Marianna01
08.09.05,17:30
Prosím vás všetkých o potvrdenie, či správne postupujem pri zaradení motorového vozidla z osobného vlastníctva do podnikania /JU/:
majiteľ MV ho už vlastní niekoľko rokov, MV je staré asi 10 rokov. Chce ho preradiť do majetku firmy. Chce ho ale aj odpisovať - je možné zaradiť ho v obvyklej cene (nedáva ho oceniť znalcom), a to napr. podložením ceny MV v približne rovnakom technickom stave z bazáru alebo inzerátov?
Všetkým vopred ďakujem, ak takáto téma už existuje, ospravedlňujem sa, nenašla som ju.
sklenkova
08.09.05,15:55
Podla mňa pokiaľ nemá ocenenie vozidla,takto mu to stačiť nebude, je to dosť diskutabilné.Mám známeho, ktorý nedal síce oceniť MV, ale doklad o cene získal tak,že auto predal, prepísal a asi o mesiac "kúpil" od kamaráta späť, znova prihlásil.Zaplatil akurát prepis, poistka sa mu vyrovnala,takže ani stratový nebol a doklad o cene MV- kúpna zmluva mal.Neviem,či ten časopis je dobrý nápad je tam na jeden rok výroby aj 5 cien a ktorá je tá správna?
Johanka
08.09.05,16:33
§ 25 ods.1 Zákona o dani z príjmov - vstupná cena majetku pri preradení z osobného majetku do podnikania je obstarávacia cena tohto majetku, pričom za roky nepoužívania majetku na zabezpečenie zdan.príjmu sa odpisy neuplatňujú.
Táto múdra veta znamená asi toľko, že keď kúpiš auto napr. v roku 2001 za 400 tis. a v roku 2005 sa ho rozhodneš zaradiť do majetku firmy (FO), vypočítaš rovnomerné odpisy od roku 2001 a vypočítaná zostatková cena bude vstupná cena majetku v roku zaradenia. Nakoľko sa autá odpisujú v 1. odpisovej skupine 4 roky, auto je odpisané a vstupná cena ja veľká nula :) .
STRELEC
08.09.05,17:07
§ 25 ods.1 Zákona o dani z príjmov - vstupná cena majetku pri preradení z osobného majetku do podnikania je obstarávacia cena tohto majetku, pričom za roky nepoužívania majetku na zabezpečenie zdan.príjmu sa odpisy neuplatňujú.
Táto múdra veta znamená asi toľko, že keď kúpiš auto napr. v roku 2001 za 400 tis. a v roku 2005 sa ho rozhodneš zaradiť do majetku firmy (FO), vypočítaš rovnomerné odpisy od roku 2001 a vypočítaná zostatková cena bude vstupná cena majetku v roku zaradenia. Nakoľko sa autá odpisujú v 1. odpisovej skupine 4 roky, auto je odpisané a vstupná cena ja veľká nula :) .... a preto ten dotyčný absolvoval predaj a kúpu vozidla. Získal aktuálny doklad o nadobúdacej hodnote vozidla.
Marianna01
14.09.05,15:38
Tak ďakujem, nepotešili ste ma.:o
Lucia7
23.03.06,10:02
Ja mam podobny problem. Manzel v decembri 2005 len prepisom v TP dostal auto (r.v. 2001) a teraz by som ho chcel v marci zaradit do zivnosti. Prepis na ICO u policajtov sme uz urobili a teraz by som ho potrebovala ocenit znalcom - nevieme mi poradit kde na internete najdem zoznam znalcov? Alebo kto mate prakticku skusenost prosim poradte.

Odpisy som konzultovala aj so znamym na danovom urade: dostala som odpoved, ze si mozem uznat danove odpisy za roky 2006, 2007, 2008.

:confused:
ZuzanaP
03.04.06,09:59
Mám podobný problém, známy - SZČO kúpil auto teraz v 03/2006, ale pri prepise mu ten starý majiteľ nedal napísať do techničáku IČO a naši policajti mu to nechceli napísať, lebo to nebolo spravené pri odhlasovaní. On ho chce ale zaradiť do majetku firmy.

Poradíte mi ako to spraviť?

Ďakujem
renča1
03.04.06,10:11
Mám podobný problém, známy - SZČO kúpil auto teraz v 03/2006, ale pri prepise mu ten starý majiteľ nedal napísať do techničáku IČO a naši policajti mu to nechceli napísať, lebo to nebolo spravené pri odhlasovaní. On ho chce ale zaradiť do majetku firmy.

Poradíte mi ako to spraviť?

Ďakujem

Nerozumiem prečo mu policajti nechcú urobiť prepis, ved nezáleží či auto bolo pred tým na IČO alebo nebolo.Alebo asi nerozumiem otázke:confused: . Ako náhle si predávajúci odhlási auto u policajtov, tak kupujúci si ho zasa prihlási bez rozdielu či udá IČO alebo neudá. Zaradí ho dňom kúpy , ako dlhodobý majetok a bude ho odpisovať.
ZuzanaP
03.04.06,10:48
Renča, u nás policajti povedali, že predávajúci v BA, keď nahlasoval kupujúceho, teda na koho prevádza auto, mal uviesť aj IČO do techničáku.
renča1
03.04.06,10:51
Aj , ked sa tak nestalo nevadí. Ak sa jedná o SZČO nie je podmienka, aby v TP bolo uvedené IČO. Proste dňom kúpy zaradí SZČO auto do majetku na kartu dlhod.majetku a odpisuje.
ZuzanaP
03.04.06,11:28
Dík Reni, tajne som v to dúfala, že to tak bude a že policajti sa trošku pomýlili.

Takže vôbec nevadí, že v techničáku nemám uvedené IČO!?

