benzoo1
13.12.09,18:16
ahojte vsetci chcem sa spytat mam zaujem prerabat dom,je to jednopodlazny dom bez kanalizacie,podlaha drevenna,bol stavany v roku 1957 a nevim co je lepsie ci nadstavit ako dvojpodlazny alebo iba komplet vymenit strechu,vymenit strop,z vonku zateplit,atd... chcel by som poradit dakujem
katarina.j
13.12.09,17:38
ahojte vsetci chcem sa spytat mam zaujem prerabat dom,je to jednopodlazny dom bez kanalizacie,podlaha drevenna,bol stavany v roku 1957 a nevim co je lepsie ci nadstavit ako dvojpodlazny alebo iba komplet vymenit strechu,vymenit strop,z vonku zateplit,atd... chcel by som poradit dakujem
No zaleži od teba čo vlastne chces, či chces zmenit jednopodlažny dom na dvojpodlazny alebo chces nechat pôvodny jednopodl.dom. v oboch pripadoch je to naročne. k nadstavbe budes potrebovat kopec povoleni a rozhodnuti /povolenie z MU-staveb.komisie,rozhodnutie a posudok od statika..../takze najprv sa nabehas po uradoch a tak môzes robit.ak nechas pôvodny stav a upravis strop,strechu-tiez to neni len tak-tiez potrebujes povolenia /zabudla som aj suhlasy od susedov ak ste v bezprostrednej blizkosti/,pri rieseni kanalizacie a zateplenia-detto. takze ta obdivujem ze sa davas na nieco take, ale prečo nie? to som ta nechcela strašiť len uviest do SLOVENSKEJ REALITY /čo je niekedy viac ako byrokracia/:rolleyes:
220870
13.12.09,18:41
Niečo podobné som robil aj ja (ešte stále robím)+ 40m2 terasa.Cenový odhad cca 30 000€ len materiál.Bez podkrovia.Strop som nemal poškodený ani krovy ,takže som s tým okrem zateplenia nič nerobil.Nemenil som vonkajší tvar domu takže som žiadne povolenie nepotreboval.
chandler
14.12.09,14:03
Niečo podobné som robil aj ja (ešte stále robím)+ 40m2 terasa.Cenový odhad cca 30 000€ len materiál.Bez podkrovia.Strop som nemal poškodený ani krovy ,takže som s tým okrem zateplenia nič nerobil.Nemenil som vonkajší tvar domu takže som žiadne povolenie nepotreboval.


nestras... milion len za material v interieri? (ked si nemenil vonkajsi tvar)

ja viem ze mramorove schodisko je mramorove :) ale zase milion?
ciners
14.12.09,14:33
ja ho odporucam zburat, teraz mi vynadaj,ale za 20 rokov si na mna spomen :)
vratnik
14.12.09,14:36
Ja tiez opravujem starsi RD a postupne som vymenil komplet vsetko. Od dlazky, elektriky po stlp az po kominovu ciapku. Zateplenie, okna, dlazka, komin, dvere, clovek to robi po vikendoch a dovolenkach a milion za material len tak zahuci.
chandler
14.12.09,15:00
ja ho odporucam zburat, teraz mi vynadaj,ale za 20 rokov si na mna spomen :)

ty by si hned vsetko bural :) ak je v dobrom stave a nechce nadstavovat, tak ak nebude burat tak usetri za skladku, zaklady aj murivo. samozrejme ze ziadne strasne velka uspora to nie je.
ciners
14.12.09,15:24
ty by si hned vsetko bural :) ak je v dobrom stave a nechce nadstavovat, tak ak nebude burat tak usetri za skladku, zaklady aj murivo. samozrejme ze ziadne strasne velka uspora to nie je.

