Erika686
14.12.09,13:15
Nieco som uz viackrat zacula v rozhlase, ale len tak to okolo mna preletelo, ze v buducom roku bude mat matka po skonceni RD narok na podporu v nezamestnanosti?
Nic viac neviem, preto ,poculi ste niekto o tom?
Mne konci RD na buduci rok, den nastupu do prace je aj moj den vypovede...to viem, na 100%, preto sa pytam ohladom toho, ci niekto nieco pocul. Ci je to uz schvalene?
Chobot
14.12.09,12:30
Nieco som uz viackrat zacula v rozhlase, ale len tak to okolo mna preletelo, ze v buducom roku bude mat matka po skonceni RD narok na podporu v nezamestnanosti?
Nic viac neviem, preto ,poculi ste niekto o tom?
Mne konci RD na buduci rok, den nastupu do prace je aj moj den vypovede...to viem, na 100%, preto sa pytam ohladom toho, ci niekto nieco pocul. Ci je to uz schvalene?

Áno, 2.12.2009 naša rada náčelníkov schválila novelu zákona o soc. poistení. podľa ktorého sa do obdobia poistenia v nezamestnanosti započítava aj obdobie materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky. Toto ustanovenie nadobudne účinnosť 1.2.2010, dovtedy vzniknuté nároky sa budú posudzovať podľa doteraz platného zákona.

Preto kto končí teraz MD alebo RD, tak sa neprihlasujte na úrad práce ako nezamestnaní pred 31.1.2010, ale radšej buďte dobrovoľne nezamestnaní a prihláste sa na úrade práce až po 1.2.2010. !!!!

Ak sa totiž prihlásite napr. 15.1.2010, tak vám nevznikne nárok na podporu. Ten vznikne až tým, čo sa prihlásia po 1.2.2010. Po 1.2.2010 sa vám do doby poistenia v nezamestnanosti započíta aj trvanie MD alebo RD, pokiaľ toto bolo v období od 1.2.2006 do 31.1.2010.

Tu sú citácie z nového znenia zákona:

§ 104a
Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu.45a)


§ 293bm
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. februára 2010

(1) Ak dôvod na poskytnutie dávky v nezamestnanosti vznikol do 31. januára 2010, o dávke v nezamestnanosti sa rozhodne podľa zákona účinného do 31. januára 2010.
(2) Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie od 1. februára 2006 do 31. januára 2010, počas ktorého bolo prerušené povinné poistenie v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu.45a)
Erika686
14.12.09,13:42
No, tak aspon nieco pozitivne :rolleyes: Neusiel sa mi ani zvyseny RP (od 1/2010), ani pri jednom dietati priplatok k prispevku pri narodeni, tak snad aspon nieco.
A ako sa to pocita? Teda kolko by mohla byt ta podpora (nie ako dlho, ale kolko dostanem)?
Chobot
14.12.09,14:03
No, tak aspon nieco pozitivne :rolleyes: Neusiel sa mi ani zvyseny RP (od 1/2010), ani pri jednom dietati priplatok k prispevku pri narodeni, tak snad aspon nieco.
A ako sa to pocita? Teda kolko by mohla byt ta podpora (nie ako dlho, ale kolko dostanem)?

Nepoteším ťa, lebo novela uvádza:

§ 108 ods. 3:

(3) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 nie sú tri roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti poistenca uvedeného v § 104 ods. 1, alebo nie sú dva roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti poistenca uvedeného v § 104 ods. 2, denný vymeriavací základ sa zistí z tohto kratšieho obdobia. Výška dávky v nezamestnanosti sa určuje z pravdepodobného denného vymeriavacieho základu, ak poistenec nemal v rozhodujúcom období uvedenom v odseku 2 vymeriavací základ na platenie poistného na poistenie v nezamestnanosti. Pravdepodobný denný vymeriavací základ je vymeriavací základ podľa § 138 ods. 9, ktorý je platný ku dňu vzniku nároku na dávku v nezamestnanosti a zaokrúhľuje sa na štyri desatinné miesta nahor.

§ 138 ods. 9:

(9) Vymeriavací základ je mesačne najmenej vo výške minimálnej mzdy66) zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa platí poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu solidarity.
Čiže podpora bude vo výške 50% vymeriavacieho základu, teda polovica minimálnej mzdy.
Erika686
15.12.09,06:35
Ale zase, ked som sla na druhu MD, tak materske sa mi pocitalo z predpokladaneho denneho vym.zakladu, ktory by som mala ku dnu nastupu na matersku.
To sa neberie tak isto aj ta podpora?
Chobot
15.12.09,08:44
Ale zase, ked som sla na druhu MD, tak materske sa mi pocitalo z predpokladaneho denneho vym.zakladu, ktory by som mala ku dnu nastupu na matersku.
To sa neberie tak isto aj ta podpora?

Ale vtedy si asi bola v pracovnom pomere a mala si platnú prac. zmluvu, nie? A prac. zmluve si mala dohodnutú mzdu.
Erika686
15.12.09,11:47
No, neviem, ci sa chapeme...
Na prvu MD som sla priamo z prace, potom pri druhej MD som sla z prvej RD, som stale zamestnana, vypoved zatial nemam, na tej sa dohodneme so zamestnavatelom od 8.6.2010, kedze ma nemoze prijat na moje povodne miesto, ani mi ho nemoze nahradit inym (ucitelka AJ).
Preto, ked som sla na tu 2. MD, tak mi matersky prispevok vypocitavali z predpokladaneho denneho...Zamestnavatel mi napisatl,ze kolko by som asi mala, keby som nastupila do prace.
Tak aj podpora v nezamestnanosti by sa takto vypocitala?
brčko
15.12.09,21:40
No, neviem, ci sa chapeme...
Na prvu MD som sla priamo z prace, potom pri druhej MD som sla z prvej RD, som stale zamestnana, vypoved zatial nemam, na tej sa dohodneme so zamestnavatelom od 8.6.2010, kedze ma nemoze prijat na moje povodne miesto, ani mi ho nemoze nahradit inym (ucitelka AJ).
Preto, ked som sla na tu 2. MD, tak mi matersky prispevok vypocitavali z predpokladaneho denneho...Zamestnavatel mi napisatl,ze kolko by som asi mala, keby som nastupila do prace.
Tak aj podpora v nezamestnanosti by sa takto vypocitala?

nie, toto pri podpore neplatí.
Ale ak ostane zákon aj do tvojho zaevidovania na UP v takomto znení, tak nie je ťažké získať aj maximálnu podporu. Ak sa na pár dní prihlásiš na dobrovolné poistenie v nezamestnanosti/aspon jeden den odpracuješ, resp. budeš čerpať dovolenku, tak už na teba neplatí, že nemáš v rohod.období žiadny VZ, ale budeš mať VZ, aj ked len pár dní. Takto to platí aspon zatial, od 1.2.2010, no ako dlho???
lenku
16.12.09,10:16
Čiže čisto teoreticky, ako je žena na rodičovskej dovolenke niekoľko rokov a napr. k 25. 11. 2009 sa zamestná a zamestnávateľ jej dá plat cca 3000 € a 1. 2. 2010 ju prepustí a ona sa nahlási na úrad práce tak jej výjde maximálná podpora? Dobre som to pochopila?
brčko
16.12.09,10:24
áno, zatial je to v zákone takto, ale maximum je trochu nižšie, tuším z VZ 2169,09eur
lenku
16.12.09,10:38
maximum 2 892,12 €?
Dorka
16.12.09,11:15
Super. Potešili ste ma. Tiež ma všetky výhody zatiaľ obišli tak aspoň toto. Ja som na tom takto. Dňa 15.12. som nastúpila do práce kde mi chcú dať výpoveď /na mojom mieste je niekto iný koho nechcú prepustiť. Výpoveď mi môžu dať, ale mám nárok na výpovednú lehotu 3 mesiace. Takže aj keď nechcú tak sa snažím dohodnúť sa tak, aby ma podržali aspoň do 31.1.2010. A teraz neviem čo urobiť so mzdou, aby som mala vyššiu podporu. Moja terajšia je 700Eur. Dá sa nahnať podpoda nejakou odmenou, alebo niečim. Okrem toho mám nárok na 3 mesačné odstupné. § som chcela 63, aby mi dali odstupné, ale oni mi chceli dať §60 a odstupné vyplatiť formou odmeny. Šéf je celkom priateľský a chce sa dohodnúť, len ja potrebujem vedieť čo je pre mňa najlepšie v tejto ťažkej dobe. Ďakujem za všetky rady.
Chobot
16.12.09,14:05
Super. Potešili ste ma. Tiež ma všetky výhody zatiaľ obišli tak aspoň toto. Ja som na tom takto. Dňa 15.12. som nastúpila do práce kde mi chcú dať výpoveď /na mojom mieste je niekto iný koho nechcú prepustiť. Výpoveď mi môžu dať, ale mám nárok na výpovednú lehotu 3 mesiace. Takže aj keď nechcú tak sa snažím dohodnúť sa tak, aby ma podržali aspoň do 31.1.2010. A teraz neviem čo urobiť so mzdou, aby som mala vyššiu podporu. Moja terajšia je 700Eur. Dá sa nahnať podpoda nejakou odmenou, alebo niečim. Okrem toho mám nárok na 3 mesačné odstupné. § som chcela 63, aby mi dali odstupné, ale oni mi chceli dať §60 a odstupné vyplatiť formou odmeny. Šéf je celkom priateľský a chce sa dohodnúť, len ja potrebujem vedieť čo je pre mňa najlepšie v tejto ťažkej dobe. Ďakujem za všetky rady.

Ak sa nemýlim, tak tá forma odmeny bude pre teba v tomto prípade výhodnejšia, lebo to bude vstupovať do VZ pre soc. poistenie. Z odstupného sa neplatia odvody na poistenie v nezamestnanosti.
jancazv
29.12.09,12:42
Dobrý deň,chcela by som sa poradiť na tému ,ktorá sa tyka nás mamičiek.Moja známa začula niekde v rádiu rozhovor s p.Mihálom,ktorý tam spomenul,že žena ,ktorá príde o zamestnanie po rodičovskej dovolenke má nárok na 5000 eur? Vraj má tento zákon nadobudnúť právoplatnosť od februára 2010?Ak áno ,aké sú tam teda podmienky,konkrétne môj prípad je-rodila som v apríli 2007 a vdanej práci som zamestnaná od roku 2002 a môj pracovný pomer síce stále trvá no viem,že už so mnou dalej nerátajú.....a chcú mi dať výpoved.Dakujem
pivko
29.12.09,13:17
Dobrý deň,chcela by som sa poradiť na tému ,ktorá sa tyka nás mamičiek.Moja známa začula niekde v rádiu rozhovor s p.Mihálom,ktorý tam spomenul,že žena ,ktorá príde o zamestnanie po rodičovskej dovolenke má nárok na 5000 eur? Vraj má tento zákon nadobudnúť právoplatnosť od februára 2010?Ak áno ,aké sú tam teda podmienky,konkrétne môj prípad je-rodila som v apríli 2007 a vdanej práci som zamestnaná od roku 2002 a môj pracovný pomer síce stále trvá no viem,že už so mnou dalej nerátajú.....a chcú mi dať výpoved.Dakujem
Tak to by zaujímalo aj mňa ako to bude, manželka bola zamestnaná u mňa a išla na matersku z max.v.základom. Po skončení r.d. ju plánujem pre krízu:D prepustiť.
Tu je ten článok ale nedá sa z toho vychádzať že koľko by dostala.
http://kariera.zoznam.sk/sk/cl/100322/640247/Davka-v-nezamestnanosti-pre-mamicky-bude-az-do-4-953-eur
jancazv
29.12.09,13:30
Dakujem za rýchlu odpoved ,no aspoň viem,že niečo na tom bude len ,aby to tá naša vláda do vtedy aj nezrušila:)
veronikasad
29.12.09,13:44
Dakujem za rýchlu odpoved ,no aspoň viem,že niečo na tom bude len ,aby to tá naša vláda do vtedy aj nezrušila:)

Myslím, že sa tešíš predčasne,reakciu p. Mihála nájdeš tu
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/27/na-podpore-4900-e-mesacne/

a stanovisko MPSVar k nesprávnemu výkladu zákona nájdeš tu :

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&mod=news&nid=361&lg=sk
pivko
29.12.09,14:01
Myslím, že sa tešíš predčasne,reakciu p. Mihála nájdeš tu
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/27/na-podpore-4900-e-mesacne/

a stanovisko MPSVar k nesprávnemu výkladu zákona nájdeš tu :

http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&mod=news&nid=361&lg=sk
Jasne že nikto nedostane tych 4.900 ale aj 35,70/deň nieje na zahodenie:DKto bude mať nárok na to maximum?
veronikasad
29.12.09,14:27
Jasne že nikto nedostane tych 4.900 ale aj 35,70/deň nieje na zahodenie:DKto bude mať nárok na to maximum?
v odpovedi MPSVaR je len príklad, že je stanovený max. denný VZ pre dávku v nezamestnanosti. Určite to neplatí pre mamičky, ktoré sa vrátili z rod. dovolenky.

Ak si MPSVaR "ujasní" pojmy, výška dávky v nezamestnanosti pre mamičky po MD bude 159,80 - 165,20€/mes. v závislosti od počtu kal. dní v mesiaci.
Rozalka
29.12.09,14:34
Škoda, ja by som to tým mamičkám dopriala.
A ak by to bolo chybne vyplatené, nech to do štátnej kasy uhradí ten, kto to spackal.
pivko
29.12.09,18:11
v odpovedi MPSVaR je len príklad, že je stanovený max. denný VZ pre dávku v nezamestnanosti. Určite to neplatí pre mamičky, ktoré sa vrátili z rod. dovolenky.

Ak si MPSVaR "ujasní" pojmy, výška dávky v nezamestnanosti pre mamičky po MD bude 159,80 - 165,20€/mes. v závislosti od počtu kal. dní v mesiaci.
Ak tomu dobre rozumiem tak každá dostane rovnako a vobec na to nebude mať vpliv výška mzdy pred materskou?čisty socik:mee:
brčko
29.12.09,18:15
pivko, ak ale po ukončení RD bude trvať jej PP aspon pár dní (napr. si bude čerpať zostatok dovolenky alebo ich odpracuje), inak aj tak by mal PP trvať ešte počas výpovednej lehoty, ak nepodpíše dohodu, tak už neplatí, že nemá vym.základ v období troch rokov pred zaevidovaním na UP a podpora sa bude rátať z toho skutočného VZ za pár dní od ukončenia RD.

no a ešte tu existuje dobrovolné poistenie v nezam. a ak bude aspon 1den DPvN, tak neplatí, že nemá VZ.
Xanti
29.12.09,18:17
Ak tomu dobre rozumiem tak každá dostane rovnako a vobec na to nebude mať vpliv výška mzdy pred materskou?čisty socik:mee:
Jaaaaaaaaj,
ale furt lepšie aspon niečo dostať ako nič. Nemyslíš? Mamičky čo dostali výpovede po materskej tento rok nedostali žiadnu podporu aj ten tvoj socík by uvítali.
pivko
29.12.09,18:23
pivko, ak ale po ukončení RD bude trvať jej PP aspon pár dní (napr. si bude čerpať zostatok dovolenky alebo ich odpracuje), inak aj tak by mal PP trvať ešte počas výpovednej lehoty, ak nepodpíše dohodu, tak už neplatí, že nemá vym.základ v období troch rokov pred zaevidovaním na UP a podpora sa bude rátať z toho skutočného VZ za pár dní od ukončenia RD.

no a ešte tu existuje dobrovolné poistenie v nezam. a ak bude aspon 1den DPvN, tak neplatí, že nemá VZ.
Tak že jej dám výpoveď až po týždni:mee:Dúfam že pre ten jeden týždeň neskrachujem:rolleyes:
veronikasad
29.12.09,18:29
Ak tomu dobre rozumiem tak každá dostane rovnako a vobec na to nebude mať vpliv výška mzdy pred materskou?čisty socik:mee:
ano, čistý socík, lebo dávka v nezamestnanosti sa počíta z vymeriavacieho základu z posledných 3 rokov poistenia v nezamestnanosti . A keďže mamičky boli v tom čase na rodičovskej dovolenke, žiadny príjem nemali a odvody neplatili, tak to bude z pravdepodobného.
brčko
29.12.09,18:43
Tak že jej dám výpoveď až po týždni:mee:Dúfam že pre ten jeden týždeň neskrachujem:rolleyes:

ukončiť ak bude ona súhlasiť môžeš PP po týždni (dohodou, resp. jedine ak by bola ešte v skúšobnej dobe tak netreba jej súhlas a ani výpoved), resp. aspon 1dni. S výpovedou to také rýchle nie je, ved tam plynie dvoj alebo trojmesačná výpovedná lehota od prvého dna mesiaca nasledujúceho po mesiaci prevzatia výpovede. A výpoved počas RD dostať nemôže, teda jedine, že by sa rušila firma, jej časť, alebo sa sťahovala.
Chobot
31.12.09,08:55
ano, čistý socík, lebo dávka v nezamestnanosti sa počíta z vymeriavacieho základu z posledných 3 rokov poistenia v nezamestnanosti . A keďže mamičky boli v tom čase na rodičovskej dovolenke, žiadny príjem nemali a odvody neplatili, tak to bude z pravdepodobného.

Daná téma už raz bola založená, tak som ich spojil.
Jozef Mihál
31.12.09,09:25
Súčasná vláda produkuje čím ďalej tým väčšie nezmysly v zákonoch a novela zákona o soc. poistení je pekný príklad.

Súhlasím s pivkom, ide o čistý "socík". Žena, ktorá prišla o zamestnanie pred skončením RD, a z RD pôjde rovno na úrad práce, bude mať dávku 50% z 319,58 €. Nikoho nebude zaujímať, či pred MD, RD zarábala 300 €, 500 € alebo 1000 €.

Chyba v zákone (dávka 5000 € mesačne) sa zrejme rýchlo odstráni a nechcem o nej v tomto príspevku hovoriť, rozbor nájdete na mojom blogu.

Nezmyselné riešenie výpočtu dávky (50% z 319,58) je možné poľahky obísť.

Po skončení MD, RD v situácií, kedy platí že za posledné 3 roky nemala žena žiaden príjem, si treba veci zariadiť tak, aby po skončení RD ešte zostala v zamestnaní, prípadne si našla nejaké nové a to tak, aby denný vymeriavací základ vychádzal na hranicu 71,3126 €. To je maximálny možný denný VZ pre výpočet dávky.

Ak to bude takto, potom dávka bude:

30 x 50% z 71,3126 = 1069,70 € v mesiaci s 30 dňami

31 x 50% z 71,3126 = 1105,40 € v mesiaci s 31 dňami

Čiže napríklad so zamestnávateľom, ktorý chce ženu prepustiť po návrate z RD treba urobiť deal - žena bude ochotná odísť zo zamestnania skôr ako po výpovednej dobe 2 mesiace, napríklad už po 5 dňoch, a zamestnávateľ jej za tých 5 dní dá plat - odmenu 367 €.

Na hrubé vrece - hrubá záplata.

A prajem veselého Silvestra.
zuzanna
04.01.10,18:53
a ako je to ked nahodou ostane dovolenka vymeriavaci zaklad bude z tej dovolenky alebo 1 deň sa zamestnat a nechat si prepratit zvysok dovolenky ten by potom nevstupovat do VZ alebo ako to je?
veronikasad
04.01.10,18:57
a ako je to ked nahodou ostane dovolenka vymeriavaci zaklad bude z tej dovolenky alebo 1 deň sa zamestnat a nechat si prepratit zvysok dovolenky ten by potom nevstupovat do VZ alebo ako to je?
Preplatená dovolenka nevstupuje do VZ. Ak zamestnanec požiada o čerpanie a prac. pomer je ukončený po skončení čerpania, náhrada mzdy za dovolenku vstupuje do VZ
zuzanna
04.01.10,20:22
Takze keď po RD mám nastúpiť do práce napr 31.03.2010 a mám 25 dni dovolenky vycerpem si ju nastupim 26.04.2010 ten odpracujem a skončim dohodou VZ bude ten deň 26 dobre chápem?
brčko
04.01.10,22:26
Takze keď po RD mám nastúpiť do práce napr 31.03.2010 a mám 25 dni dovolenky vycerpem si ju nastupim 26.04.2010 ten odpracujem a skončim dohodou VZ bude ten deň 26 dobre chápem?

Je jedno či pracuješ alebo čerpeš riadnu dovolenku, v oboch prípadoch máš vymeriavací základ. Iné je, ak sa dovolenka nečerpe, ale ju preplatia. Tam ale potom záleží, či vôbec nenastúpiš ani nebudeš čerpať dovolenku,t.j. ak ti skončí PP v čase RD (vtedy z preplateniej dovolenky nejdú odvody do SP) alebo skončí PP až po RD (vtedy idú odvody do SP aj z preplatenej dovolenky).

T.j. ak v obdbobí 31.3.-26.4.2010 budeš bud pracovať alebo čerpať dovolenku, tak sa bude brať VZ v období 31.3.-26.4.10.
Jozef Mihál
05.01.10,00:27
Tak toto je sila. A musím to napísať aj sem.

