ludex
13.12.09,17:27
Zdravím všetkých!
Celkom by ma zaujímal Váš názor na vianoce v dnešnej dobe. Myslíte si,že ešte stále sú vianoce sviatky pokoja a lásky,alebo je to hlavne o drahých darčekoch,obžerstve a ukazovaní sa kto má viac?
wegamizi
13.12.09,17:07
Otvárajte dvere dokorán, nech šťastie, zdravie vojde k Vám.

Nech láskou vonia i Váš príbytok na Silvestra i po celý rok.

Nech Vaše pre lásku denne bije a šťastie na duši Vám radostne žije.

Hm, a aké predsavzatie do nového roku si treba dať? ..

No predsa aspoň 24 hodín denne sa milo usmievať ...
terezamaria
13.12.09,17:14
Zdravím všetkých!
Celkom by ma zaujímal Váš názor na vianoce v dnešnej dobe. Myslíte si,že ešte stále sú vianoce sviatky pokoja a lásky,alebo je to hlavne o drahých darčekoch,obžerstve a ukazovaní sa kto má viac?
Ludex ver, že vo veľa rodinách sú Vianoce niečím výnimočným, sviatkom kde si pripomínajú narodenie Ježiška a v pokoji a láske, tak ako si napísal, prežívajú tú krásu spolupatričnosti.

Bola by som ale veľmi neobjektívna, keby som nevidela i tie rodiny, ktoré naozaj darčeky, luxus, jedlo a ukazovanie, že majú naviac, prezentujú ako Vianoce. Ale s tým my nič nenarobíme. Jednoducho v týchto ľuďoch táto "mamona" vždy driemala, no a teraz, keď si to môžu dovoliť, prezentujú, že oni slávia tieto nádherné, zmysluplné sviatky naozaj "na úrovni".

Ludex Tebe, ale i všetkým Vám milí poraďáci prajem príjemný adventný čas v očakávaní vianočnej udalosti.
Rozalka
13.12.09,18:17
Zdravím všetkých!
Celkom by ma zaujímal Váš názor na vianoce v dnešnej dobe. Myslíte si,že ešte stále sú vianoce sviatky pokoja a lásky,alebo je to hlavne o drahých darčekoch,obžerstve a ukazovaní sa kto má viac?

Aké si ich rodina spraví, také ich bude mať.
ludex
13.12.09,19:36
Aké si ich rodina spraví, také ich bude mať.

