rado3105
13.12.09,11:56
Kedysi ked som mal nejakych 12r som nosil rovnatka(daval som si ich cez noc) ale prestal som ich nosit, pricom zuby nie su stale rovne. Teraz rozmyslam znova nad rovnatkami, je to mozne aj v takomto veku? Ako sa postupuje za kym treba ist najprv? Ake rovnatka su najlepsie? Kolko to stoji? ...Kde je najlepsie ist? (Zilina, Bratislava...ci to je jedno..)?
zdenka131
13.12.09,12:10
Ortodoncia - ako všetko, čo sa zubov týka - nie je lacná záležitosť. Z hľadiska zdravotného, ale aj finančného je ideálne stihnúť túto liečbu do 18 rokov, neskôr už na ňu poisťovňa neprispieva. Výnimkou sú jedine pacienti
so závažnými ortodontickými problémami, ktoré spôsobujú napr. rázštepy pery a podnebia.
Pacientov možno rozdeliť do troch kategórií: V skupine A sú pacienti s ťažkými vrodenými chybami tváre, ktorým poisťovňa platí najviac a doplácajú skutočne len na nadštandardné materiály a výkony. V skupine B je väčšina pacientov do 18 rokov s krivými zubami, dá sa povedať, že im poisťovňa zaplatí asi dve tretiny liečby. Doplatky sa aj tak rátajú na tisíce, v závislosti od typu strojčeka. Céčko znamená čistú estetiku. Títo pacienti si hradia všetko z vlastného vrecka a patria sem aj všetci dospelí. Jednotlivé skupiny presne definuje liečebný poriadok. Fixná liečba pacientov vyjde na jednom zuboradí v rozmedzí 12- až 20-tisíc Sk. Na oboch 25- až 45-tisíc Sk. Je to veľmi individuálne a platí sa postupne.
fulmaja
13.12.09,14:17
S rovnátkami mám osobnú skúsenosť. Je to drahá záležitosť.
buchač
13.12.09,14:32
Kedysi ked som mal nejakych 12r som nosil rovnatka(daval som si ich cez noc) ale prestal som ich nosit, pricom zuby nie su stale rovne. Teraz rozmyslam znova nad rovnatkami, je to mozne aj v takomto veku? Ako sa postupuje za kym treba ist najprv? Ake rovnatka su najlepsie? Kolko to stoji? ...Kde je najlepsie ist? (Zilina, Bratislava...ci to je jedno..)?

mimotemymimotemymimotemymimotemymimotemy

Prepáč , záchvat som chytil ....

Tak nejlepšie rovnátko je asi bejzbolka .........;):---:D:D:D:D:D:D:D:D

A za kým ....skús sa niekde v noci poprechádzať .....na meste až tak nezáleží ....;)

Ospravedlňujem sa ....:rolleyes:

ale inak , na tejto stránke sú orientačné cenníky ...

http://www.lekarionline.sk/zubne-lekarstvo/cenniky
hnedoočka
13.12.09,15:04
mimotemymimotemymimotemymimotemymimotemy

Prepáč , záchvat som chytil ....

Tak nejlepšie rovnátko je asi bejzbolka .........;):---:D:D:D:D:D:D:D:D

A za kým ....skús sa niekde v noci poprechádzať .....na meste až tak nezáleží ....;)

Ospravedlňujem sa ....:rolleyes:

ale inak , na tejto stránke sú orientačné cenníky ...

http://www.lekarionline.sk/zubne-lekarstvo/cenniky


myslím, že ospravedlnenie je na mieste...:mad:

vidím , že si s tým nemal skúsenosti. keďže manžel nemal možnosť nosiť strojček a ostali mu krivé zuby, strašne som dávala pozor na mliečne zuby svojich detí.
no i tak sme sa nevyhli strojčekom - fixným a potom len na noc.
dcéra mala na hornej časti chrupu, poťahali jej zdravé zuby, aby sa vytvoril priestor, nechci vedieť, ako ju to bolelo po každom uťahovaní strojčeka,až sme po dvoch rokoch docielili krásny chrup./aj by som priložila foto jej krásneho úsmevu, ale asi by ma zabila!;)
to bolo , keď dosiahla 17 rokov. potom jej začali rásť zuby múdrosti a teraz sa jej vykrivila spodná časť chrupu.

sama sa odhodlala, že pôjde opäť na dolný strojček, minulý týždeň bola na konzultáciu - tá spolu so snímkom stála 20 eur.

