Zuziana
08.09.05,16:18
Podnikateľ vyrobil takýto problém. Pri kúpe notebooku na splátky vzhľadom k tomu, že vlastníkom Qatro karty bola manželka, predajca vystavil doklad o nákupe na ňu. Je možné takýto majetok zaradiť do podnikania a odpisovať?
Stretol sa niekto s takýmto problémom.
Za podnety a názory ďakujem
andrej_rv
08.09.05,14:34
Nepoznám znenie zmluvy pri systéme Quatro. Ak sa stane kupujúci (manželka) vlastníkom notebooku už pri zaplatení prvej splátky resp. prevzatí notebooku, ja by som odporučil kúpnou zmluvou predať notebook manželovi za pôvodnú cenu (keďže ide o blízke osoby, mala by to byť cena obvyklá - t.j. kúpna cena podľa dokladu) a zaradiť do majetku alebo priamo dať do náladov (závisí od ceny).
STRELEC
08.09.05,15:18
Nepoznám znenie zmluvy pri systéme Quatro. Ak sa stane kupujúci (manželka) vlastníkom notebooku už pri zaplatení prvej splátky resp. prevzatí notebooku, ja by som odporučil kúpnou zmluvou predať notebook manželovi za pôvodnú cenu (keďže ide o blízke osoby, mala by to byť cena obvyklá - t.j. kúpna cena podľa dokladu) a zaradiť do majetku alebo priamo dať do náladov (závisí od ceny).Pokiaľ nie je rozdelený bezpodielový manželský majetok, tak by som napísal dohodu manželov o tom, ktorý majetok zo spoločného majetku bude využívať manžel pre účely svojej živnosti. Obdobná skúsenosť: autobus zakúpený manželom v ČR na jeho meno využíva manželka na ktorú je živnosť. Bez problémov. Je to presne to isté, čo uvádza andrej_rv v svojom príspevku, len mne je táto forma bližšia. Nebola reč o DPH, teda manžel nie je plátcom DPH. Pravdepodobne.