V kúpno-predajnej zmluve je uvedené, že auto si kúpil ako SZČO - je uvedené IČO. Normálne ho zaradí na inventárnu kartu a môže odpisovať 4 roky.
Bavi
04.04.06,21:34
Áno. U FO je podstatné zaradenie DHM do obchodného majetku a vystavenie Inventárnej karty.:)
Laura1
05.05.06,11:17
Zdravím Vás,
potrebujem vedieť, aké má povinnosti FO, ak si chce súkromné mot.vozidlo zaradiť do podnikania./Neviem,či je MV staršie, a či ho bude chcieť aj odpisovať/. Ide mi hlavne o to, či ho musí nahlásiť na DÚ, prípadne inde / napr. u policajtov/. Aké doklady musí vystaviť, kde naúčtovať v JÚ /neplatič DPH/ zaradenie MV.
Zatiaľ viem toľko, že má zaplatiť cestnú daň, vystaviť invent. kartu /v prípade, že ho bude odpisovať, potrebuje znalecký posudok, alebo stačí kúpna zmluva+odpisy = vstupná cena MV/.
Ďakujem
renča1
05.05.06,14:17
Zdravím Vás,
potrebujem vedieť, aké má povinnosti FO, ak si chce súkromné mot.vozidlo zaradiť do podnikania./Neviem,či je MV staršie, a či ho bude chcieť aj odpisovať/. Ide mi hlavne o to, či ho musí nahlásiť na DÚ, prípadne inde / napr. u policajtov/. Aké doklady musí vystaviť, kde naúčtovať v JÚ /neplatič DPH/ zaradenie MV.
Zatiaľ viem toľko, že má zaplatiť cestnú daň, vystaviť invent. kartu /v prípade, že ho bude odpisovať, potrebuje znalecký posudok, alebo stačí kúpna zmluva+odpisy = vstupná cena MV/.
Ďakujem

Pri zaradení os.automobilu do firmy sa vychádza u vás z dvoch prípadoch:
1) ak sa kúpi os.autom. na základe kúpno - predajnej zmluvy, do firmy je dobré, ale zasa nie povinné aby v TP bolo uvedené aj IČO. Pozor nehovorím o povinnosti!, aby ste to zle poniektorí nepochopili. Urobí sa prepis u polišov, podá sa daňové priznanie k cestnej dani, cestná daň sa vypočíta a zaplatí. Daň.priznanie k cest.dani treba urobiť myslím, že do 8 dní. V účtovníctve sa naúčtuje nákup , ako výdavok neopvl.základ dane v druh.členení nákup dlhodobého majetku. Zeviduje sa na kartu dlhodobého majetku , určí sa odpisový plán a vždy k 31.12. sa odpisuje, samozrejme odpis sa môže vynechať, ale to je zasa o odpisoch.... Nebudem odbočovať ..
2) ak SZČO vlastní svoj súkrom.os.automobil už dlhšiu dobu a pri zaradení do firmy , tým istým spôsobom čo som napísala v bode 1) sa zaradí automobil , tak od jeho nadobudnutia, napr. auto bolo kúpené v r.1997, tak SZČO nemá nárok na odpis , pretože 4 roky ubehli od r. 97 a na r.2006 mu nepripadá žiadny odpis. Nemyslím, že znalec.posudok by platil na začatie odpisovania. Auto sa zaradí a postup bude rovnaký presne , tak isto , ako som uviedla v bode 1) , akurát nebude nárok na odpis. Nárok máte na opravy, PHM, zákon.poistenie, atd....to isté platí aj pre bod 1)
Laura1
05.05.06,15:49
Ďakujem,
ešte musím zistiť, či chcú MV odpisovať. Ak nie, asi je výhodnejšie používať súkromné auto v podnikaní .Mali by nárok na nákup pohonných látok+ cestovné náhrady.
Kniha jázd nahrádza cestovné príkazy v prípade, že používa živnostník súkromné MV na podnikanie každý deň na kratšie cesty a priloží na niektoré cesty pozvánky,zápisnice,protokoly?
Mikolajova
21.03.07,05:50
Prosím Vás patrí do OC ojazdeného vozidla poplatok do recyklačného fondu a technická a emisná kontrola súvisiaca s dovezeným autom?
betka
21.03.07,09:42
Prosím Vás patrí do OC ojazdeného vozidla poplatok do recyklačného fondu a technická a emisná kontrola súvisiaca s dovezeným autom?

Ak nie je zaradené ešte v OM, tak mi budú tvoriť OC aj vedľajšia výdavky súvisiace s obstaraním.
hanelie
28.12.07,07:54
Ahojte,
v budúcom roku plánujem vložiť súkromné auto do podnikania, moja otázka sa týka knihy jázd -
1. vypisuje sa pri súkromnom vozidle používanom na služobné účely?
2. vypisuje sa aj pri MV vloženom v podnikaní?

ďakujem za odpoveď
Zoltán Kovács
28.12.07,08:11
Ahojte,
v budúcom roku plánujem vložiť súkromné auto do podnikania, moja otázka sa týka knihy jázd -
1. vypisuje sa pri súkromnom vozidle používanom na služobné účely?
2. vypisuje sa aj pri MV vloženom v podnikaní?

ďakujem za odpoveď

V prípade súkromného vozidla sa vypisujú cestovné príkazy, a v prípade služobného auta, zaradeného do majetku sa vedie kniha jázd.
hanelie
28.12.07,10:43
ďakujem smith:)
lukinon
03.01.08,06:45
Ahojte,
chcem sa opytat:
minuly rok v aprili, som kupil auto (cena bola 200 000)ako sukromna osoba a v oktobri som zacal podnikat. Rozmyslam nad tym, ci v teraz v roku 2008 nezaradim auto do podnikania.
Mozem to urobit na zaklade znaleckeho posudku (povedzme tiez 200000sk) alebo by bolo lepsie urobit to inak?
A potom jednoducho odpisovat 4 roky?

Dakujem za pomoc
Manual
03.01.08,06:55
Ahojte,
chcem sa opytat:
minuly rok v aprili, som kupil auto (cena bola 200 000)ako sukromna osoba a v oktobri som zacal podnikat. Rozmyslam nad tym, ci v teraz v roku 2008 nezaradim auto do podnikania.
Mozem to urobit na zaklade znaleckeho posudku (povedzme tiez 200000sk) alebo by bolo lepsie urobit to inak?
A potom jednoducho odpisovat 4 roky?

