dusan61
13.12.09,08:27
Ahojte poraďáci, prosím o radu.
Moja bývala manželka v roku 2006 požiadala o vymoženie zameškaného výživného na vtedy ešte maloleté deti exekútora. Ja som dokázal že výživné riadne platím, ba dokonca som zaplatil viac ako som mal, tak súd exekúciu voči mne zrušil. Keďže bol tento návrh na exekúciu neoprávnený tak trovy spojené s exekúciou 21 777 Sk, mala zaplatiť bývalá manželka. Teraz sú už deti dospelé a dcéra sa v roku 2007 odsťahovala od jej matky a v súčasnosti je aj vydatá. No teraz jej prišlo od exekútora že má zaplatiť 4 926,60 Sk, že sú to predbežné trovy exekúcie. Ta prvá exekútorka to pravdepodobne nevymohla od navrhovateľky, tak to dala vymáhať ďalšej exekútorke a ta to vymáha už od detí. No to upovedomenie o začatí exekúcie má dátum 14.2.2008 a to dcéra už s matkou nebývala (hoci trvalý pobyt mala stále pri matke), tak to nemohla ani prebrať a ani sa voči tomu odvolať. Prebrala to až teraz, na jej novej adrese, len teraz nevieme čo s tým, či to zaplatiť, alebo napísať odvolanie. Za radu vopred ďakujem.
Dušan
dusan61
13.12.09,17:51
Ahojte poraďáci, tak nikto mi nevie poradiť?
buchač
13.12.09,18:11
Ahojte poraďáci, prosím o radu.
Moja bývala manželka v roku 2006 požiadala o vymoženie zameškaného výživného na vtedy ešte maloleté deti exekútora. Ja som dokázal že výživné riadne platím, ba dokonca som zaplatil viac ako som mal, tak súd exekúciu voči mne zrušil. Keďže bol tento návrh na exekúciu neoprávnený tak trovy spojené s exekúciou 21 777 Sk, mala zaplatiť bývalá manželka. Teraz sú už deti dospelé a dcéra sa v roku 2007 odsťahovala od jej matky a v súčasnosti je aj vydatá. No teraz jej prišlo od exekútora že má zaplatiť 4 926,60 Sk, že sú to predbežné trovy exekúcie. Ta prvá exekútorka to pravdepodobne nevymohla od navrhovateľky, tak to dala vymáhať ďalšej exekútorke a ta to vymáha už od detí. No to upovedomenie o začatí exekúcie má dátum 14.2.2008 a to dcéra už s matkou nebývala (hoci trvalý pobyt mala stále pri matke), tak to nemohla ani prebrať a ani sa voči tomu odvolať. Prebrala to až teraz, na jej novej adrese, len teraz nevieme čo s tým, či to zaplatiť, alebo napísať odvolanie. Za radu vopred ďakujem.
Dušan

Exekučné konanie
Právoplatný a vykonateľný rozsudok, príp. platobný rozkaz sa považuje za exekučný titul a na ich základe je možné domáhať sa zaplatenia dlžnej sumy cestou exekúcie. Advokát môže pred podaním návrhu na výkon exekúcie písomne vyzvať dlžníka k zaplateniu dlžnej sumy v dodatočnej lehote, ak je to účelné.

Exekučné konanie sa vedie a realizuje na základe Exekučného poriadku č. 233/1995 Z.z.

Aj v rámci exekúcie vznikajú ďalšie trovy konania a to trovy právneho zastúpenia advokáta, súdny poplatok za vydanie poverenia exekútorovi, ako aj trovy exekútora. Trovy konania v konečnom dôsledku zaťažia dlžníka – povinného.

Exekútor vykoná na základe exekučného titulu exekúciu, a to spôsobom, ktorý vo väčšine prípadov určí exekútor. Exekúciu možno vykonať nasledovnými spôsobmi:
zrážky zo mzdy a z iných príjmov
prikázanie pohľadávky
predaj hnuteľných vecí
predaj cenných papierov
predaj nehnuteľností
predaj podniku
Exekútor môže vykonať exekúciu v jednom exekučnom konaní aj niekoľkými spôsobmi.

Pokiaľ sa exekútorovi podarí vymôcť dlžnú sumu spolu s úrokom z omeškania a trovami konania, bez meškania prevedie tieto finančné prostriedky na účet klienta.

Čiže , k zvýraznenému :

Ak exekútor nebude mať na čo siahnuť v konaní , tak trovy konania v konečnom dôsledku znáša namiesto odporcu / dlžníka / navrhovateľ ....