čeľustná ortopedička jej vypočítala /nakoľko už má 21 rokov a poisťovňa neprispieva/ , že ju to bude stáť + - 400 eur / s mínusom nepočítam, skôr s plusom/ a platba za každú kontrolu.
myslím ,že najprv každý mesiac, alebo kvartálne.
ale nie je to celá suma naraz.

nakoniec jej ešte vysvetlila , že jej bude musieť vytiahnuť zdravý zub zdola , ale na strojček musí ísť, lebo už jej spodný zub narúša sklovinu vrchného.

synátor mal strojček naraz hore i dole, no uvidím, či je to už stabilné.

čiže, zakončím - kto nezažil, nevie!
hnedoočka
13.12.09,15:11
aby som ti odpovedala priamo: dnes sú už rovnátka samozrejmosťou i v dospelom veku. bola som strašne rada, že už vymizol výsmech z nosenia.

zisti si čeľustného ortopéda v meste svojho bydliska, alebo nech ti ho doporučí tvoj zubný lekár.

lepšie sú fixné, pretože ich máš 24 hodín denne, ale to ti tiež poradí ortopéd.

cena predpokladám, na horný chrup nad 400 eur, ale záleží i na zložitosti chrupu a úkony s tým spojené.
katarina.j
13.12.09,15:16
len doplnim,ze najlepsie je radit sa so zubnym lekarom,ktory ta usmerni a o vsetkom poučí/čo je lepsie a čo kolko stoji/.
inak buchač to vyriešil jednoznačne a hlavne zdarma.
buchač
13.12.09,16:06
myslím, že ospravedlnenie je na mieste...:mad:

vidím , že si s tým nemal skúsenosti. keďže manžel nemal možnosť nosiť strojček a ostali mu krivé zuby, strašne som dávala pozor na mliečne zuby svojich detí.
no i tak sme sa nevyhli strojčekom - fixným a potom len na noc.
dcéra mala na hornej časti chrupu, poťahali jej zdravé zuby, aby sa vytvoril priestor, nechci vedieť, ako ju to bolelo po každom uťahovaní strojčeka,až sme po dvoch rokoch docielili krásny chrup./aj by som priložila foto jej krásneho úsmevu, ale asi by ma zabila!;)
to bolo , keď dosiahla 17 rokov. potom jej začali rásť zuby múdrosti a teraz sa jej vykrivila spodná časť chrupu.

sama sa odhodlala, že pôjde opäť na dolný strojček, minulý týždeň bola na konzultáciu - tá spolu so snímkom stála 20 eur.

čeľustná ortopedička jej vypočítala /nakoľko už má 21 rokov a poisťovňa neprispieva/ , že ju to bude stáť + - 400 eur / s mínusom nepočítam, skôr s plusom/ a platba za každú kontrolu.
myslím ,že najprv každý mesiac, alebo kvartálne.
ale nie je to celá suma naraz.

nakoniec jej ešte vysvetlila , že jej bude musieť vytiahnuť zdravý zub zdola , ale na strojček musí ísť, lebo už jej spodný zub narúša sklovinu vrchného.

synátor mal strojček naraz hore i dole, no uvidím, či je to už stabilné.

čiže, zakončím - kto nezažil, nevie!

....a to Ti kto povedal ..????