Ja by som ho nebural,ale vsetci ludia na okolo,co prerabali nadavaju, ze im nakoniec ostali len hole mury :) prerabat moze len skromny a uvedomely clovek, inak asi prerobi :confused: netvrdim,ze zadavatel temy taky nie je, len s jedlom rastie chut
chandler
15.12.09,07:31
Ja by som ho nebural,ale vsetci ludia na okolo,co prerabali nadavaju, ze im nakoniec ostali len hole mury :) prerabat moze len skromny a uvedomely clovek, inak asi prerobi :confused: netvrdim,ze zadavatel temy taky nie je, len s jedlom rastie chut


tak to hovorime to iste :) ostane len hole mury :) ale usetri za to ze ich nemusi odviezt na skladku a potom nemusi murovat nove :)
vratnik
15.12.09,07:54
Najlepsie zburat, ano keby clovek mal kde byvat. Vacsinou sa rekonstruuje po izbach a zaroven sa v dome aj byva. Ked chcete burat, potrebujete mat hrcu penazi, aby ste mohli rychlo stavat, naopak pri postupnej rekonstrukcii nepotrebujete ani uver a rekonstrujete podla dostupnosti financii.
220870
15.12.09,08:03
nestras... milion len za material v interieri? (ked si nemenil vonkajsi tvar)

ja viem ze mramorove schodisko je mramorove :) ale zase milion?
Nestraším.;)
Presne som to nerátal.Nové podlahy ,nové okná ,zateplenie fasády,škridla, ,hromozvod,rýny,zateplenie stropu ,kúrenie,rozvody el vody ,kanalizácie oprava omietok ,sadrokartónové podhľady,nová kúpelňa,krb,komín,interiérové dvere,chodníky + terasa.
Minulý rok som realizoval jednu takúto prerábku domu na kľúč .Materiál stál cez 800 000 SKK.Bez škridly.
mendo933
15.12.09,08:38
Najlepsie zburat, ano keby clovek mal kde byvat. Vacsinou sa rekonstruuje po izbach a zaroven sa v dome aj byva. Ked chcete burat, potrebujete mat hrcu penazi, aby ste mohli rychlo stavat, naopak pri postupnej rekonstrukcii nepotrebujete ani uver a rekonstrujete podla dostupnosti financii.
toto je asi jediny dôvod preco nezburat, ale ked tam clovek byva neda sa spravit komplexna prerabka.
Hruba stavba od zakladov po strechu sa da zvladnut do 3 mesiacov, pri prerabke ked ide dole strecha, obijaju sa omietky,vyhadzuju sa instalacie,obkopavaju sa zaklady, prehadzuju sa pripojky sa clovek narobi jak taky kôn a môze to trvat aj dlhsie. Treba si to velmi zvazit kym sa do toho clovek pusti. Treba mat vsetko detailne premyslene a na papieri pred 1.vykopom do zeme, lebo z rozbehnuteho vlaku sa uz zle vystupuje a zyvcajne to stoji €
benzoo1
15.12.09,17:28
dakujem vsetkym za chvilu casu stravenu na mojej teme,predovsetkym ide o to ze keby som mal na ruke 100 000euro tak urcite postavim novy dom,ale pravda je ina preto chcem rekonstruovat lebo je to dom ktora vlastni moja babka a v buducu by som chcel ten dom vyplatit mojmu otcovi a jeho sestre ktory budu buduci majitelia, viem ze je to dost zlozite a mnohi sa pytate ci sa mi to vobec oplati ale ked vyplatim otcovu sestru mam aspon kde byvat a nebude to polozka 100 000euro a potom by som zase dal 2 ciastku otcovi a nakoniec by som chcel komplet prerobit asi teda nakoniec na 1podlazny o rozmerov 10mx10m,dom sa nachadza hned pri pristupovej ceste 2km od mesta,ticha lokalita,velky pozemok ktory sa da vyuzit na nejake pestovanie stromov alebo podobne v buducnosti...... a som na to prostredie jedn.zvyknuty ja viem ze keby som sa nato dal tak mi ostanu len hole steny a zaklady ale .... hypoteku mi nikto vo vyske priklad hovorim 100 000euro neda
220870
15.12.09,18:06
Ja som to tiež neurobil naraz.Strecha bude na jar.Stará ešte slúži a ak bude treba tak pár rokov ešte vydrží.Nedokážem si predstaviť že by som si na krk uviazal hypotéku.
