Babulica
14.12.09,11:46
Prosím o radu, mám tu zamestnávateľskú zmluvu, predmetom zmluvy je prispievanie zamestnávatela na doplnk.dôchod.sporenie zamestnancov. V akej výške??? Myslela som si, že to vyčítam z tej zmluvy??? Je to nejako dané zo zákona???
wagner
14.12.09,11:07
Prosím o radu, mám tu zamestnávateľskú zmluvu, predmetom zmluvy je prispievanie zamestnávatela na doplnk.dôchod.sporenie zamestnancov. V akej výške??? Myslela som si, že to vyčítam z tej zmluvy??? Je to nejako dané zo zákona???
Pravdepodobne to máte dohodnuté v kolektívnej zmluve - vždy sa určuje pevná suma. Napr. päť €.
Chobot
14.12.09,11:09
Prosím o radu, mám tu zamestnávateľskú zmluvu, predmetom zmluvy je prispievanie zamestnávatela na doplnk.dôchod.sporenie zamestnancov. V akej výške??? Myslela som si, že to vyčítam z tej zmluvy??? Je to nejako dané zo zákona???

Výšku príspevku zamestnávateľa si musí určiť zamestnávateľ podľa toho, koľko má v soc. fonde peňazí a ako je ochotný prispievať zamestnancom. Vo všeobecnosti zvyknú zamestnávatelia určovať ich príspevok rozlične, napr.

a) zamestnávateľ určí nejakú fixnú sumu, ktorou prispeje každému zamestnancovi, napr. 20 €.

b) zamestnávateľ prispeje takou sumou, ktorú si mesačne sporí zamestnanec, zvyknú si ale určiť maximálnu sumu (napr. 20 €), potom ak zamestnanec si odvádza 10 €, zamestnávateľ mu prispeje 10 €, ak si zamestnanec platí 30 €, zamestnávateľ prispeje 20 €.

c) zamestnávateľ prispeje vždy maximálnou sumou, ak zamestnanec si prispeje nejakou (akoukoľvek) čiastkou. Maximálna suma je 3% z hrubej mzdy. Je to preto maximálna, lebo do tejto sumy je to odpočítateľný daňový náklad.

Je len na vedení tvojej firmy, ktorú alternatívu si zvolia. DDS-ka nemôže predpisovať, koľko má dať zamestnávateľ. Sú aj zamestnávatelia, čo vôbec neprispievajú, vtedy len zamestnancovi odvádzajú zo mzdy vo forme zrážky na účet DDS-ky tú časť, čo si zamestnanec sporí. V praxi som sa už stretol so všetkými hore uvedenými prípadmi. Momentálne využívam alternatívu c). V zamestnávateľskej zmluve ani nebýva uvedené, ako prispieva zamestnávateľ, lebo výšku príspevku môže zamestnávateľ zmeniť kedykoľvek. DDS-ku to ani nezaujíma.
Babulica
14.12.09,11:36
Ď A K U J E M za pomoc :)