Práve som na modrom koníku riešil prípad maminy, ktorej pomaly končí rodičovská dovolenka a vracia sa do zamestnania, kde ju vyhodia (15.2.2010).

Pretože vedela čo ju čaká, počas materskej a rodičovskej dovolenky si preventívne tri roky platila dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti (z minimálneho základu) - aby podľa zákona platného do 31.1.2010 získala nárok na dávku v nezamestnanosti.

Po skončení RD a registrácií na úrade práce tak nárok na dávku skutočne bude mať - vypočítanú z odovodv za posledné 3 roky dozadu, teda fakticky z minimálnych základov roka 2007, 2008, 2009.

Čiže jej dávka bude približne 50% z priemeru 252 €, 269 €, 295,50 €, čo bude cca 136 eur mesačne.

Ak by si žiadne dobrovoľné poistenie neplatila (ale ona ho platila a stálu ju to za tie 3 roky cca 200 eur) tak by podľa zákona platného od 1.2.2010 dostala dávku 50% z 319,58 eur = cca 160 eur mesačne.

Výsledok: zaplatila si 200 eur na odvodoch a stratí 24 eur mesačne na nižšej dávke...
Huta
05.01.10,11:02
dobrý deň, potrebovala by som radu. Známej končí RD 9.1.2010, zamestnávateľ jej navrhol zmeniť prac. zmluvu na zmluvu so skrát. pracovnou dobou. Manžel poberá čiastoč. invalid. dôchodok. Čo by bolo pre ňu výhodnejšie? Prijať zamest. ponuku,alebo sa isť prihlásiť 1.2.2010 na up?Mali by nárok na nejaké soc. dávky?
brčko
05.01.10,11:09
Tak toto je sila. A musím to napísať aj sem.

Práve som na modrom koníku riešil prípad maminy, ktorej pomaly končí rodičovská dovolenka a vracia sa do zamestnania, kde ju vyhodia (15.2.2010).

Pretože vedela čo ju čaká, počas materskej a rodičovskej dovolenky si preventívne tri roky platila dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti (z minimálneho základu) - aby podľa zákona platného do 31.1.2010 získala nárok na dávku v nezamestnanosti.

Po skončení RD a registrácií na úrade práce tak nárok na dávku skutočne bude mať - vypočítanú z odovodv za posledné 3 roky dozadu, teda fakticky z minimálnych základov roka 2007, 2008, 2009.

Čiže jej dávka bude približne 50% z priemeru 252 €, 269 €, 295,50 €, čo bude cca 136 eur mesačne.

Ak by si žiadne dobrovoľné poistenie neplatila (ale ona ho platila a stálu ju to za tie 3 roky cca 200 eur) tak by podľa zákona platného od 1.2.2010 dostala dávku 50% z 319,58 eur = cca 160 eur mesačne.

Výsledok: zaplatila si 200 eur na odvodoch a stratí 24 eur mesačne na nižšej dávke...

:mad: :mad: tak takýto prípad bohužial poznám aj zo svojho okolia, aj ked jej končí RD až v oktobri a sa pýtala, či má prestať platiť, lebo ak by nezmenili zákon, tak jej to vychádza s dnami skoro nachlp. :mad:

no a len pridám, že som rada, že som jej to neporadila ja :( lebo takéto veci ma dosť rozladia, čo je ale slabé slovo
Chobot
05.01.10,22:56
dobrý deň, potrebovala by som radu. Známej končí RD 9.1.2010, zamestnávateľ jej navrhol zmeniť prac. zmluvu na zmluvu so skrát. pracovnou dobou. Manžel poberá čiastoč. invalid. dôchodok. Čo by bolo pre ňu výhodnejšie? Prijať zamest. ponuku,alebo sa isť prihlásiť 1.2.2010 na up?

To si musí ona zrátať a zvážiť. Ak si chce uchovať pracovné miesto, tak nech príjme skrátený úväzok a medzitým si môže hľadať prácu.

Ak ponuku neprijme, bude (ak sa zaeviduje po 31.1.2010) poberať podporu pol roka. Ak si behom pol roka nenájde inú prácu, zostanú bez príjmu.

Takže si myslím, že lepšia práca na skrátený úväzok, ako pol roka podpory a potom nič.



Mali by nárok na nejaké soc. dávky?

Tak z uvedených informácií toto už vôbec nevieme povedať. Poberanie soc. dávok záleží od finančných pomerov v domácnosti, ktoré musia pri podávaní žiadosti preukázať a rozhoduje o nich úrad práce. Takže možno budú mať nárok, možno nie.
buki
08.01.10,12:59
a kolko musi byt hruby plat aby ked sa zamestnam u niekoho a po 15 dnom mi da vypoved v skusobnej dobe .....aby potom na max. podporu denný vymeriavací základ vychádzal na hranicu 71,3126 €? Vie mi niekto povedat? dakujem
dobrava
08.01.10,13:15
Tak toto je sila. A musím to napísať aj sem.

Práve som na modrom koníku riešil prípad maminy, ktorej pomaly končí rodičovská dovolenka a vracia sa do zamestnania, kde ju vyhodia (15.2.2010).

Pretože vedela čo ju čaká, počas materskej a rodičovskej dovolenky si preventívne tri roky platila dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti (z minimálneho základu) - aby podľa zákona platného do 31.1.2010 získala nárok na dávku v nezamestnanosti.

Po skončení RD a registrácií na úrade práce tak nárok na dávku skutočne bude mať - vypočítanú z odovodv za posledné 3 roky dozadu, teda fakticky z minimálnych základov roka 2007, 2008, 2009.

Čiže jej dávka bude približne 50% z priemeru 252 €, 269 €, 295,50 €, čo bude cca 136 eur mesačne.

Ak by si žiadne dobrovoľné poistenie neplatila (ale ona ho platila a stálu ju to za tie 3 roky cca 200 eur) tak by podľa zákona platného od 1.2.2010 dostala dávku 50% z 319,58 eur = cca 160 eur mesačne.

Výsledok: zaplatila si 200 eur na odvodoch a stratí 24 eur mesačne na nižšej dávke...

Takže toto je naozaj sila ... asi je niekedy lepšie nepoznať zákony a žiť v nevedomosti ...človek sa chce ako-tak zabezpečiť /aj svoju rodinu/ a nakoniec z toho vyjde ako "aktívny blbec".
Podobný prípad je aj moja priateľka: rodičovský príspevok jej končí v septembri 2010. Je stále zamestnaná v HPP. Má ešte zostatok dovolenky.
Predpokladá, že po ukončení RP dostane výpoveď v zamestnaní. Takisto som jej radil, aby si začala platiť odvody v nezamestnanosti, ešte štastie, že ma neposlúchla ...
Teda už je to isté, že v jej prípade sa bude vychádzať zo schváleného zákona od 1.2.2010?
- zatiaľ neplatiť odvody v nezamestnanosti /do uvedenej doby 3 rokov pre posudzovanie nároku na dávku teda platí aj materská a rodičovská dovolenka?/
- má nastúpiť do zamestnania od 1.10.2010, alebo si má čerpať zostatkovú dovolenku, alebo si ju má nechať preplatiť, a od 1.10.2010 sa má so zamestnávateľom dohodnúť na výpovedi?
- podľa čoho sa bude v prípade jej nezamestnanosti počítať dávka v nezamestanosti?
Ďakujem za odpovede všetkým "fundovaným" a zvlášť treba poďakovať p. Mihálovi, ktorý pomáha orientovať sa bežným ľuďom v týchto "ukážkových" zákonoch. Tieto prešľapy našich zákonodarcov už pomohli nejednej mamičke a jej rodine žiť obdobie počas MD lepšie a dôstojnejšie ...
Žeby takto úmyselne "pomáhali" nám, obyčajným ľuďom, alebo je to o niečom inom ??? ...
Ďakujem.
buki
11.01.10,09:54
Kde najdem zakon o socialnom poisteni, ktory bude platny od 1.2.10, kde sa pise o tom zapocitavani materskej do dobe poistenia v nezamestnanosti? nemozem ho najst nikde..dakujem
Chobot
11.01.10,10:13
Kde najdem zakon o socialnom poisteni, ktory bude platny od 1.2.10, kde sa pise o tom zapocitavani materskej do dobe poistenia v nezamestnanosti? nemozem ho najst nikde..dakujem

Treba hľadať, hľadať a hľadať.

Buď na:

1. ASPI, ale ten je platený.

2. JASPI (http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_mini_fr0.htm?home=JASPI)- tam si vyhľadaj zákon č. 572/2009

3. priamo pri zdroji - v NR SR :

http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=3045

úplne na konci je finálne znenie schváleného zákona

4. na portáli Zbierky (http://zbierka.sk/default.aspx)zákonov, čiastka 194/2009 zákon č. 572/2009:

http://zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?CiastkaID=26107
dobrava
11.01.10,18:38
Takže toto je naozaj sila ... asi je niekedy lepšie nepoznať zákony a žiť v nevedomosti ...človek sa chce ako-tak zabezpečiť /aj svoju rodinu/ a nakoniec z toho vyjde ako "aktívny blbec".
Podobný prípad je aj moja priateľka: rodičovský príspevok jej končí v septembri 2010. Je stále zamestnaná v HPP. Má ešte zostatok dovolenky.
Predpokladá, že po ukončení RP dostane výpoveď v zamestnaní. Takisto som jej radil, aby si začala platiť odvody v nezamestnanosti, ešte štastie, že ma neposlúchla ...
Teda už je to isté, že v jej prípade sa bude vychádzať zo schváleného zákona od 1.2.2010?
- zatiaľ neplatiť odvody v nezamestnanosti /do uvedenej doby 3 rokov pre posudzovanie nároku na dávku teda platí aj materská a rodičovská dovolenka?/
- má nastúpiť do zamestnania od 1.10.2010, alebo si má čerpať zostatkovú dovolenku, alebo si ju má nechať preplatiť, a od 1.10.2010 sa má so zamestnávateľom dohodnúť na výpovedi?
- podľa čoho sa bude v prípade jej nezamestnanosti počítať dávka v nezamestanosti?
Ďakujem za odpovede všetkým "fundovaným" a zvlášť treba poďakovať p. Mihálovi, ktorý pomáha orientovať sa bežným ľuďom v týchto "ukážkových" zákonoch. Tieto prešľapy našich zákonodarcov už pomohli nejednej mamičke a jej rodine žiť obdobie počas MD lepšie a dôstojnejšie ...
Žeby takto úmyselne "pomáhali" nám, obyčajným ľuďom, alebo je to o niečom inom ??? ...
Ďakujem.
prosím, vie niekto odpovedať?
Dvojičky
11.01.10,22:13
RD som ukončila 1.08.2009. Nakoľko som v zamestnaní dostala výpoveď po ukončení RD , tak som sa zaevidovala na ÚP, ale samozrejme bez nároku na podporu. Ja by som Vás len chcela poprosiť, nakoľko sa mi nedarí zatiaľ zohnať žiadna robota, dokedy môžem byť evidovaná na ÚP a či si náhodou nemám niečo dobrovolne platiť . Ďakujem
Chobot
12.01.10,00:21
Takže toto je naozaj sila ... asi je niekedy lepšie nepoznať zákony a žiť v nevedomosti ...človek sa chce ako-tak zabezpečiť /aj svoju rodinu/ a nakoniec z toho vyjde ako "aktívny blbec".
Podobný prípad je aj moja priateľka: rodičovský príspevok jej končí v septembri 2010. Je stále zamestnaná v HPP. Má ešte zostatok dovolenky.
Predpokladá, že po ukončení RP dostane výpoveď v zamestnaní. Takisto som jej radil, aby si začala platiť odvody v nezamestnanosti, ešte štastie, že ma neposlúchla ...
Teda už je to isté, že v jej prípade sa bude vychádzať zo schváleného zákona od 1.2.2010?

Áno, ak sa bude evidovať na úrade práce po 31.1.2010, tak sa bude posudzovať podľa nového zákona.


- zatiaľ neplatiť odvody v nezamestnanosti /do uvedenej doby 3 rokov pre posudzovanie nároku na dávku teda platí aj materská a rodičovská dovolenka?/

zákon uvádza, že sa započítava doba prerušenia povinného poistenia z dôvodu rodičovskej dovolenky.


- má nastúpiť do zamestnania od 1.10.2010, alebo si má čerpať zostatkovú dovolenku, alebo si ju má nechať preplatiť, a od 1.10.2010 sa má so zamestnávateľom dohodnúť na výpovedi?

Najlepšie je nastúpiť do zamestnania a pracovať kým ju nebudú chcieť prepustiť. Dovolenku si môže vyčerpať aj hneď po nástupe.


- podľa čoho sa bude v prípade jej nezamestnanosti počítať dávka v nezamestanosti?

To záleží od toho, čo urobí. Ak skončí PP hneď po skončení RD, tak bude mať minimálnu podporu.

Ak nastúpi do práce aspoň na pár dní, tak vymeriavací základ bude počítaný z dosiahnutého zárobku (to sa oplatí, ak má dobrý plat).

[QUOTE=dobrava;1250237] Ďakujem za odpovede všetkým "fundovaným" a zvlášť treba poďakovať p. Mihálovi, ktorý pomáha orientovať sa bežným ľuďom v týchto "ukážkových" zákonoch. Tieto prešľapy našich zákonodarcov už pomohli nejednej mamičke a jej rodine žiť obdobie počas MD lepšie a dôstojnejšie ...
Žeby takto úmyselne "pomáhali" nám, obyčajným ľuďom, alebo je to o niečom inom ??? ...
Ďakujem.

Ja si myslím, že to nebol úmysel zákonodarcu, len to nedomysleli. Chceli urobiť dobre nezamestnaným mamičkám, ale na takúto alternatívu nemysleli, že by mohla nastať - teda že by si niekto platil sám poistenie. V budúcnosti si už nikto nebude musieť platiť dobrovoľné poistenie, z tohoto predpokladu asi aj vychádzali. Nie vždy sa dá všetko domyslieť do detailov, preto by som zákonodarcov neobviňoval zo zámerného poškodzovania nezamestnaných.
Chobot
12.01.10,00:25
RD som ukončila 1.08.2009. Nakoľko som v zamestnaní dostala výpoveď po ukončení RD , tak som sa zaevidovala na ÚP, ale samozrejme bez nároku na podporu. Ja by som Vás len chcela poprosiť, nakoľko sa mi nedarí zatiaľ zohnať žiadna robota, dokedy môžem byť evidovaná na ÚP a či si náhodou nemám niečo dobrovolne platiť . Ďakujem

Na ÚP môžeš byť evidovaná dovtedy, kým ťa nevyradia z evidencie. Z evidencie ťa môžu vyradiť z dôvodov:

a) nástupu do zamestnania,
b) začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti,
c) nástupu na sústavnú prípravu na povolanie,
d) nástupu na výkon trestu odňatia slobody,
e) vzatia do výkonu väzby,
f) priznania starobného dôchodku alebo dňom dovŕšenia veku potrebného na nárok na starobný dôchodok u poberateľa invalidného dôchodku podľa osobitného predpisu, 15)
g) narodenia dieťaťa, ak dieťa žije,
h) úmrtia,
i) odchodu do členského štátu Európskej únie na obdobie dlhšie ako 15 kalendárnych dní s výnimkou odchodu do členského štátu Európskej únie podľa § 34 ods. 14 až 17 alebo liečenia v členskom štáte Európskej únie,
j) odchodu do cudziny na obdobie dlhšie ako 15 kalendárnych dní s výnimkou liečenia v cudzine,
k) začatia vykonávania zárobkovej činnosti

1. v členskom štáte Európskej únie alebo
2. v cudzine,

l) požiadania o vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie z dôvodu

1. starostlivosti o dieťa do desiatich rokov veku,
2. preukázanej osobnej starostlivosti o blízku osobu, 42) ktorá je odkázaná na osobnú celodennú opateru,

m) požiadania o vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie,
n) ktorým prestal spĺňať podmienku podľa § 6 ods. 2 písm. d),
o) nadobudnutia právoplatnosti rozsudku o neplatnosti skončenia pracovného pomeru alebo nadobudnutia právoplatnosti rozsudku o zrušení rozhodnutia orgánu štátnej správy o skončení štátnozamestnaneckého pomeru alebo služobného pomeru.


Čiže môžeš byť evidovaná akokoľvek dlho, kým nenastane niečo z hore uvedeného. Akurát nebudeš dostávať podporu.

Kým si evidovaná na ÚP, tak zdravotné poistenie platí za teba štát a soc. poistenie nemá zmysel platiť.
Dvojičky
12.01.10,06:53
Na ÚP môžeš byť evidovaná dovtedy, kým ťa nevyradia z evidencie. Z evidencie ťa môžu vyradiť z dôvodov:

a) nástupu do zamestnania,
b) začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti,
c) nástupu na sústavnú prípravu na povolanie,
d) nástupu na výkon trestu odňatia slobody,
e) vzatia do výkonu väzby,
f) priznania starobného dôchodku alebo dňom dovŕšenia veku potrebného na nárok na starobný dôchodok u poberateľa invalidného dôchodku podľa osobitného predpisu, 15)
g) narodenia dieťaťa, ak dieťa žije,
h) úmrtia,
i) odchodu do členského štátu Európskej únie na obdobie dlhšie ako 15 kalendárnych dní s výnimkou odchodu do členského štátu Európskej únie podľa § 34 ods. 14 až 17 alebo liečenia v členskom štáte Európskej únie,
j) odchodu do cudziny na obdobie dlhšie ako 15 kalendárnych dní s výnimkou liečenia v cudzine,
k) začatia vykonávania zárobkovej činnosti

1. v členskom štáte Európskej únie alebo
2. v cudzine,

l) požiadania o vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie z dôvodu

1. starostlivosti o dieťa do desiatich rokov veku,
2. preukázanej osobnej starostlivosti o blízku osobu, 42) ktorá je odkázaná na osobnú celodennú opateru,

m) požiadania o vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie,
n) ktorým prestal spĺňať podmienku podľa § 6 ods. 2 písm. d),
o) nadobudnutia právoplatnosti rozsudku o neplatnosti skončenia pracovného pomeru alebo nadobudnutia právoplatnosti rozsudku o zrušení rozhodnutia orgánu štátnej správy o skončení štátnozamestnaneckého pomeru alebo služobného pomeru.


Čiže môžeš byť evidovaná akokoľvek dlho, kým nenastane niečo z hore uvedeného. Akurát nebudeš dostávať podporu.

Kým si evidovaná na ÚP, tak zdravotné poistenie platí za teba štát a soc. poistenie nemá zmysel platiť.

Keby som si začala platiť od toho augusta dobrovolne poistenie v nezamestnanosti a platila by som si to 270 dní mala by som potom nárok na podporu ?
A ešte som sa chcela spýtať , keď si sestra platí DNP už tretí rok, je slobodná , momentálne od novembra nezamestnaná, má význam si to naďalej stále platiť ?
Ďakujem
Chobot
12.01.10,15:04
Keby som si začala platiť od toho augusta dobrovolne poistenie v nezamestnanosti a platila by som si to 270 dní mala by som potom nárok na podporu ?

Nie, na to aby si mala nárok na podporu, by si si musela platiť poistenie aspoň 3 roky, nie 270 dní.


A ešte som sa chcela spýtať , keď si sestra platí DNP už tretí rok, je slobodná , momentálne od novembra nezamestnaná, má význam si to naďalej stále platiť ?
Ďakujem

TO si musí ona zvážiť. Pod DNP máš na mysli dobrovoľné nemocenské poistenie? A pred novembrom bola zamestnaná? Ak áno, na čo si platila DNP? Veď ako zamestnanec je povinne poistená.

Či sa to oplatí... no ak býva chorľavá, a často je na PN, tak sa jej to oplatí, v prípade choroby bude mať nárok na nemocenské dávky. Ak je zdravá ako ryba, tak to nemá veľký význam platiť.
MajaZA
12.01.10,18:53
Prosím Vás, vedel by mi niekto poradiť?
Kamarátka čerpala do 02/2007 rodičovskú dovolenku, od 03/2007 do 06/2007 (4mesiace) bola zamestnaná, od 07/2007 do 04/2008 bola na ÚP a od 05/2008 do 12/2009 (20 mesiacov) bola zamestnaná na dobu určitú, od 01/2010 je na PN, na UP sa ešte neprihlásila. No táto PN sa jej už berie ako prerušenie poistenia v nezamestnanosti, keďže už nieje v pracovnom pomere.
Bude mať nárok na podporu v nezamestnanosti? Alebo sa má na nejaký čas prihlásiť na dobrovoľné poistné?
Ďakujem za každú radu
Dvojičky
12.01.10,19:14
Nie, na to aby si mala nárok na podporu, by si si musela platiť poistenie aspoň 3 roky, nie 270 dní.



TO si musí ona zvážiť. Pod DNP máš na mysli dobrovoľné nemocenské poistenie? A pred novembrom bola zamestnaná? Ak áno, na čo si platila DNP? Veď ako zamestnanec je povinne poistená.

