vierkaadka
12.12.09,08:17
dobry den.chcela by som sa spytat mam 22rokou,2roky som sirota.zili sme v druzstevnom byte,ktory mama tesne pred smrtou prepisala na sestru(ta mala 30rokou a mesacny prijem,ja 20 rokou a bez prijmu).sestra ma z bytu vyhodila,dedicske neprebehlo pretoze tymto bola mama nemajetna.jej sestri mi stale tvrdia,ze tam mam pravo byvat,vydedena som nebola a mala by ma vyplatit.ako si zistim,ako to bolo spisane vobec,ked mi to sestra nechce ukazat a povedat mi meno notara?som teraz slobodnou mamickou,po mame mi nezostalo nic,ani zlato ktore mala nic.zil tam tiez moj otec(sestra mala druheho) a tiez tam zostali veci po nom.ako to mam dalej riesit?dakujem
Ice dive
12.12.09,07:47
dobry den.chcela by som sa spytat mam 22rokou,2roky som sirota.zili sme v druzstevnom byte,ktory mama tesne pred smrtou prepisala na sestru(ta mala 30rokou a mesacny prijem,ja 20 rokou a bez prijmu).sestra ma z bytu vyhodila,dedicske neprebehlo pretoze tymto bola mama nemajetna.jej sestri mi stale tvrdia,ze tam mam pravo byvat,vydedena som nebola a mala by ma vyplatit.ako si zistim,ako to bolo spisane vobec,ked mi to sestra nechce ukazat a povedat mi meno notara?som teraz slobodnou mamickou,po mame mi nezostalo nic,ani zlato ktore mala nic.zil tam tiez moj otec(sestra mala druheho) a tiez tam zostali veci po nom.ako to mam dalej riesit?dakujem
Vzhľadom k tomu, že sa urobil prevod počas života tak na byt nemáte nárok - nakoľko matka si mohla robiť so svojim majetkom počas života čo chcela...
T.j. s tým už veľmi nič nenarobíte... skúste sa pozrieť ešte na www.katasterportal.sk - kde podľa mena sestri a katastrálneho územia viete zohnať list vlastníctva k predmetnému bytu, v každom LV býva uvedený aj titul nadobudnutia...
ak matka previedla podiel v druzstve na sestru a ta nasledne byt od druzstva kupila - titul nadobudnutia tam bude uvedený kúpa Vašej sestri tak si nic nepomozete, nakolko byt kúpila sestra a nik nedokáže, že na to použila svoje, alebo matkiné peniaze..
ak matka odkúpila byt a následne ho previedla darovacou zmluvou resp. kupnopredajnou (záleží čo je v nej uvedené - spôsob platby) - tak by sa dalo možno ešte napadnúť na súde, že darovanie bolo účelové/pod nátlakom sestra zneužila situáciu matkinú chorobu (záleží od toho ako zomrela - dlhodobá choroba tak áno ak mala napr. úraz s následkom smrti tak to tiež neobstojí.....). ak bolo prevedenie kupnopredajnou zmluvou záleží na tom, ako je uvedený spôsob odovzdania peňazí či matka popdísala, že peniaze dostala v hotovosti - potom si nič nepomôžete, ak prevodom na účet a tento nebol uskutočnený tak by sa dala KZ na súde napadnúť a mohli by ste dediť 1/2 bytu...

Skúste pozrieť ten list vlastníctva, možno Vám v ňom dala matka zriadiť doživotné užívacie právo na byt...(v tom prípade by ste tam mohli bývať, čo vzhľadom na Vaše vzťahy so sestrou tiež nebude asi veľká výhra...)

Avšak všetko toto je na tenkom lade púšťať sa do súdneho procesu a domáhania sa pravdy by Vás stálo kopec nervov a peňazí a výsledok by ból neistý, keďže majetok bol prevedený za života, bola to vôľa Vašej matky, tak odporúčam vykašľať sa na to, venovať sa Vášmu dieťaťu a začať nový život...