Pišťalka
14.12.09,06:56
Dobrý deň.
Sme výrobná firma, vyrábame strojárske výrobky.Zároveň prenajímame časť nehnuteľností s DPH, ale aj bez DPH-všetko živnostníkom alebo s.r.o.-čkám. Moja predchodkyňa neuplatňovala koeficient pri odpočte DPH. Ja som teraz nastúpila do firmy a neviem, či môžem v priebehu roka,t.j. 11 a 12 mesiac použiť koeficient.Ako si ho mám teraz vypočítať?
Mám písať žiadosť na DU o schválenie koeficientu?

Ďakujem za radu.:mee:
veronikasad
14.12.09,06:06
Dobrý deň.
Sme výrobná firma, vyrábame strojárske výrobky.Zároveň prenajímame časť nehnuteľností s DPH, ale aj bez DPH-všetko živnostníkom alebo s.r.o.-čkám. Moja predchodkyňa neuplatňovala koeficient pri odpočte DPH. Ja som teraz nastúpila do firmy a neviem, či môžem v priebehu roka,t.j. 11 a 12 mesiac použiť koeficient.Ako si ho mám teraz vypočítať?
Mám písať žiadosť na DU o schválenie koeficientu?

Ďakujem za radu.:mee:
Nemáte náhodou na DU schválený koeficient 1,00 alebo vam taký nevyšiel z roku 2008 ? Ak ano, urobíš ročné vysporiadanie koeficientu v poslednom DP roku 2009.
a_je_to
15.12.09,11:20
Dobrý deň.
Sme výrobná firma, vyrábame strojárske výrobky.Zároveň prenajímame časť nehnuteľností s DPH, ale aj bez DPH-všetko živnostníkom alebo s.r.o.-čkám. Moja predchodkyňa neuplatňovala koeficient pri odpočte DPH. Ja som teraz nastúpila do firmy a neviem, či môžem v priebehu roka,t.j. 11 a 12 mesiac použiť koeficient.Ako si ho mám teraz vypočítať?
Mám písať žiadosť na DU o schválenie koeficientu?

Ďakujem za radu.:mee:
Nie je problém overiť koeficient....podľa § 50, ods. 2, ZoDPH. Zober všetky priznania DPH za 2008 a spočítaj....najprv sumy riadkov 01 a 03 za celý rok. Súčet zapíš do čitateľa zlomku. Potom spočítaj sumu riadkov 13 za celý rok. Od nej odpočítaj sumu riadkov 14 a 15 za celý rok. Rozdiel, ktorý dostaneš spočítaj so sumou, ktorú máš v čitateli zlomku. Výsledok zapíš do menovateľa zlomku ....a zlomok predeľ, výsledok zaokrúhli na dve desatinné miesta nahor. Ak Ti vyšlo 1,00, tak nemáš koeficient....ak číslo menšie, ako 1,00, tak máš koeficient, ktorý sa používa celý rok 2009, teda môžeš ho uplatniť aj za 11 a 12 mesiac. To by ale znamenalo urobiť revíziu priznaní aj za minulé mesiace a roky. Vypočítaný oeficient sa nedáva na schválenie DÚ, iba jeho predbežný odhad v prvý rok registrácie, resp. nábehu oslobodených plnení, v zmysle § 50, ods. 3, keď ešte nemáš žiadnu účtovnú minulosť, z ktorej ho môžeš preukazateľne vypočítať.
Koeficientom potom redukuješ odpočet DPH iba z tých nákladov, ktoré ideálne a pomerne patria súčasne aj k zdaňovaným, aj k oslobodeným plneniam na výstupe, tzv. réžijné.
lusil329
15.12.09,13:48
zdravím všetkých , tento rok som sa i ja stretla s koeficientom a preto by som sa chcela opýtať, čo treba teraz na konci roka praviť. zrejme je nutné znova prepočítať celý rok a vyrátať koeficient na rok 2010 a v tomto poslednom priznaní za 4. štvrťrok 2009 musím nejako dopočítať koeficient za celý rok 2009 alebo nič neprepočítavam, spravím normálne priznanie dph a len vypočítam koeficient na rok 2010, ktorý potom nahlásim na daňový úrad? nerada by som na niečo pozabudla...
dakujem veľmi pekne za rady
Kika69
15.12.09,14:18
Áno je potrebné
- vypočítať koef. za rok 2009 podľa § 50 ods 2, tak ako to je v prísp. č. 3
- vypočítať odpočítateľnú daň za tento kalendárny rok
- rozdiel medzi odpočítanou daňou v jednotlivých zdaň. obdobiach a odpočítateľnou daňou vysporiadaš v Dp za 4. Q.
- koef. vypočítaný za rok 2009 používaš v roku 2010 ako predbežný koef., lebo vždy používaš koef. z predchádzajúceho kalend. roka, tento DU netreba oznamovať.
JANULA999
15.12.09,19:04
Zdravím, viem bude to asi dosť blbá otázka, ale kedy sa používa koeficient? díky
a_je_to
16.12.09,08:53
Zdravím, viem bude to asi dosť blbá otázka, ale kedy sa používa koeficient? díky
Máš pravdu....ale boli aj blbšie a zodpovedali sa. Vtedy, keď máš v svojich odoslaných faktúrach a príjmoch aj zdaniteľné, aj oslobodené plnenia - podľa niektorého § 28-42 ZoDPH..... načastejšie nájom priestorov inej osobe bez DPH. A teraz si "povinne" prečítaj § 49, ods. 4, vrátane súvisiach §....
lusil329
02.01.10,14:03
Áno je potrebné
- vypočítať koef. za rok 2009 podľa § 50 ods 2, tak ako to je v prísp. č. 3
- vypočítať odpočítateľnú daň za tento kalendárny rok
- rozdiel medzi odpočítanou daňou v jednotlivých zdaň. obdobiach a odpočítateľnou daňou vysporiadaš v Dp za 4. Q.
- koef. vypočítaný za rok 2009 používaš v roku 2010 ako predbežný koef., lebo vždy používaš koef. z predchádzajúceho kalend. roka, tento DU netreba oznamovať.

veľmi pekne dakujem za odpoved :) pomohlo mi to a upokojilo :)