Či sa to oplatí... no ak býva chorľavá, a často je na PN, tak sa jej to oplatí, v prípade choroby bude mať nárok na nemocenské dávky. Ak je zdravá ako ryba, tak to nemá veľký význam platiť.

Ja som si tých 270 dní pomýlila, to je podmienka ohľadne NP a už som to nevedela potom opraviť.
Sestra si začala DNP platiť kvôli tomu,že s priateľom plánovali dieťa. Plány nevyšli, nastali nejaké zdravotné problémy, ale nie také aby musela využívať PN. Potom sa nevedela rozhodnúť či to má platiť, keďže bola v tom čase aj zamestnaná alebo či to má zrušiť, takže platí to doteraz. Keby to teraz zrušila , poberá podporu z úrade práce, ale keď jej skončí podpora a bude len evidovaná na ÚP a náhodou by musela ísť na PN z čoho by sa jej PN vyrátala ? Neni sú v tomto novom zákone zmenené podmienky na platené DNP ? Ďakujem
JANULA999
13.01.10,07:27
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť. Kamarátka bude končiť po 6.rokoch RD dňa15.2.2010 pracovala u svojho otca a namiesto nej je tam jej sestra robí účtovníctvo. Samozrejme, že na to miesto nenastúpy lebo nemá preňu inú prácu. Chce jej dať výpoveď (z nadbytočnosti', ale vy ste tady písali, že keby sa dohodla s otcom ako zamestnávateľom aby tam pracovala pár dní a dal jej vyšší príjem (v tom by problém nebol) tak by dostala vyššiu podporu. Ale ako je to s výpoveďou to by aj jej museli dať výpovednú dobu 2 mesiace (ak by to bolo z nadbytočnosti)? A keby jej dal aj vyšší príjem na tých pár dní to by zamestnávateľ jej musel v tej 2. mesačnej dobe vypočítať odstupné s toho vyššieho VZ do čo by dostala na tých pár dní? Ako by to bolo dobré urobiť? DaKujem za radu.
JANULA999
13.01.10,11:17
Prosím Vás poraďte mi. Díky
dobrava
13.01.10,11:56
Áno, ak sa bude evidovať na úrade práce po 31.1.2010, tak sa bude posudzovať podľa nového zákona.



zákon uvádza, že sa započítava doba prerušenia povinného poistenia z dôvodu rodičovskej dovolenky.



Najlepšie je nastúpiť do zamestnania a pracovať kým ju nebudú chcieť prepustiť. Dovolenku si môže vyčerpať aj hneď po nástupe.

[QUOTE=dobrava;1250237]- podľa čoho sa bude v prípade jej nezamestnanosti počítať dávka v nezamestanosti?

To záleží od toho, čo urobí. Ak skončí PP hneď po skončení RD, tak bude mať minimálnu podporu.

Ak nastúpi do práce aspoň na pár dní, tak vymeriavací základ bude počítaný z dosiahnutého zárobku (to sa oplatí, ak má dobrý plat).



Ja si myslím, že to nebol úmysel zákonodarcu, len to nedomysleli. Chceli urobiť dobre nezamestnaným mamičkám, ale na takúto alternatívu nemysleli, že by mohla nastať - teda že by si niekto platil sám poistenie. V budúcnosti si už nikto nebude musieť platiť dobrovoľné poistenie, z tohoto predpokladu asi aj vychádzali. Nie vždy sa dá všetko domyslieť do detailov, preto by som zákonodarcov neobviňoval zo zámerného poškodzovania nezamestnaných.
Ďakujem pekne za odpovede, ale ešte mi nie je jasné toto:
Ak jej RD končí 30.9.2010 a do zamestnania má nastúpiť 1.10.2010, ale zamestnávateľ požaduje, aby si dočerpala zostatkovú dovolenku 2 týždne, ako sa má zachovať? Má si hneď po ukončení RD dočerpať zost.dovolenku? /potom by sa jej podpora počítala z tejto dovolenky?/, alebo má zamestnávateľa požiadať o preplatenie dovolenky, alebo sa môže so zamestnávateľom dohodnúť, že nastúpi na pár dní do zamestnania a zostatkovú dovolenku si dočerpá do konca roku a od 1.1.2011 dostane výpoveď? /nie je mi totiž jasné, alebo to neovládam, či jej vyjde lepšia podpora, ak bude čerpať dovolenku, alebo bude normálne v prac. pomere.
Ďakujem za možno trošku "primi" otázky.
rodina1
13.01.10,14:26
Dobrý deň. Prosím Vás, chcela by som poradiť, či dcére vznikne (nevznikne) nárok na podporu v nezamestnanosti.
1) Od februára 2006 bola na PN z dôvodu rizikového tehotenstva.
2) Ukončenie PP v máji 2006 (uplynutie doby určitej)
3) PN trvala až do nástupu na MD - v júli 2006.
4) Vnuk sa narodil 2. 9. 2006.
5) Čerpanie RD do 1. 9. 2009.
6) Zamestnanie sa v inej firme od 24. 8. 2009.
7) Ukončenie PP v skúšobnej dobe dňa 22. 11. 2009.
8) Od 23. 11. 2009 - PN, ktorá stále trvá.
Ak by sa išla prihlásiť na úrad práce dňa 1. 2. 2010, vznikol by jej nárok na dávku v nezamestnanosti?
Ďakujem.
rodina1
14.01.10,07:44
Dobrý deň. Prosím Vás, chcela by som poradiť, či dcére vznikne (nevznikne) nárok na podporu v nezamestnanosti.
1) Od februára 2006 bola na PN z dôvodu rizikového tehotenstva.
2) Ukončenie PP v máji 2006 (uplynutie doby určitej)
3) PN trvala až do nástupu na MD - v júli 2006.
4) Vnuk sa narodil 2. 9. 2006.
5) Čerpanie RD do 1. 9. 2009.
6) Zamestnanie sa v inej firme od 24. 8. 2009.
7) Ukončenie PP v skúšobnej dobe dňa 22. 11. 2009.
8) Od 23. 11. 2009 - PN, ktorá stále trvá.
Ak by sa išla prihlásiť na úrad práce dňa 1. 2. 2010, vznikol by jej nárok na dávku v nezamestnanosti?
Ďakujem.
Skúsim si odpovedať.
Ak vychádzame zo zákona, v ktorom sa hovorí:
(2) Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie od 1. februára 2006 do 31. januára 2010, počas ktorého bolo prerušené povinné poistenie v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu.45a) ,
tak mi vychádza, že nárok na dávku v nezamestnanosti by mala mať.
Potom jej VZ, z ktorého sa dávka vypočíta, by mal byť VZ z obdobia od 24. 8. 2009 do 22. 11. 2009, kedy bola zamestnaná.
Ak budeme vychádzať z toho, že PN ukončí k 31. 01. 2010,musí sa prihlásiť najneskôr do 07. 02. 2010, aby jej nárok od 01. 02. 2010 vznikol. Uvažujem správne? Ďakujem.
buki
14.01.10,07:52
Preco sa musi prihlasit najneskor do 7.2.2010 ??
rodina1
14.01.10,08:11
Preco sa musi prihlasit najneskor do 7.2.2010 ??
Neviem presne číslo zákona, ale do siedmich dní sa treba prihlásiť, aby si mala nárok od prvého dňa mesiaca. Teda, ak skončí PP napr. 31. 01. treba sa prihlásiť do 07. 02., ak skončí PP napr. 15. 01. tak do siedmich dní sa treba prihlásiť, aby si mohla poberať dávku od 16. 01. Ak sa mýlim, prosím, opravte ma. Ďakujem.
rodina1
14.01.10,10:34
Prosím o vyjadrenie k príspevku č. 53
Ďakujem.
Barbara
14.01.10,11:23
Skúsim si odpovedať.
Ak vychádzame zo zákona, v ktorom sa hovorí:
(2) Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie od 1. februára 2006 do 31. januára 2010, počas ktorého bolo prerušené povinné poistenie v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu.45a) ,
tak mi vychádza, že nárok na dávku v nezamestnanosti by mala mať.
Potom jej VZ, z ktorého sa dávka vypočíta, by mal byť VZ z obdobia od 24. 8. 2009 do 22. 11. 2009, kedy bola zamestnaná.
Ak budeme vychádzať z toho, že PN ukončí k 31. 01. 2010,musí sa prihlásiť najneskôr do 07. 02. 2010, aby jej nárok od 01. 02. 2010 vznikol. Uvažujem správne? Ďakujem.


(2) Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie od 1. februára 2006 do 31. januára 2010, počas ktorého bolo prerušené povinné poistenie v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu.45a

podľa mňa by mala nárok na podporu, keby bola na RD od toho 1.2.2006 do teraz.:rolleyes: a z tohto dôvodu by neplatila povinné poistenie v nezamestnanosti,teda by bolo prerušenie z dôvodu RD, to sa týka len tie mamičky - RD- od 1.2.2006.
ja tomu tak rozumiem

ale keď splňá podmienku, že v posledných 4 rokoch platila povinné poistenie v nezamestnanosti 3 roky , vtedy by mala nárok.

opravte ma, ak sa mýlim;)
rodina1
14.01.10,11:44
Ja neviem, ale ja tomu rozumiem tak, že ak v posledných štyroch rokoch čerpala RD v období od 1. 2. 2006 do 31. 01. 2010 má nárok. A ona čerpala RD od júla 2006 do 02. 09. 2009 - teda zapadá do toho obdobia. Som z toho magor.
Ak by to bolo, že RD má byť od 1. 2. 2006 do 31. 1. 2010, potom by RD trvala štyri roky, čo nie je možné.
Dvojičky
14.01.10,12:38
(2) Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie od 1. februára 2006 do 31. januára 2010, počas ktorého bolo prerušené povinné poistenie v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu.45a

podľa mňa by mala nárok na podporu, keby bola na RD od toho 1.2.2006 do teraz.:rolleyes: a z tohto dôvodu by neplatila povinné poistenie v nezamestnanosti,teda by bolo prerušenie z dôvodu RD, to sa týka len tie mamičky - RD- od 1.2.2006.
ja tomu tak rozumiem

ale keď splňá podmienku, že v posledných 4 rokoch platila povinné poistenie v nezamestnanosti 3 roky , vtedy by mala nárok.

opravte ma, ak sa mýlim;)

No už som sa skoro potešila, keď toto čítam že aj ja budem mať nárok na podporu, pretože deti sa mi predčasne narodili 01.08.2006 na RD som bola do 01.08.2009, ale ja som sa hneď zaevidovala na ÚP od 02.08.2009 , pretože som dostala v práci výpoveď a evidovaná som doteraz, ale bez podpory. Takže mňa sa to určite týkať nebude nakoľko som už na ÚP zaevidovaná ?. Je to tak ? Len si to chcem potvdiť od Vás. Ďakujem.
Barbara
14.01.10,12:54
Ja neviem, ale ja tomu rozumiem tak, že ak v posledných štyroch rokoch čerpala RD v období od 1. 2. 2006 do 31. 01. 2010 má nárok. A ona čerpala RD od júla 2006 do 02. 09. 2009 - teda zapadá do toho obdobia. Som z toho magor.
Ak by to bolo, že RD má byť od 1. 2. 2006 do 31. 1. 2010, potom by RD trvala štyri roky, čo nie je možné.



citát z portál.gov.sk

Medzi najvýznamnejšie zmeny, ktoré táto novela zavádza, patrí ustanovenie, podľa ktorého sa na účely splnenia podmienok pre vznik nároku na dávku v nezamestnanosti do obdobia poistenia v nezamestnanosti započítava obdobie prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky. Toto ustanovenie bude účinné od 1. 2. 2010. Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie od 1. februára 2006 do 31. januára 2010, počas ktorého bolo prerušené povinné poistenie v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.
Barbara
14.01.10,12:57
Ja neviem, ale ja tomu rozumiem tak, že ak v posledných štyroch rokoch čerpala RD v období od 1. 2. 2006 do 31. 01. 2010 má nárok. A ona čerpala RD od júla 2006 do 02. 09. 2009 - teda zapadá do toho obdobia. Som z toho magor.
Ak by to bolo, že RD má byť od 1. 2. 2006 do 31. 1. 2010, potom by RD trvala štyri roky, čo nie je možné.



hej, áno, máš pravdu- aj ja som už z toho jeleň;) ale máš pravdu
rodina1
14.01.10,15:10
Toto uvádza p. Mihál na svojom blogu:
"
"Podmienka na priznanie dávky v nezamestnanosti je v posledných 4 rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných mať aspoň tri roky poistenia v nezamestnanosti. Pričom doba rodičovskej dovolenky sa doteraz nepočítala ako doba poistenia. Mamička, ktorej skončila rodičovská dovolenka, tak nemala pri strate zamestnania nárok na dávku v nezamestnanosti.
Od 1. februára 2010 sa podľa novely zákona do doby poistenia v nezamestnanosti započíta aj doba prerušenia povinného poistenia v nezamestnanosti počas rodičovskej dovolenky."
Takže na základe uvedeného mi vychádza, že by nárok na podporu v nezamestnanosti mala.
Ďakujem Barbara za trpezlivosť.
rodina1
14.01.10,15:14
No už som sa skoro potešila, keď toto čítam že aj ja budem mať nárok na podporu, pretože deti sa mi predčasne narodili 01.08.2006 na RD som bola do 01.08.2009, ale ja som sa hneď zaevidovala na ÚP od 02.08.2009 , pretože som dostala v práci výpoveď a evidovaná som doteraz, ale bez podpory. Takže mňa sa to určite týkať nebude nakoľko som už na ÚP zaevidovaná ?. Je to tak ? Len si to chcem potvdiť od Vás. Ďakujem.
V príspevku č. 2 Chobot uvádza:
§ 293bm
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. februára 2010

(1) Ak dôvod na poskytnutie dávky v nezamestnanosti vznikol do 31. januára 2010, o dávke v nezamestnanosti sa rozhodne podľa zákona účinného do 31. januára 2010.
(2) Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie od 1. februára 2006 do 31. januára 2010, počas ktorého bolo prerušené povinné poistenie v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu.45a)
takže z uvedeného vyplýva, že tebe nárok na podporu v nezamestnanosti nevzniká:mee: Teba sa týka ods. 1
Dvojičky
14.01.10,16:10
V príspevku č. 2 Chobot uvádza:
§ 293bm
Prechodné ustanovenia k úpravám účinným od 1. februára 2010

(1) Ak dôvod na poskytnutie dávky v nezamestnanosti vznikol do 31. januára 2010, o dávke v nezamestnanosti sa rozhodne podľa zákona účinného do 31. januára 2010.
(2) Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie od 1. februára 2006 do 31. januára 2010, počas ktorého bolo prerušené povinné poistenie v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu.45a)
takže z uvedeného vyplýva, že tebe nárok na podporu v nezamestnanosti nevzniká:mee: Teba sa týka ods. 1

Myslela som si to aj ja , už len preto, že som sa hneď zaevidovala na ÚP, ale vtedy som sa vôbec nevedela rozhodnúť čo je lepšie urobiť, či zostať s deťmi do 6 rokov doma, alebo ísť na ÚP, alebo byť dobrovolne nezamestnaná. Ale podľa bodu 2 tiež som mala v čase od 1.08.2006 do 1.8.2009prerušenie poistenia v nezamestnanosti z dôvodu čerpania RD. A keď Tvoja dcéra po RD bola aj zamestnaná nebude to vadiť ? Tiež som z toho už magor.
rodina1
15.01.10,05:15
Rozmýšľala som nad tým, ale vychádzala som z tohto: Aj keď bola zamestnaná pár mesiacov nemala nárok na podporu (podľa starého zákona), pretože v posledných 4 rokoch mala RD. Ale teraz podľa nového zákona sa počíta tá RD ako keby bola pracovala (prepáčte všetci odborníci za výrazy), takže si myslím, že by nárok na podporu mala mať. Uvidíme, keď sa pôjde po skončení PN zaevidovať.
Dvojičky
15.01.10,06:34
Rozmýšľala som nad tým, ale vychádzala som z tohto: Aj keď bola zamestnaná pár mesiacov nemala nárok na podporu (podľa starého zákona), pretože v posledných 4 rokoch mala RD. Ale teraz podľa nového zákona sa počíta tá RD ako keby bola pracovala (prepáčte všetci odborníci za výrazy), takže si myslím, že by nárok na podporu mala mať. Uvidíme, keď sa pôjde po skončení PN zaevidovať.
Čo mi poradíš ? mám to ísť aj ja skúsiť ? Či to už je zbytočné keď už som tam zaevidovaná. Ale zas podporu som žiadnu nebrala a zaevidovať som sa išla z RD.
Chobot
15.01.10,09:14
Čo mi poradíš ? mám to ísť aj ja skúsiť ? Či to už je zbytočné keď už som tam zaevidovaná. Ale zas podporu som žiadnu nebrala a zaevidovať som sa išla z RD.

Už keĎ si zaevidovaná, tak pre teba už posudzovali nárok na podporu a rozhodli, že nemáš nárok. Takže už ti nepriznajú podporu. To by si sa musela evidovať po 31.1.2010, aby ťa posudzovali podľa nového zákona.

Možno by ešte pomohlo odhlásiť sa z evidencie a nanovo sa prihlásiť po 31.1.2010. Len neviem, ako by potom posudzovali tú dobu, kedy si bola evidovaná od toho 2.8.2009. Ale opýtať sa môžeš, nikto v tom nemá 100% jasno, je v tom teraz veľa zmätkov - možno ti podporu priznajú pri novej evidencii.
milankofilipko
18.01.10,09:18
Zdravim, ste uplne super, mozem poprosit aj ja o info, lebo som si zistovala veci na socialke a nie su velmi ochotni . Mne konci RD 9.3:2010 a v 06/2009 sme dohodou so zamestnavatelom ukoncili pracovny pomer, cize dovtedy som bola zamestnana. AKo je to s podporou, jej vyratanim a tak.
Dakujem velmi.
Chobot
18.01.10,10:05
Zdravim, ste uplne super, mozem poprosit aj ja o info, lebo som si zistovala veci na socialke a nie su velmi ochotni . Mne konci RD 9.3:2010 a v 06/2009 sme dohodou so zamestnavatelom ukoncili pracovny pomer, cize dovtedy som bola zamestnana. AKo je to s podporou, jej vyratanim a tak.
Dakujem velmi.

Budeš mať nárok na podporu vypočítanú z minimálneho vymeriavacieho základu.
dobrava
18.01.10,11:09
[QUOTE=Chobot;1253426]Áno, ak sa bude evidovať na úrade práce po 31.1.2010, tak sa bude posudzovať podľa nového zákona.


zákon uvádza, že sa započítava doba prerušenia povinného poistenia z dôvodu rodičovskej dovolenky.


Najlepšie je nastúpiť do zamestnania a pracovať kým ju nebudú chcieť prepustiť. Dovolenku si môže vyčerpať aj hneď po nástupe.

Ďakujem pekne za odpovede, ale ešte mi nie je jasné toto:
Ak jej RD končí 30.9.2010 a do zamestnania má nastúpiť 1.10.2010, ale zamestnávateľ požaduje, aby si dočerpala zostatkovú dovolenku 2 týždne, ako sa má zachovať? Má si hneď po ukončení RD dočerpať zost.dovolenku? /potom by sa jej podpora počítala z tejto dovolenky?/, alebo má zamestnávateľa požiadať o preplatenie dovolenky, alebo sa môže so zamestnávateľom dohodnúť, že nastúpi na pár dní do zamestnania a zostatkovú dovolenku si dočerpá do konca roku a od 1.1.2011 dostane výpoveď? /nie je mi totiž jasné, alebo to neovládam, či jej vyjde lepšia podpora, ak bude čerpať dovolenku, alebo bude normálne v prac. pomere.
Ďakujem za možno trošku "primi" otázky.
Prosím vie niekto odpoveď?
milankofilipko
19.01.10,06:48
ahoj, diky za odpoved, preco z minimalneho VZ- t.j. asi 50% z minimalnej mzdy.
Chobot
19.01.10,13:23
ahoj, diky za odpoved, preco z minimalneho VZ- t.j. asi 50% z minimalnej mzdy.

