kittike23
12.12.09,13:12
Dobrý den, potrebovala by som prax v evidencii jazd.tento rok sa to zmenilo.
kolko mozem dať do výdavkov:
ako to je so stavom tachometra.

Napr. cesta tam a spat je 170 km.

čo je tých 80% čo môžem dať do výdavkov, - ako to vyrátam a či musím mat PHM bločky?

prosím napíšte .

aj na príklade mi to môžete vysvetlit. srdečná vďaka. NIE SME PLATICI DPH.
veronikasad
12.12.09,14:28
Auto máš v obchodnom majetku ?
Johanka
12.12.09,15:03
Pozri si príklady v prílohe ;).
Johanka
12.12.09,15:18
kittike23
13.12.09,12:20
V treťom bode sa daňovníkom umožňuje uplatniť paušálne výdavky na spotrebu PHL do výšky 80% z celkového preukázateľného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne

podľa tohto bodu by som chcela uplatniť -výdavky na PHM:

do februára ako mám spraviť, a od marca?
motorové vozidlo nie je v pondikani - teda v obchodnom majetku.

TAK AKO MÁM SPRAVIŤ. podla mňa problém majú viaceré. Dakujem.
1Ruža
15.12.09,06:20
Hoci sa tu už toľko popísalo...poraďte prosím z praxe ako mám vykorčuľovať z tohto problému. Daňovník uplatňoval celú DPH z bločkov z PHM a zaraďoval blok do výdavkov. Teraz treba ale spätne dorobiť knihu jázd aby sa to dalo do poriadku. Problém vidím ale vtom, že niektoré jazdy by som chcela vykázať ako súkromné. Zvýšila by som základ dane o nejaké to percento, ale čo s DPH? Dá sa s tým niečo urobiť aby to bolo OK? Auto je firemné, už odpísané.
Ďakujem.
ego.mc
15.12.09,11:23
QUOTE=kittike23;1233101]V treťom bode sa daňovníkom umožňuje uplatniť paušálne výdavky na spotrebu PHL do výšky 80% z celkového preukázateľného nákupu PHL za príslušné zdaňovacie obdobie primeraného počtu najazdených kilometrov podľa stavu tachometra na začiatku a na konci príslušného zdaňovacieho obdobia pre každé motorové vozidlo samostatne

podľa tohto bodu by som chcela uplatniť -výdavky na PHM:

do februára ako mám spraviť, a od marca?za celý rok rovnako
motorové vozidlo nie je v pondikani - teda v obchodnom majetku.

TAK AKO MÁM SPRAVIŤ. podla mňa problém majú viaceré. Dakujem.[/QUOTE]

Ak sa jedná o auto vo vlastníctve SZČO a auto nie je v obchodnom majetku, nie je možné uplatniť ani jeden z tých troch spôsobov.
ego.mc
15.12.09,11:26
Hoci sa tu už toľko popísalo...poraďte prosím z praxe ako mám vykorčuľovať z tohto problému. Daňovník uplatňoval celú DPH z bločkov z PHM a zaraďoval blok do výdavkov. Teraz treba ale spätne dorobiť knihu jázd aby sa to dalo do poriadku. Problém vidím ale vtom, že niektoré jazdy by som chcela vykázať ako súkromné. Zvýšila by som základ dane o nejaké to percento, ale čo s DPH? Dá sa s tým niečo urobiť aby to bolo OK? Auto je firemné, už odpísané.
Ďakujem.