Nie snáď ani potrebné zdôrazniť to , že v prvom rade , ak sa podarí vymôcť len čiastková suma z dlžnej celej sumy , tak najprv si exekútor odráta svoju odmenu a až tak bude vyplatený navrhovateľ ...
Exekútor si k vymáhanej pohľadávke pripočíta aj svoje náklady - viď vyššie ...
lenkaki
18.12.09,14:19
Ahojte poraďáci, prosím o radu.
Moja bývala manželka v roku 2006 požiadala o vymoženie zameškaného výživného na vtedy ešte maloleté deti exekútora. Ja som dokázal že výživné riadne platím, ba dokonca som zaplatil viac ako som mal, tak súd exekúciu voči mne zrušil. Keďže bol tento návrh na exekúciu neoprávnený tak trovy spojené s exekúciou 21 777 Sk, mala zaplatiť bývalá manželka. Teraz sú už deti dospelé a dcéra sa v roku 2007 odsťahovala od jej matky a v súčasnosti je aj vydatá. No teraz jej prišlo od exekútora že má zaplatiť 4 926,60 Sk, že sú to predbežné trovy exekúcie. Ta prvá exekútorka to pravdepodobne nevymohla od navrhovateľky, tak to dala vymáhať ďalšej exekútorke a ta to vymáha už od detí. No to upovedomenie o začatí exekúcie má dátum 14.2.2008 a to dcéra už s matkou nebývala (hoci trvalý pobyt mala stále pri matke), tak to nemohla ani prebrať a ani sa voči tomu odvolať. Prebrala to až teraz, na jej novej adrese, len teraz nevieme čo s tým, či to zaplatiť, alebo napísať odvolanie. Za radu vopred ďakujem.
Dušan
exekutor nema pravo vymahat dlznu ciastku od dietata. moze siahnut na majetok manzelky, manzela pokial nemaju rozdelene BSM.
Co myslis, preco vsetci "vychytralci" pisu vsetok svoj majetok na deti??
svetlik
18.12.09,14:35
exekutor nema pravo vymahat dlznu ciastku od dietata. moze siahnut na majetok manzelky, manzela pokial nemaju rozdelene BSM.
Co myslis, preco vsetci "vychytralci" pisu vsetok svoj majetok na deti??
NO, len podla toho co bolo napisane - opravnenym na vyzivne podla exekucneho titulu nie je byvala manzelka ale nim bolo vtedy este malolete dieta, pricom len vyzivne sa platilo byvalej manzelke (to bolo "miesto" platenia, nie vsak osoba oprávneného). A kedze dlzne vyzivne bolo zaplatene, a teda exekucia nemala byt co vedena, mal opravneny zaplatit trovy (zbytocne podal navrh), kedze exekucia bola zastavena ako nedovodna.

A k vecI: podla mna lehota na podanie namietok proti trovam plynie od dorucenia (pricom pri FO musi byt dorucenie do vlastnych ruk, bez nahradneho dorucenia). Lenze tam je lehota 3 dni (§ 201 ods. 2 EXE POR), takze neviem ci je zachovana. Ak by aj bola, podla mna pri bezdovodnej exekucii tam realna sanca voci povinnosti uhradit trovy ani nie je, mozno len preskumat ci su vycislene spravne.
lenkaki
18.12.09,15:05
NO, len podla toho co bolo napisane - opravnenym na vyzivne podla exekucneho titulu nie je byvala manzelka ale nim bolo vtedy este malolete dieta, pricom len vyzivne sa platilo byvalej manzelke (to bolo "miesto" platenia, nie vsak osoba oprávneného). A kedze dlzne vyzivne bolo zaplatene, a teda exekucia nemala byt co vedena, mal opravneny zaplatit trovy (zbytocne podal navrh), kedze exekucia bola zastavena ako nedovodna.