Lebo počas RD si nemala asi žiadny vymeriavací základ. Jedine, že by soc. poisťovňa zobrala do úvahy vymeriavací základ pred nástupom na RD.
juliakordula
19.01.10,16:06
chcem sa opytat aj ked ste to tu uz riesili ja som tomu moc neporozumela.mohli by ste mi to vypocitat ci by som mala na rok na podporu nezamestnanosti? bola som zamestnana 12 rokov v jednej skole v januari 2006 som nastupila na PN pre rizikove tehotenstvo, 3 maja som porodila dceru a bola som na materskej do 3 maja 2009, v praci mi dali ku dnu 4 maja vypoved a bola som sa zaevidovat na UP.odvtedy som na UP. neda sa znova prepocitat moj vymeriavaci zaklad?a spadam este do toho?
brčko
19.01.10,20:27
chcem sa opytat aj ked ste to tu uz riesili ja som tomu moc neporozumela.mohli by ste mi to vypocitat ci by som mala na rok na podporu nezamestnanosti? bola som zamestnana 12 rokov v jednej skole v januari 2006 som nastupila na PN pre rizikove tehotenstvo, 3 maja som porodila dceru a bola som na materskej do 3 maja 2009, v praci mi dali ku dnu 4 maja vypoved a bola som sa zaevidovat na UP.odvtedy som na UP. neda sa znova prepocitat moj vymeriavaci zaklad?a spadam este do toho?

nárok by si mala, ak by ťa zaevidovali najskôr 1.2.2010 nanovo (nárok sa zistuje vždy ku dnu zaregistrovania, t.j. už sa neprerátava v priebehu evidovania). A ako to sprviť? Napr. ak sa zamestnáš aspon na pár dní (asi by sa našiel aj iný dôvod, napr. riadna starostlivosť o dieťa, no to neviem, ako sa robí prakticky, na aký dlhý čas). Potom by sa podpora rátala z tohto prac.pomeru=poistenia v nezam, ak si namala predtým v posledných troch rokoch pred novým zaevidvoaním vym.základ z poistenia v nezam. Ale ak by si sa zamestnala až v máji, tak to už neplatí, lebo by si mala medzeru v poistení viac ako rok. V takom prípade pouvažuj nad dobrovolným poistením v nezam. (z vyššieho VZ), aby nárok vznikol aj neskôr, ak si nájdeš prácu a nebude dlhodobá.
Heny2
21.01.10,09:33
Dobry den, uz som to raz pisala, ale asi do nespravnej temy, tato je vidim blizsie k danej teme. Tak sa ospravedlnujem. Moj pripad je, ze rodicovska dovolenka mi koncila v juli 2008, nastupila som do prace, ale s tym, ze mi zacina plynut vypovedna lehota 3 mesiace, od novembra 2008 som na UP, bez podpory, kedze som si neplatila pocas rodicovskej, nepocitala som s prepustenim. Chcela by som vediet, ci by pomohlo prerusit evidenciu na UP z dovodu vycestovania a pod. na par dni, platit si zdravotne poistenie a prihlasit sa znova od 1.2., ci by som mala narok na prispevok a bude minimalny alebo sa bude pocitat ako VZ z tych 3 mesiacov po skonceni rodicovskej dovolenky. Dakujem velmi pekne za odpoved.
Bardejovska
21.01.10,14:59
Poradte mi prosím...
V organizáciu v ktorej som pracovala 18rokov a patrila pod Mestský úrad k 31.12.2004 zrušili.
Do 31.03.2005 som mala zmluvu ako likvidátorka a potom som mala sľúbené, že dostanem novú zmluvu ako pracovníčka oddelenie MÚ. Keďže ako bezdetný manželia sme mali žiadosť o adopciu a v 02.2005 sa nám narodilo dieťa s ktorým som ostala na materskej dovolenke a som na nej dodnes, ore dlhodobo nepriaznivý stav dieťaťa ešte budem do 02.2011. Takže prišla som tym pádom o prácu, ale mám dieťa. Každé zlo je na dačo dobré. Budem prosím Vás mať nárok na niejakú podporu, kedže ja som si nič neplatila, pretože som o tom nevedela, lebo som mala takpovediac iné starosti. Vzťahuje sa na mňa tých 160 eur.?
Chobot
21.01.10,15:15
Poradte mi prosím...
V organizáciu v ktorej som pracovala 18rokov a patrila pod Mestský úrad k 31.12.2004 zrušili.
Do 31.03.2005 som mala zmluvu ako likvidátorka a potom som mala sľúbené, že dostanem novú zmluvu ako pracovníčka oddelenie MÚ. Keďže ako bezdetný manželia sme mali žiadosť o adopciu a v 02.2005 sa nám narodilo dieťa s ktorým som ostala na materskej dovolenke a som na nej dodnes, ore dlhodobo nepriaznivý stav dieťaťa ešte budem do 02.2011. Takže prišla som tym pádom o prácu, ale mám dieťa. Každé zlo je na dačo dobré. Budem prosím Vás mať nárok na niejakú podporu, kedže ja som si nič neplatila, pretože som o tom nevedela, lebo som mala takpovediac iné starosti. Vzťahuje sa na mňa tých 160 eur.?

Ty môžeš poberať rodičovský príspevok do veku 6 rokov dieťaťa (ak úradu práce preukážeš lekárske správny o nepriaznivom zdravotnom stave dieťaťa).

AK som dobre pochopil, tak ty si na rodičovskej dovolenke už pomaly 5 rokov. Ak je to tak, tak po skončení RD budeš mať nárok na podporu v nezamestnaní.
Bardejovska
21.01.10,16:00
Od troch rokov dieťaťa každý rok komisií predkladám lekársku správu o dlhodobo nepriaznivom stave dieťaťa. Tak to bude aj teraz v 2/2010 ešte na jeden rok do 2/2011, keď bude mať 6 rokov a potom sa pôjdem prihlásiť na úrad práce ako nezamestnaná. Takže budem mať nárok na podporu 160eur?
ciktroen
22.01.10,06:01
Chcem sa spýtať,na matersku som nastupila 28.3.2005 som so synom doma na rodičovskej dovolenke,teraz bude mať 5 rokov.Bola som sa pýtať na urade práce či budem mať nárok na podporu podla tej novej novely.Odpovedala mi že o žiadnej novele nepočula že kde som k tomu prišla.dakujem
ivka70
22.01.10,06:13
Dobry den, uz som to raz pisala, ale asi do nespravnej temy, tato je vidim blizsie k danej teme. Tak sa ospravedlnujem. Moj pripad je, ze rodicovska dovolenka mi koncila v juli 2008, nastupila som do prace, ale s tym, ze mi zacina plynut vypovedna lehota 3 mesiace, od novembra 2008 som na UP, bez podpory, kedze som si neplatila pocas rodicovskej, nepocitala som s prepustenim. Chcela by som vediet, ci by pomohlo prerusit evidenciu na UP z dovodu vycestovania a pod. na par dni, platit si zdravotne poistenie a prihlasit sa znova od 1.2., ci by som mala narok na prispevok a bude minimalny alebo sa bude pocitat ako VZ z tych 3 mesiacov po skonceni rodicovskej dovolenky. Dakujem velmi pekne za odpoved.

Od novembra 2008 do februara 2010 uplynulo viac ako 1 rok, kedy si mala prerusene poistenie aj ked sa rodicovska pocita.
Nesplnas prewto ani s rodicovskou podlmienku platenia poistneho 3 roky z poslednych 4 rokov, narok na podporu ti nevznikne.
Keby si si najneskor na konci oktobra 2009 zacala platit dobrovolne poistenie v nezamestnanosti, narok by ti vznikol.
Heny2
22.01.10,07:52
Dakujem krasne za odpoved, tak zasa ma to minulo :( Spatne sa zaplatit asi neda, ze?
brčko
22.01.10,11:24
Poradte mi prosím...
V organizáciu v ktorej som pracovala 18rokov a patrila pod Mestský úrad k 31.12.2004 zrušili.
Do 31.03.2005 som mala zmluvu ako likvidátorka a potom som mala sľúbené, že dostanem novú zmluvu ako pracovníčka oddelenie MÚ. Keďže ako bezdetný manželia sme mali žiadosť o adopciu a v 02.2005 sa nám narodilo dieťa s ktorým som ostala na materskej dovolenke a som na nej dodnes, ore dlhodobo nepriaznivý stav dieťaťa ešte budem do 02.2011. Takže prišla som tym pádom o prácu, ale mám dieťa. Každé zlo je na dačo dobré. Budem prosím Vás mať nárok na niejakú podporu, kedže ja som si nič neplatila, pretože som o tom nevedela, lebo som mala takpovediac iné starosti. Vzťahuje sa na mňa tých 160 eur.?

chobot si asi nevšimol, že si písala o tom, že si stratila prácu. Napíš dokedy trval tvoj prac.pomer a či bol na dobu určitú, či neurčitú (vid dôvod odpoved nižšie). Nárok na podporu by si mala, ak by ti PP trval. Ak však je medzera od ukončenia PP jeden/resp. možno dva roky, tak nárok mať nebudeš. Bohužial, tak dopln údaje.
brčko
22.01.10,11:29
Dakujem krasne za odpoved, tak zasa ma to minulo :( Spatne sa zaplatit asi neda, ze?

Mala si v období 1.2.2006-31.1.2010 nejaký prac.pomer na dobu neurčitú, alebo len prac.pomer na dobu určitú? To je podstatné. Ak LEN PP na dobu určitú, tak by si nárok na podporu mohla získať, lebo vtedy stačí byť poistená v nezam. len 2roky (2x365dní ) v posledných štryoch rokoch pred zaevidovaním.
Ak si tam mala aj nejaký PP na dobu neurčitú (čo i len 1den), tak nárok na podporu nemáš.
rodina1
22.01.10,11:56
Mala si v období 1.2.2006-31.1.2010 nejaký prac.pomer na dobu neurčitú, alebo len prac.pomer na dobu určitú? To je podstatné. Ak LEN PP na dobu určitú, tak by si nárok na podporu mohla získať, lebo vtedy stačí byť poistená v nezam. len 2roky (2x365dní ) v posledných štryoch rokoch pred zaevidovaním.
Ak si tam mala aj nejaký PP na dobu neurčitú (čo i len 1den), tak nárok na podporu nemáš.
Už som sa v tejto téme pýtala, ale nedostala som konkrétnu odpoveď. Opýtam sa teda:
Moja dcéra bola od 02/06 PN (rizikové tehotenstvo), v máji 2006 ukončenie PP (uplynutie doby určitej). 2.9.2006 narodenie syna (môjho vnuka). Od 24. 8. 2009 - 22. 11. 2009 pracovný PP (ukončení v skúšobnej dobe, uzatvorený na dobu určitú). Od 23.11.2009 - doteraz - PN.
Myslím si správne, že ak sa pôjde zaevidovať na úrad práce po 1.2.2010 mala by mať nárok na podporu v nezamestnanosti? Jej podpora potom bude počítaná z VZ z posledného zamestnania (teda od 24.8.2009-22.11.2009)? Ďakujem.
maru202
22.01.10,11:57
Dobrý deň.

Mohli by ste mi vysvetliť túto vetu?
Do obdobia poistenia v nezamestnanosti na nárok na dávku v nezamestnanosti sa započítava aj obdobie od 1. februára 2006 do 31. januára 2010, počas ktorého bolo prerušené povinné poistenie v nezamestnanosti z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky podľa osobitného predpisu.45a)
Ďakujem.
ivka70
22.01.10,12:01
Ak si bola zamestnana a u zamestnavatela si si v tom case poziadala o uvolnenie na rodicovsku dovolenku alebo uz bola na rodicovskej dovolenke, rata sa ti tento cas pre potreby poistenia v nezamestnanosti ako cas, v ktorom si platila poistenie, aj ked si v tom case poistenie neplatila, lebo si ho mala prerusene.
Teda rata sa do 3 rokov z poslednych 4 poistenia v nezamestnanosti, ktore vyzaduje zakon, aby si mala narok na podporu.
ivka70
22.01.10,12:04
Už som sa v tejto téme pýtala, ale nedostala som konkrétnu odpoveď. Opýtam sa teda:
Moja dcéra bola od 02/06 PN (rizikové tehotenstvo), v máji 2006 ukončenie PP (uplynutie doby určitej). 2.9.2006 narodenie syna (môjho vnuka). Od 24. 8. 2009 - 22. 11. 2009 pracovný PP (ukončení v skúšobnej dobe, uzatvorený na dobu určitú). Od 23.11.2009 - doteraz - PN.
Myslím si správne, že ak sa pôjde zaevidovať na úrad práce po 1.2.2010 mala by mať nárok na podporu v nezamestnanosti? Jej podpora potom bude počítaná z VZ z posledného zamestnania (teda od 24.8.2009-22.11.2009)? Ďakujem.

Ja si myslim, ze jej narok nevznikne, lebo nemala pocas RD prerusene poistenie v nezamestnanosti, nakolko netrval ziadny pracovny pomer, takze jej sa RD nepocita do 3 rokov poistenia z poslednych 4 rokov, ani do poslednych 2 rokov z 3 /kvoli dobe urcitej/
brčko
22.01.10,12:09
Už som sa v tejto téme pýtala, ale nedostala som konkrétnu odpoveď. Opýtam sa teda:
Moja dcéra bola od 02/06 PN (rizikové tehotenstvo), v máji 2006 ukončenie PP (uplynutie doby určitej). 2.9.2006 narodenie syna (môjho vnuka). Od 24. 8. 2009 - 22. 11. 2009 pracovný PP (ukončení v skúšobnej dobe, uzatvorený na dobu určitú). Od 23.11.2009 - doteraz - PN.
Myslím si správne, že ak sa pôjde zaevidovať na úrad práce po 1.2.2010 mala by mať nárok na podporu v nezamestnanosti? Jej podpora potom bude počítaná z VZ z posledného zamestnania (teda od 24.8.2009-22.11.2009)? Ďakujem.

ak by sa zaregistovala 1.2.2010, tak sa sleduje obdobie 1.2.2006-31.1.2010 a v tomto období bola poist.v nezam len v obd. 1.2.2006-maj 2006 a potom 24.8.-22.11.2009 a to určite nie je 2x365dní, čo vyžaduje zákon o sociálnom poistení, na získanie nároku na podrporu, ak mala všetky prac.pomery v obd. štyri roky pred zaregistrovaním len na dobu určitú (t.j. žiadny na dobu neurčitú)

Rodičovskú dovolenku čerpe len zamestnanec, nie nezamestnaný!!! Nezamestnaný len poberá rodičovský príspevok, ale nečerpe v zmysle zákonníka práce rodičovskú dovolenku, aj ked sa tomu tak bežne ludovo hovorí. V tom je podstatný rozdiel.
maru202
22.01.10,12:10
Na rodičovskej dovolenke som bola od mája 2006 do septembra 2008 a vtedy
som dostala výpoveď v zamestnaní. Od januára 2009 som evidovaná na /Urade práce, ale nárok na podporu mi nevznikol. Podľa tohto si ho môžem nárokovať dodatočne? Rozumiem tomu dobre?
ivka70
22.01.10,12:14
Na rodičovskej dovolenke som bola od mája 2006 do septembra 2008 a vtedy
som dostala výpoveď v zamestnaní. Od januára 2009 som evidovaná na /Urade práce, ale nárok na podporu mi nevznikol. Podľa tohto si ho môžem nárokovať dodatočne? Rozumiem tomu dobre?

Nie, ani po 1.2. 2010 ti narok na podporu nevznikne, nakolko tvoj pracovny pomer bol ukonceny v 09/2008 a to je do 02/2010 viac ako 1 rok, ktory moze byt medzerou, aby si splnila podmienku poistenia aspon 3 rokov z poslednych 4 rokov.

Doplnenie pri dobe urcitej urobila v prispevkoch dolu brčko.
brčko
22.01.10,12:15
Na rodičovskej dovolenke som bola od mája 2006 do septembra 2008 a vtedy
som dostala výpoveď v zamestnaní. Od januára 2009 som evidovaná na /Urade práce, ale nárok na podporu mi nevznikol. Podľa tohto si ho môžem nárokovať dodatočne? Rozumiem tomu dobre?

ak tvoj PP bol na dobu určitú a nie na dobu neurčitú a teraz ukončíš registráciu na UP a nanovo sa zaregistruješ najskôr od 1.2.2010, tak nárok budeš mať. Ale nejde to bez nového zaregistrovania a ak bol tvoj PP na dobu neurčitú.
ivka70
22.01.10,12:20
ak tvoj PP bol na dobu určitú a nie na dobu neurčitú a teraz ukončíš registráciu na UP a nanovo sa zaregistruješ najskôr od 1.2.2010, tak nárok budeš mať. Ale nejde to bez nového zaregistrovania a ak bol tvoj PP na dobu neurčitú.

brcko, naposledy mala pracovny pomer v sept. 2008?
Podla mna jej uz narok nevznika.
brčko
22.01.10,12:24
brcko, naposledy mala pracovny pomer v sept. 2008?
Podla mna jej uz narok nevznika.

od 9/08 do 1/2010 nie je viac ako 2roky, tak ked mala len PP na dobu určitú v posled. 4-och rokoch, tak by mohla mať nárok. Vtedy je podmienka nie 3x365dní ale 2x365dní poistenia v nezam. v posledných štyroch rokoch pred zaevidovaním. vid zákon o sociálnom poistení § 104 ods.2
ivka70
22.01.10,12:29
od 9/08 do 1/2010 nie je viac ako 2roky, tak ked mala len PP na dobu určitú v posled. 4-och rokoch, tak by mohla mať nárok. Vtedy je podmienka nie 3x365dní ale 2x365dní poistenia v nezam. v posledných štyroch rokoch pred zaevidovaním. vid zákon o sociálnom poistení § 104 ods.2

Ano, suhlasim, neviem preco som si myslela, ze podmienka je 2 roky z poslednch 3.
Ale ked je to z poslednych 4 rokov ,tak to mozre byt splnene pri dobe urcitej.
maru202
22.01.10,12:34
aký je v tom rozdiel , keď je to na dobu určitú alebo neurčitú?
katka50
22.01.10,12:40
aký je v tom rozdiel , keď je to na dobu určitú alebo neurčitú?
Pre posúdenie nároku na dávku v nezamestnanosti.

Zákon 461/2003 § 104
Podmienky nároku na dávku v nezamestnanosti
§ 104
(1) Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len „evidencia nezamestnaných občanov“) bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2)Poistenec, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov
a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky a
b) nebol povinne poistený v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca.
Dvojičky
22.01.10,14:15
Ako to tu čítam, tak si myslím, že aj ja by som mohla mať nárok na podporu. Od 01.08.2006 som bola na MD potom na RD a od 2.08.2009 som evidovaná na ÚP. Na MD som nastupovala z TPP, ktorý som mala na dobu neurčitú. Keď sa z ÚP odhlásim a opäť sa pôjdem zaevidovať po 1.02.2010 - budem mať nárok na podporu ?
Bardejovska
23.01.10,10:18
Môj pracovný pomer bol na dobu určitú do 31.3.2005 a odvtedy až do 2/2011 budem na rodičovskom príspevku. Firma bola zrušená a ja som v nej pracovala 18 a nie mojim zavinením som prišla o prácu a ja nebudem mať nárok na podporu? Veď k 2/2010 sa vraj niečo mení v zákonoch, poradte?
dobrava
23.01.10,11:00
[QUOTE=dobrava;1261281][QUOTE=dobrava;1255184]

Ďakujem pekne za odpovede, ale ešte mi nie je jasné toto:
Ak jej RD končí 30.9.2010 a do zamestnania má nastúpiť 1.10.2010, ale zamestnávateľ požaduje, aby si dočerpala zostatkovú dovolenku 2 týždne, ako sa má zachovať? Má si hneď po ukončení RD dočerpať zost.dovolenku? /potom by sa jej podpora počítala z tejto dovolenky?/, alebo má zamestnávateľa požiadať o preplatenie dovolenky, alebo sa môže so zamestnávateľom dohodnúť, že nastúpi na pár dní do zamestnania a zostatkovú dovolenku si dočerpá do konca roku a od 1.1.2011 dostane výpoveď? /nie je mi totiž jasné, alebo to neovládam, či jej vyjde lepšia podpora, ak bude čerpať dovolenku, alebo bude normálne v prac. pomere.
Ďakujem za možno trošku "primi" otázky.
Prosím odpovie niekto? Priateľka pracuje pomaly 20 rokov v jednom podniku a kôli tomu, že so svojimi deťmi chce byť doma čo najdlhšie, príde o zamestnanie? Ale tak to v tomto štáte chodí ...
veronikasad
23.01.10,11:40
[QUOTE=dobrava;1261281][QUOTE=dobrava;1255184]

Ďakujem pekne za odpovede, ale ešte mi nie je jasné toto:
Ak jej RD končí 30.9.2010 a do zamestnania má nastúpiť 1.10.2010, ale zamestnávateľ požaduje, aby si dočerpala zostatkovú dovolenku 2 týždne, ako sa má zachovať? Má si hneď po ukončení RD dočerpať zost.dovolenku? /potom by sa jej podpora počítala z tejto dovolenky?/, alebo má zamestnávateľa požiadať o preplatenie dovolenky, alebo sa môže so zamestnávateľom dohodnúť, že nastúpi na pár dní do zamestnania a zostatkovú dovolenku si dočerpá do konca roku a od 1.1.2011 dostane výpoveď? /nie je mi totiž jasné, alebo to neovládam, či jej vyjde lepšia podpora, ak bude čerpať dovolenku, alebo bude normálne v prac. pomere.
Ďakujem za možno trošku "primi" otázky.
Prosím odpovie niekto? Priateľka pracuje pomaly 20 rokov v jednom podniku a kôli tomu, že so svojimi deťmi chce byť doma čo najdlhšie, príde o zamestnanie? Ale tak to v tomto štáte chodí ...
Nie je požiadavka zamestnávatela na čerpanie dovolenky len finta, aby mohol dať pracovníčke výpoveď ? Počas čerpania rodičovskej dovolenky jej výpoveď dať nemôže.
Dvojičky
23.01.10,13:11
Ako to tu čítam, tak si myslím, že aj ja by som mohla mať nárok na podporu. Od 01.08.2006 som bola na MD potom na RD a od 2.08.2009 som evidovaná na ÚP. Na MD som nastupovala z TPP, ktorý som mala na dobu neurčitú . Keď sa z ÚP odhlásim a opäť sa pôjdem zaevidovať po 1.02.2010 - budem mať nárok na podporu ?