Ja som len reagoval na , nechcem povedať , že stupídnu otázku ....
Lebo ak niekto v 12 rokoch zanedbá to , čo sa má pravidelne dodržiavať / kontrolu , priťahovanie drôtikov , výmena strojčekov ..../ , tak mu len nepovedz , že v 23-ke docieli to , čo su docielila Ty ....
Toto si mala medzi riadkami v obsahu vyčítať a nie vytýkať , či som zažil alebo nie ...;)
To už len fakt tá bejzbolka ....ale mne nie ..:rolleyes:

Nechci vedieť , že koľko som ja položil v onej dobe do nášho zubného zdravotníctva korún ....vtedy boli ešte iba koruny a AJ INÉ CENY - akože štát prispieval ....:rolleyes:
Ty si chodila iba 2 roky , moja dcéra o nejaký ten piatok viac ...ale nevadí ..;)

čiže , zakončím ....kua , viem , viem a teda fest ....

Tri skupiny pacientov

A - najvyššia úhrada zo zdravotného poistenia: pacienti do 18 rokov so závažnými chybami zhryzu a chybami čeľustí, pacienti s rázštepmi pier, čeľustí a podnebia a inými ťažkými vrodenými chybami tváre a čeľustí (tu je úhrada zo zdrav. poistenia bez obmedzenia veku)
B - čiastočná úhrada zo zdravotného poistenia: pacienti do 18 rokov s rôznymi, presne definovanými chybami zhryzu. Pri snímateľnej liečbe u väčšiny detí rodič doplatí za celú liečbu dohromady odhadom od 5- do 8-tisíc Sk, pri fixnom aparáte sa postupné doplatky za dvojročnú liečbu môžu vyšplhať na 10- až 20-tisíc Sk.
C - samoplatcovia: estetické odchýlky bez ohľadu na vek. Fixná liečba pacientov vyjde na jednom zuboradí v rozmedzí 12- až 20-tisíc Sk. Na oboch 25- až 45-tisíc Sk. Je to veľmi individuálne a platí sa postupne.

Poznámka: Pacienti, ktorí k čeľustnému ortopédovi dochádzajú z väčšej vzdialenosti, si v súčasnosti musia sami hradiť cestovné bez ohľadu na kategóriu poistenca.
Upozornenie: Ak poistenec bezdôvodne preruší liečbu na pol roka a viac, opätovná liečba zo zdravotného poistenia sa už neposkytuje!
http://koktail.pravda.sk/mate-krive-zuby-a-potrebujete-strojcek-d9f-/sk_kzdravie.asp?c=A060618_011512_sk_kzdravie_p05
hnedoočka
13.12.09,16:21
buchač, možno je to tvoj štýl pozerať na veci s nadhľadom a ležérne hodiť " čierny humor".
ale nie každý to tak zoberie - tým neriešim seba , ale dotyčného čo sa pýtal.

ak si tým prešiel, tak sa ti ospravedlňujem, no skús sa zamyslieť ako by si pri svojej spontánnosti reagoval, keby niekto neznámy takto odpovedal tvojej dcérke.
a nemyslím si, že v 23.rokoch sa s tým nedá nič robiť - to už nechám na posúdenie odborníkom.
pasuliatko
13.12.09,17:31
to ti musí tvoj zubný lekár doporučiť či potrebuješ či nie, ak áno tak ti napíše výmenný lístok a ideš na čelustnú ortopédiu kde ti strojček urobia.
rovnátka môžeš mať v každom veku ale pokiaľ ich nemáš extrémne krivé je podľa mňa zbytočné si dávať rovnátka...ale ak ti to vadí tak sa s porad zo zubárom...
ja som kedysi strojček nosila ale teraz po tom všetkom by som sa na to nedala nahovoriť ani za nič na svete ani keby som neviem aké krivé mala tie zuby.
rado3105
19.12.09,10:28
Dakujem za rady, aj buchacovi, kto diabla vola docka sa:D Asi skocim za mojou zubarkou, ked si najdem trochu cas.
foza
19.12.09,11:19
Podľa mňa nikdy nie je neskoro.....;)
buchač
19.12.09,14:25
Dakujem za rady, aj buchacovi, kto diabla vola docka sa:D Asi skocim za mojou zubarkou, ked si najdem trochu cas.