A k vecI: podla mna lehota na podanie namietok proti trovam plynie od dorucenia (pricom pri FO musi byt dorucenie do vlastnych ruk, bez nahradneho dorucenia). Lenze tam je lehota 3 dni (§ 201 ods. 2 EXE POR), takze neviem ci je zachovana. Ak by aj bola, podla mna pri bezdovodnej exekucii tam realna sanca voci povinnosti uhradit trovy ani nie je, mozno len preskumat ci su vycislene spravne.
Mas pravdu, aj ked vyzivne je kapitola sama o sebe. Mali sme obdobny pripad u nas na urade a nevyriesilo sa nic. Trovy nakoniec zaplatil navrhovatel...
profesional
21.12.09,22:44
Navrhovatelom v spore ako aj navrhovatelom v navrhu na podanie exekucie bola v tom case maloleta v zastupeni matkou. Takze peniaze si v tom case dlhoval dcere. Jej majetok v case jej neplnoletosti spravovala tvoja exmanzelka. A rovnako vykonavala vsetky ukony na zaklade toho ze to tak ustanovil sud. Na tuto situaciu sa primerane pouziju ustanovenia o zakonnom zastupeni. A teda konanie zastupujuceho zavazuje zastupovaneho, Teda konanie tvojej ex bolo na ucet v tom case neplnoletej dcery a konanie tvojej ex zavazovalo tvoju v tom case neplnoletu dceru. Tym ze dosiahla plnoletost, zaniklo zakonne zastupenie, avsak zavazky ktore jej vznikli konanim ex, ktora konala v mene a na ucet tvojej dcery samozrejme ostavaju. Cize rodic ked kona za dieta, kona na zaklade zakonneho zastupenia. a v takom pripade ak robi rodic pravny ukon za dieta, je z tohto pravneho ukonu zaviazane dieta. Saozrejme, ze ak by rodic postupoval preukazatelne v rozpore so zaujmami dietata, moze dieta zalovat rodica o sposobenu skodu.
Bardejovska
22.12.09,17:18
Mám dlh, nie mnou zavinený. Doposiaľ nebolo voči mne začaté žiadne konanie. Vlastním dom, na opravu ktorého som bral od banky hypotéku. Môže mi exekútor siahnúť na majetok, ktorý mám založený?
riccado
22.12.09,17:43
Mám dlh, nie mnou zavinený. Doposiaľ nebolo voči mne začaté žiadne konanie. Vlastním dom, na opravu ktorého som bral od banky hypotéku. Môže mi exekútor siahnúť na majetok, ktorý mám založený?

exekutor v takomto pripade moze zriadit exekucne zalozne pravo ako 2. v poradi za zaloznym pravom v prospech banky, ale predpokladam, ze banka mu neudeli suhlas na drazbu. takze bude musiet cakat, kym zalozne pravo banky nezanikne zaplatenim jej pohladavky...
Bardejovska
22.12.09,18:03
To záložné právo sa myslí, kým nesplatím hypotéku? Tú mám na ešte 20 rokov.
riccado
22.12.09,18:09
To záložné právo sa myslí, kým nesplatím hypotéku? Tú mám na ešte 20 rokov.

hypotekárny úver je zabezpečený založným právom k domu, takže myslí ;)
profesional
22.12.09,19:55
Exekutor moze siahnut aj na nehnutelnost ku ktorej je zriadene zalozne pravo banky.
Exekutor si vyziada od banky informacie o hodnote pohladavky banky voci dlznikovi na zaklade hypotekarneho uveru, da urobit sudnoznalecky posudok ci je hodnota domu vyssia ako hodnota takejto poziadavky a rozdiel cini hodnotu, ktoru je mozne potencialne vyexekvovat. Banka suhlas na exekucnu drazbu da. Tato drazba a cely proces prebehne tak, ze nehnutelnost nebude moct byt predana v drazbe za cenu nizsiu ako je hodnota pohladavky banky voci dlznikovi. V pripade ak sa dom uspecne vydrazi, tak v prvom rade z drazobneho vynosu bude uspokojena banka a zvysok prostriedkov ide na ucet exekutora za ucelom ktoremu smeruje exekucne konanie. CIze na nehnutelnost moze exekutor siahnut aj v takom pripade aj ke zalozena v prospech banky. S tym ze ju moze predat na drazbe len za podmienky, ze vynos z drazby by bol vyssi ako hodnota pohladavky banky. Cize ak si niekto mysli ze ak je dom zalozeny v prospech banky ze o neho nepride, je na velkom omyle.
riccado
23.12.09,04:53
Exekutor moze siahnut aj na nehnutelnost ku ktorej je zriadene zalozne pravo banky.
Exekutor si vyziada od banky informacie o hodnote pohladavky banky voci dlznikovi na zaklade hypotekarneho uveru, da urobit sudnoznalecky posudok ci je hodnota domu vyssia ako hodnota takejto poziadavky a rozdiel cini hodnotu, ktoru je mozne potencialne vyexekvovat. Banka suhlas na exekucnu drazbu da. Tato drazba a cely proces prebehne tak, ze nehnutelnost nebude moct byt predana v drazbe za cenu nizsiu ako je hodnota pohladavky banky voci dlznikovi. V pripade ak sa dom uspecne vydrazi, tak v prvom rade z drazobneho vynosu bude uspokojena banka a zvysok prostriedkov ide na ucet exekutora za ucelom ktoremu smeruje exekucne konanie. CIze na nehnutelnost moze exekutor siahnut aj v takom pripade aj ke zalozena v prospech banky. S tym ze ju moze predat na drazbe len za podmienky, ze vynos z drazby by bol vyssi ako hodnota pohladavky banky. Cize ak si niekto mysli ze ak je dom zalozeny v prospech banky ze o neho nepride, je na velkom omyle.

