allesgute
08.09.05,16:12
Nemecká spoločnosť získala kontrakt na školenie rakúskej spoločnosti v Rakúsku. Danú službu však realizuje slovenská spoločnosť, ktorá je dcérskou spoločnosťou nemeckej spoločnosti.

Slovenská spoločnosť, ktorá nieje registrovaná pre daň Rakúsku, fakturuje danú službu materskej spoločnosti do Nemecka, ktorá je identifikovaná pre DPH len v Nemecku.

Môže slovenská spoločnosť fakturovať danú službu bez DPH, alebo má povinnosť registrácie v Rakúsku a faktúrovať s rakúskou DPH? Vopred ďakujem.
luebchenko
09.09.05,07:21
Nemecká spoločnosť získala kontrakt na školenie rakúskej spoločnosti v Rakúsku. Danú službu však realizuje slovenská spoločnosť, ktorá je dcérskou spoločnosťou nemeckej spoločnosti.

Slovenská spoločnosť, ktorá nieje registrovaná pre daň Rakúsku, fakturuje danú službu materskej spoločnosti do Nemecka, ktorá je identifikovaná pre DPH len v Nemecku.

Môže slovenská spoločnosť fakturovať danú službu bez DPH, alebo má povinnosť registrácie v Rakúsku a faktúrovať s rakúskou DPH? Vopred ďakujem.
Podľa mňa bez DPH - § 15 odst.7 a 8 (8b), povinnosť zaregistrovať sa v Rakúsku neviem
accountant
09.09.05,07:59
nemalo by to byt podla §15 ods.4 ako vzdelávacie služby, len tiez neviem ci sa treba registrovat,iste je ze dan musi byt zaplatena v Rakusku
Jana Acsová
09.09.05,08:01
Jana Acsová
09.09.05,08:03
Mám za to, že asi sa nedá vyhnúť registrácii, nakoľko nemôžete preniesť daňovú povinnosť na rakúsky subjekt, ani iný subjekt.
Nielen preto, že fakturujete do Nemecka, ale ani v Slovenskom zákone v § 69 som na tento typ služby nenašla "prenos daňovej povinnosti"...


Ak by to bolo tak, ste povinní sa registrovať bezodkladne.
accountant
09.09.05,09:34
este tak ma napadlo, neexistuje nieco podobne pri sluzbach ako je trojstranny obchod s tovarom? potom by to mohlo byt bez DPH a dodanil by to rakusky odberateľ.
Jana Acsová
09.09.05,09:39
Nie .
accountant
09.09.05,11:15
dobre rozmyslam ze ak by som tuto cinnosť (školenie) fakturoval priamo rakuskemu odberateľovi tak by som sa nemusel registrovat v rakusku
Jana Acsová
09.09.05,11:26
dobre rozmyslam ze ak by som tuto cinnosť (školenie) fakturoval priamo rakuskemu odberateľovi tak by som sa nemusel registrovat v rakuskuPodľa môjho názoru musel ... ak nemá Rakúsko odchylnú úpravu oproti SR týkajúcu sa prenosu daňovej povinnosti.
accountant
09.09.05,11:30
uz som si to zistil a nemusel by som sa registrovat :)
príklad:Slovenský podnikateľ prednáša v Rakúsku a službu realizuje pre rakúskeho podnikateľa. Miestom dodania tejto služby je Rakúsko, čo znamená, že službu je potrebné zaťažiť rakúskou DPH a daň je splatná v Rakúsku. Od januára 2004 platí v Rakúsku zjednodušený postup v tom zmysle, že slovenský podnikateľ sa nebude musieť v Rakúsku registrovať a daňová povinnosť prejde na rakúskeho podnikateľa. Slovenský podnikateľ vystaví pre rakúskeho podnikateľa faktúru bez dane a celú transakciu zdaní rakúsky podnikateľ. Aj na tomto príklade demonštrujeme skutočnosť, že v prípade obchodovania na vnútornom európskom trhu je potrebné, aby podnikatelia poznali daňové pravidlá v ČŠ, s ktorými realizujú zdaniteľné obchody.
Jana Acsová
09.09.05,11:43
Ak by to bolo tak ako je uvedené, tak v tom prípade by som to nenazvala zjednodušením, ale odchylnou úpravou "osôb povinných platiť daň", t.j. obdoba nášho § 69 (tak tomu rozumiem z komentára).

V prípade služieb je to vždy o poznaní právneho prostredia štátu odberateľa.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif

To je dnes už druhá téma, ktorú nemožno uzatvoriť bez poznania legislatívy a povinností druhého členského štátu. Je na škodu, že naši obchodní partneri s nami v tejto oblasti nespolupracujú ...

Ale aj tak ešte dávam do pozornosti "klasifikáciu služby" t.j. či sa jedná o službu podľa § 15 ods. 4 alebo § 15 ods. 8. Pri službách podľa odseku 8 predpokladám jednotnú úpravu, t.j. prenos daňovej povinnosti. Odchylne (ak to čo je uvedené v predchádzajúcom príspevku je aplikovateľné) môže byť riešený asi iba § 15 ods. 4 nášho ZDPH.

A ešte aby sme neskĺzli k nesprávnym uzáverom ... naznačené nie je možné uplatniť v prípade spomínanej fakturácie slovenského subjektu na nemeckú firmu.http://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
accountant
09.09.05,12:32
ANO chcem upozornit ze to som myslel fakturu na rakuskeho odberateľa,vtedy sa nemusim registrovat. Cize otazky fakturacie na nemecku spolocnost zostava otvorena.
Ale aspon nejaky pokrok.ci nie :)
accountant
12.09.05,07:35
nema nikto informacie o rakúskom zákone DPH,jeho preklad, lebo ma zaujima tento pripad ako sa to da vyriesit.Dakujem
marianna
12.09.05,09:00
Mám ten istý problém, len v mojom prípade ide o § 16 ods. 7. Robíme práce na hnuteľnom majetku v Španielsku, pre Českého zákazníka, plátcu DPH. Podľa nášho zákona by sme sa asi mali registrovať v Španielsku a odviesť tam daň. Ale mne to aj tak nepasuje. Keby sme sa registrovali v Španielsku a odviedli tam daň, faktúrovali by sme českému odberateľovi so španielskou DPH, ten by následne to isté refakturoval Španielskému zákazníkovi bez DPH, španiel by si to samozdanil, tak tá istá služba by podľa mňa bola zdanená 2x. Tiež neviem ako to obísť, tú registráciu v Španielsku. Podľa mňa jedine tak, že sa dohodneme s českým odberateľom a do zmluvy neuvedieme ako miesto dodania Španielsko ale ČR.
fsmaster
09.11.11,12:45
ja mam podobny problem, ale z opacnej strany. nasa firma ma kontrakt o dodani sluzby so slovenskou firmou, ale miesto dodania je rakusko. nemate s tym niekto skusenosti ci sa kvoli tomu treba nejako registrovat v rakusku? s nasho pohladu je to jasne. sluzbu fakturujeme so slovenskou dph ale zaraza ma jeden odstavec v kontrakte kde sa vyslovene pise, ze zodpovednost za vybavenie vsetkych potrebnych dokladov na dorucenie sluzby v rakusku je na nasej firme. viete mi s tym niekto pomoct?

vdaka

f.s.