monika-s
13.12.09,20:08
Dobrý deň,

prehľadala som niektoré témy ale neviem nájsť odpoveď.

Prepravca má v majetku auto, ktoré je prihlásené na daň z motorových vozidiel a odpisuje sa (ročný odpis = hodnota auta / 4).

Na december nemá prácu, tak som myslela že by ušetril na dani z motorových vozidiel. Chcem zaslať na daňový úrad oznámenie o zániku daňovej povinnosti k 30.11.2009.

Viem, že v decembri potom nebude môcť fakturovať (využívať auto na podnikanie), teda ani dať do nákladov PHM ani žiadne iné výdavky súvisiace s týmto autom.

Ale neviem ako to bude s odpismi.

Príklad: auto bolo kúpené v 11/2008 za 1.000.000 Sk (v hotovosti). Ročný odpis uplatnený v roku 2008 = 250.000. Aký bude ročný odpis v roku 2009 ak by som k 30.11.2009 auto odhlásila z cestnej dane???

Ďakujem za každú dobrú radu
JankaO
13.12.09,19:17
Rovnaký, ako keby daňová povinnosť na DZM nezanikla.DZM nemá vplyv na odpisy.
Džudi
13.12.09,19:23
Ja si myslím, že pokiaľ by to auto bolo napr. nepojazdné a ja robím generálnu opravu tak túto dám do nákladov a keď ho potom znovu začnem používať prihlásim k DzMV a už dávam do nákladov aj PHM atď.
KEJKA
13.12.09,23:17
daňové odpisy - tam je podmienka,aby auto bolo v majetku k 31.12. a bolo v zdaňovacom období využívané na podnikanie, nehovorí, že v CELOM zdaňovacoim období.
monika-s
15.12.09,14:11
Ja teraz neviem. Ide o to, že ak je auto v majetku, tak by som zaň mala platiť daň z motorových vozidiel či nie? A teda ho môžem aj odpisovať.
Keď neplatím daň z motorových vozidiel tak nemôže byť ani v majetku ???
KEJKA
15.12.09,21:20
Ja teraz neviem. Ide o to, že ak je auto v majetku, tak by som zaň mala platiť daň z motorových vozidiel či nie? A teda ho môžem aj odpisovať.
Keď neplatím daň z motorových vozidiel tak nemôže byť ani v majetku ???
to máš nejaké popletené.............?
riešime odpisy? Odpisy sa účtuju a uplatnuju, ak je auto v majetku.
Ak je auto v majetku - platíš DMV. Ak neplatíš, porušuješ zákon, neplníš si povinnosti, ale to nemá vplyv na odpisy.

kde chceš mať auto, ak nie v majetku?
monika-s
16.12.09,07:43
no veď práve o to ide, že za 11/2009 nechcem zaplatiť daň z motorových vozidiel lebo auto stojí - nejazdí :(

A neviem aký to bude mať dopad na odpisy a tak celkovo...
Zoltán Kovács
16.12.09,08:12
no veď práve o to ide, že za 11/2009 nechcem zaplatiť daň z motorových vozidiel lebo auto stojí - nejazdí :(

A neviem aký to bude mať dopad na odpisy a tak celkovo...


Platenie dane z MV nemá vplyv na uplatnenie odpisov (viď odpoveď od Kejka vyššie).
Základné otázky, ktoré treba položiť pri uplatňovaní odpisov je:
1. Či je majetok k 31.12. v evidencii?
2. Či sa využíval počas zdaň.obdobia na dosahovanie zdaniteľných príjmov?

V tvojom prípade obe odpovede sú ÁNO. Takže nárok na odpis JE.
monika-s
16.12.09,09:11
ja už sa dám asi vyšetriť:)

Odpoveď na otázku č. 1. - ak je auto k 31.12. v majetku - áno, dajú sa uplatniť odpisy. Ale teda by sa mala zaplatiť daň z motorových vozidiel nie???
evina
16.12.09,09:15
ja už sa dám asi vyšetriť:)

Odpoveď na otázku č. 1. - ak je auto k 31.12. v majetku - áno, dajú sa uplatniť odpisy. Ale teda by sa mala zaplatiť daň z motorových vozidiel nie???

Áno daň z mot. vozidiel sa určite musí zaplatiť, ale nespájaj to s odpismi. Tie si môžeš pri splnení podmienok - v majetku k 31.12. a používanie na podnikanie -uplatniť, bez ohľadu na úhradu dane z motorových vozidiel . Jedná sa o rôzne dane - daň z príjmu a z motorových vozidiel, t.j. aj sankcie sa riešia oddelene...
Zoltán Kovács
16.12.09,09:20
ja už sa dám asi vyšetriť:)

Odpoveď na otázku č. 1. - ak je auto k 31.12. v majetku - áno, dajú sa uplatniť odpisy. Ale teda by sa mala zaplatiť daň z motorových vozidiel nie???

Namiesto vyšetrenia skús radšej viac študovať zákony. ;)
Daň z MV sa platí za tie mesiace, v ktorých sa auto používa na dosahovanie zdaniteľných príjmov. Ak na DÚ nahlásiš zánik daňovej povinnosti na určité mesiace, tak za tie mesiace neplatíš daň, ale za ostatné, keď si používala MV na dosahovanie príjmov áno.
Auto si nevyradila z majetku, takže k 31.12. je v evidencii, tak isto sa používalo na dosahovanie zdaniteľných príjmov počas zdaniteľného obdobia (teda r. 2009). Takže obe podmienky sú splnené.
monika-s
16.12.09,10:47
no mne je jasné že sankcie sa riešia zvlášť. ale práve to je ten môj problém.

Chcem k 30.11.2009 odhlásiť auto z cestnej dane. Musím ho zároveň vyňať z majetku firmy???
Zoltán Kovács
16.12.09,10:52
no mne je jasné že sankcie sa riešia zvlášť. ale práve to je ten môj problém.

Chcem k 30.11.2009 odhlásiť auto z cestnej dane. Musím ho zároveň vyňať z majetku firmy???


Nie. Ako máme ešte jednoduchšie to vysvetliť.
monika-s
16.12.09,14:04
hurá. už som to pochopila. ďakujem priatelia za trpezlivosť :)