val007
16.12.09,14:39
Ahoj, no ja by som tiež zbúrala, keby som mala dosť peňazí a kde bývať. My sme si kúpili starý cca 50 ročný dom presne pred rokom, lebo na pozemok a nový dom sme proste nemali. Tiež v podstate jednopodlažný 10*10, má síce sedlovú strechu, ale na podkrovie peniaze momentálne nemáme a nemáme ich už na nič. Pritom máme na krku hypotéku, ja na materskej a dosť problémov. V prvom rade si to fakt dobre premysli a o tom, čo budeš postupne prerábať si toho veľa prečítaj alebo sa tu poraď s poraďákmi. Nám majstri proste do... všetko. Od toho, že nám nahovorili na to, aby sme si nechali staré omietky, cez to, že sme si nechali staré drevené podlahy až po to, že sme neurobili absolútne žiadne izolácie. Problémy nastali už keď sme sa šli sťahovať, no už sme sa museli.Teraz máme smradlavé múri, vhlké steny a plesnivé kúty a podlahy. Veď sa práve idem o niektorých veciach aj radiť. Tak to dopadne, keď mladý a neskúsený panelákový človek prerába a spoľahne sa na majstra, ktorý to chce mať rýchlo za sebou a dobre si pri tom zarobiť.
benzoo1
16.12.09,15:08
val007 ahoj,to ste museli mat teda super majstra ktory vam poradil aby ste si nechali stare omietky,podlahy,ziadne izolacie to co bol aky majster ? co mal 18 rokov? to potom nebola ani prakticky ziadna rekonstrukcia ked ste tam vsetko nechali ako bolo alebo sa mylim ? a druha vec je ta ci ten onen clovek vlastne na to vsetko ma ako ty hovoris.......
lapejko
16.12.09,21:04
Ja som to tiež neurobil naraz.Strecha bude na jar.Stará ešte slúži a ak bude treba tak pár rokov ešte vydrží.Nedokážem si predstaviť že by som si na krk uviazal hypotéku.
Ja som splatil už tri stavebné medziúvery, ďalšie mám. Dostal som pred 16- mi rokmi L-ko dom aj s babkou, ktorá mala teraz 91. Začal som s otcom stav. technikom a školopovinnými troma bratmi. Bol to hurá systém, čo som cez týždeň privyrobil cez víkend sme vyrobili na stavbe. Trojročné údernícke výkony likvidujem zbíjačkou a úvermi už 13 rokov, spravil som si na tom aj živobytie ale fakt to nedoporučujem. Treba to rozdeliť na etapy, ísť od podlahy a zoliť správnu postupnosť. Ak tam však bude bývať starý človek je to takmer nemožné správne technicky previesť.
vemak
16.12.09,21:24
mne pri prestavbe klasického posch. domu s rovnou strechou dali firmy rozpočet za zbúranie 400-500tis.SK a ja debil som bol lakomý, náklady spojené so starým domom mám momentálne na 340tis.a furt sa musím prispôsobovať.
zbúraj to.
220870
17.12.09,04:41
Ja som splatil už tri stavebné medziúvery, ďalšie mám. Dostal som pred 16- mi rokmi L-ko dom aj s babkou, ktorá mala teraz 91. Začal som s otcom stav. technikom a školopovinnými troma bratmi. Bol to hurá systém, čo som cez týždeň privyrobil cez víkend sme vyrobili na stavbe. Trojročné údernícke výkony likvidujem zbíjačkou a úvermi už 13 rokov, spravil som si na tom aj živobytie ale fakt to nedoporučujem. Treba to rozdeliť na etapy, ísť od podlahy a zoliť správnu postupnosť. Ak tam však bude bývať starý človek je to takmer nemožné správne technicky previesť.