Vie mi prosím Vás niekto poradiť, či sa môžem ísť odhlásiť z ÚP a opäť po 01.02.2010 prihlásiť ? Je taká možnosť ? Bojím sa toho , že sa odhlásim a čo ak ma potom nebudú chcieť znovu zaevidovať ?
Ďakujem
Eva R
23.01.10,20:52
A čo mám spraviť ja?:-)
Na MD som nastupovala z TPP na dobu neurčitú v 11/2007, od 26.5.08.-12.6.08 som si v práci vyčerpala dovolenku a od 13.6.08 som pokračovala v RD, keďže som zistila, že dostanem po nástupe do práce na 99% výpoveď, od 1.5.09 som sa dobrovolne poistila s VZ 1500 Eur, dobrovolne som poistená do dnes. Zmenou zákona mi vychádza, že podporu dostanem aj bez dob.poistenia, ale ako sa mi teraz bude rátať VZ na výpočet podpory? Asi sa môžem s kľudom zo SP ako platca odhlásiť, už je to bezpredmetné, však?
Ďakujem
Kristina1210
24.01.10,23:00
Dobry vecer,
prosim Vas o urgentnu radu.
Som toho casu na RD. Moja dcera ma 1,5 roka.
Mam tento tyzden podpisat ukoncenie PP z organizacnych dovodov.
Teraz zistujem,ze ak si nenajdem do konca RD t.j. 05/2011 novu pracu, tak bez ohladu na to kolko som zarabala pred nastupom na MD dostanem minimalnu podporu. Medzi MD a RD som vsak cerpala zostatok dovolenky, 10 dni.
1.Bude sa mi teda toto zohladnovat pri pripadnom vypocte podpory alebo aj tak dostanem minimalnu 160 EUR mesacne ?
2.Ak dostanem vypoved k 31.1.2010 tak od 1.2. mam statut nezamestnanej alebo som nadalej mamickou na RD ?
3.Je potrebne nieco nahlasit na UP uz hned alebo az po skonceni RD ?
4. Bolo by lepsie nastupit do prace a prezit vypovednu dobu t.j. 2 mesiace a potom mozem ist na podporu? A v tom pripade by sa mi ratala podpora z 1,5 roka pred nastupom na MD?

VELMI VAM DAKUJEM ZA RADU
ivka70
25.01.10,07:18
Dobry vecer,
prosim Vas o urgentnu radu.
Som toho casu na RD. Moja dcera ma 1,5 roka.
Mam tento tyzden podpisat ukoncenie PP z organizacnych dovodov.
Teraz zistujem,ze ak si nenajdem do konca RD t.j. 05/2011 novu pracu, tak bez ohladu na to kolko som zarabala pred nastupom na MD dostanem minimalnu podporu. Medzi MD a RD som vsak cerpala zostatok dovolenky, 10 dni.
1.Bude sa mi teda toto zohladnovat pri pripadnom vypocte podpory alebo aj tak dostanem minimalnu 160 EUR mesacne ?
2.Ak dostanem vypoved k 31.1.2010 tak od 1.2. mam statut nezamestnanej alebo som nadalej mamickou na RD ?
3.Je potrebne nieco nahlasit na UP uz hned alebo az po skonceni RD ?
4. Bolo by lepsie nastupit do prace a prezit vypovednu dobu t.j. 2 mesiace a potom mozem ist na podporu? A v tom pripade by sa mi ratala podpora z 1,5 roka pred nastupom na MD?

VELMI VAM DAKUJEM ZA RADU


Tak najskor: preco podpisujes pocas RD vypoved? Rusi sa prevadzka?
Pre teba by bolo totiz urcite lepsie ukoncit PP az na konci RD.
Zamestnavatel ti moze dat vypoved pocas RD len ak rusi prevadzku, inak sa s tebou musi dohodnut /ak rusi iba miesto/ a tato dohoda pre teba nie je momentalne vyhodna, nakolko medzi tvojim ukonceni PP a ukoncenim RD uplynie viac ako 1 rok, tak po ukonceni RD by si nemala narok na podporu v nezamestnanost.

1. ak by to cerpanie dovolenky spadalo do obdobia poslednych 3 rokov pre registraciou na UP, ratalo by sa ti do vypoctu podpory.
2. stale si na RD, musis len nahlasit na zdravotnej poistovni, ze si na RD.
3. Na UP az po ukonceni RD.
4. Nema zmysel, prave kvoli tomu, ze do 05/2011 je stale viac ako 1 rok.
Ak by si predsa len mala vypoved k 31.1.2010, musis si pocas RD do 5/2011 aspon 3-4 mesiace platit dobrovolne poistenie v nezamestnanosti, aby si mala narok na podporu. Potom je dobre si ho platit z maximalneho vymeriavacieho zakladu, aby ti podpra vysla co najvyssia.
Kristina1210
25.01.10,08:02
Dakujem za promptnu radu. Ano rusi sa cast firmy a inu pracu pre mna nemaju.A mam podpisat DOHODU.
A ved paragraf 63, 1a hovori ,ze mozem dostat vypoved aj ked sa rusi len cast firmy...ci nie.???
Napokon je situacia taka, ze dostanem 2 mesacne odstupne a odmenu za Januar 2010 { ako kompenzaciu 2 mesacnej vypovednej doby,ale bude to odmena}.
Bude sa mi teda tato odmena ratat do VZ?
Ak by napr.bola 2000 Eur za Januar tohto roku,tak som za vodou a nemusim si robit starosti a ani platit to poistenie v nezamestnanosti ?

resp. ak tomu rozumiem,tak pre moj vypocet podpory sa bude brat do uvahy nie kalendarny rok, ale poslednych 12 mesiacov, t.j. od 05/2010 do 05/2011 ?? a ani odmeny za Januar 2010 ma nezachrania ???? tak to je cisty horor...

cize idealne by bolo, podpisat ukoncenie PP, hoci aj dohodou ale az k 31.5. a dostat odmeny v 06/2010 , co uz by potom bolo menej ako 1rok do ukoncenia RD?


VRELA VDAKA, VAZIM SI VASU POMOC
brčko
25.01.10,11:20
Dobry vecer,
prosim Vas o urgentnu radu.
Som toho casu na RD. Moja dcera ma 1,5 roka.
Mam tento tyzden podpisat ukoncenie PP z organizacnych dovodov.
Teraz zistujem,ze ak si nenajdem do konca RD t.j. 05/2011 novu pracu, tak bez ohladu na to kolko som zarabala pred nastupom na MD dostanem minimalnu podporu. Medzi MD a RD som vsak cerpala zostatok dovolenky, 10 dni.
1.Bude sa mi teda toto zohladnovat pri pripadnom vypocte podpory alebo aj tak dostanem minimalnu 160 EUR mesacne ?
2.Ak dostanem vypoved k 31.1.2010 tak od 1.2. mam statut nezamestnanej alebo som nadalej mamickou na RD ?
3.Je potrebne nieco nahlasit na UP uz hned alebo az po skonceni RD ?
4. Bolo by lepsie nastupit do prace a prezit vypovednu dobu t.j. 2 mesiace a potom mozem ist na podporu? A v tom pripade by sa mi ratala podpora z 1,5 roka pred nastupom na MD?

VELMI VAM DAKUJEM ZA RADU

1+2. ak sa zaregistruješ na UP po dostiahnutí troch rokov dieťaťa, tak obdobie čerpania dovolenky v čase medzi MD a RD spadá do obdobie 3roky pred zaregistrovaním na UP (t.j. cca od narodenia dieťaťa), lebo si ju čerpala cca v 4-5mesiacoch dieťaťa a mala si PP na dobu neurčitú.
Problém je však v tom, že od ukončenia PP už nečerpeš rodič.dovolenku, lebo RD môže čerpať len zamestnanec, nie nezamestnaný. Ako nezamestnaná si len poberatelom rodič.prísepku počas riadnej starostlivosti o dieťa. T.j. od ukončenia PP už nie si poistená v nezamestnanosti!!! Takže ak sa sama dobrovolne nepoistíš v nezam., tak nesplníš podmienku aspon 3x365dní v posledných 4-och rokoch pred zaevidovaním, lebo máš medzeru viac ako rok.

3. na UP odd. nezamestnaných nehlásiš nič. No či na odbore soc.vecí a rodiny, kde poberáš rodič.príspevok??? (predpokladám požiadala si o zvýšený RP, t.j. platí na teba nový zákon, ak nepožiadala, tak tá odmena určite nevadí a ani nástup do zamestnania) neviem, ako ti bude vyplatená tá odmena. Vyplatené odstupné nevadí pre nárok na rodič.príspevok ani podla nového a ak by išlo o odmenu, tak predpokladám, ani to nevadí, ak si len čerpala RD, lebo to nie je odmena za výkon činnosti v čase, kedy si poberala RP. No over si príp. napíš dotaz na ústredie UPSVaR.

Podla mna, ak dostaneš odmenu a v mesiaci, za ktorý ti bude vyplatená budeš celý kalend.mesiac čerpať rodič.dovolenku (nebudeš mať aktívne poistenie v SP, len prerušené), tak nebude z odmeny, tak isto ako z odstupného rátaný žiadny odvod do soc.poistovne, len do zdrav.poistovne (z odmeny, nie odstupného).

počas poberania rodič.príspevoku nemôžeš poberať podporu v nezam.

podpora sa neráta z posledného kalend.roku ako materské, ale ak máš PP na dobu neurčitú, tak z troch posledných rokov!!!

ideálne by bolo ukončiť PP po dostiahnutí dvoch rokov dieťaťa alebo až po ukončení RD.
Eva R
25.01.10,19:47
A čo mám spraviť ja?:-)
Na MD som nastupovala z TPP na dobu neurčitú v 11/2007, od 26.5.08.-12.6.08 som si v práci vyčerpala dovolenku a od 13.6.08 som pokračovala v RD, keďže som zistila, že dostanem po nástupe do práce na 99% výpoveď, od 1.5.09 som sa dobrovolne poistila s VZ 1500 Eur, dobrovolne som poistená do dnes. Zmenou zákona mi vychádza, že podporu dostanem aj bez dob.poistenia, ale ako sa mi teraz bude rátať VZ na výpočet podpory? VZ za dob.poistenie plus VZ za obdobie čerpanej dovolenky / pošet dní poistenia? Asi sa môžem s kľudom zo SP ako platca odhlásiť, už je to bezpredmetné, však?
Ďakujem

Odpoviete aj mne niekto prosím?
Ďakujem
Bardejovska
26.01.10,07:21
Na MD som nastúpila v 2/2005 a zmluvu som mala do 3/2005 na dobu určitú a na rodičovskom príspevku budem pre dlhodobo nepriaznivý stav dieťaťa do 2/2011, t.j. do 6 rokov. Nikde si nič neplatím. Keď sa pôjdem v 3/2011 prihlásiť na ÚPRaSV dostanem podporu?
iwi112
27.01.10,13:58
Pracovala som v roku 2006 na dobu určítú nakoľko som ostala tehotná zmluvu mi nepredĺžili. V roku 2007 som šla na materskú dovolenku zmluvu som mala do decembra 2006. Zamestnávateľ mi platil sociálnu dávku 6 mesiacov. Materská dovolenka mi končí 1.4. 2010. Chcem vedieť či mám nárok na podporu v nezamestanosti po materskej dovolenke.
Jana Motyčková
27.01.10,14:26
A čo mám spraviť ja?:-)
Na MD som nastupovala z TPP na dobu neurčitú v 11/2007, od 26.5.08.-12.6.08 som si v práci vyčerpala dovolenku a od 13.6.08 som pokračovala v RD, keďže som zistila, že dostanem po nástupe do práce na 99% výpoveď, od 1.5.09 som sa dobrovolne poistila s VZ 1500 Eur, dobrovolne som poistená do dnes. Zmenou zákona mi vychádza, že podporu dostanem aj bez dob.poistenia, ale ako sa mi teraz bude rátať VZ na výpočet podpory? Asi sa môžem s kľudom zo SP ako platca odhlásiť, už je to bezpredmetné, však?
Ďakujem
Správne.
Z dobrovoľného poistenia sa môžeš odhlásiť. Podpora sa bude poćítať z VZ z dobrovoľného poistenia+dovolenka deleno počet dní poistenia + počet kal.dní čerpania dovolenky.
Jana Motyčková
27.01.10,14:28
Na MD som nastúpila v 2/2005 a zmluvu som mala do 3/2005 na dobu určitú a na rodičovskom príspevku budem pre dlhodobo nepriaznivý stav dieťaťa do 2/2011, t.j. do 6 rokov. Nikde si nič neplatím. Keď sa pôjdem v 3/2011 prihlásiť na ÚPRaSV dostanem podporu?
Ak už od 3/2005 pracovný pomer netrvá, nárok na podporu mať nebudeš.
Jana Motyčková
27.01.10,14:28
Pracovala som v roku 2006 na dobu určítú nakoľko som ostala tehotná zmluvu mi nepredĺžili. V roku 2007 som šla na materskú dovolenku zmluvu som mala do decembra 2006. Zamestnávateľ mi platil sociálnu dávku 6 mesiacov. Materská dovolenka mi končí 1.4. 2010. Chcem vedieť či mám nárok na podporu v nezamestanosti po materskej dovolenke.
Nie .
Erika686
27.01.10,17:21
Tak co y ste poradili mne? Som stale zamestnana.
Prva Md od 2/2004- 3/2007, to som uz bola tehu s druhym a na MD som mala nastupit v 4/2007-konci 6/2010.
Medzi RD som sa hodila na ten jden mesiac marod, aby som nedostala vypoved.
Vysku materskej davky mi pri druhom dietati vypocitali z pravdepodobneho VZ.
Rodic. dovolenka mi konci 8.6.2010, nastupit by som mala 9.6. Viem, ze pre mna ziadne miesto nemaju a tu, co ma "zastupovala", tak neposlu prec, lebo budu chciet, aby dokoncila triedu (ucitelka).
A v zmluve mam podmienku, ze ak do 9/2010 neskoncim VS studium v odbore,tak moj PP konci vypovedou.
Co by ste mi teraz poradili? Dohodnut sa so zamestnavatelom na aspon jednom odpracovanom dni, alebo ako? A vznikne mi vobec narok na davku v nezamestnanosti? Dakujem za radu, lebo cochvila ma bude zamestnavatel bombardovat s vypovedou.
iwi112
27.01.10,19:09
Dobrý deň do práce som nastúpila 1.3.2006 a mala som zmluvu do 31.12.2007. Na materskú dovolenku som šla v marci 2007 na materskú dovolenku. Chcela by som vediet či mám nárok na príspevok nezamestnanosti po MD. Pred pracovným pomerom som bola na MD , a na inú podporu?
Jana Motyčková
28.01.10,07:14
Tak co y ste poradili mne? Som stale zamestnana.
Prva Md od 2/2004- 3/2007, to som uz bola tehu s druhym a na MD som mala nastupit v 4/2007-konci 6/2010.
Medzi RD som sa hodila na ten jden mesiac marod, aby som nedostala vypoved.
Vysku materskej davky mi pri druhom dietati vypocitali z pravdepodobneho VZ.
Rodic. dovolenka mi konci 8.6.2010, nastupit by som mala 9.6. Viem, ze pre mna ziadne miesto nemaju a tu, co ma "zastupovala", tak neposlu prec, lebo budu chciet, aby dokoncila triedu (ucitelka).
A v zmluve mam podmienku, ze ak do 9/2010 neskoncim VS studium v odbore,tak moj PP konci vypovedou.
Co by ste mi teraz poradili? Dohodnut sa so zamestnavatelom na aspon jednom odpracovanom dni, alebo ako? A vznikne mi vobec narok na davku v nezamestnanosti? Dakujem za radu, lebo cochvila ma bude zamestnavatel bombardovat s vypovedou.
Pred skončením RD sa dobrovoľne poistiť v nezamestanosti z čo najvyššieho VZ. Zároveň sledovať, zákony, či sa niečo nezmenilo.
Jana Motyčková
28.01.10,07:16
Dobrý deň do práce som nastúpila 1.3.2006 a mala som zmluvu do 31.12.2007. Na materskú dovolenku som šla v marci 2007 na materskú dovolenku. Chcela by som vediet či mám nárok na príspevok nezamestnanosti po MD. Pred pracovným pomerom som bola na MD , a na inú podporu?
Nárok na podporu nie je. V prípade nízkeho príjmu aj u manžela je už len dávka v hmotnej núdzi.
dobrava
28.01.10,11:31
Pekný deň, neviem, či je to finta, jedno je však isté, na 99 % ju zamestnávateľ po ukončení RD chce prepustiť, a keďže má ešte zostatk.dovolenku, ktorú nevyčerpala pred MD, je logické, že zamestnávateľ potrebuje, aby si túto dovolenku vyčerpala.
Ja len chcem vedieť, čo pre ňu bude najvýhodnejšie pre výpočet podpory v nezamestnanosti:
po ukončení RD:
-dať si preplatiť dovolenku a dohodnúť sa so zamestnávateľom na výpovedi dohodou /bez výpovednej lehoty/
- nastúpiť normálne do práce a zost.dovolenku si dočerpať do konca roku 2010
-ihneď po ukončení RD čerpať zostatk.dovolenku
Ďakujem.
Chobot
28.01.10,12:38
Pekný deň, neviem, či je to finta, jedno je však isté, na 99 % ju zamestnávateľ po ukončení RD chce prepustiť, a keďže má ešte zostatk.dovolenku, ktorú nevyčerpala pred MD, je logické, že zamestnávateľ potrebuje, aby si túto dovolenku vyčerpala.
Ja len chcem vedieť, čo pre ňu bude najvýhodnejšie pre výpočet podpory v nezamestnanosti:
po ukončení RD:
-dať si preplatiť dovolenku a dohodnúť sa so zamestnávateľom na výpovedi dohodou /bez výpovednej lehoty/
- nastúpiť normálne do práce a zost.dovolenku si dočerpať do konca roku 2010
-ihneď po ukončení RD čerpať zostatk.dovolenku
Ďakujem.

Ak má mzdu vyššiu, ako je minimálny vymeriavací základ, tak sa je oplatí nastúpiť do práce a prípadne hneď začať čerpať dovolenku. Nevadí, ani keď bude nejaký čas pracovať a potom čerpať dovolenku.

Ak by mala mzdu nižšiu, ako je min. vym. základ, tak je pre ňu lepšie ukončiť PP pred skončením RD a nechať si zostatok dovolenky preplatiť.
Eva R
28.01.10,12:46
Správne.
Z dobrovoľného poistenia sa môžeš odhlásiť. Podpora sa bude poćítať z VZ z dobrovoľného poistenia+dovolenka deleno počet dní poistenia + počet kal.dní čerpania dovolenky.

Deleno počet dní dobrov.poistenia + počet kal.dní čerpania dovolenky?
VZ za dovolenku som mala 469,92 čerpaných dní 14 a dobr. poistenie bolo VZ 1500,- a 276 dní poistenia. Vychádza mi to na denný VZ 48,17 Eur, ale v SP mi teraz povedali úplne inú sumu, že 30Eur. Nerozumiem ako to rátali.....:mad: na 30dňovej podpore to robí 273 Eur...
Robím niečo pri výpočte zle?
Ďakujem
Jana Motyčková
28.01.10,15:17
Mne to vychádza (1500x7+469,92)/(276+17) = 42,64.
17 dní preto, lebo sa počítajú kalendárne dni poistenia počas čerpania tej dovolenky.
Ako SP vypočítala 30€ neviem, to sa treba spýtať v SP. (Mali všetky údaje?)
Eva R
28.01.10,15:25
Mne to vychádza (1500x7+469,92)/(276+17) = 42,64.
17 dní preto, lebo sa počítajú kalendárne dni poistenia počas čerpania tej dovolenky.
Ako SP vypočítala 30€ neviem, to sa treba spýtať v SP. (Mali všetky údaje?)

Prečo 1500x7 ?
SP mali všetky údaje.
Pán mi odpísal:
OD 01.02.2010 sa obdobie prerušenia počas Pr.pomeru bude považovať za obdobie vylúčenia(ako PN) vo Vašom prípade od 13.06.2008 tak ako je to v systéme SP. Ak som dobre pochopil PP trvá. Jednoducho povedané ak skončíte Rod.dov. a hneď dostanete výpoveď, tak sa Vám bude počítať VZ v rozhodujúcom období z dobrov. Poistenia, ktoré si platíte. Keďže počas Rod.D. ste zrejme nepracovali, nemôžete mať ani VZ a preto sa bude brať dobr. Poistenie. Záleží na Vás kedy sa pôjdete zaradiť na úrad práce. Z tohto dôvodu by bolo asi lepšie platiť si Dobr. Poistenie aj ďalej.
Jana Motyčková
28.01.10,18:06
Prečo 1500x7 ?
SP mali všetky údaje.
Pán mi odpísal:
OD 01.02.2010 sa obdobie prerušenia počas Pr.pomeru bude považovať za obdobie vylúčenia(ako PN) vo Vašom prípade od 13.06.2008 tak ako je to v systéme SP. Ak som dobre pochopil PP trvá. Jednoducho povedané ak skončíte Rod.dov. a hneď dostanete výpoveď, tak sa Vám bude počítať VZ v rozhodujúcom období z dobrov. Poistenia, ktoré si platíte. Keďže počas Rod.D. ste zrejme nepracovali, nemôžete mať ani VZ a preto sa bude brať dobr. Poistenie. Záleží na Vás kedy sa pôjdete zaradiť na úrad práce. Z tohto dôvodu by bolo asi lepšie platiť si Dobr. Poistenie aj ďalej.