nehovorim, ze to nie je mozne, ale este som sa nestretol s tym, aby banka dala suhlas na drazbu, pokial bol uver splacany...
a170
23.12.09,08:50
Mala by som tiež otézku, prišlo mi upovedomenie o začatí exekúcie, nemám žiadny príjem, som po skončení školy, ale vlastním nehnuteľnosť.
Dlžím 1300€, 800€ by som vedela zaplatiť ihned, ale celú čiastku nie.
Podávam žiadosť o zaplatenie exekúcie formou splátok, ale ak by mi náhodou exekútor respektíve oprávnený nevyšiel v ústrety, môže mi aj kvôli sume 500€ siahnuť na nehnuteľnosť?
riccado
23.12.09,11:29
Mala by som tiež otézku, prišlo mi upovedomenie o začatí exekúcie, nemám žiadny príjem, som po skončení školy, ale vlastním nehnuteľnosť.
Dlžím 1300€, 800€ by som vedela zaplatiť ihned, ale celú čiastku nie.
Podávam žiadosť o zaplatenie exekúcie formou splátok, ale ak by mi náhodou exekútor respektíve oprávnený nevyšiel v ústrety, môže mi aj kvôli sume 500€ siahnuť na nehnuteľnosť?

ak zaplatis tych 800.- EUR a exekutorovi oznamis, ze tych 500.- EUR budes splacat a budes aj splatky platit, urcite ti nehnutelnost nebude drazit...
profesional
23.12.09,11:58
Ak dokazes dat 800 a 500 splacat, tak exekutor s tebou uyavrie dohodu a bude to OK. Je v zaujme exekutora urobit to s co najmensou snahou pre neho a jeho ludi. K tomu on je povinny prijat od teba navrh akejkovelk dohody ktora neodporuje zakonu.

A co sa tyka suhlasu banky na drazbu, v pripade ak dochadza k exekucnej drazbe, tak suhlas banky nie je potrebny, nakolko ona bude uspokojena v prvom rade.
riccado
23.12.09,12:21
A co sa tyka suhlasu banky na drazbu, v pripade ak dochadza k exekucnej drazbe, tak suhlas banky nie je potrebny, nakolko ona bude uspokojena v prvom rade.

9 z 10 sudov neschvali takto udeleny priklep, tento problem bol uz temou nejednej konferencie slovenskej komory exekutorov. sudy si totiz § 61a ods. 2 EP vykladaju trosku inak...
riccado
23.12.09,13:41
A co sa tyka suhlasu banky na drazbu, v pripade ak dochadza k exekucnej drazbe, tak suhlas banky nie je potrebny, nakolko ona bude uspokojena v prvom rade.

pre doplnenie uz zmienovany § 61a ods 2 EP: exekučné konanie na záloh možno viesť iba vtedy, ak oprávneným je záložný veriteľ alebo ak záložný veriteľ s exekúciou súhlasí.

takze si myslim, ze tvoje tvrdenie je prinajmensom velmi diskutabilne...
a170
23.12.09,16:34
Ak dokazes dat 800 a 500 splacat, tak exekutor s tebou uyavrie dohodu a bude to OK. Je v zaujme exekutora urobit to s co najmensou snahou pre neho a jeho ludi. K tomu on je povinny prijat od teba navrh akejkovelk dohody ktora neodporuje zakonu.

A co sa tyka suhlasu banky na drazbu, v pripade ak dochadza k exekucnej drazbe, tak suhlas banky nie je potrebny, nakolko ona bude uspokojena v prvom rade.

Ďakujem za odpoveď, chcem poslať exekútorovi žiadosť o splatenie pohľadávky formou splátok, asi bude najlepšie keď to pošlem doporučene, aby som mala doklad. Len trochu mimo témy by ma zaujímalo doba, dokedy je doporučený list uložený na pošte, lebo ten exekútor, čo to má na starosti má do 6.1 zatvorené, takže to chcem poslať tak, aby mi to pošta nevrátila späť.
iriska
23.12.09,17:43
18 dní, ale exekútor má iste na pošte zriadenú výhradu odnášky, čiže 6.1. si príde s nákladiakom na poštu pre všetky zásielky
ffarina
28.12.09,14:13
Ak dokazes dat 800 a 500 splacat, tak exekutor s tebou uyavrie dohodu a bude to OK. Je v zaujme exekutora urobit to s co najmensou snahou pre neho a jeho ludi. K tomu on je povinny prijat od teba navrh akejkovelk dohody ktora neodporuje zakonu.