....kto diabla volá , čerta sa dočká .....keď si nájdem čas , zaskočím ....;)
Mixxer
19.12.09,22:40
Ja som nenosil rovnatka a teraz mam pokrutene zuby a uz mi ich nikto nevyrovna. Myslim si ze treba sa starat o chrup deti uz skorom veku, raz nam zato budu vdacne.
dalid
21.12.09,06:27
tiez som nosil vymenny strojcek ked som mal cca 12r- Malo sa to nosit celu noc + cca 3 hodiny denne.. a tiez som to nechcel mat v ustach, ale rodicia nepovolili... Po cca 4 mesiacoch sa chup upravil a ja som nebol ako sysel.. Doktor sa az cudoval, ako rychlo sa chrup upravil. No ono to asi decka skor nenosia ako nosia.. A potom ked su dospeli, maju z toho mindraky a riesia to ako ty... Moj nazor je, ze urcite to skus (ak zubar povie, ze to ma vyznam). Budes s tym sice rok alebo neviem ako dlho vyzerat ako blbec, ale vzdy lepsie ako by so mal po cely zivot vyzerat ako sysel, co si kvoli zubom nevie zavriet usta :). A to, ze teraz za to zaplatis xx euro, ber ako "dan" za to, ze si strojcek nenosil poriadne ked si mal :)
Mal som kolegynu v praci, ta to tiez nosila ako 42 rocna a dost jej to pomohlo na predkus. Sice vyzerala trochu smiesne, najme zo zaciatku, kym sme si na nu so strojcekom zvykli, ale kto si na to dneska uz spomenie. A ona nema mindraky za predkus
branislavp
22.12.09,07:33
Kedysi ked som mal nejakych 12r som nosil rovnatka(daval som si ich cez noc) ale prestal som ich nosit, pricom zuby nie su stale rovne. Teraz rozmyslam znova nad rovnatkami, je to mozne aj v takomto veku? Ako sa postupuje za kym treba ist najprv? Ake rovnatka su najlepsie? Kolko to stoji? ...Kde je najlepsie ist? (Zilina, Bratislava...ci to je jedno..)?
Najlepšie je ísť za dobrým odborníkom. Samozrejme, že to nie je lacná záležitosť. Moja kolegyňa v štyridsiatke podstúpila vyrovnávanie zubov. Napevno asi rok nosila "strojček", samozrejme že sústavne bola pod kontrolou lekára. Výsledok bol nad očakávanie, pretože mala príliš krivo narastené viaceré zuby. Lekára si našla v Bratislave, takže musela za každou návštevou merať 200 km. Kontakt neviem.
branislavp
22.12.09,08:26
mimotemymimotemymimotemymimotemymimotemy

Prepáč , záchvat som chytil ....

Tak nejlepšie rovnátko je asi bejzbolka .........;):---:D:D:D:D:D:D:D:D

A za kým ....skús sa niekde v noci poprechádzať .....na meste až tak nezáleží ....;)

Ospravedlňujem sa ....:rolleyes:

ale inak , na tejto stránke sú orientačné cenníky ...

