army
12.12.09,18:08
Zdravím všetkých poraďákov. Mám právo a v akej zákonnej lehote môžem odstúpiť od kúpnej zmluvy na ojazdené auto? Dňa 11.12. 2009 som kúpil ojazdené auto. Hneď na druhý deň som sa ho rozhodol vrátiť nakoľko mi predávajúci nepovedal, že auto bolo už havarované. Upozornil ma iba, že je striekané. Až doma som zistil, že bolo havarované. Dňa 12.12. 2009 som oznámil predávajúcemu, že auto vraciam a že odstupujem od kúpnej zmluvy, čo on kategoricky odmieta. V zmluve máme uvedené, že auto môžem vrátiť do jedného dňa s tým , že mu vyplatím 5 percent z predaj nej ceny auta. Auto bolo predávané pracovníkom autobazáru, vystavil mi zmluvu, kde bola uvedený iný predávajúci ako bol autobazár. Pracovník autobazáru podpísal zmluvu ako predávajúci, no majiteľ bol niekto iný. Pokladám takúto zmluvu za neplatnú a odmietam zaplatiť tých 5percent ako pokutu za odstúpenie zmluvy. Poradí niekto, či sa stým dá niečo urobiť a ako mám ďalej postupovať?....Ďakujem
Mária27
13.12.09,20:38
Predávajúci musí dokázať, že si o vade vedel. Inak sa zmluva od začiatku zrušuje. Pozri občiansky zákonník:

§ 597
(1) Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.
(2) Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.

§ 48
(1) Od zmluvy môže účastník odstúpiť, len ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté.
(2) Odstúpením od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje, ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak.
globalpartner
14.12.09,14:16
Predávajúci musí dokázať, že si o vade vedel. Inak sa zmluva od začiatku zrušuje. Pozri občiansky zákonník:

§ 597
(1) Ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci kupujúceho neupozornil, má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.
(2) Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy, ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.

§ 48
(1) Od zmluvy môže účastník odstúpiť, len ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté.
(2) Odstúpením od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje, ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak.


Dobry den,Maria 27
a ako je to z lehotami do kedy tak môže kupujúci urobiť?
svetlik
14.12.09,14:46
Pri odstupeni od zmluvy sa neplati ziadna pokuta, aj ked bola dohodnutá. Mna by skor zaujimalo samotne uzavretie zmluvy, lebo na jednej strane pises ze kupnu zmluvu podpisal zastupca bazara (ako splnomocnenec predavajuceho???) a na strane druhej ze ti nebolo povedane ze auto bolo havarovane samotnym predavajucim. No nikde nepises aky vplyv ma havaria auta na jeho technicky stav. Preto si myslim ze cez 597 OZ je to velmi tazka cesta.
Pre odpoved by bolo podla mna, vzhladom na rozne moznosti - ine ako tu boli uvedene, dobre jednoznacne napisat, aky pravny rezim ste si dali pre zmluvu? Občiansky alebo obchodný zákonník?
mambi
25.03.10,15:07
dobry den,

mame podobny problem, tiez sme kupili auto z bazaru a do 3 dni auto doslo. - DOSLOVA. Ostalo stat, prisla iba odtahovka.
Tiez by sme chceli od zmluvy odstupit.
Kúpn Zmluva je uzatvorena podla par. 409 a nasl. Obchodného zákjonníka

Prosím poradte co a ako robit
som zufala
zatial dakujem
profesional
28.03.10,09:50
Na odstupenie od zmluvy neexistuje lehota, avsak treba zdoraznit, ze v pripade ak tak neurobi clovek neodkladne, tak az do vtedy kedy tak urobi znasa riziko nahodnej skazy veci.