To som zle spočítala mesiace platenia dobrovoľného poistenia - takže opraviť podľa skutočnoti.
Ale nerozumiem, prečo by bolo lepšie si platiť dobrovoľné poistenie ďalej.
zuso
28.01.10,23:12
Prosím, takže do 1.2.2010 sa obdobie prerušenia poistenia, čerpanie PN alebo ošetrovné, počíta do doby poistenia?
Pred nástupom na materskú som mala uzatvorený PP na dobu určitú, ale skončil mi skôr výpoveďou v skúšobnej dobe. Čiže som išla na MD z ochrannej doby 12/2007, pracovala som predtým v inej firme ešte rok tak som mala nárok na materskú...
Posudzuje sa to rovnako pre uplatnenie dávky v nezamestnanosti? Bude sa počítat 2 roky poistenia počas 4 rokov? Alebo 3 roky poistenia počas 4 rokov?
Mesiac po nástupe na materskú som si začala platiť PvN 01/2008, a platím dodnes, čiže už dva roky. Rodičovský príspevok budem poberať do 01/2011. Môžem sa odhlásiť, nech zbytočne neplatím další rok?
Ale počas poistenia som poberala ošetrovné aj PN z DNP. Započítava sa do obdobia na účely dávky v nezamestnanosti aj to prerušenie (PN a OČR)?
Jana Motyčková
29.01.10,08:33
Prerušenie poistenia sa počíta do doby poistenia v nezamestnanosti iba ak ide o prerušenie z dôvodu čerpania rodićovskej odovlenky. Inak nie! Počas PN (do 52 týždňov) a OČR do 10 dní sa poistenie nepreruśuje, čiže trvá. Ak si bola na materskej až po skončení zamestnania, to už poistenie v nezamestnanosti netrvalo, rovnako potom počas poberania rodičovského príspevku. Ale keďže si si platila dobrovoľné poistenie od 1/2008, tak je to v poriadku. Keďže predtým si mala pracovný pomer na dobu určitú, pre nárok na dávku v nezamestnanosti ti staćí byť poistená 2 roky v posledných 4. Ale dávka sa bude poćítať z VZ z posledných 3 rokov pred prihlásením sa na ÚP. Podľa mňa je možné sa teraz odhlásiť z PvN.
(za podmienky nezmenenia zákonov do 1/2011)
brčko
29.01.10,09:32
Prosím, takže do 1.2.2010 sa obdobie prerušenia poistenia, čerpanie PN alebo ošetrovné, počíta do doby poistenia?
Pred nástupom na materskú som mala uzatvorený PP na dobu určitú, ale skončil mi skôr výpoveďou v skúšobnej dobe. Čiže som išla na MD z ochrannej doby 12/2007, pracovala som predtým v inej firme ešte rok tak som mala nárok na materskú...
Posudzuje sa to rovnako pre uplatnenie dávky v nezamestnanosti? Bude sa počítat 2 roky poistenia počas 4 rokov? Alebo 3 roky poistenia počas 4 rokov?
Mesiac po nástupe na materskú som si začala platiť PvN 01/2008, a platím dodnes, čiže už dva roky. Rodičovský príspevok budem poberať do 01/2011. Môžem sa odhlásiť, nech zbytočne neplatím další rok?
Ale počas poistenia som poberala ošetrovné aj PN z DNP. Započítava sa do obdobia na účely dávky v nezamestnanosti aj to prerušenie (PN a OČR)?

záleží kedy sa chceš zaregistrovať na UP, či spadá tvoj predposledný PP do obdobia 4-och rokov pred zaregistrovaním, a ak spadá, tak či bol tiež na dobu určitú alebo neurčitú a samozrejme či sa nezmenia zákony.

Ak ťa zaregistrujú na UPSVaR napr. od 1.2.2011, tak podla teraz platných zákonov sa sleduje kolko dní si bola PvN v období 1.2.2007-31.1.2011 a či si mala všetky PP v tomto období len na dobu určitú (potom stačí mať dní PvN len 2x365dní a dávka sa ráta z VZ z posledných dvoch rokov pred zaregistrovaním) alebo niektorý aj na dobu neurčitú (vtedy musíš mať 3x365dní v 4-och ... a dávka sa ráta z VZ v posledných 3-och rokov pred zaregistrovaním).
Ak si počas dobrov.poistenia nemocenského+v nezamestnanosti poberala ošetrovné, nemocenské, tak si odvody z dobor.poistenia za toto obdobie platiť nemusela, no do obdobia poistenia sa rátajú, ak si nebola odhlásená. Toto nie je novinka od 1.2.2010, to platí dávno. Novinka je, že sa do obdobia PvN ráta aj obdobie prerušenia poistenia v soc.poisťovni z dôvodu čerpania rodič.dovolenky "zamestnanca", čo sa pri zaregistrovaní na UP do 31.1.2010 nerátalo. Samozrejme len zamestnaný človek čerpe RD, t.j. od ukončenia PP už nie je zamestnaný t.j. nie je ani poist. v nezam. ako zamestnanec pre účely nároku na podporu.

Takže podla toho predposledného PP môžeš mať medzeru bez PvN v období 4roky pred zaevidovaním bud maxim. 2 alebo len 1rok. No a záleží akú máš medzeru v r.2007 bez trvania PP. A predpokladám platíš poistné v správnej sume a včas= v splatnosti, lebo len v takom prípade sa ti ráta dobrovolné PvN do obdobia PvN. ;)
bkev
29.01.10,14:33
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o odpoveď, pretože neviem, či by som takto mohla postupovať. Pracovnú zmluvu mám od 1.3.2008 do 31.5.2010. Predtým som pracovala od 1.12.2007 do 28.2.2008. A ešte predtým som bola nezamestnaná od 1.10.2007 do 30.11.2007. Momentálne som na MD od 2.12.2009, ktorá mi bude trvať 22 týždňov, pretože máme dieťa na osvojenie. Keďže by som rada vyčerpala zostávajúce 4 mesiace podpory, ktoré som nevyčerpala, mohla by som to riešiť tak, že by som po MD nastúpila späť do práce (v podstate by som čerpala zostatok a novú dovolenku) do ukončenia PP na dobu určitú, t.j.do 31.5.2010? Potom by som sa od 1.6.2010 prihlásila na úrade práce ako nezamestnaná, vybrala by som si tie zvyšné 4 mesiace podpory (nárok mám na cca 450 eur mesačne) a od 1.10.2010 by som požiadala o rodičovský príspevok? Myslíte, že je to možné takto to urobiť? Mala by som aj v tomto prípade potom nárok na RP 256 eur? Za Vašu odpoveď veľmi ďakujem!
ami
29.01.10,16:37
Dobrý deň,
od 6.7.2003 do 1.7.2009 MD
od 1.12.2008 do 31.11.2009 zamestnaná na neurčito. K 1.12.2009 mi dali výpoveď. Teraz som na PN. Vznikne mi od 2.2010 nárok na podporu v nezamestnanosti?
zuso
29.01.10,21:40
Takže podla toho predposledného PP môžeš mať medzeru bez PvN v období 4roky pred zaevidovaním bud maxim. 2 alebo len 1rok. No a záleží akú máš medzeru v r.2007 bez trvania PP. A predpokladám platíš poistné v správnej sume a včas= v splatnosti, lebo len v takom prípade sa ti ráta dobrovolné PvN do obdobia PvN. ;)

V roku 2007 som bola až do 11 mesiaca zamestnaná na dobu určitú, potom v 12/2007 nový PP na dobu určitú ale ukončený po 4 dňoch v skúšobnej dobe. V tom istom mesiaci nástup na MD. Od 01/2008 platenie PvN až do 01/2010. Žiadať o podporu budem pravdepodobne v 02/2011. Takže v období od 1.2.2007-31.1.2011 mám necelé 3 roky poistenia v nezamestnanosti. Podľa toho čo ste mi vysvetlili by to malo byť v poriadku, až na to že s platením poistného som sa jeden krát omeškala o jeden deň, tak neivem...
Ďakujem za odpovede.
brčko
30.01.10,12:57
V roku 2007 som bola až do 11 mesiaca zamestnaná na dobu určitú, potom v 12/2007 nový PP na dobu určitú ale ukončený po 4 dňoch v skúšobnej dobe. V tom istom mesiaci nástup na MD. Od 01/2008 platenie PvN až do 01/2010. Žiadať o podporu budem pravdepodobne v 02/2011. Takže v období od 1.2.2007-31.1.2011 mám necelé 3 roky poistenia v nezamestnanosti. Podľa toho čo ste mi vysvetlili by to malo byť v poriadku, až na to že s platením poistného som sa jeden krát omeškala o jeden deň, tak neivem...
Ďakujem za odpovede.

ten jeden mesiac sa ti asi rátať nebude, čo si nezaplatila včas, ak teda na to prídu, že ti odišli peniaze po splatnosti (splatnosť môže byť niekedy aj do 9teho v mesiaci, ak je 8-meho nedela).
Ale tebe ak máš PP len na dobu určitú podla teraz platných zákonov stačí mať len 2roky, takže ten 1mesiac neskorého zaplatenia DPvN nevadí. ;)
brčko
30.01.10,13:18
Dobrý deň,
od 6.7.2003 do 1.7.2009 MD
od 1.12.2008 do 31.11.2009 zamestnaná na neurčito. K 1.12.2009 mi dali výpoveď. Teraz som na PN. Vznikne mi od 2.2010 nárok na podporu v nezamestnanosti?

ak si bola zamstnaná v obd.štyroch rokov dozadu len v obd. 1.12.08-31.11.09 t.j. len 1rok, tak nevznikne.
Erika686
31.01.10,07:10
Pred skončením RD sa dobrovoľne poistiť v nezamestanosti z čo najvyššieho VZ. Zároveň sledovať, zákony, či sa niečo nezmenilo.
Ako dlho by som si mala platit to dobrovolne?
A v tom pripade, nemusim odpracovat ani jeden den po skonceni RD?
Jana Motyčková
31.01.10,09:17
V tomto konkrétnom prípade v podstate stačí jeden deň platiť dobrovoľné poistenie. Odpracovať netreba nič. Nárok na podporu vznikne v každom prípade, ale podpora bude minimálna. Aby bola vyššia stačí jeden deň dobrovoľného poistenia z vyššieho VZ alebo jeden deň v práci s vyšším príjmom.
Erika686
31.01.10,16:49
Tak ak som si to dobre vypocitala, malo by to byt 57,84 na ten mesiac.Tak?
Cize dajmetomu za maj si zaplatim tuto sumu, odhlasim sa (predpokladam, ze sa treba odhlasit) a kolko by som potom,ak sa to vsetko nezmeni dostavalala podporu -tych 6 mesiacov.
Ospravedlnujem sa, ze sa pytam az tak dopodrobna, ale ked si clovek chce byt isty,tak musim.
Vopred dakujem za odpoved.
Jana Motyčková
31.01.10,19:08
57,84 za celý mesiac je zbytočne veľa, lebo maximálna podpora sa počíta z VZ 2169,09, čiže za mesiac stačí platiť najviac 43,30. Podpora je potom 50% z VZ, čiže cca 1084 € (každý mesiac inak podľa počtu dní)
Erika686
01.02.10,07:24
No, tak taka podpora by bola ako sen. Teraz citujem jednu diskutujucu z ineho fora a prosim vyjadrite sa k tomu, lebo to, co ste napisala,ze staci byt hoc aj jeden den dobrovolne poistena v nezamestnanosti sa mi zda take....akoze potm by sa to zneuzivalo a kazdy by moho dostavat taku krasnu podporu...alebo to plati vylucnepre matky, ktorepo skonceni RD prisli o pracu?
Takze ta citacia:"... dnes som bola na urade prace sa na to opytat, a tam mi povedali, ze si to DPvN musim platit 9 mesiacov az potom je na nieco narok ..."
Prosim vyjadrite sa k tomu.
Xanti
01.02.10,07:35
No, tak taka podpora by bola ako sen. Teraz citujem jednu diskutujucu z ineho fora a prosim vyjadrite sa k tomu, lebo to, co ste napisala,ze staci byt hoc aj jeden den dobrovolne poistena v nezamestnanosti sa mi zda take....akoze potm by sa to zneuzivalo a kazdy by moho dostavat taku krasnu podporu...alebo to plati vylucnepre matky, ktorepo skonceni RD prisli o pracu?
Takze ta citacia:"... dnes som bola na urade prace sa na to opytat, a tam mi povedali, ze si to DPvN musim platit 9 mesiacov az potom je na nieco narok ..."
Prosim vyjadrite sa k tomu.
Wau a nepoplietli si úradníčky poistenie v nezamestnanosti s nemocenským poistením. Lebo pri tom je potreba mať platené 9 mesiace. :D
brčko
01.02.10,07:45
No, tak taka podpora by bola ako sen. Teraz citujem jednu diskutujucu z ineho fora a prosim vyjadrite sa k tomu, lebo to, co ste napisala,ze staci byt hoc aj jeden den dobrovolne poistena v nezamestnanosti sa mi zda take....akoze potm by sa to zneuzivalo a kazdy by moho dostavat taku krasnu podporu...alebo to plati vylucnepre matky, ktorepo skonceni RD prisli o pracu?
Takze ta citacia:"... dnes som bola na urade prace sa na to opytat, a tam mi povedali, ze si to DPvN musim platit 9 mesiacov az potom je na nieco narok ..."
Prosim vyjadrite sa k tomu.

Súhlasím s Jankou Motyčkovou

zjavne pracovníčka upsvar sa nevyzná v zákone o soc.poistení, lebo 9mesiacov, presne 270dní treba byť poistený v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN/pôrodom NEMOCENSKY na nárok na nemocenské z dobrov. nemocenského poistenia alebo na nárok na materské z akéhokolvek nem.poistenia.

Ale dobrovolné poistenie v NEZAMESTNANOSTI má iné podmienky, 270dní trvania poistenia v nezam. by nestačilo. Musí trvať minimálne 3roky (3x365dní) resp. 2roky (2x365dní) v posledných 4-och rokoch pred zaregistrovaním do evid. uchádzačov o zamestnanie. 2roky stačia, ak mala v období 4-och rokov pred zaregistrovaním len prac.pomery na dobu určitú, príp. dobrovolné poistenie v nezam., t.j. žiadny prac.pomer na dobu neurčitú.

Treba rozlišovať pojmy "trvanie" poistenia a "platenie" poistenia.
Ak trvalo poistenie potrebnú dobu v sledovanom období a celá doba bola bez vymer.základu, t.j. bez platenia odvodov (lebo mamička v zamestnaní celý čas bola na PN, čerpala materské a rodič.dovolenku), tak stačí aj 1den platenia. Ak však netrvalo poistenie dostatočný čas v sledovanom období, tak nepomôže ani 9mesiacov platenia.
erika2222
01.02.10,08:00
dobrý deň chcem sa spýtať končím RD 17.2.2010 zamestnávateľ mi už poslal výpoved dohodou + 2mes.odstupné.z dôvodu že nie je pre mna miesto,čo chápem pretože som tam bola na dobu určitú kým sa nevráti predošlá pani z RD.
tak a teraz otázka mám nárok na podporu v nezamestnanosti?
bkev
01.02.10,19:24
Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o odpoveď, pretože neviem, či by som takto mohla postupovať. Pracovnú zmluvu mám od 1.3.2008 do 31.5.2010. Predtým som pracovala od 1.12.2007 do 28.2.2008. A ešte predtým som bola nezamestnaná od 1.10.2007 do 30.11.2007. Momentálne som na MD od 2.12.2009, ktorá mi bude trvať 22 týždňov, pretože máme dieťa na osvojenie. Keďže by som rada vyčerpala zostávajúce 4 mesiace podpory, ktoré som nevyčerpala, mohla by som to riešiť tak, že by som po MD nastúpila späť do práce (v podstate by som čerpala zostatok a novú dovolenku) do ukončenia PP na dobu určitú, t.j.do 31.5.2010? Potom by som sa od 1.6.2010 prihlásila na úrade práce ako nezamestnaná, vybrala by som si tie zvyšné 4 mesiace podpory (nárok mám na cca 450 eur mesačne) a od 1.10.2010 by som požiadala o rodičovský príspevok? Myslíte, že je to možné takto to urobiť? Mala by som aj v tomto prípade potom nárok na RP 256 eur? Za Vašu odpoveď veľmi ďakujem!
Dobrý večer, prosím Vás, mohli by ste mi niekto odpovedať? Vďaka!
anaja
04.02.10,06:56
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať, či budem mať nárok na podporu, nakoľko mi RD končí 22.2.2010? Predtým som bola zamestnaná od r.1995, v r.2004 som nastúpila na prvú RD, ale ku dňu 23.3.2006 som dostala výpoveď nakoľko firma zanikla, ale na socialke som sa bola prihlásiť až 12/2006 nakoľko výpoveď mi prišla až vtedy so spätným dátumom. No a r.2007 som "prešla" na druhú RD (tu som už nemala nárok ani na materský príspevok). Budem mať teda nárok na podporu v nezamestnanosi po skončení RD? Ďakujem pekne za vašu odpoveď.
Jana Motyčková
04.02.10,07:10
Dobrý večer, prosím Vás, mohli by ste mi niekto odpovedať? Vďaka!
Myslím, źe sa tak dá postupovať. Myslí, že sa nevyžaduje aby RP nadväzoval na materské.
Jana Motyčková
04.02.10,07:20
dobrý deň chcem sa spýtať končím RD 17.2.2010 zamestnávateľ mi už poslal výpoved dohodou + 2mes.odstupné.z dôvodu že nie je pre mna miesto,čo chápem pretože som tam bola na dobu určitú kým sa nevráti predošlá pani z RD.
tak a teraz otázka mám nárok na podporu v nezamestnanosti?
Málo informácií. Ale v podstate ak pracovný pomer trval aspoň 3 roky (resp. 2 roky na dobu určitú), a neboli tam nejaké dlhšie neplatené voľná (asi neboli - celý čas ste boli zrejme na materskej alebo rodičovskej), nárok na dávku v nezamestnanosti je. Doporučujem prihlásiť sa do 17.2. na dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti z mesačného VZ cca 2170 €.
-
Jana Motyčková
04.02.10,07:25
Dobrý deň, ja by som sa chcela spýtať, či budem mať nárok na podporu, nakoľko mi RD končí 22.2.2010? Predtým som bola zamestnaná od r.1995, v r.2004 som nastúpila na prvú RD, ale ku dňu 23.3.2006 som dostala výpoveď nakoľko firma zanikla, ale na socialke som sa bola prihlásiť až 12/2006 nakoľko výpoveď mi prišla až vtedy so spätným dátumom. No a r.2007 som "prešla" na druhú RD (tu som už nemala nárok ani na materský príspevok). Budem mať teda nárok na podporu v nezamestnanosi po skončení RD? Ďakujem pekne za vašu odpoveď.
Treba rozlišovať medzi RD a poberaním RP.
RD = rodičovská dovolenka zo zamestanania
RP = poberanie rodičovského príspevku.
Tie dva pojmy sa zamieňajú, zvyčajne je RD krytá poberaním RP. Ale kto poberá RP ešte nemusí byť na RD.
Takže vy ste neboli na rodičovskej dovolenke, lebo zamestananie skončilo 23.3.2006, aj keď rodičovský príspevok ste poberali.
Pre nárok na dávku v nezamestnanosnosti sa započítava iba doba RD - rodičovskej dovolenky, nie doba poberania RP.