A co sa tyka suhlasu banky na drazbu, v pripade ak dochadza k exekucnej drazbe, tak suhlas banky nie je potrebny, nakolko ona bude uspokojena v prvom rade.Ahoj profesional. Aj ja som dostala EX za soc.poistovnu.Bola som za nim sa poradit co ma caka a neminie a co mozem a co nie.Podla toho ako sa rozpraval,v jeho zaujme bolo len to,co je v jeho zaujme.Ex.prikaz bol na dve sumy,nizsia do 14dni a vyssia od 14.So splatkovym kalendarom suhlasil,ale vraj by som musela zaplatit tu vyssiu sumu, lebo pre tu nizsiu spl.kalendar neplati.Nechal si na mna cca 3min. s tym ze sa ponahla. Predomnou tam mal zensku s ktorou sa debatoval o oknach,dverach,kancelarii, hlavne ze v telefonne asi 5min.pred stretnutim povedal ze ma na mna len 5 min.,lebo ide na stretnutie.Nevyznam sa v exekuciach a pravach pre nas,preto som rezignovala.Tak kde je ten exekutor,ktory prijme od nas akykolvek navrh?
profesional
28.12.09,16:02
Exekutor je voci kazdemu do takej miery ustretovy, do akej vie clovek ake ma sam prava a exekutorovi to da najavo. Ak si mu jasne ukazala ze o exekuciach nic nevies a o zakladoch pravneho poriadku nemas ani dunstu, jasne ze si povedal ze s tak lahkou koristou si nebude robit vela roboty. Ine by to uz bolo keby si doniesla odborne napisany navrh na splatkovy kalendar z ktoreho by mu bolo ihned jasne, ze prve pochybenie ho bude stat razitko.
riccado
28.12.09,17:12
Exekutor je voci kazdemu do takej miery ustretovy, do akej vie clovek ake ma sam prava a exekutorovi to da najavo. Ak si mu jasne ukazala ze o exekuciach nic nevies a o zakladoch pravneho poriadku nemas ani dunstu, jasne ze si povedal ze s tak lahkou koristou si nebude robit vela roboty. Ine by to uz bolo keby si doniesla odborne napisany navrh na splatkovy kalendar z ktoreho by mu bolo ihned jasne, ze prve pochybenie ho bude stat razitko.

to nema so ziadnym odbornym ci neodbornym navrhom na splatkovy kalendar, ci pravnym poriadkom nic spolocne.
nizsia suma predstavovala odmenu exekutora pri dobrovolnom plneni do 14 dni od prevzatia upovedomenia (10%) a vyssia po uplynuti tejto lehoty (20% + vyssie hotove vydavky). presne takto to upravuje exekucny poriadok a exekutor zrejme konal v zmysle zakona. mohol byt sice milssi, ale co uz :)
malyklaun
24.01.10,18:22
aj ja chcem poprosit o radu:
dna 23.1. 2010 priatelka prevzala na poste upovedomenie o zacati exekucie, v nutri obalky vsak je upovedomenie o zacati exekucie zo dna19. 5.2008
a najkrajsie na tom je, ze pravdepodobne je to dlh za 3mesacne najomne za byt pocas trvania jej manzelstva. Vraj bolo okresnym sudom vydane rozhodnutie - platobny prikaz.
priatelka vsak nic neobdrzala, ziadnu upomienku z bytoveho, ani rozsudok -platobny prikaz.
Jedine co ma napada, ze zasielky preberal jej teraz uz exmanzel a rovno hadzal do kosa. (najomne totiz podla ustnej dohody mal platit on)
takze vlastne prvykrat sa dozvedela o tom ze ma dlh na bytovom druzstve az vcera t.j. 23. januara 2010. Pri tom od roku 2003 uz byva na uplne inej adrese.
poradte ako postupovat? vdaka
a este platobny prikaz bol vraj pravoplatny dna 2.2.2006
iriska
25.01.10,06:44
1. je jedno, že upovedomenie je z r. 2008, pravdepodobne odvtedy sa exekútor pokúša doručiť
1.a) v prípade, že to prevzala teraz, má 14 dní na úhradu, aby mal exekútor odmenu z vymáhanej sumy 10% + hotové výdavky + DPH, ale pre splnenie tejto podmienky stačí uhradiť do 14 dní a potom si u exekútora overiť jeho trovy.
2. pozrieť, ktorý súd vydal platobný rozkaz a ísť do jeho archívu nahliadnuť do spisu a pozrieť podpis, kto to prevzal... Platobný rozkaz musí byť doručovaný do vlastných rúk. Ak to prevzal niekto iný, namietanie neprevzatia by som ale zverila právnikovi...
3. Ak si je vedomá toho dlhu a mala tieto sumy platiť ona (dohoda s ex je len ústna), v konečnom dôsledku sa zaplateniu nevyhne.
malyklaun
25.01.10,09:28
no nejako takto to vidím aj ja, aký je teda postup?
1. nahliadnut do sudneho spisu? a kde na sude, alebo u exekutora?
2. ak prebral zasielku ex a neoznamil jej to, da sa zalovat aj on a tym vymahat aspon cele navysenie? Istinu bude musiet asi uhradit priatelka, ale navysenie tentoraz vychadza 3 krat vyssie.
malyklaun
30.01.10,06:37
trochu sme zistovali o co slo a zistili sme nasledovne:
ide o posledne vyuctovanie za najomne (teda sprava nehnutelnosti bytovym podnikom)
v r. 2008 bol doruceny sudny prikaz, ktory nevedno preco prevzal teraz uz exmanzel
doruceny bol uz na novu adresu
exekutor ma napisany list uz v maji 2008, a musel mat aj novu adresu
dorucene oznamenie vsak bolo az v roku 2010

a teraz sa pytam, postupoval exekutor spravne, alebo si umelo navysoval svoje trovy (alebo uroky) ked to poslal az v roku 2010?

