marienka3
14.12.09,08:08
Dobry den
poradi mi niekto v takejto veci: v najomnom bytovom dome vo vlastnictve obce platia najomnici za elektricku energiu na osvetlenie spolocnych priestorov a aj za elektrinu spotrebovanu v kotolni? alebo iba za osvetlenie spolocnych priestorov. Mame totiz prave "vzburu" v bytovke :confused:
Dakujem vsetkym
Mária27
14.12.09,08:29
Ak je kotolna spoločné zariadenie, spoločne aj využívané, tak sú to aj spoločné výdavky.
Elena Navrátilová
14.12.09,09:02
Ale ak sú to spoločné výdavky tak by to bolo zahrnuté v cene za teplo, výrobu TUV. Ale zadávateľka píše že sú nájomcovia takže nemôžu byť vlastníkmi kotolne. Teda môj názor... kotolňu obhospodaruje CDT. Z toho následne vyplýva že kotolňa bude CDT a nájomcovia mu platia za teplo UK a výrobu TUV. Preto nemajú prečo platiť spotrebovanú elektrickú energiu v kotolni. Pri nájomných domoch býva vlastníkom mesto ale nemusí to byť pravidlo. Zadávateľka by mala vedieť od koho má byt v prenájme. Mestá majú s.r.o. na správu bytov a výrobu TUV a UK.
Mária27
14.12.09,09:31
Elenka máš pravdu, ak ide o nájomný dom a samostatne pridelený priestor niekomu na vykurovanie. Majiteľovi je to asi jednoduchšie ako kalkulovať do nákladov tepla, asi to robí zotrvačnosťou. Náklady na výrobu tepla sa sa však neplatia ako osobomesiace. Zadávateľka by mala ešte problém upresniť.
Elena Navrátilová
14.12.09,09:50
Elenka máš pravdu, ak ide o nájomný dom a samostatne pridelený priestor niekomu na vykurovanie. Majiteľovi je to asi jednoduchšie ako kalkulovať do nákladov tepla, asi to robí zotrvačnosťou. Náklady na výrobu tepla sa sa však neplatia ako osobomesiace. Zadávateľka by mala ešte problém upresniť.

Ale... CVT si dáva v rámci variabilných nákladov cen za elektrickú energiu do ceny za predané vyrobené teplo. Takže by mal mať vlastné resp. podružné meraie elektrickej energie (čo podľa mňa aj má) a potom to celé zahrnie do požiadavky na určenie ceny tepla na URSO.
Mária27
14.12.09,09:57
A nemusí ísť len o elektrickú energiu na osvetlenie. Ako si takúto energiu účtujú vlastníci bytov v bytovom dome s vlastnou kotolnou?
Elena Navrátilová
14.12.09,10:01
A nemusí ísť len o elektrickú energiu na osvetlenie. Ako si takúto energiu účtujú vlastníci bytov v bytovom dome s vlastnou kotolnou?

S vlastnou kotolňou sa zahŕňa v rámci RV do ceny UK a výroby TUV. Takisto aj revízie, plat kuriča a všetky náklady vstupujúce do vzťahu k výrobe UK a TUV.
marienka3
17.12.09,09:52
Dakujem vsetkym prispievatelom. Bytovka je v nasom vlastnictve (obec). Mame urcenu cenu m3 teplej vody. Od kolaudacie v r. 2005 sa rata najomnikom len za el.en. na osvetlenie spolocnych priestorov. Ja som tuto robotu teraz prevzala a ked nam ZSE zvysilo zalohove faktury, priratala som aj el.en. za kotolnu (nemala som podklady z r.2005). Najomnikom sa to zdalo privela, tak protestovali. Az teraz, ako citam prispevky, sa dozvedam, ze el.en. spotrebovana v kotolni na vyrobu teplej vody sa vlastne zaratava do ceny teplej vody. V bytovke mame tri vchody, kazdy ma vlastny elektromer aj faktury a kotolna ma tiez vlastny elektromer. (presne neviem co znamenaju skratky CVT,CDT,TUV) ak by este niekto prispel, budem vdacna
peton
18.12.09,04:10
CVT a CDT je vlastne to isté - centrálny dodávateľ (výrobca) tepla.
TUV - teplá úžitková voda
sito
18.12.09,05:45
Dakujem vsetkym prispievatelom. Bytovka je v nasom vlastnictve (obec). Mame urcenu cenu m3 teplej vody. Od kolaudacie v r. 2005 sa rata najomnikom len za el.en. na osvetlenie spolocnych priestorov. Ja som tuto robotu teraz prevzala a ked nam ZSE zvysilo zalohove faktury, priratala som aj el.en. za kotolnu (nemala som podklady z r.2005). Najomnikom sa to zdalo privela, tak protestovali. Az teraz, ako citam prispevky, sa dozvedam, ze el.en. spotrebovana v kotolni na vyrobu teplej vody sa vlastne zaratava do ceny teplej vody. V bytovke mame tri vchody, kazdy ma vlastny elektromer aj faktury a kotolna ma tiez vlastny elektromer. (presne neviem co znamenaju skratky CVT,CDT,TUV) ak by este niekto prispel, budem vdacna


Asi tak. Vy ste zamestnanec obecného úradu, ktorý má na starosť bytový dom, domy.

Cena na 1m3 teplej vody nemôže byť určená. Cena je výsledkom nákladov na studenú vodu, ktorá sa ohrieva a ceny za energiu, ktorá ju ohrieva.

Príklad: Cena za 1m3 studenej vody je 1 €, spotrebovaných bolo 500 m3, náklady 500 €. Energia na zohriatie stála 1 000 €. Náklady spolu 1 500 €.

1 500 : 500 = 3, cena za jeden m3 vychádza 3 €. Vy máte určenú 2 €? Ak áno, kto zaplatí to jedno €, rozdiel?

Elektrina, ktorá je použitá pri výrobe tepla je súčasťou nákladov za teplo. Keďže kotolňa má svoj elektromer, nie je to problém dať do nákladov. K tomu plyn, vodu do radiátorov, plať kuriča, náklady na revízie kotolne atď.

Aby sa nestalo, že elektrina za elektromer v kotolni je v cene tepla a aj ako elektrina za elektromer v kotolni, to by bola duplicita.

To, že je na svetlo v každom vchode elektromer je pre nájomníkov výhoda. Ak sa v niektorom vchode viac vysvecuje, napríklad sirka vypínači, tak to platia nájomníci v konkrétnom vchode.

Samozrejme, ak ZES zvýšilo zálohy na elektrinu, je treba toto zvýšenie preniesť na nájomníkov bytov obecného bytového domu. Ak sa tak nestane a rozdiel doplatí obecný úrad, vlastne nezvýšené náklady v dome uhradia všetci občania obce. Dobré, že. Aj tak sa dá.

Omyl je vždy prípustný, náprava omylu je nevyhnutná, treba napraviť nespravodlivosť spôsobenú omylom. Ak nie, robí to zlú krv. V stredovekú lekári? praktizovali púšťanie žilou, aby sa zlej krvi zbavili.