Dakujem za pomoc
Ak si auto kúpil v r.2007 a máš zmluvu koľko stálo, tak vložíš teraz auto do firmy a budeš ho v r. 2008 odpisovať ako v druhom roku to je 50.000 Sk ak zvolíš rovnomerný odpis. Zapíšeš ho na kartu DHM.
Manual
03.01.08,06:57
PS: ale ak ho budeš využívať na podnikanie ako auto súkromné, tak je predpoklad vyšších výdavkov v podobe "kilometrovného" a o to ti pravdepodobne ide.
lukinon
03.01.08,07:06
dakujem, ale predsa este nieco:

je mozne, ze zmluvu asi nenajdem,
da sa to urobit tak, ze na zaklade znaleckeho posudku zacnem odpisovat v tomto roku. Myslim, ze ci mozem zacat odpisovat az tento rok, teda 2008,2009,2010 a posledny odpis 2011.
(inac auto je bolo pri kupe opotrebovane, teda je to rok vyroby 2003)

do podnikania ho chcem zaradit preto, lebo predpokladam vyssie vydavky na udrzbu tento rok, mozno by som chcel zmenit palivo na plyn a tak...
DanielaSL
25.04.08,08:23
SZČO kúpil v hotovosti nové MV ku koncu mesiaca. Hneď v deň kúpy natankoval PHM, aby sa dostal z miesta nákupu do miesta bydliska. Auto zaradil do majetku firmy ,ale až od 1. nasledujúceho mesiaca. PHM natankované v deň kúpy auta je VOZD alebo VNZD?
Zoltán Kovács
25.04.08,08:25
SZČO kúpil v hotovosti nové MV ku koncu mesiaca. Hneď v deň kúpy natankoval PHM, aby sa dostal z miesta nákupu do miesta bydliska. Auto zaradil do majetku firmy ,ale až od 1. nasledujúceho mesiaca. PHM natankované v deň kúpy auta je VOZD alebo VNZD?

Podľa mňa VOZD. Cenu PHL by som určite nepripočítaval k obstarávacej cene.
DanielaSL
25.04.08,08:45
Zolee ďakujem.:)
alex-tlmace
15.01.10,20:09
prosim poradimi niekto nie som ekonom ale mam mensi problem moj muz bol zamestnancom ked kupil ojazdeneMV stal sa SZCO a zaradil MV do podnikania takze mu nevznikol narok na odpisy myslim ale po roku pouzivania ho vyradi do osobneno uzivania no chcel by ho predat a tu sa pytam ci ta predajna suma ide do VOZD lebo uz ho ma v osobnom vlastnictve dakujem za odpoved alebo radu
vanlenka
15.01.10,21:06
prosim poradimi niekto nie som ekonom ale mam mensi problem moj muz bol zamestnancom ked kupil ojazdeneMV stal sa SZCO a zaradil MV do podnikania takze mu nevznikol narok na odpisy myslim ale po roku pouzivania ho vyradi do osobneno uzivania no chcel by ho predat a tu sa pytam ci ta predajna suma ide do VOZD lebo uz ho ma v osobnom vlastnictve dakujem za odpoved alebo radu
Ahoj, v akej sume ho zaradil do podnikania? Kedy ho kúpil a kedy zaradil? Napíš presnejšie. Pri preradení MV do podnikania musíš zadať cenu podľa dokladu o kúpe.

Možno pomôže tento príklad:
Osobný automobil obstaraný v roku 2008 za cenu 25 000 € (753 150 Sk) preradí podnikateľ v roku 2009 z osobného užívania do obchodného majetku a uplatňuje rovnomerný odpis.
Pri začatí využívania automobilu v podnikaní uplatní do daňových výdavkov nasledovný odpis:
Výpočet rovnomerných odpisov:
rok 2008..... 753 150 : 4 = 188 288 Sk
.........(6 250,02 €) ZC 564 862 Sk (18 749,98 €)
rok 2009..... 25 000 : 4 = 6 250 €
rok 2010..... 25 000 : 4 = 6 250 €
rok 2011..... 25 000 : 4 = 6 249,98 €
V roku 2009, t.j. v roku preradenia automobilu do podnikania a v ďalšom roku 2010 zahrnie podnikateľ do daňových výdavkov odpis vypočítaný vo výške 1/4 z preukázanej vstupnej (obstarávacej) ceny, v poslednom roku 2011 odpis do výšky zostatkovej ceny. Odpis za rok, v ktorom automobil nevyužíval na zabezpečenie zdaniteľných príjmov, t.j. za rok 2008 sa ako daňový výdavok neuplatní.