No, ja patrím medzi tých,ktorý vianoce považujú za sviatok radosti,pokoja a lásky v príjemnej atmosfére a v spoločnosti najbližšej rodiny.Ale som aj za to, že málo je niekedy viac. Chcel som len vedieť Váš názor,či v dnešnej dobe prevládajú klasické vianoce,alebo skôr novodobý fenomém materializmu.Ja osobne si neviem predstaviť pod stromčekom darčeky od výmyslu sveta za nenormálne peniaze.Nie že by som na to nemal,ale myslím si že o tom vianoce niesú. ;)
katarina.j
13.12.09,20:00
No, ja patrím medzi tých,ktorý vianoce považujú za sviatok radosti,pokoja a lásky v príjemnej atmosfére a v spoločnosti najbližšej rodiny.Ale som aj za to, že málo je niekedy viac. Chcel som len vedieť Váš názor,či v dnešnej dobe prevládajú klasické vianoce,alebo skôr novodobý fenomém materializmu.Ja osobne si neviem predstaviť pod stromčekom darčeky od výmyslu sveta za nenormálne peniaze.Nie že by som na to nemal,ale myslím si že o tom vianoce niesú. ;)
máš pravdu, že Vianoce to nie sú len darčeky a snobizmus. ja učím od útleho detstva vštepovať detom,aby sa na Vianoce tešili a nemysleli len na to čo bude pod stromčekom.snažím sa vytvárať počas sviatkov klasicku vianočnu atmosferu,aku som sa naučila od mojich rodičov/klasicke zvyky-teda mam na mysli vianoč.jedlo,koledy,taka rodinna pohodička/.aj ked deti este nevedia pochopit pravy zmysel a čaro Vianoc/nakolko su este male/,snažím sa im od malička ukazovať a učiť ich to.Este šťastie,že žiju v tej svojej detskej idylke, že veria,ze darčeky nosi Ježiško a nie mama a otec. najviac sa nasmejem ked sa snažia písať na papier list Ježiškovi /teda nakreslia tam hračky od vymyslu sveta-čo leti v telke-reklama-tak to kreslia/,stale si myslia, ze Ježiško nosi iba im a nikomu inemu/usudzujem podla ich nakresov/.takze u nas su určite Vianoce o pokoji a radosti:)
Designinka
13.12.09,20:35
Vianoce su individualna zalezitost u kazdeho :) U nas to bolo hlavne o tom, aby sme sa postretali, kedze sa pocas roka ako rodinka stratavame velmi malo. Moje vianoce robia malickosti...Vianocne hrnceky, varene vinko, medovina...
Tento rok bude prvy krat, co nemozem byt so svojimi na Stedry vecer. Nepriamo sme sa dohodli na vianocnej veceri "ON LINE", pri zapnutom SKYPE a web kamere :))) Uz teraz mi to pripada strelene, no v konecnom dosledku to moze byt zabavne ... ak nevypadnu poistky :D
trisestri
13.12.09,20:36
Pametam na časy ked bol štedrý den pracovným dnom ,ako postupne doobedu sa vyprazdnovali najprv pracoviska,potom sa vyludnovali aj celé ulice,až po 15 hodine bolo všade prazdno,vo vzduchu bola atmosfera priam nabita vianocami,teraz sa zbytočne skoro začina z reklamami,zdobením atd-chyba mi toto kuzlo atmosfery,nie komunisti a pracovný den,darčeky boli skromne ale bolo snehu,program i atsmofera,ked chodili jasličkari bolo i srandy-ale aj napriek tomu oproti iným krajinam patria vianoce k najkrajším aj v sučasnej dobe a zaleží tak trochu na každom či podlahne komercii alebo pekným tradiciam,samozrejme všetko ovplyvnit sa neda
monika74
14.12.09,05:33
ja pamatam casy, ked sme sa v jednom dome v jednej velkej obyvacke so stromcekom zisli tri generacie mojej rodiny t.j. stari rodicia, moji 2 rodicia, ja a moja sestra, mamina sestra s manzelom a ich 6 deti, takze dokopy nas bolo 1 babka, 1 dedko, 4 dospeli a 8 deti :-)) Bolo nam super, lebo ako decka sme aj trocha vystrajali od nedockavosti a tesili sa na darceky, a na to ako si zaspievame koledy...na nezaplatenie bola ta celkova atmosfera a hlavne aj rozpravanie roznych zivotnych prihod a zazitkov mojich starych rodicov ;)
osky
14.12.09,09:41
no,ja som sa vydala do Rakuska,a musim uznat,ze tito ludia,Aspon tu kde byvam,ziju ludia ozaj pre jedlo a peniaze.teda väcsina.