moze mat exekutor osoh z toho ak bude zdrziavat dorucenie oznamenia o exekucii?

moze exekutor takto zadrziavat konanie aj dva roky?

ak viete odpovedzte co sa s tym da, ale dost rychlo, este 5 dni ostava. dakujem mk
iriska
30.01.10,10:29
takže - "súdny príkaz" je čo? Platobný rozkaz, rozsudok... vydal to rozhodnutie súd? Ak je to platobný rozkaz, treba si pozrieť v "upovedomení o začatí exekúcie" jeho číslo a pozrieť v archíve na súde (treba si zistiť, kedy majú stránkové hodiny), či je podpis na doručenke váš alebo niekoho iného. Ak je niekoho iného, bolo by dobré namietať, že platobný rozkaz nebol doručený do vlastných rúk a teda nenadobudol právoplatnosť. (námietku doručovať exekútorovi)

Ak to bol rozsudok, je jedno kto ho prevzal, lebo rozsudok nemusí byť doručený, aby bol právoplatný a v tom prípade odporúčam zaplatiť exekútorovi aspoň tú istinu, aby sa zastavili úroky a potom riešiť ďalšie, napr. žiadať priamo oprávneného o odpustenie úrokov (súdne trovy neodpustí, lebo tie zaplatiť musel), príp. dohodnúť si s exekútorom ešte splácanie jeho trov.

Exekútor pravdepodobne príliš nedbal na zisťovanie adresy a teda asi novú adresu nemal od začiatku. Vychádzam z toho, že to asi nie je miliónová pohľadávka, na ktorej by mohol získať nejaké strašné odmeny. Myslím si, že to nenaťahoval naschvál, samozrejme, bude si do trov účtovať poštovné a pod., ktoré použil pri zisťovaní adresy. Zo všetkého, čo uhradíte do 14 dní od prevzatia upovedomenia má nárok na 10% odmenu z toho (najmenej 33,19 EUR) a zo všetkého, čo uhradíte po 14tom dni má nárok na 20% odmenu z toho (najmenej 33,19 EUR).
malyklaun
30.01.10,16:55
takže - "súdny príkaz" je čo? Platobný rozkaz, rozsudok... vydal to rozhodnutie súd? Ak je to platobný rozkaz, treba si pozrieť v "upovedomení o začatí exekúcie" jeho číslo a pozrieť v archíve na súde (treba si zistiť, kedy majú stránkové hodiny), či je podpis na doručenke váš alebo niekoho iného. Ak je niekoho iného, bolo by dobré namietať, že platobný rozkaz nebol doručený do vlastných rúk a teda nenadobudol právoplatnosť. (námietku doručovať exekútorovi)

Ak to bol rozsudok, je jedno kto ho prevzal, lebo rozsudok nemusí byť doručený, aby bol právoplatný a v tom prípade odporúčam zaplatiť exekútorovi aspoň tú istinu, aby sa zastavili úroky a potom riešiť ďalšie, napr. žiadať priamo oprávneného o odpustenie úrokov (súdne trovy neodpustí, lebo tie zaplatiť musel), príp. dohodnúť si s exekútorom ešte splácanie jeho trov.

Exekútor pravdepodobne príliš nedbal na zisťovanie adresy a teda asi novú adresu nemal od začiatku. Vychádzam z toho, že to asi nie je miliónová pohľadávka, na ktorej by mohol získať nejaké strašné odmeny. Myslím si, že to nenaťahoval naschvál, samozrejme, bude si do trov účtovať poštovné a pod., ktoré použil pri zisťovaní adresy. Zo všetkého, čo uhradíte do 14 dní od prevzatia upovedomenia má nárok na 10% odmenu z toho (najmenej 33,19 EUR) a zo všetkého, čo uhradíte po 14tom dni má nárok na 20% odmenu z toho (najmenej 33,19 EUR).
toto všetko prebehlo, na doručenke je podpísaný ex
súdny príkaz je platobný príkaz a je za nájomné (správu bytu v OV) od 1.1. 2003 do 31.1.2003
priatelka vsak nadobudla byt do vlastnictva az 31.1. 2003
takze teraz su dve veci:
nedorucenie platobneho rozkazu do vlastnych ruk
opravnenost vymahania poziadavky...