Aj toto môže pomôcť:4. Vstupná cena pri preradení majetku do podnikania
Hmotný majetok preradený z osobného užívania fyzickej osoby do podnikania sa podľa § 25 ods. 1 písm. d) ZDP ocení obstarávacou cenou, vlastnými nákladmi alebo reprodukčnou obstarávacou cenou. FO pri začatí využívania majetku na zabezpečenie zdaniteľného príjmu:
– vždy musí preukázať spôsob nadobudnutia majetku a jeho ocenenia, t.j. pri nadobudnutí kúpou – obstarávaciu cenu, pri nadobudnutí vlastnou činnosťou – preukázateľne vzniknuté vlastné náklady, pri nadobudnutí darovaním – ocenenie platné v čase darovania, pri nadobudnutí dedením – cena platná na účely dedičského konania, a pod.,
– rok obstarania majetku je zároveň aj prvým rokom jeho odpisovania a obstarávacia cena, vlastné náklady alebo ROC sú vstupnou cenou, z ktorej sa po zaradení do užívania uplatňujú odpisy ako v ďalšom roku odpisovania (§ 24 ods. 5 ZDP),
– lehota na odpisovanie v tomto prípade začína plynúť už rokom, v ktorom bol majetok obstaraný do osobného užívania, pričom za roky jeho nevyužívania na zabezpečenie zdaniteľného príjmu sa odpisy ako daňový výdavok neuplatnia.
Rovnaký postup pri začatí využívania hmotného majetku na zabezpečenie zdaniteľných príjmov uplatní aj PO, ktorá nebola založená alebo zriadená za účelom podnikania, uvedená v § 12 ods. 3 ZDP. To zn., že preukazuje spôsob nadobudnutia majetku a spôsob jeho ocenenia, pričom, ak sa na podnikanie začne využívať až v ďalších rokoch, potom pokračuje v odpisovaní na účely ZDP ako v ďalších rokoch odpisovania z preukázanej ceny, ktorá je zaúčtovaná v účtovníctve, v závislosti od spôsobu obstarania majetku
vanlenka
15.01.10,21:13
prosim poradimi niekto nie som ekonom ale mam mensi problem moj muz bol zamestnancom ked kupil ojazdeneMV stal sa SZCO a zaradil MV do podnikania takze mu nevznikol narok na odpisy myslim ale po roku pouzivania ho vyradi do osobneno uzivania no chcel by ho predat a tu sa pytam ci ta predajna suma ide do VOZD lebo uz ho ma v osobnom vlastnictve dakujem za odpoved alebo radu
Sorry ešte druhá časť:
Zostatková cena hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho preradení z obchodného majetku do osobného užívania podnikateľa – fyzickej osoby nie je uznaným daňovým výdavkom. Uvedené konštatovanie vyplýva z ustanovenia § 21 ods. 2 písm. f) zákona o dani z príjmov.
Príklad 15-1
Ak chce podnikateľ – FO previesť osobné motorové vozidlo z majetku firmy do súkromného vlastníctva, ako to má účtovne vykonať? Aký to bude mať dopad na daň z príjmov?
Základnou povinnosťou, daňovníka – fyzickej osoby – pri preradení obchodného majetku do osobného užívania bude zaevidovanie takéhoto vyradenia dlhodobého hmotného majetku z obchodného majetku v knihe dlhodobého majetku, a to predovšetkým dátum a spôsob vyradenia pri predpokladanej dovtedajšej úplnej a správnej evidencii tohto majetku v súlade s postupmi účtovania v sústave JÚ. Účtovným dokladom pre podloženie tohto zápisu bude protokol o vyradení majetku z účtovnej evidencie a o jeho preradení do osobného užívania.
Preradenie majetku z podnikania do osobného užívania nemá vplyv na daňovú povinnosť dane z príjmov podnikateľa – fyzickej osoby. Daňová zostatková cena nie je uznaným daňovým výdavkom.
V prípade, že by išlo o platiteľa DPH a k preradeniu by došlo pred úplným daňovým odpísaním automobilu, v zmysle § 8 ods. 3 a § 22 ods. 5 zákona o DPH by bol povinný odviesť daň zo zostatkovej ceny automobilu určenej podľa § 25 ods. 3 ZDP. Spomínané preradenie do osobného užívania by bolo totiž klasifikované ako dodanie tovaru na osobnú spotrebu, t.j. dodanie tovaru za protihodnotu.
vanlenka
15.01.10,21:16
Dúfam, že som aspoň trochu pomohla???
JanaJB
18.03.10,13:27
Poradí mi niekto ako správne zaradiť MV do majetku SZČO ?
MV bolo zakúpené v r.2006 za 140 000,- Sk. V roku 2008 bolo používané na podnikanie ako automobil v osobnom vlastníctve. Od 1.1.2009 chce SZČO mať MV zaradené do majetku firmy.
Je správne ak na kartu DHM zaradím MV v obstarávacej cene 140000,- Sk, s tým, že odpisy za rok 2006, 2007, 2008 zapíšem na kartu DHM ako neuplatnené a v roku 2009 doodpisujem auto v sume 1161,78 EUR?
Alebo treba MV zaradiť na kartu DHM v reprodukčnej obstarávacej cene v čase zaradenia do majetku?
basha_V
04.01.11,10:39
vsade citam o zaradeni sukromneho auta do zivnosti. chcela by som zaradit do s.r.o.
- v akej cene? (rok vyroby 2003, ja ho mam od 2009)
- dalo by sa len darovat?
- mozem ho odpisovat?

dakujem vam za kazdu odpoved :)
basha_V
04.01.11,10:40
vsade citam o zaradeni sukromneho auta do zivnosti. chcela by som zaradit do s.r.o.
- v akej cene? (rok vyroby 2003, ja ho mam od 2009)
- dalo by sa len darovat?
- mozem ho odpisovat?

dakujem vam za kazdu odpoved :)
oref
05.01.11,09:12
Dobrý deň,

chcem poprosiť o radu.

V roku 2009 som zaradila súkr.vozidlo vyr.v r. 2004 do posnikania za 0,01 EUR. V roku 2010 som ho predala za 3300,-- EUR. Musím v PC odviesť daň z príjmu, aj keď som si nenárokovala žiadne odpisy?
misolga
12.01.11,21:10
-prosím Vás je to možné aby súkromná osoba na základe kúpno-predajnej zmluvy predala sama sebe auto ako živnostníkovi? Mne sa takáto zmluva dostala do ruky s tým že si živnostník chcel takouto formou znížiť daň z príjmov...
Zita5
13.01.11,05:08
-prosím Vás je to možné aby súkromná osoba na základe kúpno-predajnej zmluvy predala sama sebe auto ako živnostníkovi? Mne sa takáto zmluva dostala do ruky s tým že si živnostník chcel takouto formou znížiť daň z príjmov...


Nie je to možné .Jedna a tá istá osoba nemôže sama so sebou uzavrieť kúpnu zmluvu na predaj motorového vozidla .

Motorové vozidlo má možnosť vložiť do obchodného majetku(bez peňažného plnenia voči sebe). Pokiaľ je vozidlo staršie , ako doba odpisovania osobného vozidla(1.odpisová skupina /4 roky/ , tak do odpisov neuplatní nič . Ale bude ho viesť v obchodnom majetku .Vtedy si do výdavkov OVZD môže uplatniť súvisiace výdavky s týmto vozidlom ako napr. údržba,oprava, poistné(havarijné,zákonné), čerpanie PHM a iné .