Ako by som čítal svoj príbeh s domom.
benzoo1
17.12.09,07:02
vidim ze kazdy ma nejake svoje problemy
ciners
17.12.09,09:36
vidim ze kazdy ma nejake svoje problemy

mimotemy
Njsmutnejsie je, ze zo zakladne ludskej potreby pocitu bezpecia-byvanie sa stal brutalny biznis s nazvom nehnutelnosti a byvanie je celozivotna investicia :mee: a tak mame rovnaky probelm asi vsetci priemerni ludia
vratnik
17.12.09,09:45
Hovori sa tomu dobiehanie zivotnej urovne zapadu. Na zapade uz desiatky rokov stupa pocet nehnutelnosti zatazenych uverom, precitajte si zaujimavy clanok Tyrania hypotek - http://www.paradigma.sk/redakcny_system/clanok.php?id=230 Jednoducho tento ekonomicky system, ktory sme prebrali je zalozeny na narastajucom dlhu. Mozete si vybrat - rychlo postavit, zadlzit sa na dlhe obdobie a nekludne spavat, alebo dlhsie stavat a spavat bez starosti.
val007
17.12.09,20:46
No k tomu môjmu príspevku (val007), že sme nič vlastne nezrekonštruovali - to len tak pre zaujímavosť. Poviem Ti, stálo nás to 60 tis. Nové kúrenie, elektrina, odpady, voda, na tie staré omietky nové sieťky a omietky na tie staré podlahy doporučili OSB dosky a nové podlahy, nové okná, všetky dvere, nová kúpelňa a sem tam nejaká dlažba... No a teraz si predstav, že ani nie po roku nám všetko smrdí a musímesa zrejme vysťahovať a aspoň tie podlahy vyhádzať a dať potery a izolácie.. A ani nehovorím, čo si predstavujem, že je pod tými starými omietkami. Ale to viem až teraz.
220870
17.12.09,21:06
Omietkam by nemalo byť nič.Ale aj to dokáže somár pokaziť.
benzoo1
18.12.09,07:06
val007 iba 60 000sk alebo euro lebo sa mi to nejako nezda ako hovoris co si vsetko vymenila elekrinu,okna..... iba elektrina by tolko stala alebo som ta zle pochopil ?:)
kristinagabi
18.12.09,11:37
podla toho,akom stave je dom,ked mas mokre steny,alebo cokel radsej si tohto neinvestuj,vsetko burat.
val007
22.12.09,21:18
Pardon, som sa pomýlila 600 000,- Sk.:):):)
Kolenčík
23.12.09,07:58
No veď za to, ale za túto cenu by sa dalo poriešiť niečo čo by zodpovedalo kvalite. Vždy je dobré vybrať odborníka, ktorý sa tým dlhšie zaoberá a presne ti povie čo je vyhovujúce, čo nie, kde by sa dalo ušetriť, kde treba pridať. Poznám niekoľko firiem ktoré stavajú domy "na kľúč" a šikovne i kvalitne, ale keď sa ich opýtaš na prerábku nevedia kvalitne poradiť. Poznám dvoch chlapikov od nás, ktorí sa roky týmto zaoberajú, ide im to pomalšie, ale robia kvalitne, všetko si pripravia podľa požiadaviek a od poterov obkladov, vody, uteplenia, omietok či namontovanie drevených schodov zabezpečujú sami, lebo sú machri na všetko a samozrejme že Ti poradia. Tak by som to robil ja a basta.
220870
23.12.09,08:25
Nadviažem na kolečník.Je to aj tým ,že vo väčších firmách budete len s námahou hľadať šíkovných majstrov svojho remesla.V drtivej väčšine takéto firmy zamestnávajú najlacnejších .V lepšom si najmú živnostníkov a tiež len tých najlacnejších.Šikovný nemajú o zákazky núdzu a pýtajú plnú cenu tak sú pre nich zaujímavý len tý menej šikovnejší.Ak takáto firma nemá na stavbe skúseného stavbyvedúceho tak to takmer vždy dopadne katastrofálne.
Ďalším veľmi vážnym a neustále narastajúcim problémom je neskúsenosť a hlavne úzka špecializovanosť veľkej väčšiny robotníkov na stavbách. Chlapi čo prešli komunistickou výstavbou boli síce veľakrát prepitý ,ale mali skúsenosti poznali tecghnológie prešli celou stavebnou výrobou od základov až po komín.V dnešnej dobe mi príde na stavbu chlap ,ktorý vie stavať len schiedel-komíny, alebo len stierkovať. Pritom sa bude tváriť ,že postavil JE Mochovce.Toto nie sú stavbári toto sú len robotníci.Oni si nedokážu predstaviť čo sa stane ak nevhodne pomenia technológie a čo to urobí za pár rokov.Potvrdzuje sa mi to aj tu na porade.Ma dvíha zo stoličky keď čítam citujem,, dali nám OSB dosky na nepodizolovanú palubovku.":mad:
A bude to len horšie.:mee:
Pravidlo nepotvrdzuje výnimku.
