Plantex
14.12.09,10:06
Dobry den, som tu novy a mam par otazaok na skusenejesich.
Zalozil som si zivnost na montaz tieniacej techniky. Ktomu si chcem spravit preukaz sposobilosti pre pracu na lanach. Pracujem pre jednu firmu, nie tak ze si hladam zakazky sam.
Potreboval by som poradit co vsetko si mozem odpisat s dani, napriklad lezecku vystroj (lana karabiny postroje a pod.) stravu, cestovne (MHD) mobil, internet a tak dalej. Potrebujem vlastne naradie ktore si tiez musim kupit, vrtacky, srobovaky, brusky a pod. Mozem si toto vsetko odpisat s dani? Ak ano viete mi poradit kde najdem podrobnejsi clanok ako nato? Myslim ze kolko s celkovej sumi napriklad vrtacky si mozem odpisat, ci to je presne 19% a podobne veci. Viem ze vy ste skusenejsi a zda sa vam ta otazka laicka, ale ja som vazne hladal vsade mozne a akosi sa neviem dopatrat uspokojivej odpovede. Nebudem platcom DPH a moj mesacny prijem bude priblizne 1000euro. Dakujem za kazdu odpoved.
Plantex
04.01.10,21:38
DAKUJEM ZA VASU OCHOTU POMOCT
Johanka
04.01.10,21:51
Myslím, že Ti nikto neodpísal preto, lebo odpoveď na svoje otázky nájdeš cez vyhľadávanie .
Máš viacej možností - vedenie jednoduchého účtovníctva (dokonca aj podvojného), uplatnenie výdavkov percentom z príjmov (paušálne výdavky) alebo daňovú evidenciu.
Ak tieto možnosti použiješ ako kľúčové slová vo vyhľadávaní, nájdeš odpovede.
Na získanie prehľadu doporučujem pozrieť si aspoň §6 ods.10 a nasl. a § 19 Zákona o dani z príjmov, ktorý nájdeš tu http://www.porada.sk/f89-zakony.html.

Zo zadania mám pocit, že si chceš účtovníctvo a DP robiť sám. Zákony, ktoré musíš pritom použiť sú tak rozsiahle a zložité, že si dovolím (aspoň pre začiatok) doporučiť Ti : nájdi si účtovníka ;).
KEJKA
04.01.10,21:51
dá sa povedať, že robíš formou subdodávok, našťastie podľa zadania nejde o závislú činnosť. Chcem povedať, že skutočne funguješ ako živnostník - podnikateľ.
Všetko, čo si vymenoval si môžeš z príjmov odpísať na 100% výšky, neviem odkiaľ berieš 19%.
DPH je 19%, ale nie sí platiteľ DPH, teda sa ťa to netýka.
Daň z príjmu je 19%, ale to sa vypočíta až nakoniec zo základu. dane.
Základ dane = príjmy /teda tebou uvedených cca 1000E x počet mesiacov v roku/ mínus všetky uznateľné výdavky a to sú určite výdavky na materiál-nástroje, PHM, stravné lístky!!,
A určite mínus zdravotné poistenie, ktoré je povinné.
V zákone to nájdeš, ale tam to nie je konkrétne pomenované - proste sa spomínajú výdavky uznané a neuznané pre daňové účely.
Radila by som ti nájsť si účtovníčku vzhľadom na tvoje príjmy niekoho z okolia, kto sa v tom aspoň trochu vyzná a úporadí alebo ti káže ako na to - stačí aj tabuľka v exceli..
Ak nie, musíš často chodiť sem na poradu, lebo si naozaj dosť mimo tejto problematiky.
marjankaj
04.01.10,21:57
DAKUJEM ZA VASU OCHOTU POMOCT

Z daní si nemôžeš odpísať nič. Maximálne preddavky na daň, ktoré si už zaplatil.
Budeš si viesť jednoduché účtovníctvo(doporučujem účtovníčku) alebo daňovú evidenciu prípadne paušálne výdavky.

Podstata je, že si budeš evidovať
1.príjmy
2. výdavky, ktoré slúžia na dosiahnutie, zabezpečenie alebo udržanie príjmov.

Ak by si mal príjmy iba zo živnosti potom
základ dane= príjmy-výdavky -odpočítateľné položky

daň= 19% zo základu dane.

Ak by si mal iné príjmy tak to bude zložitejšie.