Ak by pri tomto vozidle mal ešte nárok na nejaký odpis tak postupujete podľa § 24 odst.5 , §25 odst.1 písm písm d.)

Ako pomôcku k riešeniu Vášho problému pripájať ešte stále aktuálny link z DRSR
http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html

Ale žiadna kúpna zmluva !
Heni
13.01.11,09:37
prosím, ak má szčo auto na leasing (je to vlastne spätný leasing - alebo teda spätné preúverovanie spoločnosťou Consumer fin...),
v TP je zapísaný ako majiteľ úverová spoločnosť, splátky spláca ako súkromná osoba zo súkromného účtu - je možné zaradiť tento automobil do obchodného majetku?
Heni
13.01.11,17:52
prosím, ak má szčo auto na leasing (je to vlastne spätný leasing - alebo teda spätné preúverovanie spoločnosťou Consumer fin...),
v TP je zapísaný ako majiteľ úverová spoločnosť, splátky spláca ako súkromná osoba zo súkromného účtu - je možné zaradiť tento automobil do obchodného majetku?

prípadne - pohľad z opačnej strany:
bráni mu niečo dať tento automobil do obchodného majetku?
síce si odpisy ani splátky zaň do nákladov neuplatní,
ale ostatné náklady (PHM, opravy, údržba) si uplatní, takisto ako aj odpočíta DPH k týmto nákladom...
je to takto priechodné? :confused:
Tweety
13.01.11,17:55
prosím, ak má szčo auto na leasing (je to vlastne spätný leasing - alebo teda spätné preúverovanie spoločnosťou Consumer fin...),
v TP je zapísaný ako majiteľ úverová spoločnosť, splátky spláca ako súkromná osoba zo súkromného účtu - je možné zaradiť tento automobil do obchodného majetku?
Ak je súhlas úverovej spoločnosti, tak áno, je to priechodné.
Heni
13.01.11,17:58
Ak je súhlas úverovej spoločnosti, tak áno, je to priechodné.

prosím, ako by mal vyzerať ten súhlas? je to nejaké predpísané tlačivko, či stačí ústne?
Zoltán Kovács
13.01.11,17:58
prosím, ako by mal vyzerať ten súhlas? je to nejaké predpísané tlačivko, či stačí ústne?

Písomne.
Heni
13.01.11,18:07
ešte ma napadlo... zaradenie do OM môže byť len od dátumu súhlasu, alebo môže byť ten súhlas taký všeobecný...
že síce súhlas bude dátovaný niekedy vo februári, ale v OM je auto zaradené už hned po kúpe, v decembri predošlého roka...
Tweety
13.01.11,18:09
ešte ma napadlo... zaradenie do OM môže byť len od dátumu súhlasu, alebo môže byť ten súhlas taký všeobecný...
že síce súhlas bude dátovaný niekedy vo februári, ale v OM je auto zaradené už hned po kúpe, v decembri predošlého roka...
Prvým krokom by mala byť žiadosť, na nej bude určitý dátum, ak bude reakcia kladná, tiež bude na liste nejaký dátum a ten je podstatný.
pavol54
13.01.11,19:03
vsade citam o zaradeni sukromneho auta do zivnosti. chcela by som zaradit do s.r.o.
- v akej cene? (rok vyroby 2003, ja ho mam od 2009)
- dalo by sa len darovat?
- mozem ho odpisovat?

dakujem vam za kazdu odpoved :)
prečo chceš také staré auto zaradiť do majetku sro? akú má hodnotu? Je to osobné vozidlo alebo úžitkové?
Heni
14.01.11,11:20
Ak je súhlas úverovej spoločnosti, tak áno, je to priechodné.

prosím, a o kt. § alebo usmernenie sa môžem oprieť?
na daňovom úrade argumentujú tým, že ak v tech. preukaze nie je zapísaný szčo ako vlastník auta - tak ho do obchodného majetku zaradiť nemôže... :-(
Lucinka23
21.01.11,13:04
Prosím Vás o radu. SZČO kúpil v júli 2010 osobný automobil. Uzatvoril kúpno-predajnú zmluvu, je to zmluva písaná rukou do predtlače, žiadny doklad o zaplatení iba zmluva. Na zmluve sú síce uvedené údaje SZČO vrátane IČO ale platil to zo súkromných peňazí vlastne z úveru, ktorý si zobral ako súkromná osoba. Automobil využíval na podnikanie až od septembra 2010, kedy ho prihlásil aj na daňovom úrade. Dovtedy mal iné auto na zabezpečovanie prevádzky. Toto novo kúpené používal na súkromné účely.
Ja som túto zmluvu dostala do rúk až teraz, keďže ju nemohol nájsť. Takže som vôbec o tom automobile neúčtovala.

Čo mi odporúčate? Mám v júli urobiť príjem osobný vklad podnikateľa a následne výdavok na kúpu OA (hoci tá zmluva sa mi nezdá ako hodnoverný doklad).
Alebo môžem zaradiť automobil do majetku v auguste ako preradenie zo súkromného vlastníctva (ale to vlastne nebolo preradenie zo súkromného vlastníctva lebo od začiatku bolo evidované na IČO).
Mária.K.
21.01.11,13:41
prosím, a o kt. § alebo usmernenie sa môžem oprieť?
na daňovom úrade argumentujú tým, že ak v tech. preukaze nie je zapísaný szčo ako vlastník auta - tak ho do obchodného majetku zaradiť nemôže... :-(
Prípady, kedy si môže odpis majetku uplatniť osoba, ktorá nie je vlastníkom majetku upravuje § 24 zákona o daniach z príjmov.
basha_V
21.01.11,14:08
prečo chceš také staré auto zaradiť do majetku sro? akú má hodnotu? Je to osobné vozidlo alebo úžitkové?



