igowko
12.12.09,15:07
Ahojte poraďáci. Veľmi-veľmi vás prosím o pomoc.
Viete ozaj odborne poradiť? Ak štátna inštitúcia zašle na kataster Rozhodnutie o zriadení záložného práva, ale je to skôr na postrašenie podnikateľa (ktorý si voči nej nesplnil istú povinnosť) ako ozaj vážne konanie, myslíte, že plomba z tohto majetku v katastri uplynutím doby istého počtu dní (lehota podľa zákona) zmizne, alebo nie? Teda ak tá štátna inštitúcia do danej lehoty podklady nedoplní.) Na upresnenie. Konanie bolo totiž prerušené (štátna inštitúcia na kataster zaslala neúplné podklady a kataster čaká na ich doplnenie, na daný majetok zatiaľ-momentálne je v katastri plomba). Najhoršie na tom je, že podnikateľ nenesie na trh svoju kožu, ale "založený" majetok už mal byť dávno niekoho iného (majetok len zrovna bol v katastri písaný ešte na toho podnikateľa). Ono to je zrejme tak,

Ja nie som ten podnikateľ, ale ide o moje peniaze. Nič zlé som neurobil. Akurát, že mi ide o značnú sumu peňazí.

Prosím ak viete, napíšte ,či je možné záložné právo zriadiť aj na obchodný podiel (zo strany štátnej inštitúcie). Ak áno, ako dlho to trvá. Ako obyčajný človek-nepodnikateľ- vie zistitť, či dávnejšie zložené zákl. imanie (vklad) ešte zložený je,alebo už je vybraný. Ak štátna inštitúcia zriadi zálož. právo na obch. podiel, v čom to obmedzí podnikateľa? Bude môcť voči zákazníkom poplniť svoje záväzky, vyplácať mzdy zamestnancom a prípadne predávať, alebo nebude môcť v podnikateľ. činnosti po zriadení zálož. práva fungovať?
Mária27
13.12.09,20:11
§ 151a občianskeho zákonníka:
Záložné právo slúži na zabezpečenie pohľadávky a jej príslušenstva tým, že záložného veriteľa oprávňuje uspokojiť sa alebo domáhať sa uspokojenia pohľadávky z predmetu záložného práva (ďalej len "záloh"), ak pohľadávka nie je riadne a včas splnená.

Nútené záložné právo vzniká aj rozhodnutím správneho orgánu. Rozhodnutie má konštitutívne účinky, čo znamená, že záložné právo vzniká dňom nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia. Zápis do registra záložných práv má v tomto prípade len deklaratívne účinky.
Do katastra sa v tomto prípade nerobí vklad (kataster o tom nerozhoduje), vykoná sa len záznam. Ak je v doklade nejaká nezrovnalosť, kataster žiada opravu. To nemá vplyv na účinnosť záložného práva. Plomba je v katastri len dovtedy, kým je katastrálne konanie. Potom tam zostane tá poznámka.

Záložné právo sa môže zriadiť na obchodný podiel.

Záloh môžeš riadne používať, ale zmeny si povinný hlásiť.
igowko
16.12.09,12:04
Mária, ďakujem za odpoveď. Dosť som sa vďaka nej zorientoval. Ak by ste niekto vedeli upresniť ešte nasledovné veci, pomohlo by mi to:
Kedy nadobúda rozhodnutie o zriadení záložného práva právoplatnosť?
Týka sa to nehnuteľnosti. V paneláku je založených viacero bytov, zatiaľ v LV na firmu (ktorá má ten dlh). Firma však už predtým dostala peniaze od budúcich vlastníkov tých bytov. Tým,že správny orgán poslal na kataster rozhodnutie o zriadení záložného práva (na byte je plomba ...s písmenom Z a nejakým poradovým číslom). Z odpovede chápem, že aj keď správny orgán prešvihne lehotu danú zákonom, a katastrálne konanie sa ukončí,tak vlastne informácia o tom záložnom práve toho správneho orgánu na katastri ostane, hoci veta o plombe na daný byt (byty) možno zmizne. Ostane v LV nejaká viditeľná stopa, z ktorej bude zrejmé, že tam záložné právo je? Totiž momentálne v ťarchách nie je nič o tom napísané.
Mária, píšeš, že keď skončí katastrálne konanie, ostatne tam tá poznámka. Tou poznámkou myslíš tú červenú vetu o Plombe..."Z"? či akú poznámku? Teda ak skončí katastrálne konanie, a v LV neostane viditeľná stopa, že by tam daný správny orgán mal záložné právo, aj tak tam záložné právo môže byť? Keď už človek má daný byt zaplatený (zmlu o budúcej zmluve) a je tam problém, že je tam nútené záložné právo, ale asi teda ešte nie právoplatné - je pre daného človeka (ktorý už peniaze za nehnuteľnosť zaplatil) lepšie podpísať Kúpnu zmluvu, alebo nie. Ja myslím, že áno, hoci teda Vklad do katastra je zbytočné podať, lebo by som mal problém, že ak firma ten svoj dlh správ. orgánu nezaplatí, budú ho žiadať odo mňa,že?
igowko
19.12.09,18:06
Môže byť v prípade núteného záložného práva podpísaná kúpna zmluva? ja myslím, že áno. Aj návrh na vklad môže byť podaný, akurát pre predch. konanie správneho orgánu bude asi konanie o vlastníckom vklade prerušené... Čo by okrem podpisu kúpnej zmluvy bolo pre postihnutého plombou núteného založného práva - na jeho ochranu? S kúpnou zmluvou vraj podpis nájomnej zmluvy. Súhlasíte? Ak áno, napadá vám ešte nejaká ďalšia možnosť ako si zachrániť aspoň to,čo by sa ešte zachrániť /v tejto ťažkej situácii/ dalo? PORAĎTE PROSÍM. Ďakujem vopred.
Mária27
20.12.09,11:55
Ak pozorne čítaš občiansky zákonník §§ 151a - 151me, na mnohé otázky odpoveď musíš vedieť. Nútené záložné právo vzniká aj rozhodnutím správneho orgánu - to som ti už napísala. Plomba je vždy, ked kataster koná, nielen pri záložnom práve, ked dokoná, zmizne. Záložné právo zostane vyznačené, kým sa pohľadávka neuhradí.
Pozri napr.:

§ 151h

(1) Pri prevode alebo prechode zálohu pôsobí záložné právo voči nadobúdateľovi zálohu, ak zmluva o zriadení záložného práva neurčuje, že záložca môže záloh alebo časť zálohu previesť bez zaťaženia záložným právom alebo ak tento zákon alebo osobitný zákon neustanovuje inak.

(2) Na nadobúdateľa zálohu, voči ktorému pôsobí záložné právo, prechádzajú účinnosťou prevodu alebo prechodu všetky práva a povinnosti záložcu zo zmluvy o zriadení záložného práva. Nadobúdateľ zálohu, voči ktorému pôsobí záložné právo, je povinný strpieť výkon záložného práva a vzťahujú sa na neho práva a povinnosti záložcu.

(3) Záložné právo nepôsobí voči nadobúdateľovi zálohu, ak záložca previedol záloh v bežnom obchodnom styku v rámci výkonu predmetu podnikania. Záložné právo nepôsobí voči nadobúdateľovi zálohu ani vtedy, ak bol v čase prevodu alebo prechodu zálohu pri vynaložení náležitej starostlivosti dobromyseľný, že nadobúda záloh nezaťažený záložným právom. Ak je záložné právo registrované v registri záložných práv, predpokladá sa, že nadobúdateľ zálohu nie je dobromyseľný, ak nepreukáže opak.

(4) Ustanovenie odseku 3 sa nevzťahuje na záložné právo, ktoré vzniká registráciou v osobitnom registri, ak sa na jeho vznik vyžaduje podľa tohto zákona alebo podľa osobitného zákona registrácia v osobitnom registri.

(5) Záložca a nadobúdateľ zálohu sú povinní zaregistrovať zmenu v osobe záložcu do registra záložných práv alebo do osobitného registra, ak na vznik záložného práva sa vyžaduje podľa tohto zákona alebo podľa osobitného zákona registrácia v osobitnom registri; za škodu spôsobenú porušením tejto povinnosti zodpovedajú spoločne a nerozdielne.

(6) Konanie o výkon rozhodnutia alebo exekučné konanie na záloh možno viesť iba vtedy, ak oprávneným je záložný veriteľ alebo ak záložný veriteľ s výkonom rozhodnutia alebo s exekúciou súhlasí.
igowko
20.12.09,18:25
Mária vďaka. Potrebujem ešte súrne zistiť ako ochrániť svoje peniaze (v tejto prekérnej situácii). Záložné právo je na majetku inej osoby (ktorá dlh, teda záložné právo spôsobila), ibaže tá osoba nezaplatením dlhu neškoduje. :((( Lebo som za ten majetok (ktorý len mal byť môj) už zaplatil. Ide o nehnuteľnosť. Ak to príde až k exekúcii podnikateľ príde o byt, ktorý som (mu) však ja zaplatil. Čiže nemám zatiaľ byt, ani peniaze. Jeden mi radí kúpnu zmluvu napriek tomu hned podpísať, iní hovoria,že nie. Je z hľadiska právneho nejaké obmedzenie, kvoli ktorému nesmie podnikateľ so mnou teraz uzatvoriť kúpnu zmluvu? Návrh na vklad by som nezrealizoval, aby na mňa záložné právo neprešlo. Tú kúpnu zmluvu chcem, aby som mal aspoň niečo v ruke, že som v štádiu kupovania (hoci viem,že vlastnícke právo sa nadobúda až povolením vkladu do katastra). Ak niekto vie, (ak odporúčate kupnu zmlvu uzavrieť) čo ešte Ďalej podniknúť, aby sa byt zachránil, budem za radu rád. Pozriem si ešte raz aj tie odseky v občian. zákonníku. Pre laika je to zväčša dosť zložité. Ďakujem za pomoc.
igowko
21.12.09,16:12
Doteraz je podpísaná len Zmluva o budúcej zmluve. V prípade mojho prípadného úmrtia (poškodený, resp. budúci kupujúci) je automatické, že v prípade vysporiadania pohľadávky bude byt prevedený na mojich príbuzných alebo ako? Čo urobí exekútor, ak zistí, že v nehnuteľnosti už býva budúci majiteľ? Vyhodí ho na ulicu?
igowko
23.12.09,14:56
Poradíte niekto, keď obe strany vieme o existencii záložného práva, pre stranu, ktorá už zaplatila plnú cenu - je teraz výhodné podpísať Kúpnu zmluvu alebo čakať bez nej,len so Zmluvou o budúcej zmluve. Resp. čo je z dvoch uvedených možností pre kupujúceho nebezpečnejšie...