spravne?
iriska
30.01.10,17:50
asi to vidím tak, že treba podať námietky - exekútor ich postúpi na súd, súd vyzve na zaplatenie súdneho poplatku (tu je možnosť žiadať o čiastočné alebo úplné oslobodenie od s. poplatku). pozor!! počas doby, kým súd rozhodne o námietkach exekútor môže vykonávať zabezpečovacie úkony ako zablokovanie účtu, mzdy, nehnuteľnosti, auta. Pri podaní takejto námietky nemám skúsenosti a neviem, čo by bolo vhodné uviesť okrem faktu, že je na doručenke podpísaný niekto iný.

Ohľadom nadobudnutia bytu a platenia nájomného nemám vôbec prehľad, logicky si myslím, že kto bol uvedený ako platiteľ, od toho sa to dá vymáhať, ale neviem ako to funguje v reále.
malyklaun
30.01.10,18:41
nuz to neviem ani ja, hlavne ani to, kto je povinny platit za spravu bytovemu podniku, ak manzelia maju zrusene BSM a majitelom bytu je manzel. Vlastnik, alebo prislusnik rodiny vlastnika?
nuz najskor riesit s pravnikom )o:
elaurie
31.01.10,10:40
toto všetko prebehlo, na doručenke je podpísaný ex
súdny príkaz je platobný príkaz a je za nájomné (správu bytu v OV) od 1.1. 2003 do 31.1.2003
priatelka vsak nadobudla byt do vlastnictva az 31.1. 2003
takze teraz su dve veci:
nedorucenie platobneho rozkazu do vlastnych ruk
opravnenost vymahania poziadavky...

spravne?

No neviem, ale v inej téme si písal, že Tvoja priateľka dala exmanželovi (teda vtedy ešte manželovi) generálnu plnú moc, takže ak nebola pred doručením platobného príkazu tá plná moc vypovedaná, jej exmanžel bol oprávnený túto zásielku prevziať...
malyklaun
31.01.10,17:10
nuz ano, ale nie je to potom nahradne dorucenie?
a dala generalnu plnu moc v maji 2006, prikaz bol z februara 2006
zatial ani len netusim ako to dopadne, ale urcite dam vediet
elaurie
31.01.10,17:47
nuz ano, ale nie je to potom nahradne dorucenie?
a dala generalnu plnu moc v maji 2006, prikaz bol z februara 2006
zatial ani len netusim ako to dopadne, ale urcite dam vediet

Ak bol platobný rozkaz doručený ešte pred udelením plnej moci, tak samozrejme exmanžel nebol oprávnený zásielku prevziať. Avšak podľa toho, čo si písal o tom, ako to medzi nimi fungovalo, by som sa priateľky spýtala, či náhodou niekedy nesplnomocnila manžela na preberanie zásielok do vlastných rúk (ešte by stálo za to pozrieť tú doručenku, či pri exmanželovom podpise neurobil doručovateľ poznámku o nejakom splnomocnení).
andreaS
09.02.10,16:30
bohuzial mam cerstvu skusenost s exekuciou...

dnes som len tak pozerala svoj druhy ucet, kt. uz nepouzivam, ale nejake peniaze som tam este mala... kontrolovala som si, ci mi klient nahodou neuhradil na tento ucet fakturu, lebo inak plati nacas...

prekvapenim mi bolo ze na ucte je slusna minusova ciastka, pritom precerpanie nemam, kontokorent som neziadala... nic takeho... zavolala som si do banky, ze preco vznikla tato situacia a bolo mi oznamene, ze je na ucet uvalena exekucia... dost ma to sokovalo...

ziadne oznamenie o zacati exekucie mi neprislo, nikto ma nevyzyval na uhradu...

navyse nerozumiem preco mam na ucte ciastku minusovu... snad maju blokovat ucet ale nemaju mi ist do minusu ked to nemam povolene??? nie???

po prichode domov som mala v schranke doporucenku od exekutora... hned som to isla vybrat a tam som zistila zaco to je... od socialnej poistovne... vedela som ze tam mam nejaky dlh... koncom roka mi poslali obycajne list s vyzvou na uhradu s dvoma ciastkami, jednu vyssiu som hned aj zaplatila (exekucia je na tu nizsiu)...

zaujimave je este to, ze upovedomenie o zacati exekucie je na zaklade:
1. vykonatelneho exekucneho titulu na penazne plnenie č. xxxxx (toto mi bolo zrejme poslane doporucene, pamatam si to, ale ked som prisla na postu si to vyzdvihnut, tak to na poste nebolo a az potom som zistila ze odberna lehota bola 3 dni... aj teta postarka hovorila ze aj oni su prekvapeni takou kratkou lehotou, ze chodi vela ludi po lehote a su rozcarovani)
2. navrhu opravneneho na vykonanie exekucie c. xxx zo dna xxx na vymozenie pohladavky vo vyske xxx
3. poverenia vydaneho okresnym sudom za na vykonanie exekucie c. yyyy

Bodu 2 a 3 nerozumiem co je... nic take mi neprislo, ziadna institucia ma nekontaktovala...