osobne, iba kvoli PHM, opravam, poistkam...
Lucinka23
21.01.11,14:30
Prosím neviete poradiť k príspevku č. 47? Ďakujem
Lucinka23
21.01.11,17:51
Naozaj nikto neviem poradiť k príspevku č. 47?
Zita5
21.01.11,18:17
Prosím Vás o radu. SZČO kúpil v júli 2010 osobný automobil. Uzatvoril kúpno-predajnú zmluvu, je to zmluva písaná rukou do predtlače, žiadny doklad o zaplatení iba zmluva. Na zmluve sú síce uvedené údaje SZČO vrátane IČO ale platil to zo súkromných peňazí vlastne z úveru, ktorý si zobral ako súkromná osoba. Automobil využíval na podnikanie až od septembra 2010, kedy ho prihlásil aj na daňovom úrade. Dovtedy mal iné auto na zabezpečovanie prevádzky. Toto novo kúpené používal na súkromné účely.
Ja som túto zmluvu dostala do rúk až teraz, keďže ju nemohol nájsť. Takže som vôbec o tom automobile neúčtovala.

Čo mi odporúčate? Mám v júli urobiť príjem osobný vklad podnikateľa a následne výdavok na kúpu OA (hoci tá zmluva sa mi nezdá ako hodnoverný doklad).
Alebo môžem zaradiť automobil do majetku v auguste ako preradenie zo súkromného vlastníctva (ale to vlastne nebolo preradenie zo súkromného vlastníctva lebo od začiatku bolo evidované na IČO).

Neviem posúdiť zmluvu , je potrebné aby tam boli zmluvné strany, popis predmetu predaja a kúpy (všetky náležitosti auta ), kúpna cena , dohoda ako sa bude platiť kúpna cena , či už na PPD,VPD ako príloha ku KPZ, alebo je to uvedené v zmluve , že dňom podpisu KPZ kupujúci uhradí kúpnu cenu pri podpise tejto zmluvy ....atď.

O preradenie z osobného vlastníctva na účel podnikania by sa jednať nemalo, lebo kúpna zmluva je postavená na IČO SZČO.
Ja by som auto zaradila do OM v čase kúpy s tým, že súkromné využitie tohto vozidla by som zohľadnila na výdavkoch tohto vozidla .Teda by som výdavky krátila až do času , kedy MV začal skutočne využívať na podnikateľský účel nejakým vypočítaným percentuálnym pomerom .
Lucinka23
22.01.11,11:04
Zita ďakujem, SZČO tvrdí, že má aj PPD tak ho hľadá. Urobím to tak ako píšete, zradím ako kúpa, výdavky zohľadním. Ďakujem.
Mirka.V
22.01.11,18:07
ako je to prosím pri SZČO a nákupu auta na leasing.
je prvá zvýšená splátka celá daňovo uznaná ako náklad. alebo je súčasťou obstarávacej ceny a odpisuje sa po dobu leasingu?
Ďakujem pekne
Zita5
22.01.11,19:45
ako je to prosím pri SZČO a nákupu auta na leasing.
je prvá zvýšená splátka celá daňovo uznaná ako náklad. alebo je súčasťou obstarávacej ceny a odpisuje sa po dobu leasingu?
Ďakujem pekne
http://www.porada.sk/t112941-pokyn-drsr-k-financnemu-prenajmu-ju.html
Mirka.V
24.01.11,13:34
dakujem pekne :-)
kimart
31.01.11,08:42
Poprosím o radu aký by mal byť správny postup. Živnostník si založil s.r.o., všetky autá zo živnosti odhlásil a presunul do s.r.o.. Ako správne určiť OC? Ak sú úplne odpísané, stačí keď vystaví faktúry za predaj os. áut na s.r.o. - a tu potom OC bude vlastne údaj z faktúr?, alebo je aj iná možnosť? Tiež nemám vcelku jasno, ako je to keď z JU vyradíme auto - tu je podmienka, že do 5 rokov od vyradenia z obch. majtetku sa za príjem z predaja takéhoto auta zdaňuje, a čo keď ho bezoplatne darujeme, aký je postup vtedy?
Anduška
10.02.11,16:09
Dobrý deň,
prosím o radu. OA je v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov a v technickom preukaze je ako vlastník uvedená manželka. Manžel ako SZČO chce toto auto po roku od kúpy preradiť do podnikania. Musí vykonať zmenu v technickom preukaze? ďakujem
misolga
22.02.11,10:15
Môj postup pri pri zaradení MV z osobného vlastníctva do podnikania, keď je auto staršie ako 4 roky a nie je nárok na daňový odpis:
Takže auto kúpené v roku 2006 a vložené do podnikania v roku 2010:
-nemám nárok na daňové odpisy(zákon o dani z príjmov §24 odst.5..)
-ale pre účely zaradenia majetku do účtovníctva ho ocením v zmysle §25 odst.1 písm.d -zákon o dani z príjmov, ktorý sa odvoláva na § 25 odst1 písm.d)4 zákon o účtovníctve-reprodukčnou obst.cenou.., ktorú zvyčajne určuje súdny znalec alebo ju zistím porovnaním ceny rovnakého alebo podobného výrobku.V bazáre by som takéto auto kúpila za 3000 Eur, tak som ho v tejto cene vložila do účtovníctva(zaraďovací protokol+inv.karta majetku),pričom si uplatňujem iba účtovné odpisy 4 roky a majetok k 31.12 vykazujem vo Výkaze majetku a záväzkov ...
Black
10.03.11,09:58
Podnikateľ užíval auto ako nájomca od spoločnosti, ktorá mala toto auto na lízing, po ukončení lízingu (r.2009) mu ho spoločnosť predala vtedy ešte za 1 SK, keďže ho mal v nájme počas celého lízingu. V roku 2009 a 2010 ho mal v osobnom vlastníctve a používal na podnikanie. Od 1.1.2011 ho chceme zaradiť do majetku. Aké sú podmienky.
Auto je prihlásené na DU? (bude sa meniť len forma)
Aká bude obstarávacia cena? 0,03€ ? alebo ?