http://www.lekarionline.sk/zubne-lekarstvo/cenniky
Buchač, musím sa zastať 23-ročného Rada. Uvedom si, že si na porade na to, aby si poradil. Tvoje výlevy si nechaj pre seba, alebo ich uplatňuj u svojich blízkych, ak sú na to doma na Tvoj spôsob zvyknutí a sú s takou formou komunikácie spokojní. Porada nie je miesto na Tvoje príspevky takéhoto prezentovania sa. Keď niekto slušne požiada o radu, aj slušne odpovedaj, nemachruj. Alebo som i ja mimo témy....
Danila
22.12.09,09:03
Buchač, musím sa zastať 23-ročného Rada. Uvedom si, že si na porade na to, aby si poradil. Tvoje výlevy si nechaj pre seba, alebo ich uplatňuj u svojich blízkych, ak sú na to doma na Tvoj spôsob zvyknutí a sú s takou formou komunikácie spokojní. Porada nie je miesto na Tvoje príspevky takéhoto prezentovania sa. Keď niekto slušne požiada o radu, aj slušne odpovedaj, nemachruj. Alebo som i ja mimo témy....Nie som buchačova hovorkyňa, ale k čomu sa zvrhla Porada je občas do neba volajúce. Moja kolegyňa v päťdesiatke nosila rovnátka a všimlsi sme si ten hurhaj okolo toho len keď sa usmiala......:) Takže občas aj kritika je reklamnou kampaňou Porady....Tých, čo si zvykli neradiť a mentorovať je tu už požehnane....;)
Hansa
22.12.09,09:52
...pridám aj ja poznatok s rovnátkami: osoba ich začala nosiť v cca 23. rokoch, pekne doktorovi zaplatila ako sa dohodli, chodila pravidelne na kontroly atď., zuby sa vyrovnali. No potom zhruba po tridsiatke osobe narástli tzv. zuby múdrosti a tie vyrovnané zúbky sa vrátili späť do pôvodnej polohy, čiže sú znova krivé. A čo teraz? "Babo raď!?"
Takže aj takto sa veci môžu mať.:)
ercsike
03.01.10,10:27
...pridám aj ja poznatok s rovnátkami: osoba ich začala nosiť v cca 23. rokoch, pekne doktorovi zaplatila ako sa dohodli, chodila pravidelne na kontroly atď., zuby sa vyrovnali. No potom zhruba po tridsiatke osobe narástli tzv. zuby múdrosti a tie vyrovnané zúbky sa vrátili späť do pôvodnej polohy, čiže sú znova krivé. A čo teraz? "Babo raď!?"
Takže aj takto sa veci môžu mať.:)
ja som mala tiež rovnátka od 15. rokov, nosila som ich trvale vyše 3 roky a zuby sa mi pekne vyrovnali. Bola som spokojná, mala som perfektnú doktorku (ona už išla do dôchodku, teda nemôžem ju odporučiť). Pred dvoma rokmi aj mne vyrástli zuby múdrosti, ale ja nosím aj dodnes rovnátka na noc, a zuby mi nevrátili naspäť.
shureido
04.01.10,08:39
Ja mám 30 a tiež som sa rozhodla pre fixný strojček. To čo v detstve zanedbali rodičia idem doháňať teraz za ťažké peniaze. Dúfam že výsledok bude stáť za to a okolie si zvykne. A najmä ja. Takže nie si sám a ak Ti to lekár doporučí, má to význam.
hnedoočka
04.01.10,09:53
...pridám aj ja poznatok s rovnátkami: osoba ich začala nosiť v cca 23. rokoch, pekne doktorovi zaplatila ako sa dohodli, chodila pravidelne na kontroly atď., zuby sa vyrovnali. No potom zhruba po tridsiatke osobe narástli tzv. zuby múdrosti a tie vyrovnané zúbky sa vrátili späť do pôvodnej polohy, čiže sú znova krivé. A čo teraz? "Babo raď!?"
Takže aj takto sa veci môžu mať.:)

to isté sa stalo mojej dcére. zuby múdrosti jej opäť vykrivili spodný chrup a ide opäť v 22 rokoch na fixný strojček dole. už si to ale musí hradiť v plnej výške.

rozprávala som však s jedným zubárom a ten mi povedal, že čeľustná ortopédka mala upozorniť na možný problém. teraz je v podobnej situácii môj syn a premýšľam ,že kým mu vyrastú zuby múdrosti, bude chodiť na pravidelné kontroly a rieši sa to aj tak, že mu ich hneď vytiahnú, ak by v tom mal nastať problém.
hnedoočka
25.02.10,07:05
s odstupom času sa opäť vraciam k téme , nakoľko dcéra , ktorá si dáva fixný strojček na dolnú sánku, mi doniesla aktuálny cenník jednotlivých úkonov.

Jedná sa o čeľustnú ortopédku v Košiciach, neviem ,či jednotlivé regióny môžu mať odlišné ceny, ale asi áno, takže ak niekto potrebuje vedieť, iba pre orientáciu.

Podotýkam , dcéra má 22 rokov a všetky úkony sú hradené v plnej výške.

