MarkoR
13.12.09,13:10
Zdravim.

Mal by som takú otázočku. V našej spoločnosti (predajca PC) máme skladom PC systém, kt. sme kúpili od Nemeckého dodavateľa bez DPH. Jeden moj známi by potreboval na záskok práve podobný PC systém do svojej firmy. Na dobu 8 mesiacov. Chcem sa teda spítať, či musíme zaplatiť DPH za tento skladový tovar, keď ho na túto dobu dáme do prenajmu (zapožičiame).

Ďakujem za ohlasy
MarkoR
13.12.09,16:46
Musí byť tovar kúpený s DPH, aby sa mohol prenajímať alebo inak využívať ? prosím niekto.
IvoM
13.12.09,18:24
Nerozumiem otazke, veď keď kúpim PC od plátcu DPH z EU a sám som plátca tak predsa faktúra je bez DPH a ja postupujem podľa §11 a §49, teda to tzv. samozdanenie a súčasné uplatnenie DPH. Za prenájom PC samozrejme musíte fakturovať s DPH.
ľubka
13.12.09,18:40
ak ste kúpili tovar z Nemecka, od platcu DPH, a preukázali ste sa nemeckému dodávateľovi, že ste platcom v tuzemsku, samozrejme, že ste to kúpili bez DPH, potom samozdanenie a uvedenie v daňovom priznaní DPH na výstupe, po splnení podmienok aj na vstupe. Ciže z tohto obchodného prípadu je vzťah voči št. rozpočtu nulový. Ak to prenajímate, ide o dodanie služby v tuzemsku, s DPH.
MarkoR
13.12.09,18:47
Ja tomuto rozumiem. DPH musime doplatit, ked predame PC zakaznikovi. Musime tu DPH za ten PC zaplatit aj ked ho ideme prenajat iba na 8 mesiacov ? Potom sa zasa vrati na sklad a moze sa predat zakaznikovi - az teraz zan zaplatime DPH, lebo bol predany koncovemu spotrebitelovi.
Tak ?

Príklad

Doveziem PC za 1000 Eur - statu musim zaplatit 190 Eur, ked ho predam koncovemu spotrebitelovi. Ted spolu 1190 Eur (+ zisk samozrejme)
Ja vsak deveziem PC za 1000 Eur a dam ho do prenajmu za mesacne 10 Eur. Musim zaplatit za ten system 190 Eur DPH za to, ze ho prenajimam ? Ved ja som ho predsa nikomu nepredal, stale je mojim tovarom. Akurat, ze nieje na sklade ale sa prenajima.

To ze budem platit z mesacneho primu z prenajmu 1,9 Eur mi je jasne :)
IvoM
14.12.09,09:48
Tuším nechápeš princíp DPH /najmä nadobudnutie tovaru z EU §11/.:)


Príklad

Doveziem PC za 1000 Eur - statu musim zaplatit 190 Eur, ked ho predam koncovemu spotrebitelovi. Ted spolu 1190 Eur (+ zisk samozrejme)

- štátu v skutočnosti nič neplatíš, spravíš samozdanenie a zároveň si daň odpočítaš, takže máš v Tvojom prípade +190 - 190 = 0 DPH

Ja vsak deveziem PC za 1000 Eur a dam ho do prenajmu za mesacne 10 Eur. Musim zaplatit za ten system 190 Eur DPH za to, ze ho prenajimam ? Ved ja som ho predsa nikomu nepredal, stale je mojim tovarom. Akurat, ze nieje na sklade ale sa prenajima.

- ten istý princíp ako keď ho hneď predáš /viď hore/, z pohľadu DPH pri kúpe tovaru je jedno či ho použiješ pre seba alebo na ďaľší predaj./Samozrejme že hovorím o použití tovaru na podnikateľské účely/
MarkoR
14.12.09,15:24
No ale ja som ten PC kupil bez DPH za 1000 Eur z Nemecka.
Ako mozem robit samozdanenie, sak tu DPH musim niekomu zaplatit a ked to predam v SR, tak to musim zaplatit v SR nie ?
Zoltán Kovács
14.12.09,15:44
No ale ja som ten PC kupil bez DPH za 1000 Eur z Nemecka.
Ako mozem robit samozdanenie, sak tu DPH musim niekomu zaplatit a ked to predam v SR, tak to musim zaplatit v SR nie ?
Naozaj nechápeš mechanizmus samozdanenia. Keď si kupoval PC, tak si mal povinnosť vykonať samozdanenie, ted v tom zdaňovacom období. To znamená, že aj na výstupe aj na vstupe si dopočítal DPH z obstarávacej ceny PC. Konečný efekt je teda nulový.

A teraz keď chceš PC prenajať, tak to je predsa plnenie na území SR, ktoré podlieha zdaneniu. Takže faktúra za prenájom bude s DPH.