Vďaka
maja111
05.02.12,15:01
Dobrý deň,
podnikateľ používal v odbodí od 2/2011 do 9/2011 súkr. MV na podnikateľské účely. V 10/2011 ho zaradil do obch. majetku a moja otázka je či si môže na to auto uplatniť daňové odpisy vo výške 1/4 ?
misolga
05.02.12,18:47
Dobrý deň,
podnikateľ používal v odbodí od 2/2011 do 9/2011 súkr. MV na podnikateľské účely. V 10/2011 ho zaradil do obch. majetku a moja otázka je či si môže na to auto uplatniť daňové odpisy vo výške 1/4 ?-ročný odpis si môže daňovník uplatniť z majetku o ktorom je účtované k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia-t.j. ak je auto evidované v obch.majetku k 31.12-môže si uplatniť daň.odpisy-ale v tomto prípade kedy je majetok preradený z osobného užívania do obch.majetku platí že že daňovník pokračuje v odpisovaní ako v ďalších rokoch odpisovania.Ak bolo auto kúpené pred dvomi rokmi ,podnikateľ si vypočita odpisy za dva roky a v roku zaradenia (2011) ho bude odpisovať ako v treťom roku a r.2012 ako v štvrtom roku.. Ak je auto staršie ako štyri roky tak v tomto prípade nemá podnikateľ nárok na daň.odpisy..
maja111
05.02.12,22:03
Ano to viem , auto kupil v roku 2011, takze si moze uplatnit 4 roky . Len som si nebola ista , ci tam nie je nejaky zadrhel, kedze bolo vedene ako sukromne a potom ako firemne.
Dakujem
steveo
25.02.12,14:42
Chcel by som sa spýťať podnikateľ kúpil auto a v ten istý deň aj natankoval PHM, aby sa dostal z predajne domov. Potom poobede prihlásil auto u policajtov. Môžem túto PHM uznať ako daňový výdavok, aj keď auto v čase kúpy PHM ešte nebolo v majetku firmy? Ďakujem veľmi pekne za odpoved :)
Tweety
25.02.12,15:16
Chcel by som sa spýťať podnikateľ kúpil auto a v ten istý deň aj natankoval PHM, aby sa dostal z predajne domov. Potom poobede prihlásil auto u policajtov. Môžem túto PHM uznať ako daňový výdavok, aj keď auto v čase kúpy PHM ešte nebolo v majetku firmy? Ďakujem veľmi pekne za odpoved :) Cesta z predajne domov nie je pracovnou cestou, ale nákup PHM môžeš zaúčtovať.
Judith18
02.03.12,11:19
Ahojte, rozlišujú sa v prvom roku obstarania DHM odpisy na danové a učtovné ako je to v podvojnom? Bude danovým výdavkom v prvom roku 1/4 hodnoty auta?
Ďakujem Vám za odpoveď... :)
Katarina
02.03.12,17:23
V roku 2011 ano 1/4 z OC je daňový odpis. Od roku 2012 sa počítajú mesačné odpisy. V daňových odpisoch sa uplatní napr. pri kúpe auta v decembri 2012 len 1/12-tina .
L-M
27.03.12,10:45
Rada by som sa uistila 23.3.2012 sme kúpili NV- jazdenú Aviu, zmluva s dátumom 23.3.2012 TP na našu firmu vybavený 26.3.2012. Môžem zaradiť auto do majetku firmy už s dátumom 23.3.2012, keďže na zmluve je taký dátum a museli sme sa s ním aj prepraviť z jedného mesta do druhého, takže by som už účtovala aj o tej PHM.
Môže to tak byť?
wirgi
28.03.12,06:17
Manžel ,SZČO chce kúpiť od súkromnej osoby staršie úžitkove vozidlo picup r. výroby 2006, môže si na základe kúpnopredajnej zmluvy auto prihlásiť na firmu, zaradiť do majetku a uplatniť odpisy. Ďakujem
wirgi
28.03.12,06:33
Manžel ,SZČO chce kúpiť od súkromnej osoby staršie úžitkove vozidlo picup r. výroby 2006, môže si na základe kúpnopredajnej zmluvy auto prihlásiť na firmu, zaradiť do majetku a uplatniť odpisy. Ďakujem
Fany
17.04.12,10:32
Môže sa, prosím, niekto vyjadriť k tejto otázke?

Rada by som sa uistila 23.3.2012 sme kúpili NV- jazdenú Aviu, zmluva s dátumom 23.3.2012 TP na našu firmu vybavený 26.3.2012. Môžem zaradiť auto do majetku firmy už s dátumom 23.3.2012, keďže na zmluve je taký dátum a museli sme sa s ním aj prepraviť z jedného mesta do druhého, takže by som už účtovala aj o tej PHM.
Môže to tak byť?
KEJKA
17.04.12,11:08
môže
janapill
13.07.12,11:37
Chcem sa opýtať:
Ak FO-súkr.osoba má auto na lízing, a v roku 2011 si dávala výdavky do podnikania cez cesťáky (len spotrebu PH, má ho nahlásené na DÚ). Teraz sa však rozhodla, že ho vloži do obchod.majetku, aby si mohla uplatňovať okrem PH aj ostatné náklady a keďže sa stáva platcom DPH(povinná regist.) tak si bude môcť uplatniť aj nárok na odpočet.
Čo všetko potrebuje k tomu zaradeniu?? Musí mať prepísané auto na IČO?? a ako to bude s lízingom? ĎAkujem
KEJKA
13.07.12,14:33
auto obstarané na lízing nepodlieha možnosti dodatočne si odpočítať DPH.
janapill
17.07.12,10:57
auto obstarané na lízing nepodlieha možnosti dodatočne si odpočítať DPH.
ano to viem, ale myslím odpočet z nákupu PH a pod. Len mi ide o to či musí si to auto prepísať na IČO, alebo jednoducho len si začne uplatňovať tie náklady a nie som si istá s lízing.splátkami či ich môže tiež dávať do nákladov. Musí sa urobiť prevod lízing.zmluvy keď vlastne bude tá istá osoba???
janapill
31.07.12,10:34
ano to viem, ale myslím odpočet z nákupu PH a pod. Len mi ide o to či musí si to auto prepísať na IČO, alebo jednoducho len si začne uplatňovať tie náklady a nie som si istá s lízing.splátkami či ich môže tiež dávať do nákladov. Musí sa urobiť prevod lízing.zmluvy keď vlastne bude tá istá osoba???
nevie nikto???
Zita5
01.08.12,04:46
ano to viem, ale myslím odpočet z nákupu PH a pod. Len mi ide o to či musí si to auto prepísať na IČO, alebo jednoducho len si začne uplatňovať tie náklady a nie som si istá s lízing.splátkami či ich môže tiež dávať do nákladov. Musí sa urobiť prevod lízing.zmluvy keď vlastne bude tá istá osoba???