vlani som tu stravila prve vianoce.prve v mojom zivote bez rodicov.ale zato s mojim muzom.pripravili sme si kombinaciu nasich zvykov,ale viac som presadila zo svojho,kedze u nich to nebolo tak pestre.
mojmu muzovi sa to velmi pacilo.stromcek sme nerobili,mali sme len taky celkom maly,svetielkujuci-povedala som si ,ze kym nie su deti,staci nam pre atmosferu.ale mala som zivu ikebanu z cerstveho smriecka,tak rozvoniaval.
zapalili sme si sviecku a prestreli stol.kym som ja presla vsetkymi chodmi stedrej vecere/po slovensky/:),moj muz symbolicky chrumal oblatku s medom:D-1.v jeho zivote,nieco take nepoznal.
z mojej vecere neochutnal,zdalo sa mu to "nejedle":eek:/hubova polievka,pupacky,repova polievka a ryba/,pockal si zhovievavo az na tu rybu.:---;)
preto sme si vytvorili vlastny system a tento rok uz budeme vecerat po svojom.kazdopadne,vychutnavame si sviatky,uz teraz sa na ne tesime.vobec sa mi nezda,zeby nas pohltil osial drahych darcekov a obzerstva.boli sme si cosi nakupit,ale ziadne velke veci,skor malickosti pre nasich pribuznych.
co sa nas dvoch tyka,darceky si davame skor prakticke/oblecenie a pod./ a spolocne,kedze zariadujeme dom a prerabame.osobne darceky su skor usmevne-symbolicke,take pre pohladenie duse.napr.na Mikulasa mi moj muz daroval Bromeliu-kedze som na diete a sladkostiam sa snazim vyhnut:---.
je to podla toho,comu clovek dava prednost.ked som svojho muza spoznala,zil ,ako mnohi ini,pre svetsku mienku,do kostola nechodil a staral sa len o to,co sa bude jest.lebo tu je to tak.
po dvoch rokoch vzajomneho spoluzitia je z neho iny clovek.kedze som veriaca,trvala som na pravidelnom chodeni na nedelne a sviatocne omse,pristal na to a dnes s tym nema problem.nebol len k tomu vedeny.obcas sa spolu pomodlime,rozoberame mnohe duchovne veci a nas zivot sa nekruti len okolo hmotnych statkov.preto i Vanoce prezivame v laske,radosti a nadeji,ze svet bude predsa lepsi.ten entuziazmus,tu nostalgiu Vianoc,to caro trznic a vonaveho ihlicia,mi nemoze vziat nik a nic.snazim sa,aby aj moj muz dokazal este viac prezivat tieto male kuzla,a to nam potom pomaha prekonavat vsedne dni ,ktore castokrat su sive.
kym nasi pribuzni a znami znasaju do domacnosti vino a mäso,len aby nahodou nebolo malo:---,my sme vcera absolvovali vianocnu spoved,zasli sme si na obed von,cim sa odbural nedelny stres pri vareni.vecer som konecne dokoncila ozdobovanie vianocnych sladkosti a porozdelovala do skatuliek,ktore darujeme svojim blizkym.robim to takto uz druhy raz.neviem,co za dary by som zhanala pre svagrine a svagrov.podarujem kolaciky a k tomu uz len daku drobnost.a vzdy su vsetci spokojni.domace je tu nadovsetko cenene.len vanilkovych roztekov som toho roku piekla zo 7 davok:eek:.no ale privdacim sa a mam z toho potom radost.
vianoce pre mna su rozpravky,prechadzky,slavnostne spevy na omsiach a domace kolaciky.pokoj -aj keby ma moj muz neviem ako vytocil,cez sviatky som jednoducho hlucha-slepa:D,mame v dome POKOJ.
hrame si na klaviri a spievame si-to je vzdy komicke ,lebo moj muz spieva dost falosne:mee:;),ale je to zabavne.no a pocuvame koncerty v radiu,alebo aj ked davaju v telke novorocny a pod.
takze,vianoce su iste sviatky radosti a pokoja-zalezi len na nas,ako si to zariadime.
a ludom,ktori nemju to stastie,prezit sviatky v tomto radostnom blazeni,treba aspon podat pomocnu ruku.je vela nadacii a utulkov,ktore cakaju na nase" vludne pohladenie".
tak STASTNE a VESELE!!!!!!!!!!!!!!!
michelle84
17.12.09,17:27
Rozalka to presne vystihla. Aké si ich rodina spraví, také Vianoce bude mať. Vždy je na rodičoch, ako vedú svoje deti a ako spolu trávia sviatky a spoločné chvíle.
Jaro1886
17.12.09,17:32
poradíet mi prosím darček pre brata??..má 14 rokov a miluje rock a metal..
Marína
17.12.09,17:56
Našla som Encyklopedia hard rocku a heavy metalu (http://www.martinus.sk/?uItem=20229) , len či cena bude vyhovať.
Danila
17.12.09,18:28
poradíet mi prosím darček pre brata??..má 14 rokov a miluje rock a metal.. Tak mu kúp niečo mäkšie. Vianoce budú ako začiatok nového, krajšieho a nepoznaného. Šťastné a veselé.:);)
katarina.j
17.12.09,19:18
poradíet mi prosím darček pre brata??..má 14 rokov a miluje rock a metal..
neverim ze ho zaujima len hudba, určite ma aj ine konicky.ved ma len 14 a zivot pred sebou, zalezi aj od tvojich finančnych moznosti, môzes sa skusit riadit podla jeho koníčkov /predpokladam ze z hudobnej sféry ma toho vela ked miluje rock a metal/
frederyka
17.12.09,23:31
Originál CD obľúbenej kapely, lístok na koncert, alebo hud.nástroj