Čeľustno ortopedická konzultácia /podotýkam trvala 15 min/ 13,30
Vstupná čeľ.ort.prehliadka-vyšetrenie 16,95
Analýza modelu 33,20
Analýza Tele RTG 46,50
Otlačky 16,30
Lepenie zámku,obrúčky 6,35x 12
Príprava a naviazanie celého oblúka 33,20
Príprava a naviazanie čiastočného oblúka 19,95
Príprava a naloženie transplant. oblúka 19,95
Separácia 1-ého zuba 9,95
Materiál, fixný aparát -čeľusť 119,50
fixný aparát- sánka 119,50
transpalatinálny oblúk 15,60
Odovzdanie fix .aparátu-poučenie, hygiena 13,30
Kontrola jednoduchá /ktovie, koľko ich bude/ 9,90
Kontrola zložitá 16,60 /19,92/
Výmena 1 oblúka+ kontrola 39,85
Sňatie fix.ap.čistenie, za každý zub ...čiže 4,98 x 12
Otlačky- po sňatí fix .ap. 11,95
Retenčná dlaha Essix 16,60

čiže ľudkovia , ako tak pozerám, asi som sa mala dať na stomatológiu....:rolleyes:
podotýkam, písomne dala čeľustná cenník až po podpísaní dohody...
bettylou
25.02.10,10:41
Som počula, že ak sa "rovnátko" nosí neprestajne napr. 3 roky, po sňatí je na zuboch mnoho kazov, lebo sa to pod tým "rovnátkom" nedá čistiť, ale to mi tvrdil kamoš z austrálie, ktorý ten strojček mal. Má síce rovné zuby, ale zaplombované
scuffle
25.02.10,10:51
ja mam 22 a dala som si fixny aparat na obe celuste robit v cechach a zaplatila som jednorazovo 1000 eur, za aparat, otlacky, rontgeny a vsetky kontroly spojene s vymenou drotikov a dotahovanim aparatu (za 3 roky co strojcek budem nosit). A som uplne spokojna a mam aspon pokoj a nemusim vzdy stresovat ze kolko eur zas odo mna lekar bude pytat. Sice je to riadna palka, ale ked som si to vyratala kolko by som platila na slovensku tak to mam lacnejsie:)
hnedoočka
25.02.10,11:27
Som počula, že ak sa "rovnátko" nosí neprestajne napr. 3 roky, po sňatí je na zuboch mnoho kazov, lebo sa to pod tým "rovnátkom" nedá čistiť, ale to mi tvrdil kamoš z austrálie, ktorý ten strojček mal. Má síce rovné zuby, ale zaplombované

neviem posúdiť ,aký strojček dávajú tam ,ale u nás sa tie zuby uťahujú drôtikmi a kocky sú upevnené vpredu na zuboch. Je trochu obtiažné čistenie,ale sú na to špeciálne kefky , o tom pacienta poučí čeľustný ortopéd.

Potom sa tiež pravidelne chodí na kontroly a v prípade zistenia kazu posiela čeľustný ortopéd k obvodnému zubnému lekárovi. Dcéra nemala problémy s kazom a plombami, skôr pri dnešných problémoch so skusom mi bolo ľúto , že vždy jej museli vytiahnúť zdravý zub ,aby sa jej to mohlo upraviť.

Dnes má horný chrup krásny , no dolný sa jej pokrivil vyrastením zubov múdrosti.
knmmiki
25.02.10,22:31
tiez som mal ako maly nosit rovnatko/stojcek len nejak som nato kaslal a teraz toho lutujem chcel by som to teraz dobehnut len neviem ci to dokaze posunut prekritie zubou ktore cini takmer 2 milimetre. mam pristuupit k strojceku ci uz skvor k neakej operacii chcrupu??
osky
26.02.10,04:16
vsetko je biznis a preto vam to spravia i v pokrocilom vekovom stadiu.

