jaja444
14.12.09,13:08
Ahojte, mám jednu otázku:
Právnická osoba prenajíma od mája nehnuteľnosť (dom) svojim trom zamestnancom. Faktúry sa im vystavovali s dph, čo je chyba ?
a_je_to
16.12.09,09:29
Ahojte, mám jednu otázku:
Právnická osoba prenajíma od mája nehnuteľnosť (dom) svojim trom zamestnancom. Faktúry sa im vystavovali s dph, čo je chyba ?
Nájom nehnuteľnosti je podľa § 38, ods. 3 oslobodené od DPH. Platiteľ sa môže rozhodnúť, podľa ďalšieho ods. 5, že ho napriek tomu bude zdaňovať, ale iba zdaniteľnej osobe, podľa § 3. Teda iba podnikateľovi, ktorý môže nájomné uplatniť ako daňový výdavok. Pre ostatné osoby je nájomné iba oslobodené. Z toho vyplýva, že vaša firma, keď fakturovala nájomné s DPH nepostupovala v súlade s týmito §. Pozri si v úvode Porady zákon o DPH od 1.4.09 do 1.7.09 a jeho § 38, je to tam pekné, farebné.....aj ja som sa poučil... Inak, otázka patrí do DPH, nie do PÚ...
Zoltán Kovács
16.12.09,09:31
Presunuté do DPH.
jaja444
17.12.09,07:21
dakujem za odpoved, to znamená, že teraz musíme podať opravné daňové priznanie?
a_je_to
17.12.09,17:22
dakujem za odpoved, to znamená, že teraz musíme podať opravné daňové priznanie?
Opravné nie, lebo lehoty na ne už uplynuli, ale dodatočné by som veru radšej podal a to hneď niekoľko....za každý Q, resp. M od mája. Bude v nich nielen storno DPH na výstupe z nájomných faktúr, ale aj krátenie dane na vstupe koeficientom podľa § 49, ods. 4 ZoDPH, ak Ti nejaký vyjde z plánu zdaniteľných a oslobodených tržieb na rok 2009. Ten koeficient, čo Ti vyjde musíš podľa § 50, ods.3 prejednať so správcom dane. Až potom zostavíš a podáš dodatočné.