T.j. nárok na dávku v nezamestnanosti nebude.
Heny2
04.02.10,08:20
Dobry den, uz som sa teda dozvedela, ze nemam narok na prispevok po skonceni rodicovskej dovolenky, pretoze mi chybaju 3 mesiace. Dakujem krasne za odpovede. Zaujimalo by ma este, ak mi viete poradit mudre hlavicky, ci niekto ma skusenosti, ci sa da spatne zaplatit tie 3 mesiace, ci sa to da lebo na socialke mi nevedeli povedat, ci sa da:) /clovek tam uz asi musi ist s informaciou, co od nich chce/, a ci tie mamicky po rod.d., co sa zaregistruju na urad prace po tom 1.2., su poistene dochodkovo, ci za nich plati stat dochodkove poistenie, lebo doteraz to tak nebolo. Ide mi o to, keby ze ano, tak som dochodkovo poistena a nemusim malu vybrat zo skolky alebo sa dat na predlzenu rodicovsku, ked aspon dochodkovo budem poistena urcite, ale musim vybrat malu zo skolky a zhanat si pracu s dietatom, je dost tazke. Dakujem za odpoved. Pekny den. Heny
anaja
04.02.10,15:58
Dakujem Vám za odpoveď aj za upresnenie rozdielu RP a RD.(to som fakt nevedela, že už nie som na RD)
lienka123123
04.02.10,16:36
Dobrý deň, píšem za kamarátku. Dňa 28.2.2009 jej končí rodičovský príspevok, mala by nastúpiť1.3.2009 ale vie že jej dajú výpoveď, na RD bola 6 rokov nepretržite. Bude mať nárok na podporu v nezamestnanosti? Dajú jej odstupné 3 mesiace ale vo výške minimálnej mzdy - bude mať to nejaký dôsledok? Lebo keĎ som tady čítala niektoré príspevky tak je jedno koľko by mala mzdu aj tak by jej počítali z minimálnej mzdy? Dobre som to pochopila. Jasné v tom prípade keby mala nárok na podporu.Ďakujem Vám za pomoc.
bkev
04.02.10,18:51
Myslím, źe sa tak dá postupovať. Myslí, že sa nevyžaduje aby RP nadväzoval na materské.
Ďakujem za odpoveď, uvidím, čo povedia na "úradoch" ..., vychádzala som zo zákona, že nárok na zvyšok nevyčerpanej podpory mám do troch rokov od vzniku a že podpora sa nevypláca vtedy, keď je nárok na materské, nemocenské alebo ošetrovné a keď sa nepoberá RP (teda nie keď je nárok). Keďže o RP by som nepožiadala, ale rovno išla požiadať o podporu, hádam nebude problém ani potom s vyšším RP. Ale či to takto aj bude platiť :o)))))...
lienka123123
05.02.10,08:52
Dobrý deň, píšem za kamarátku. Dňa 28.2.2009 jej končí rodičovský príspevok, mala by nastúpiť1.3.2009 ale vie že jej dajú výpoveď, na RD bola 6 rokov nepretržite. Bude mať nárok na podporu v nezamestnanosti? Dajú jej odstupné 3 mesiace ale vo výške minimálnej mzdy - bude mať to nejaký dôsledok? Lebo keĎ som tady čítala niektoré príspevky tak je jedno koľko by mala mzdu aj tak by jej počítali z minimálnej mzdy? Dobre som to pochopila. Jasné v tom prípade keby mala nárok na podporu.Ďakujem Vám za pomoc.

Prosím ako by to malo byť? Vopred Vám ďakujem
Jana Motyčková
05.02.10,13:01
Dobrý deň, píšem za kamarátku. Dňa 28.2.2009 jej končí rodičovský príspevok, mala by nastúpiť1.3.2009 ale vie že jej dajú výpoveď, na RD bola 6 rokov nepretržite. Bude mať nárok na podporu v nezamestnanosti? Dajú jej odstupné 3 mesiace ale vo výške minimálnej mzdy - bude mať to nejaký dôsledok? Lebo keĎ som tady čítala niektoré príspevky tak je jedno koľko by mala mzdu aj tak by jej počítali z minimálnej mzdy? Dobre som to pochopila. Jasné v tom prípade keby mala nárok na podporu.Ďakujem Vám za pomoc.
Ak bola naozaj 6 rokov na RD (dve deti postupne alebo zdravotne postihnuté dieťa), nárok na podporu bude mať - na tú minimálnu (cca 160 €). Ak chce dosiahnuť vyššiu podoru doporučujem predkoncom februára dobrovoľne sa poistiť v nezamestnanosti z vyššieho mesačného vymeriavacieho základu (najviac z 2169,90). Platí sa 2%. Podpora bude potom 50% z mesačného VZ, z ktorého platila. Keďže poistenie nebude trvať celý mesiac, platba bude len za časť mesiaca.
Príklad pre objasnenie. Ak chce maximálnu podporu, uvedie pri prihláške (myslím, že sa to tam uvádza) že si určuje VZ 2169,90. Ak sa prihlási napr. 21.2., platba za február bude 2% z 2169,90 / 28 x 8 = 12,30 €. Podpora bude potom maximálna.
lienka123123
05.02.10,21:07
Zdravím, ďakujem za odpoveď, áno ona bola doma s dvomi deťmi, vychádzalo jej to presne mala nastúpiť do práce- čiže končila jej prvá RD po prvom dieťati 5.1.2007a nastupovala na materskú druhú 5.1.2007. Bola to zhoda na 1 deň. Preto vtedy mala nárok na ďalšiu MD lebo to nemala prerušené, potom sa dozvedela že keby nastúpila medzi RD a materskou 1 deň do práce nemala by nárok na MD - lebo nemala odrobené 3 nasledujúce roky po sebe. Keď mi to vtedy pohovorila nechcela som tomu ani veriť. Je to dosť blbý zákon podľa mňa. Ale vyšlo jej to -bola vtedy veľmi rada. Píšete, že má si dobrovoľne platiť, aj keď je ešte v pracovnom pomere? Keď som tomu dobre pochopila tak aj v pondelok 8.2.2010 sa pôjde zahlásiť ako dobrovoľne nezamestnaná a odvedie si 2% z 2169,90 € a dostane výpoveď k 1.3.2010 a oni jej dajú 3 mesačnú výpoveď s tým že nebude pracovať ale dostane ihneď odstupné ale z minimálnej mzdy (3 x minim mzda), tak dostane väčšiu podporu? Ďakujem ešte raz za odpoveď.
brčko
05.02.10,21:58
Zdravím, ďakujem za odpoveď, áno ona bola doma s dvomi deťmi, vychádzalo jej to presne mala nastúpiť do práce- čiže končila jej prvá RD po prvom dieťati 5.1.2007a nastupovala na materskú druhú 5.1.2007. Bola to zhoda na 1 deň. Preto vtedy mala nárok na ďalšiu MD lebo to nemala prerušené, potom sa dozvedela že keby nastúpila medzi RD a materskou 1 deň do práce nemala by nárok na MD - lebo nemala odrobené 3 nasledujúce roky po sebe. Toto nie je pravda, nárok na materské by mala, lebo aj dni čerpania RD sa rátajú do dní nem.poistenia. Nie je pravda, že sa v takom prípade berú len dni "odrobené". Ale asi si to poplietli s nárokom na podporu v nezamestnanosti, ak by jej skončil PP. Tak na tú by nárok nemala práve z dôvodu, že posledné 3roky jej netrvalo poistenie v nezam, lebo RD sa do obdobia poistenia v nezam. nerátala, pri zaregistrovaní na UP najskôr 1.2.2010 sa aj to ráta. Keď mi to vtedy pohovorila nechcela som tomu ani veriť. Je to dosť blbý zákon podľa mňa. Ale vyšlo jej to -bola vtedy veľmi rada. Píšete, že má si dobrovoľne platiť, aj keď je ešte v pracovnom pomere? Keď som tomu dobre pochopila tak aj v pondelok 8.2.2010 sa pôjde zahlásiť ako dobrovoľne nezamestnaná a odvedie si 2% z 2169,90 € a dostane výpoveď k 1.3.2010 a oni jej dajú 3 mesačnú výpoveď s tým že nebude pracovať ale dostane ihneď odstupné ale z minimálnej mzdy (3 x minim mzda), tak dostane väčšiu podporu? Ďakujem ešte raz za odpoveď.

áno, ak bude mať vysoký VZ z dobr.poistenia v nezam., stačí aj pár dní. Ak by jej prac.pomer trval ešte po ukončení RD, tak vymer.základ v období trvania zamestnania= poistenia v nezam. zo zamestnania, by ovplyvnil výšku podpory.
lienka123123
06.02.10,00:27
Ste strašne zlatučký poraďáci. Neviem čo by sme bez Vás robili. Ešte raz ak sa teda pôjde v pondelok nahlásiť na dobrov. poist. nezam., má povinnosť sa aj odhlásiť ak áno kedy?, alebo sa jej to zruší automaticky ak sa pôjde nahlásiť 1.3. ako nezamestnaná lebo dostala k tomuto dátumu výpoveď. Rada by som jej dala úplnú odpoveď, keď sa ma bude pýtať. Tomuto vôbec nerozumiem, tak sa ospravedlńujem ak dávam úplne banálne otázky. ďakujem
lienka123123
06.02.10,09:14
Ak bola naozaj 6 rokov na RD (dve deti postupne alebo zdravotne postihnuté dieťa), nárok na podporu bude mať - na tú minimálnu (cca 160 €). Ak chce dosiahnuť vyššiu podoru doporučujem predkoncom februára dobrovoľne sa poistiť v nezamestnanosti z vyššieho mesačného vymeriavacieho základu (najviac z 2169,90). Platí sa 2%. Podpora bude potom 50% z mesačného VZ, z ktorého platila. Keďže poistenie nebude trvať celý mesiac, platba bude len za časť mesiaca.
Príklad pre objasnenie. Ak chce maximálnu podporu, uvedie pri prihláške (myslím, že sa to tam uvádza) že si určuje VZ 2169,90. Ak sa prihlási napr. 21.2., platba za február bude 2% z 2169,90 / 28 x 8 = 12,30 €. Podpora bude potom maximálna.

Prosím,Vás ako ste prišli na tú sumu 12,30 €.Mne to nijako nevychádza, lebo 2% z 2169,90 je 43,40 €. ďakujem.
jana32
06.02.10,10:06
Dobrý deň. prosím Vás ak naša zamestnankyňa bola u nás od 1997 zamestnaná, v roku 2004 išla na MD, potom na RD a ďalšiu MD a do 25.2. bude na RD, potom dostane výpoveď z organizačných dôvodov. Ona zrejme nárok na podporu nebude mať?
veronikasad
06.02.10,10:16
Prosím,Vás ako ste prišli na tú sumu 12,30 €.Mne to nijako nevychádza, lebo 2% z 2169,90 je 43,40 €. ďakujem.
ak bude poistená celý mesiac.
V predch.príklade je začiatok poistenia 21.2., teda platí poistné len za 8 kal. dní.
brčko
06.02.10,10:57
Ste strašne zlatučký poraďáci. Neviem čo by sme bez Vás robili. Ešte raz ak sa teda pôjde v pondelok nahlásiť na dobrov. poist. nezam., má povinnosť sa aj odhlásiť ak áno kedy?, alebo sa jej to zruší automaticky ak sa pôjde nahlásiť 1.3. ako nezamestnaná lebo dostala k tomuto dátumu výpoveď. Rada by som jej dala úplnú odpoveď, keď sa ma bude pýtať. Tomuto vôbec nerozumiem, tak sa ospravedlńujem ak dávam úplne banálne otázky. ďakujem

treba si zapamätať, že ked raz dáva niekto sám prihlášku, je samozrejmé, že si musí dať aj sám odhlášku. A to platí dvojnásobne, ak ide o dobrovolné poistenie. Aj počas poberania podpory by inak musela platiť poistné.
JANULA999
06.02.10,13:08
treba si zapamätať, že ked raz dáva niekto sám prihlášku, je samozrejmé, že si musí dať aj sám odhlášku. A to platí dvojnásobne, ak ide o dobrovolné poistenie. Aj počas poberania podpory by inak musela platiť poistné.

Tak na to si vážne dať pozor. Známy sa tak prihlásil na 4 dni ako dobrovoľný plátca ale chyba bola v tom že sa zabudom odhlásiť a musel platiť aj keď už bol zamestnaný, mal to dvojnásobné. Tak treba nezabudnúť.
lienka123123
06.02.10,13:15
treba si zapamätať, že ked raz dáva niekto sám prihlášku, je samozrejmé, že si musí dať aj sám odhlášku. A to platí dvojnásobne, ak ide o dobrovolné poistenie. Aj počas poberania podpory by inak musela platiť poistné.

Veľmi pekne ďakujem, za odpovede. A na tej podpore by bol rozdiel čí bude platiť si vo februári dobrovolné 14 alebo 8 dní? a odhlášku dať k 1.3.2010, lebo tento deň sa pôjde nahlásiť na úrad práce ako nezamestnaná . díky moc
brčko
06.02.10,13:21
Veľmi pekne ďakujem, za odpovede. A na tej podpore by bol rozdiel čí bude platiť si vo februári dobrovolné 14 alebo 8 dní? a odhlášku dať k 1.3.2010, lebo tento deň sa pôjde nahlásiť na úrad práce ako nezamestnaná . díky moc

ak bude mať len VZ z dobrov.poist.v nezam. tak je jedno kolko dní.
Erika686
09.02.10,06:48
Este by som sa chcela opytat ohladom toho poistenia v nezamestnanosti. RD mi konci 8.6. 2010, odhlasit z dobrovolneho poistenia sa mam k 8.6. alebo k 9.6?
Dakujem poradakom za cenne rady a dufam, ze si 6 mesiacov budem uzivat s krasnou podporou...ak sa nic nezmeni.:---
Jana Motyčková
09.02.10,07:58
Je to jedno.
JankaV
09.02.10,17:34
Po prečítaní témy som dospela k názoru, že hneď po skončení RD (nie RP) vzniká nárok na podporu. Ak po skončení RD sa neprihlási hneď na úrad práce, ale až o niekoľko týždňov resp. mesiacov, nemá nárok na podporu.
Alebo som zasa vedľa?
Jana Motyčková
10.02.10,07:19
No, trochu vedľa.
elpe03
11.02.10,15:41
Chcela by som podakovat poradakom za cenne rady.
Určite veľa ľudom pomožu a dufam že aj mne.
:) Dakujem:)
monikago
16.02.10,20:28
ahojte,
poradite aj mne?

ja som od 24.10. do 2.11.2009 bola dobrovolne nezamestnana a od 3:11.09 doteraz som evidovana na UP, ak sa teraz odhlasim z evidencie a trebars buduci tyzden sa znovu prihlasim, budem mat narok aj ja na podporu, alebo uz je to pre mna pasé?

a este otazka, ak by som mala narok a nahodou si k 1.3. najdem pracu, vyplatia mi podporu, alebo tym padom stracam na nu narok?
dakujem
veronikasad
16.02.10,20:34
ahojte,
poradite aj mne?

ja som od 24.10. do 2.11.2009 bola dobrovolne nezamestnana a od 3:11.09 doteraz som evidovana na UP, ak sa teraz odhlasim z evidencie a trebars buduci tyzden sa znovu prihlasim, budem mat narok aj ja na podporu, alebo uz je to pre mna pasé?

a este otazka, ak by som mala narok a nahodou si k 1.3. najdem pracu, vyplatia mi podporu, alebo tym padom stracam na nu narok?
dakujem
Odkedy-dokedy si bola na rodičovskej dovolenke ? Tvoj pracovný pomer počas RD trval ?
monikago
16.02.10,20:36
na RD som bola od 24.8.2006 do 8.3.2007, od 9.3.07 do 23.9.2009 som poberala rodičovský, pracovny pomer trval, vypoved som dostala pre nadbytočnosť
VajdovaAndrea
19.02.10,12:37
ahoj....chcela by som sa informovat.... ja som nastupila do zamestnania 5,11,2005 kde som pracovala do 24,juna 2006 ked som nastupila na rizikove tehotenstvo, teda PN-ku....rovno z Pn-ky som sla na matersku dovolenku v decembri 2006, v juli 2007 som nastupila na RD ktora trvala do 16,1,2010. Medzitym mi vyplatili ked som sla na RD vsetok dovolenky,na ktoru som mala narok a zaroven min.rok v septembri som odrobila 4dni, kedy som zarobila nejakych 118eur... teraz po ukonceni RD som nastupila spat do prace teda od januara 17,1,2010 som opat v praci s tym, ze som robila len tyzden a potom sla na OCR. Mala by som narok na podporu ak do dnesneho dna som v prac.pomere na dobu neurcitu??? dakujem.
D123
21.02.10,13:42
Dobry den,
ako presne sa vypocitava vymeriacaci zaklad pre davku v nezamestnanosti ak do obdobia predchadzajucich 4 rokov spada RD ale aj odpracovane roky? T.j. ak zamestnankyna cerpala RD od 08.02.2006 ktora trvala do 15.9.2008, potom opat nastupila do svojho zamestnania ktore ukoncila k 31.12.2008 a nasledne zacala pracovat od 1.1.2009 pre noveho zamestnavatela.
Predpokladam, ze narok na davku zrejme bude mat (vzhladom na novelu od 1.2.). Spocitaju sa vsetky vymeriavacie zaklady z ktorych sa platilo poistenie v nezamestnanosti t.j. od 16.9.08 az do ukoncenia prac. pomeru a vydelia sa poctom kalendarnych dni pocas ktorych sa platilo poistenie (teda pocet dni od 16.9.08)?
Ak do tohoto obdobia spada aj cca 2O dni PN, tieto sa zarataju (ako som citala v predchadzajucich prispevkoch a tym vlastne znizia DvZ). Dakujem za radu resp. vyvedenie z omylu :-)
Jozef Mihál
21.02.10,14:41
Zarátajú sa dni trvania poistenia v nezamestnanosti, nezarátajú sa dni prerušenia (RD) a dni, za ktoré sa poistné neplatí (PN, MD, OČR).
lienka123123
22.02.10,09:27
Dobrý deň, rada by som Vás poprosila o radu ide ešte o príspevok #151. Dnes sa kamoška prihlásila ako dobrovoľne nezamestnaná z VZ 2169,90 ale stále sa bojí čí stačí toto platiť do 1.3.,a toho 1.3. sa pôjde zaevidovať ako nezamestnaná ale ona dostane odstupné za 3 mesiace (min. mzdu) ona nenastúpy do práce. Čí aj to nebude nejako súvisieť stou podporou? Ďakujem pekne za radu.
ivka70
22.02.10,09:55
Dobrý deň, rada by som Vás poprosila o radu ide ešte o príspevok #151. Dnes sa kamoška prihlásila ako dobrovoľne nezamestnaná z VZ 2169,90 ale stále sa bojí čí stačí toto platiť do 1.3.,a toho 1.3. sa pôjde zaevidovať ako nezamestnaná ale ona dostane odstupné za 3 mesiace (min. mzdu) ona nenastúpy do práce. Čí aj to nebude nejako súvisieť stou podporou? Ďakujem pekne za radu.

Z odstupneho sa neplatia odvody, plati sa len dan.
Preto sa odstupne ani nezapocitava do mzdy na vypocet podpory v nezamesntnanosti.
Skutocne staci platit par dni to dobrovolne poistenie a bude sa jej vypocitavat podpora iba z toho. Stacil by dokonca iba 1 den. :)
Patricia2
22.02.10,11:06
Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť. Rodičovská dovolenka mi skončila 31.8.2009 ukončením PP (PP bol na dobu neurčitú), rodičovský príspevok ešte poberám kedže syn bude mať 3 roky až 23.9.2010. Od začiatku decembra do 8 januára som bola DP v nezamestnanosti z najnižšieho vymeriavacieho základu. Po skončení poberania RP by som teda mala mať nárok na najnižšiu podporu v nezamestnanosti. Môžem ešte nejako ovplyvniť výšku podpory? Pomohlo by keby som sa ešte poistila z navyššieho vymeriavacieho základu? Ak áno. koľko by som mala platiť aby som mala podporu čo najvyššiu. Ďakujem.
Bubizzka
23.02.10,19:19
Dobry den prajem, aj ked som si precitala celu poradu ohladom „noveho“ naroku na davku v nezamestnanosti pre matky poberajuce RP, akosi sme vsetci strateni, ked sa to tyka niekoho z nas osobne pomoze mi niekto ujasnit si moju situaciu?:
V sucasnej dobe poberam RP az do 15.01.2011, PP na dobu urcitu mi skoncil 20.9.09.
Za posledne 4 roky bola moja situacia nasledovna:
2006: PP na dobu neurcitu (od augusta 2001)
20.9.06 som dala vypoved a presla do ineho zamestnania na dobu urcitu, nasledne:
21.9.06- 20.09.09 PP na dobu urcitu, pocas tejto doby:
2007: 28.5.07-30.11.07 (PN z dovodu rizikoveho tehotenstva)
2007/2008: 01.12.07-13.06.08 (cerpanie MD pocas PP na DU)
Jun 08-sept.08 (po skonceni MD cerpanie dovolenky pocas RD - pocet dni neviem)
Okt 08-20.09.09 RD (do skoncenia PP na DU dna 20.09.09)
Od 21.09.09 poberam RP az do 15.01.2011.
Prosim vas o zodpovedanie nejasnosti:
1. v Soc.Poist. mi bolo oznamene, ze nebudem mat narok na davku v nezamestnanosti (ked som sa tam bola evidovat 2.februara t.r.) mna zaujima, ze preco nemam mat podla noveho zakona narok na DvN, ak som za posledne 4 roky mala aspon 3 roky poistenie v nezamestnanosti, kedze sa tam podla noveho zakona rata aj cerpanie RD pocas PP (u mna na DU)
2. z mojej poslednej prace som si vyziadala VZ zamestnanca poistneho na poistenie v nezamestnanosti po 31.12.2005, kde mam uvedene VZ za mesiace:
SEPT 06-MAJ 07 (potom som bola na PN a cerpala MD, to tam nemam uvedene – potrebujem aj tieto sumy? Odkial, ak mi ich tam zamestnavatel neuviedol? dalej mam uvedene sumy za mesiace:
JUN 08-SEPT08 (kedy mi bola platena dovolenka pocas RD, po skonceni MD), dalej az do 20.06.09 som vlastne poberala RP pocas RD, kt tam tiez nie je uvedeny, ale ten je vseobecne znamy.. A od 21.06.09 uz len poberam RP, vyska je tiez jasna..
3. v SP mi bolo povedane, ze budem mat DvN v minimalnej vyske, tj.nizsej ako RP. Preco? Mam sa este pripoistit proti nezamestnanosti z najvyssieho VZ na aspon 2dni , ak som to spravne pochopila u vas na porade? Resp. je naozaj jedno, ake ma matka VZ, vsetky mozeme mat DvN len v minimalnej vyske? To sa mi potom vlastne vobec neoplati, ak si sucasne musim zrusit poberanie RP.(.a az potom sa tam mozem evidovat?-tak mi to takisto bolo oznamene)..je to pravda? Nepojdem si predsa zrusit RP, aby som nasledne dostala priblizne rovnaku sumu, predsa??
4. sucasne ma spochybnilo to, ked som sa u vas docitala, ze za posledne 4 roky nesmie byt ani 1 den PP na DN a ten som este mala od jan 06 (resp.od r.2001) do 20.09.09...
Dakujem za akekolvek rady, nechcem nieco zanedbat...
promont maja
24.02.10,07:00
Poprosím o radu ... máme jednu mamičku, ktorá je u nás zamestnaná od 15. 8. 2006 na dobu neurčitú, pričom od 15.9.2006 bola na rizikovom tehotenstve a 15. 3. 2007 sa im narodilo dieťatko. 14.3.2010 jej skončí rodičovská dovolenka a keďže jej zamestnávateľ z organizačných dôvodov s ňou už ďalej nepočíta, tak by ju chcel prepustiť ... a tu by som potrebovala pomôcť, resp. si to odsúhlasiť ... ak táto mamička teda 15. 3. 2010 nastúpi do práce, odpracuje cca 5 pracovných dní, potom si bude čerpať nevyčerpanú dovolenku a napokon s ňou zamestnávateľ ukončí pracovný pomer ... čo by bolo vhodnejšie ..? - ukončenie pracovného pomeru dohodou alebo výpoveďou zo strany zamestnávateľa ( je mi jasné, že v hre je odstupné, ale v tomto prípade by to nemal byť problém, ak by bol aj vyplatený), nakoľko sa potom prihlási na úrade práce ako nezamestnaná. Ako sa bude počítať výška jej podpory, resp. aký bude jej vymeriavací základ? Máme s ňou dobré vzťahy a chceli by sme jej pomôcť ...