co sa vsak zubov tyka,moja,dnes uz zosnula, zubna lekarka mi ho uz neodporucila-mala som vtedy nieco po 20-tke.
povedala,ze zuby su krasne ,zdrave a bolo by ich skoda hybat.vraj tym ze sa posunu,narusi sa ich zaklad ,puzdro a zacnu sa kazit,resp.budu nachylnejsie.
nedostatky v mojom chrupe domodelovala-do slova a do pismena,keramickou blombou,nikto nevie,ze to nemam prirodzene
/mala som totiz velku medzeru medzi hornymi prednymi zubami,nakolko mi jeden ocny vobec nenarastol.vyriesila to tak ,ze do medzery nadrobila z blomby na oboch zuboch umelu sklovinu a na trojke urobila to iste-tym sa medzizubny priestor vyplnil a nikto nic neregistruje-viem o tom len ja.../
nemam zuby sice ako filmova hviezda,ale nemam ani take ,aby som sa musela hanbit zasmiat.
verte mi,smejem sa naplno aj bez rovnatiek.:---
hnedoočka
26.02.10,05:34
vsetko je biznis a preto vam to spravia i v pokrocilom vekovom stadiu.

co sa vsak zubov tyka,moja,dnes uz zosnula, zubna lekarka mi ho uz neodporucila-mala som vtedy nieco po 20-tke.
povedala,ze zuby su krasne ,zdrave a bolo by ich skoda hybat.vraj tym ze sa posunu,narusi sa ich zaklad ,puzdro a zacnu sa kazit,resp.budu nachylnejsie.
nedostatky v mojom chrupe domodelovala-do slova a do pismena,keramickou blombou,nikto nevie,ze to nemam prirodzene
/mala som totiz velku medzeru medzi hornymi prednymi zubami,nakolko mi jeden ocny vobec nenarastol.vyriesila to tak ,ze do medzery nadrobila z blomby na oboch zuboch umelu sklovinu a na trojke urobila to iste-tym sa medzizubny priestor vyplnil a nikto nic neregistruje-viem o tom len ja.../
nemam zuby sice ako filmova hviezda,ale nemam ani take ,aby som sa musela hanbit zasmiat.
verte mi,smejem sa naplno aj bez rovnatiek.:---

osky , máš , resp. mala si to dobre ,ak sa to dalo aj takto poriešiť. V prípade dcéry však ide o to , že pokrivením zubov dolnej čeľuste sa radikálne narušil skus a už jej bolo zistené poškodenie skloviny na upravenom hornom chrupe.Čiže postupne by si zničila i to, čo sme prácne dali do poriadku.

V tomto prípade nejde len o estetickú stránku!
sojer
20.12.10,05:11
ja som tiež nosil strojček, aj hore aj dole. tiež som asi 23 rokov. dokopy som zaplatil do 20000Sk. problém je že pri tomto veku, ked ti zosadia strojček, nastáva reflexia -t.z. že zuby si pôjdu do svojej pôvodnej polohy. nedeje sa to nejakou závratnou rýchlosťou ale treba nosiť na noc také fixátory (niečo podobné ako nosia hokejisti len v jemnejšom a precíznejšom vidaní) ja som si to dával raz za týždeň (príjemná bolesť ;) ) potom som to stratil a po mesiaci nenosenia týchto fixátorov som badal značný posun zubov k svojím "bývalím miestam". po návšteve zubárky mi povedala 2 možnosti -znova drôty ale cena už bola úplne niekde inde alebo nočný strojček asi za 1/5 z ceny "drotov" a + samozrejme, nočný fixátor v oboch prípadoch. spodné zuby som ako tak dohnal ale vrch už nebude 100%.
takisto je rozdiel či si to dáš spraviť v BA, rsp. vo večšom meste alebo niekde v menších mestách (dedinách) kde ale majú dobrého zubára. ja som takého našiel pár km od BA a cena bola zrazu menšia cez 1/3 BA ceny.
duves
18.05.11,18:46
Ahojte. Neviete mi dať tip na čelustného ortopéda, ktorý by zhotovil rovnatka za slušnú cenu v BA a blízkom okolí pre 12 ročné dievča?
sojer
03.07.11,07:02
V BA za prijatelnú cenu ani nie. ja som chodil do Šenkvic - Dr. Kostková, myslím
duves
05.07.11,20:16
Dik, už ma dcerka horne rovnatka.