peanut
12.12.09,22:10
Dobry,

povedzme ze chcem "tahat" sietovy kabel (na LANku) medzi 2 cinzakmi - co za povolenia na to treba? Pozemok to je zrejme mestsky. Uvazujem aj nad wifi, ale to nie je celkom ono.

Ako sa to vlastne robi, ked chce niekto vybudovat siet?

Diky za odpovede.
mpca
12.12.09,21:15
medzi budovami urcite nie kablom!!! rozmyslaj dalej nad wifi ;)
peanut
12.12.09,21:23
Datove siete sa predsa buduju vo velkych mestach. Moja otazka znie, ako sa to robi - co sa tyka legislativy / povoleni.
TomasHC
12.12.09,21:52
Povolenie netusim, ale URCITE by som to riesil ako WiFi. V principe by si to mohol urobit po suhlase vlastnikov v oboch panelakoch. Ale oficialna cesta bude urcite trnista ;)
Fero11
13.12.09,06:36
Kablom by to bolo urcite lepsie/istejsie (co sa tyka kvality, rychlosti) a zrejme aj cenovo, pokial nechces tahat opticky kabel.
Tiez odporucam, radsej to ries wifi, vysoko smerovymi antenamy a nejakymi Nkokovymi APeckami
peanut
13.12.09,11:43
Praveze mi zalezi na tej rychlosti a kvalite, opticke kable nie, ale gigabitovu LAN ano. A to wifi nedokaze.
Fero11
13.12.09,12:10
Jak tu uz niekto spomenul, treba kontaktovat majitela budov (zrejme bytove druzstvo) a asi je potrebne to oznamit aj uradu (alebo napis na telekomunikacny urad, co potrebujes s pravneho hladiska).
Chces tam tahat cat5 ?
peanut
13.12.09,12:31
cat5 - chcel by som;
majitelia budov = vlastnici bytov = ludia, co tam byvaju = ziadny problem

skor som chcel vediet, ako to je medzi cinzakmi - majitel musi byt asi mesto, nie?
viktorviktor
13.12.09,13:43
už som videl a aj vidím pár káblov medzi činžiakmi aj na činžiakoch a nikto od nikoho nič nežiadal a nie sú problémy, chceš zosieťovať činžiaky?
Fero11
13.12.09,13:43
No to ja neviem .....
Z technickeho hladiska si zabespec tuto siet prepatovkami pred switchom a drot s ftp kabla pripoj na eqipot. pripojnicu, ak je v dome starsi rozvod a eqip. pripojnica tam nieje tak aspon na PEN vodic, aby sa predislo atmosferickym prepatiam, ktore sa mozu naindukovat na kabel ktory je v exterieri.
Fero11
13.12.09,13:44
už som videl a aj vidím pár káblov medzi činžiakmi aj na činžiakoch a nikto od nikoho nič nežiadal a nie sú problémy, chceš zosieťovať činžiaky?
Inak aj ja to bezne vidim :)
peanut
13.12.09,14:44
už som videl a aj vidím pár káblov medzi činžiakmi aj na činžiakoch a nikto od nikoho nič nežiadal a nie sú problémy, chceš zosieťovať činžiaky?
Presne tak.
ivka70
13.12.09,14:52
Na tahanie kabla potrebujes povolenie.
Podobny problem teraz riesia v BA:
http://bratislava.sme.sk/c/5133535/rumuni-zosnurovali-petrzalku-kablami.html
Fero11
13.12.09,15:27
netreba robit s toho velke halo. Digi natahala kablov (fakt ako v bangladezi). Ty budes tahat jeden kabel, ktory mozno zo zeme ani nebude vidiet.