Takým istým percentom prepočítaš DPH a navýšiš odvod za 4.Q.
1Ruža
16.12.09,05:54
Díki moc. Len teraz ešte neviem, ako to vykážem v daň. priznaní na DPH. V ktorom riadku mi to bude figurovať?
lenkam68
16.12.09,12:27
Takým istým percentom prepočítaš DPH a navýšiš odvod za 4.Q.
Ja si myslím, že by mala urobiť prepočet súkr. jázd za každý kvartál zvlášť a podať ku každému kvartálu dodat. daň. priznanie , pretože nejde o opravu základu dane podľa § 25
ego.mc
17.12.09,07:01
Vychádzal som z § 8 ods. 4 Postupov účtovania v JÚ, kde sa takýto prepočet robí až v rámci uzávierkových operácií.
lenkam68
17.12.09,08:33
Podľa § 8 ods. 4 Postupov účtovania v JÚ, účtuje o výdavkoch v uzávierkovch operáciách a upraví základ dane v zmysle zákona o DzP,takže v rámci uzávierkových operácii dá mínusom VOZD to čo prejazdila súkromne, ale DPH rieši zákon o DPH, preto musí podať DDP za každý kvartál zvlášť, pretože v príslušnom kvartále si uplatnila DPH neoprávnene z tých súkromných jázd a neoprávnený odpočet DPH nespadá pod § 25, teda nemôže opraviť DPH v tom zdaň. období, kedy robila opravu.
31Jankal
17.12.09,08:52
Poprosím o radu, sef má auto, ktoré používa aj na súkromné účely a je v obchodnom majetku firmy. Ja som od januára doteraz zakaždým vyrátala z bločikov na dph 80% a teraz sa mi to už nejako nepozdáva tak sa vás chcem opýtať či je to v poriadku alebo tam treba rátať celých 100% na odpočet do danového priznania k DPH. Dakujem
31Jankal
17.12.09,09:31
prosím poradte potrebujem urobiť dp.
31Jankal
18.12.09,05:11
poprosím o odpoved na príspevok č.13 dakujem
Antea
18.12.09,05:25
Poprosím o radu, sef má auto, ktoré používa aj na súkromné účely a je v obchodnom majetku firmy. Ja som od januára doteraz zakaždým vyrátala z bločikov na dph 80% a teraz sa mi to už nejako nepozdáva tak sa vás chcem opýtať či je to v poriadku alebo tam treba rátať celých 100% na odpočet do danového priznania k DPH. Dakujem
Celé nepísanie knihy jázd je veliká bublina, ktorá slúži na dve veci. Kto je platiteľom DPH musí skutočne preukázať nárok na odpočet DHP z PHM - čiže písať knihu- čiže žiadnych 80 % môže to byť 100% alebo len 50 podľa toho koľko súkromných jázd tam je, v DPH sa nič nemenilo. Nepísanie knihy môže byť aktuálne len pre živnostníka neplatatiteľa DPH. A podľa cestného zákona vozidlo musí mať záznam o prevádzke - znovu písať knihu. Takto nás školili daňováčky.
31Jankal
18.12.09,06:35
Dakujem knihu jázd si píše. Takže dph tam rátam celé 100%? Prosím iba mi to odklepnite ak áno. A poprosím Vás ktorý zákon hovorí o tých 50%? On to auto používa aj na súkromné účely aj na podnikateľské. Co by ste mi poradili ako to urobiť?
Antea
18.12.09,07:12
Dakujem knihu jázd si píše. Takže dph tam rátam celé 100%? Prosím iba mi to odklepnite ak áno. A poprosím Vás ktorý zákon hovorí o tých 50%? On to auto používa aj na súkromné účely aj na podnikateľské. Co by ste mi poradili ako to urobiť?
Neviem či si ma správne pochopila, tie percencá sú len príklad. Musíš si DPH odrátať len z PHM, ktoré bolo skutočne použité k podnikaniu, súkromné cesty NIE.
lenkam68
18.12.09,07:13
Prečítaj si tento pokyn daň. riaditeľstva
http://www.porada.sk/attachment.php?attachmentid=46857&d=1259490171
31Jankal
18.12.09,09:40
Takže tých 80% čo som dávala bolo vcelku správne. 80% na podnikanie a 20% súkromné jazdy. Ale ja som tie súkromné jazdy nikde neúčtovala. Treba to zaúčtovať? Robíme v JU.