Stretla som sa s tým, že v Pokyne DRSR sa uvádza , že pri využívaní MV či vložení MV do OM nezáleží na tom, že či je MV na IČO, alebo r.č. http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-a-6-a.html ....áno to je z pohľadu zákona o dani z príjmov prípustné.

Ale......k Vašej otázke pár mojich pripomienok :

1) rozhodne sa treba spojiť s lízingovou spoločnosťou a predniesť im to, že dotyčný chce vložiť MV do obchodného majetku v podnikaní, či je potrebné robiť zmeny v leasingovej zmluve,alebo nie.Lebo predpokladám, že na zmluve nemá IČO.

2) ale moja osobná skúsenosť .....treba myslieť aj na to , že ak je dotyčný platiteľ DPH, a vozidlo nebude prepísané na IČO(v prípade, že bude evidované v obchodnom majetku a riadne účtované) a poistné zmluvy(HP a PZP) nebudú uzatvorené na IČO...tak môže nastať problém pri likvidácii škody ...mám na mysli predovšetkým čiastku DPH a jej vyplatenie(posúdiť či oprávnene,alebo neoprávnene),či nevyplatenie(oprávnene,neoprávnene) v prípade škody zo strany poisťovne

3) a neposlednom rade bolo by v tejto súvislosti potrebné to doriešiť aj na dopravnom inšpektoráte

4) to isté platí ako aj v bode 2 a 3 pri vyradení vozidla z obchodného majetku

Z mojej strany toľko k zaradeniu,či k nezaradeniu vozidla(predmetu leasingu na FO-r.č.)) do obchodného majetku a s tým súvisiace záležitosti.
marjankaj
01.08.12,05:08
Odpočítanie dane

§ 49
Odpočítanie dane platiteľom

(1) Právo odpočítať daň z tovaru alebo zo služby vzniká platiteľovi v deň, keď pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť.

(2) Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa odsekov 3 a 7. Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň
a) voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané,
b) ním uplatnená z tovarov a služieb, pri ktorých je povinný platiť daň podľa § 69 ods. 2 až 4, 7 a 9 až 12,
c) ním uplatnená pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu podľa § 11 a § 11a,
d) ním uplatnená pri dovoze tovaru alebo zaplatená colnému orgánu v tuzemsku pri dovoze tovaru. (s účinnosťou od 1. januára 2013)
môže

http://www.porada.sk/archive/index.php/t-121827.html


http://www.porada.sk/t79047-odpocet-dph-z-phm-blokov-u-mv-nezar-v-om.html#post698585

Je to síce staršieho dáta, ale neviem o tom, že by sa to zmenilo.
aktaK
16.11.12,10:37
asi som v kaši... prosím poradte mi... :mee:

podnikatel kupil nove osobne motorove vozidlo do podnikania, je platca dph, ALE na fakture nedal (vraj na moje doporučenie) ani ičo a ani dič a ani dič dph....

...lebo ked sa ma pýtal, či má auto napisať na firmu, on je szčo, alebo na seba ako FO, tak som mu povedala (nasledne ako som sa tu na porade dočítala, že je to jedno)....aby to dal na seba, teda na rodné číslo, ale ja som predpokladala, ze sa ma pýta na samotný akt zápisu do techničáku, ale on to vzal doslova, a aj na faktúre za auto nadiktoval len rodné číslo...

prosím, poradte mi, č i je to teraz košer, resp. čo stým... môžem úplne v klude odpočítať DPH, alebo mám problém?
aktaK
16.11.12,10:41
ešte dodám, práve volal ekonomke do predajne, aby tam dopísala ičo, dič, dič dph...
ale ona (vraj velmi zbehlá) tvrdí, že ale tá fa je aj na polícii a polícia na zaklade toho vraj dava do technicaku ten údaj, aky tam je.....
prosím, pomožte mi, ako sa teraz z toho vymotať, nakolko som teraz v nemilosti :confused:

:mad: (resp. vyzerám teraz ako nesvojprávna)
aktaK
16.11.12,10:53
no, prave som sa dozvedela, ze uctovnicka v tej predajni to vo fakture zmení, resp. doplní všetky tieto potrebné údaje...(teda IČO, DIČ a DIČ DPH)

prosím, cez to všetko o vysvetlenie, naozaj je to tak, ze teraz nekorešponduje faktúra v účtovníctve s faktúrou, kde bol len údaj RČ, vo chvíli, ked bolo auto prihlasované na polícii, alebo je to nepodstatné??
mirhu
29.05.14,14:19
Môže sa, prosím, niekto vyjadriť k tejto otázke?

Rada by som sa uistila 23.3.2012 sme kúpili NV- jazdenú Aviu, zmluva s dátumom 23.3.2012 TP na našu firmu vybavený 26.3.2012. Môžem zaradiť auto do majetku firmy už s dátumom 23.3.2012, keďže na zmluve je taký dátum a museli sme sa s ním aj prepraviť z jedného mesta do druhého, takže by som už účtovala aj o tej PHM.
Môže to tak byť?
môže sa jazdené auto odpisovať?
KEJKA
30.05.14,19:54
môže