Potom je tam este vyzva o preukazani vsetkeho majetku, uctovnych dokladov, pracovnych zmluv, c.vsetkych uctov.... a ked to do 7 dni nepreukazem, tak mi navrhne ulozenie poriadkovej pokuty... - to je zasa co???

mam v plane uhradit toto vsetko hned a neodkladne, ale problem je momentalne v tom, ze ja nemam uhradenu fa od klientov, vyplatu som nedostala este za 12/2009... takze cakam na peniaze...

Jedine coho sa obavam je to, ze ten nepovoleny minus na ucte sa dostane do uveroveho registra. Od nej budem pozadovat po zaplateni okamzite stiahnute blokacie uctu (kt. mimochodom urobila skor ako mi bolo dorucene oznamnie o zacati exekucie).
iriska
09.02.10,18:34
takže bod 2. návrh bol podaný súdnemu exekútorovi (niektorí exekútori ho dávajú ako prílohu upovedomenia, inak nie je doručovaný nikomu), bod 3. poverenie vydáva súd a na základe neho začne exekútor konať

ďalej, exekútor môže zablokovať mzdu, účet, nehnuteľnosti aj pred doručením upovedomenia, ale len zablokovať, nemôže vydať exekučný príkaz, aby z účtu, mzdy boli peniaze poslané na jeho účet alebo predávať hnuteľný/nehnuteľný majetok

odporúčam uhradiť do 14 dní od doručenia upovedomenia a v ňom presne sú uvedené aj nižšie trovy, v prípade úhrady do 14 dní

odblokovanie musí exekútor urobiť do 7 dní od úhrady pohľadávky, ale ak budeš uhrádzať pohľadávku priamo SP a trovy exekúcie exekútorovi zabezpeč, aby sa k exekútorovi dostal doklad o úhrade SP čo najskôr
p.s. v jednej všeobecnej nemenovanej banke nezaručujem včasné odblokovanie, majú akýsi iný systém ako ostatné banky
andreaS
10.02.10,06:14
dakujem za odpoved...

idem to rovno dnes uhradzat, priamo do SP ich dlh a exekutorovi vklad na ucet jeho poplatky... rovno to idem zaniest aj exekutorke, nech si spravi kopie a nech mi odblokuje ucet..

ale co ma stve je to, ze ten ucet nie ze je zablokovany ale je v debete o daku neznamu ciastku (ked spocitam dlh SP, nizsiu odmenu a potom aj tu vyssiu ak nezaplatim, tak to spolu nie je tolko kolko mam ten debet)...

a debet v banke nemam povoleny, takze mi nabehnu debetne uroky za nepovolene precerpanie...

idem este zavolat do banky ako to u nich funguje ze preco to tak je, preco len neblokli ucet aby som s nim nemohla manipulovat, pripadne keby nan nieco prislo nech si to akoby inkasne stiahnu do vysky toho dlhu...
andreaS
10.02.10,06:49
este k tej odmene exekutorovi...

u mna je to vo vyske 10% z istiny + hotove vydavky ku dnu vydania upovedomenia o zacati exekucii 33,19 a na obe sumy plus dph...

spolu tato odmena predstavuje vysku 19,22% z hodnoty dlhu...

je dph opravnene pripocitana k odmene exekutora? Nikde nie je uvedene, ze je platca dph...
andreaS
10.02.10,10:49
tak som bola na SP, uhradila dlh, s tymto dokladom som utekala exekutorke, kt. si ho prefotila, vypocitala mi jej odmenu, kt. je nakoniec nizsia ako je uvedene v oznameni o zacati exekucie... uhradila som aj toto a opytala sa, kedy mi odblokuje ucet... a ze zajtra... tak fajn...

potom sa ale zhacila ze to nemoze, ze musi dostat od SP papier, ze je to vyrovnane :eek: a az potom to moze poslat do banky... tak parada... ale potom ma este poslala za pani do SP kt. ma na starosti vymahanie pohladavok ze ona jej napise ten list a nech jej ho donesiem... tak este musim ist na SP dnes treti krat a zaniest to exekutorke, aby mi zajtra mohla poslat to odblokovanie...

byrokracia nadovsetko...

je mi trochu lepsie ze to mam vyrovnane, ale aj tak sa citim nahouby... neprijemny pocit...