bolia nohy. A ten kameň sa naozaj ozve raz za 1-2 roky.
pasuliatko
11.12.09,19:44
väčšinou sa v dnešnej dobe kamene láserovo rozbijú na jamný piesok, ktorý výde von prirodzeným spôsobom. a tuším sa to robí aj ultrazvukom, treba sa len popýtať lekára
buchač
11.12.09,20:30
väčšinou sa v dnešnej dobe kamene láserovo rozbijú na jamný piesok, ktorý výde von prirodzeným spôsobom. a tuším sa to robí aj ultrazvukom, treba sa len popýtať lekára

Pasuliatko , vieš vôbec , preboha , čo si napísala ?????

Vieš Ty vôbec , čo je to laser ???

http://sk.wikipedia.org/wiki/Laser#Princ.C3.ADp

Keby sa to malo robiť laserom , tak je ten dotyčný jedinec rozrezaný coby dup ....

....lebo tie kamene sa rozbíjajú LEN ultrazvukom ...;)


DÔSLEDKY NELIEČENÝCH KAMEŇOV

Otáľať s liečbou obličkových kamienkov sa rozhodne nevypláca, podobne ako s každou chorobou. Usadený kamienok začne narastať, je zbytočným zdrojom infekcie v moči, a tým aj zápalovým ložiskom v organizme, ktoré môže spôsobiť vážne komplikácie. Z nich najvážnejšou je, keď sa kamienok „uhniezdi“. Moč nemá kam prúdiť, dôjde k jeho infekcii a následne k zápalu obličky a obličkového tkaniva, čo je vlastne septické ochorenie, vyžadujúce si urgentnú urologickú liečbu. Opakované koliky, chronické kamene a močové infekcie spôsobujú postupné zmeny v celom močovom systéme, najviac na obličkách. Tie sa postupne poškodzujú a znižuje sa ich funkcia. V extrémnom prípade môže dôjsť až k ich zlyhaniu.
Ak však kamienok ostal v močových cestách, respektíve v močovom mechúri, neostáva nič iné, len vykonať niektorý z chirurgických zákrokov. Metód na jeho odstránenie je niekoľko. Jednou z možností je zavedenie takzvaného nefroskopu. Je to kamera s pomocou ktorej sa kameň pod zrakovou kontrolou vytiahne, rozdrví, či rozpustí. Nefroskop sa do tela zavádza vpichom cez kožu, pričom úspešnosť tejto metódy je takmer sto percentná. Ďalšou alternatívou je zavedenie optickej trubice cez malý otvorček do obličky. Tá malé kamienky zachytí a odstráni, väčšie rozdrví. V ostatnom čase sa presadzuje drvenie kamienkov pomocou ultrazvuku.

Lekár sa pokúsi rozdrviť kameň s použitím silných rázových vĺn tak, že ten samovoľne odíde cez ostatnú časť močových ciest. Nevýhodou je pomerne dlhý čas tohto zákroku. Dôležité je, aby sa lekár až 3 500-krát „trafil“ do kameňa, aby ho dokonale rozdrvil. Zvyšky kmienkov sa postupne vyplavia – hovorí sa tomu „kamenná cesta“. Je to nebolestivý zákrok, ale zvyšky kamienkov môžu viesť k tvorbe nových. MUDr. Sedlár zdôraznil, že nie všetky kamienky sa dajú rozdrviť. Niektoré sú totiž také tvrdé, že sa nedajú rozbiť ani pri opakovanej aplikácii tejto metódy. Poslednou možnosťou je otvorená operácia, kedy sa kamene vyberú priamo z močových ciest.
http://www.casopisimidz.sk/oktober-2006/nie-je-kamen-ako-kamen-oblickovy-dokaze-poriadne-potrapit/

Áno laser sa používa v medicíne , aj ako operačný nástroj - konkrétne ako skalpel . Ale nie vždy , všade a za každých okolností .

Jedna z obrovských výhod laserového skalpela je tá , že rana je čistá , pekný rez a čo je hlavné - účinky laseru okamžite po reze zastavujú krvácanie rany v reze ....

Zasa budeš nahnevaná , ako v tejto téme " Modlitba pre chorých " , kde nejak vyplýva , že si od zdravotníckeho fachu ...
No na druhej strane zasa by som povedal , že niektoré Tvoje príspevky túto moju dedukciu popierajú ..
Teda , ja Ti neviem ...
ludex
11.12.09,20:45
No zda sa, že nás babka všetkých prežije, akurát sa sťažuje, že ju bolia nohy. A ten kameň sa naozaj ozve raz za 1-2 roky.

A čo na to hovorí babka? Ja by som to asi nechal tak.Keď je to naozaj tak,že ju to chytí raz za dva roky,tak by som to operačne asi neriešil. Myslím ,že by som najskôr poriešil tie bylinky.Keby to bolo akútne ,tak prosím,ale starší človek a operácie ,tam je vždy neaké riziko a nepredvídatelné komplikácie. ;)
erzet
11.12.09,21:41
väčšinou sa v dnešnej dobe kamene láserovo rozbijú na jamný piesok, ktorý výde von prirodzeným spôsobom. a tuším sa to robí aj ultrazvukom, treba sa len popýtať lekára
Pasuliatko a o tom som hovoril
erzet
11.12.09,21:44
A ešte prezraď aké bylinky. Možno by pomohli aj iným.
No to ja neviem aké to boli bilinky. Viem, že tá pani preto chodila do Prahy a boli Čínske. Pracovala v TT pri bývalom pivovare. Teda nevravím, že už nepracuje, ale už som tam dlho nebol.
erzet
14.12.09,13:11
môžem popísať kde to v TT je