Kolenčík
23.12.09,08:40
Presne tak, ale aj ti stavby vedúci vo firmách si "pomáhajú" tým čo vedia /ako to píšeš z bývalého režimu/ že po práci chodia s vybratými pracovníkmi na fušky najmä ti čo pracujú z horňákov v okolí BA, práve včera sa som sa s tridsiatkou takých stretol na kapustnici a tam sme rozprávali aj na túto tému, zaujímavá predvianočná zhoda. Prajem Vám všetkým v roku 2010 krásne bývanie
lapejko
25.12.09,04:52
Hovori sa tomu dobiehanie zivotnej urovne zapadu. Na zapade uz desiatky rokov stupa pocet nehnutelnosti zatazenych uverom, precitajte si zaujimavy clanok Tyrania hypotek - http://www.paradigma.sk/redakcny_system/clanok.php?id=230 Jednoducho tento ekonomicky system, ktory sme prebrali je zalozeny na narastajucom dlhu. Mozete si vybrat - rychlo postavit, zadlzit sa na dlhe obdobie a nekludne spavat, alebo dlhsie stavat a spavat bez starosti.
Nesúhlasím, zažil som to na vlastnom dome a stále na zakázkach-ak nemáš k dispozícii určitú nutnú základnú sumu a nemôžeš tým pádom určitú zásadnú etapu spraviť komplexne, zabuduješ do stavby neriešiteľné problémy. Niekedy si pripadám ako starý namrzený doktor, musím sa totiž so zákazníkmi hádať pre ich dobro. Mám dvoch kolegov na ktorých sa môžem spoľahnúť aj pri prípadnej reklamácii ale už na mňa tlačia aby sme robili iba bežnú rutinu a zaradili sa medzi ostatných nevymýšľajúcich remeselníkov...
Kolenčík
25.12.09,12:42
S čím teda nesúhlasíš?
wegamizi
02.03.11,18:50
Prosim vas o radu. Existuju ludia-odbornici, ktori po obhliadke starsej nehnutelnosti vedia zhruba urcit naklady na prerabku? Ak ano, kde su a ako ich mam oslovit?
220870
02.03.11,18:59
Ano .Aj keď to nieje jednoduché.
wegamizi
02.03.11,19:37
mozem vediet, kde ich najdem? maju nejaky nazov, ako napr. odhadcovia a pod.?
220870
02.03.11,19:47
Toto síce dokáže urobiť ing.stavbár,ale stále to bude len neoficiálna ponuka ktorú nemusí stavebná firma zobrať do úvahy.Najlepší odhad vám urobí stavebná firma.A na to potrebujete hľadať referencie,referencie ref..ref....Odborníka ktorý vie nie len rozprávať ,mleť jazykom a oblbovať hlavu ale má skúsenosti a referencie a tých je na Slovensku ako šafránu.
wegamizi
03.03.11,09:18
Ano, to sme si vedomi, ze velakrat odhad nakladov je jedna vec a pri vyuctovani konecnych prac na nehnutelnosti sa " stastny " majitel nestaci cudovat ake skryte zavady sa v priebehu objavili a predrazili rekonstrukciu.
My vsak chceme kupit starsiu nehnutelnost na podnikanie, je dvojposchodova a ma cca 600 m2. Preto by sme fakt seriozne potrebovali cloveka, ktory nam viac-menej presne povie mozne naklady na rekonstrukiu, s cim mame pocitat atd.
Takze asi budeme hladat referencie stavebnych firiem, tvoja rada bude asi najrozumnejsia v tomto stadiu.
Dakujeme
220870
03.03.11,18:51
Ak mi pošlete nejaké údaje fotto s popisom skúsim to odhadnúť.