kajlo
12.12.09,08:19
dobry den prajem chcel by som sa informovat respektive ci by mi niekdo mohol objasnit nasledvnu situacii

1.2 2009 som nastupil do prace kde sa moj pracovny pomer skoncil 10.12.2009 rozviazanim pracovneho styku dohodou paragraf 60.
chcel by som sa opytat ako je to s Pn v ochrannej dobe 40dni po skonceni pracovneho pomeru.
nakolko mam odpracovanych len par mesiacov lebo pred tym som bol studentom vysokej skoly.

JEDNA SA MI O TO ZE MAM IST NA OPERACIU S KOLENOM A POTREBUJEM VEDEIT ZE KED SOM V OCHRANNEJ DOBE A POJDEM NA pN CI MI BUDE VIPLACANA normalne PN aj ked mam odpracovanych len necelich 11 mesiacov?

zaujimalo by ma ako mam presne postupovat co mi bude vyplacane a do akej vysky..
dakujem vsetkym za rady


dakujem
veronikasad
12.12.09,07:44
Ochranná doba, v ktorej je možné začať poberať nemocenské, je 42 kal. dní (ak pracovný pomer trval aspoň 42 dní). Túto podmienku splňaš, preto budeš mať nárok na nemocenské z vymeriavacieho základu posledného zamestnávatela.

Ak by si na operáciu išiel neskôr ako po 42 dňoch od skončenia prac. pomeru, uzatvor predtým v sociálnej poisťovni dobrovolné nemocenské poistenie. Podmienku 270 dní budeš mať splnenú, nakolko sa ti bude započítavať aj doba poistenia zo zamestnania. V tomto prípade však nemocenské bude vyplácané len z min. vymer. základu, aj keď by si si určil vyšší.

V oboch prípadoch nemocenské vypláca SP - prvé tri dni 25 %, v ďalšie dni 55 %, za kalendárne dni. Počas poberania nemocenského - v druhom prípade - sa dobrovolné nem. poistenie neplatí.
Xanti
12.12.09,08:35
co mi bude vyplacane a do akej vysky..
dakujem vsetkym za rady Myslím, že Veronikasad zhrnula všetko ako má byť.
Ja len pridám link, kde si môžeš vyrátať sám bajočko v akej výške by boli tvoje nemocenské dávky ak by si stihol PN v ochrannej lehote 42 dní, ( teda VZ by bol z tvojho zamestnania )
http://ekonomika.sme.sk/kalkulacky/kalkulator-nemocenskeho.php
kajlo
14.12.09,10:43
no oki diky za radu, takze neni to obmedzene nejako ze musim mat odpracovane urcity cas, napriklad tri roky ci tak.\
bo ja mam odorbenych len 11 mesiacov

a 7.12 som ukoncil pracovny pomer, a 4.1 idem na PN a 14.1 mam planovanu operaciu, ci to teda vsetko splnam a ci mi budu vyplacane nemocenske daky teda inak PN-ka.

dakujem