Keď som s ňou túto možnosť prebrala, priznala sa mi, že jej dievčatko má dosť časté angíny a pod. a nechce ho nechať v tomto období v školke, tak by s ňou radšej ostala doma ... a taká podpora by prišla vhod.
Chobot
24.02.10,12:32
Poprosím o radu ... máme jednu mamičku, ktorá je u nás zamestnaná od 15. 8. 2006 na dobu neurčitú, pričom od 15.9.2006 bola na rizikovom tehotenstve a 15. 3. 2007 sa im narodilo dieťatko. 14.3.2010 jej skončí rodičovská dovolenka a keďže jej zamestnávateľ z organizačných dôvodov s ňou už ďalej nepočíta, tak by ju chcel prepustiť ... a tu by som potrebovala pomôcť, resp. si to odsúhlasiť ... ak táto mamička teda 15. 3. 2010 nastúpi do práce, odpracuje cca 5 pracovných dní, potom si bude čerpať nevyčerpanú dovolenku a napokon s ňou zamestnávateľ ukončí pracovný pomer ... čo by bolo vhodnejšie ..? - ukončenie pracovného pomeru dohodou alebo výpoveďou zo strany zamestnávateľa ( je mi jasné, že v hre je odstupné, ale v tomto prípade by to nemal byť problém, ak by bol aj vyplatený), nakoľko sa potom prihlási na úrade práce ako nezamestnaná. Ako sa bude počítať výška jej podpory, resp. aký bude jej vymeriavací základ? Máme s ňou dobré vzťahy a chceli by sme jej pomôcť ...

Keď som s ňou túto možnosť prebrala, priznala sa mi, že jej dievčatko má dosť časté angíny a pod. a nechce ho nechať v tomto období v školke, tak by s ňou radšej ostala doma ... a taká podpora by prišla vhod.

Nedá sa povedať, čo by bolo pre ňu výhodnejšie - či dohoda alebo výpoveď. Záleží od ponúknutých podmienok dohody - ak dostane 4 mesačné odstupné, tak je lepšia dohoda. Inak je lepšia výpoveď, počas VD ešte zarába (2 mesiace) a potom dostane odstupné.

Jej vymeriavací základ bude z dosiahnutej mzdy. preto je jedno, či bude robiť.
Bubizzka
24.02.10,21:03
Mala som byt strucnejsia, do mojho "pripadu" sa nechce nik pustat:( ak to zhrniem - poberam RP do 15.1.2011, PP na DU mi skoncil 20.9.09, mozem sa ist registrovat na UPSVAR a dostavat podporu vyssiu ako je RP, ak ten moj posledny PP na DU trval 3 roky (cize aj pocas MD, aj RD) a predtym som bola zamestnana na DN (suvisle, bez prerusenia od r.2001 do 20.9.06, kedy som dala vypoved a nastupila do tohto mojho nestastneho zamestnania na DU? blizsie detaily v prispevku c.174.
VELMI PEKNE DAKUJEM za akukolvek radu..
brčko
25.02.10,08:43
bubizzka,
nesúhlasím v mnohom so SP a
zatial len overujem
tvoj PP na dobu určitú dtval od 1.7.2006-20.9.2009?
riadnu dovolenku si čerpala od 14.6.2008-20.9.2008?
Rd si čerpala od 21.9.2009?
promont maja
25.02.10,08:57
Nedá sa povedať, čo by bolo pre ňu výhodnejšie - či dohoda alebo výpoveď. Záleží od ponúknutých podmienok dohody - ak dostane 4 mesačné odstupné, tak je lepšia dohoda. Inak je lepšia výpoveď, počas VD ešte zarába (2 mesiace) a potom dostane odstupné.

Jej vymeriavací základ bude z dosiahnutej mzdy. preto je jedno, či bude robiť.

... čiže nie je dôležité, ako dlho bude pracovať, ale aký denný vymeriavací základ jej vyjde = akú bude mať mzdu/deň? Pred nástupom na materskú mala pracovné zaradenie so slušnou hrubou mzdou, tak by sme jej ju mierne dvihli ( v pomere v akom šla minimálna mzda nahor) ...

Prosím vopred o trpezlivosť ... ale bola by som Vám vďačná za Váš názor:

Povedzme, pre jednoduchšie počítanie: jej hrubá mzda bude 1000 EUR/mesačne, potom by prichádzali do úvahy dve možnosti:
1. Ak ukončí pracovný pomer výpoveďou z organizačných dôvodov s dvojmesačou výpovednou lehotou = odpracovaných menej ako 5 rokov ( takže bez odstupného = tieto dva mesiace odpracuje) následne sa zapíše na úrad práce ...
potom bude jej VZ = 32,46 EUR/deň?
- hrubá mzda za 03/2010 ... 500,00 EUR/16 kalendárnych dní
- hrubá mzda za 04/2010 ... 1000,00 EUR/30 kalendárnych dní
- hrubá mzda za 05/2010 ... 1000,00 EUR/31 kalendárnych dní

2a. Ak ukončí pracovný pomer dohodou o ukončení pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa ( org. dôvody) a dostane dvojmesačné odstupné ( cca 1000 EUR/mesiac) a jej hrubá mzda za mesiac 03/2010 bude 500,00/15 kalendárnych dní, potom jej denný vymeriavací základ bude t. j. 500: 16 = 31,25 EUR ...?, pretože z odstupného poistenie v nezamestnanosti neplatíme ...?

2b. Ak ukončí pracovný pomer dohodou o ukončení pracovného pomeru bez uvedenia dôvodu ( zo strany zamestnanca) a tak nedostane žiadne odstupné a jej hrubá mzda za mesiac 03/2010 bude 500,00/16 kalendárnych dní, potom jej denný vymeriavací základ bude 31,25 EUR ...? Alebo v tomto prípade nebude mať nárok na podporu?


Pre čo by ste sa rozhodli vy?
brčko
25.02.10,13:13
prečítajte si ako fungujú zákony v praxi:

http://forum.rodinka.sk/viewtopic.php?f=57&t=97506

:eek::eek::mee:

aj ked ako mzdári a účtovníci sme už na to asi zvyknutí :(
Bubizzka
25.02.10,18:52
Mala som byt strucnejsia, do mojho "pripadu" sa nechce nik pustat:( ak to zhrniem - poberam RP do 15.1.2011, PP na DU mi skoncil 20.9.09, mozem sa ist registrovat na UPSVAR a dostavat podporu vyssiu ako je RP, ak ten moj posledny PP na DU trval 3 roky (cize aj pocas MD, aj RD) a predtym som bola zamestnana na DN (suvisle, bez prerusenia od r.2001 do 20.9.06, kedy som dala vypoved a nastupila do tohto mojho nestastneho zamestnania na DU? blizsie detaily v prispevku c.174.
VELMI PEKNE DAKUJEM za akukolvek radu..
pokracujem v mojej otazke-c.prispevku 174 a 177...
- moj posledny PP na dobu urcitu trval od 21.09.06 do 20.09.09 (3 roky)
- dovolenku som cerpala po skonceni MD, subzenee pocas poberania RP na RD, cize na RD som bola od skoncenia MD (?jun 2008 do 20.09.09, dcera bude mat 3 roky 16.1.2011.

este chcem upravit moj prvy text v tom zmysle, ze 2.2.t.r. som sa CHCELA evidovat na UPSVAR, ale kedze mi v SOC.P. povedali, ze nebudem mat narok, resp. budem mat narok na menej ako RP, som si vzala ich tlaciva domov a odvtedy si zistujem info sama, lebo sa mi to nezdalo, podla toho, co som uz vedela zo zmeny zakona po 1.2.2010, dlho trvalo tiez v mojej byvalej praci, kym mi poslali VZ (takmer 3 tyz)..cize evidovana doteraz nie som, ale cas mi uteka..a neviem, ci sa mam narychlo ist este pripoistit, aspon na ten 1 den, alebo ako mam dalej postupovat..kedze tvrdia, ze moj prispevok v nezamestnanosti (ak vobec), tak bude tesne nizsi ako RP...(?)
DAKUJEM!!
brčko
25.02.10,22:00
Dobry den prajem, aj ked som si precitala celu poradu ohladom „noveho“ naroku na davku v nezamestnanosti pre matky poberajuce RP, pomoze mi niektoakosi sme vsetci strateni, ked sa to tyka niekoho z nas osobne ujasnit si moju situaciu?:
V sucasnej dobe poberam RP az do 15.01.2011, PP na dobu urcitu mi skoncil 20.9.09.
Za posledne 4 roky bola moja situacia nasledovna:
2006: PP na dobu neurcitu (od augusta 2001)
20.9.06 som dala vypoved a presla do ineho zamestnania na dobu urcitu, nasledne:
21.9.06- 20.09.09 PP na dobu urcitu, pocas tejto doby:
2007: 28.5.07-30.11.07 (PN z dovodu rizikoveho tehotenstva)
2007/2008: 01.12.07-13.06.08 (cerpanie MD pocas PP na DU)
Jun 08-sept.08 (po skonceni MD cerpanie dovolenky pocas RD - pocet dni neviem)
Okt 08-20.09.09 RD (do skoncenia PP na DU dna 20.09.09)
Od 21.09.09 poberam RP az do 15.01.2011.
Prosim vas o zodpovedanie nejasnosti:
1. v Soc.Poist. mi bolo oznamene, ze nebudem mat narok na davku v nezamestnanosti (ked som sa tam bola evidovat 2.februara t.r.) mna zaujima, ze preco nemam mat podla noveho zakona narok na DvN, ak som za posledne 4 roky mala aspon 3 roky poistenie v nezamestnanosti, kedze sa tam podla noveho zakona rata aj cerpanie RD pocas PP (u mna na DU)
2. z mojej poslednej prace som si vyziadala VZ zamestnanca poistneho na poistenie v nezamestnanosti po 31.12.2005, kde mam uvedene VZ za mesiace:
SEPT 06-MAJ 07 (potom som bola na PN a cerpala MD, to tam nemam uvedene – potrebujem aj tieto sumy? Odkial, ak mi ich tam zamestnavatel neuviedol? dalej mam uvedene sumy za mesiace:
JUN 08-SEPT08 (kedy mi bola platena dovolenka pocas RD, po skonceni MD), dalej az do 20.06.09 som vlastne poberala RP pocas RD, kt tam tiez nie je uvedeny, ale ten je vseobecne znamy.. A od 21.06.09 uz len poberam RP, vyska je tiez jasna..predpokladám, tu malo byť od 21.9.2008 a nie od 21.6.09!!! ak nie, oprav ma
3. v SP mi bolo povedane, ze budem mat DvN v minimalnej vyske, tj.nizsej ako RP. Preco? Mam sa este pripoistit proti nezamestnanosti z najvyssieho VZ na aspon 2dni , ak som to spravne pochopila u vas na porade? Resp. je naozaj jedno, ake ma matka VZ, vsetky mozeme mat DvN len v minimalnej vyske? To sa mi potom vlastne vobec neoplati, ak si sucasne musim zrusit poberanie RP.(.a az potom sa tam mozem evidovat?-tak mi to takisto bolo oznamene)..je to pravda? Nepojdem si predsa zrusit RP, aby som nasledne dostala priblizne rovnaku sumu, predsa??
4. sucasne ma spochybnilo to, ked som sa u vas docitala, ze za posledne 4 roky nesmie byt ani 1 den PP na DN a ten som este mala od jan 06 (resp.od r.2001) do 20.09.09...
Dakujem za akekolvek rady, nechcem nieco zanedbat...

- PP na dobu neurčitú 2001-20.6.2006
- PP na dobu určitú 21.9.06-21.9.09 t.j. ak si okrem čerpania rodič.dovolenky nemala iné prerušené sociálneho poistenie t.j. aj poistenia v nezam. (napr. očr nad 10dní, neplat.volno ...), tak máš z tohto PP 1096dní dni poisteia v nezam., t.j.3roky +1den, ak bolo prerušenie, tak treba odrátať.

Musím ťa trochu opraviť. Čerpať riadnu dovolenku a rodičovskú dovolenku v zamestnaní naraz nemôžeš. Bud jedno alebo druhé. Počas riadnej dovolenky poistenie v SP trvá, počas rodič.dovolenky je prerušené. RD si začala čerpať až od 21.9.2008, aj ked si rodič.príspevok začala poberať od 14.6.2008, t.j. od ukončenia poberania materského. Treba to rozlišovať. V r.2008 bolo ešte možné poberať RP aj počas čerpania riadnej dovolenky. Mamičky, čo začali poberať RP po 31.12.2008 už to takto riešiť nemôžu (no záleží od konkrétnych dátumov).

podstatné pre teba je, či sa zaeviduješ do 20.6.2010, potom možno či do 31.8.2010 (lebo od 1.9.2010 už je účinný novela zákona) a tiež či do 20.9.2010. V každom tomto časovom úseku sa niečo zmení
lebo ak sa zaregistruješ

1.) v období cca do 20.6.2010
spadá do obdobia 4roky späť prac.pomer na dobu neurčitú, čo je pre teba výhodné, lebo budeš mať s istotou podpornú dobu 6mesiacov a nie len 4mesiace, ako by to bolo s najväčšou pravdepodobnosťou pri zaevidovaní najskôr 21.6.2010. Musíš však byť poistená v nezam aspon 3roky (1095dní) v posledných 4-och rokoch, t.j. ak by si mala nejaké preruščnie poistenia počas PP na dobu určitú, tak je istota zarehistrovať sa skôr ako 20.6.2010!!! Dávka by sa rátala z obdobia tri roky pred zaevidovaním, t.j. z obdobia čerpania riadnej dovolenky cca 14.6.-20.9.2008

2.) v období cca od 21.6.2010 do 31.8.2010,
Tak máš v období 4roky pred zaevidovaním len PP na dobu určitú a je účinný terajší zákon. Neviem však povedať, či v prípade, že v posledných 4-och rokoch máš len PP na dobu určitú, príp. dobr.poistenie v nezam., či sa VžDY berie podporná doba 4mesiace + ráta sa podpora z dvoch rokov pred zaevidovaním t.j. musí sa postupovať podla § 104 ods.2 Zákona o sociálnom poistení
Alebo ak splnaš aj podmienku troch rokov PvN v poseldných štyroch t.j. podla § 104 ods.1 ZoSP (ale ak dobre rátam dni, to by sa dalo len z dobrov.poistením), či sa prizná podporná doba 6mesiacov a ráta sa dávka z obdobia troch rokov pred zaevidovaním (od 1.9.2010 z obdobia dvoch rokov pred zaevidovaním)
No stôr by som povedala, že priznajú 4mesačnú podpornú dobu.

3.) v období cca od 1.9.2010 do 20.9.2010
máš v odbobí dvoch rokov späť obdobie, kedy si čerpala riadnu dovolenku, t.j. máš vymeriavací základ (ak si nečerpala riadnu dovolenku do 20.9.2008, tak to treba upraviť)

4.) ak sa zaregistruješ najskôr 21.9.2010, tak už v RO dvoch rokov späť nebudeš mať žiadny vym.základ zo zamestnania, t.j. rátala by sa ti dávka z minimálneho odvodu. Alebo z VZ z dobrov. poistenia v nezam., (ak by si sa prihlásila napr. z vysokého VZ a platila v splatnosti a ak sa v tomto zákon dovtedy nezmení)

(vlastne 2+3 by sa dalo spojiť)

K tvojim otázkam:
1. nesúhlsím so SP, nárok na podporu by si mala a pri zaregitrovaní od 2.2.2010. Splnila by si podmienku aspon 3roky PvN v posledných 4-och rokoch a podpora by sa rátala z obdobia 2.2.2007-1.2.2010, t.j. u teba z obdobia predpokladám 14.6.08-20.9.2008, kedy si čerpala dovolenku a máš vymeriavací základ pre nem.poistenie. Súčet vym.základov by sa delil počtom kalend.dní v tomto období (presné dátumy zistíš odo dna po ukončení MD do dna pred začiatkom čerpania RD, tieto dátumy sú uvedené na potvrdení)..

2. počas PN, MD, RD nemáš žiadny VZ, t.j. nemôže ho zamestnávatel uviesť. Neviem, či ti tam dal nuly, vyškrtal alebo nechal volné políčka (tiež som nevedela, ako to vyplniť pre seba).

3. nesúhlasím, ty máš v odbodí troch rokov späť VZ počas čerpania dovolenky, t.j. neplatí na teba, že nemáš žiadny vym.základ v rozhodujúcom období, t.j. nepoužije sa u teba minimálny VZ. Pozor, od 1.9.2010 má byť účinná novela zákona a RO nebude v každom prípade len dva roky pred zaevidovaním (resp. u teha sa budú sledovať len dva roky aj v prípade, ak sa zaregistruješ cca od 21.6.2010), tak ak sa zaeviduješ najskôr 21.9.2010, tak v RO už nebudeš mať žiadny VZ a už bude na teba platiť, že sa bude rátať podpora z minimálneho odvodu, ak nebudeš mať VZ napr. z dobrovolného poistenia. Ale ak by si sa ozaj evidovala až v sept., tak dovtedy možno budú tento zákon ešte novelizovať.

T.j. ak sa zaeviduješ teraz má to výhodu, že máš aj skutočný VZ a aj podporné obdobie 6mesiacov, a nie len 4. Takže už len si vyrátať výšku podpory na 1kalend.den, a to =
súčeť VZ za obdobie čerpania riadnej dovolenky : počet kalend. dní v období čerpania riadnej dovolenky (pravdepodobne 99dní, ak bola čerpaná 14.6.-20.9.2008) X 50%

som toho popísala, tak dufam, že v tolkých výpočtoch/údajoch som neurobila nejakú chybu alebo nejaký údaj neprehliadla. Pre istotu si to prerátaj a prekontroluj. Alebo sa pýtaj

OPRAVA:
teraz pozerám, samozrejme že mám zle údaje, tvoj PP na dobu neurčitú skončil 20.9.2006 a nie 20.6.2006, t.j. som sa trochu zbytočne s tým párala. No nebudem to už mazať, možno zajtra :) alebo to nechám na každom, kto by sa chcel v tom viac orientovať
Bubizzka
26.02.10,20:18
Velmi pekne dakujem, Brcko, po opatovnom prestudovani s mudrejsimi radami:
naozaj som RD cerpala az po ukonceni MD a az po vycerpani dovolenky, cize od 1.10.08 do 20.09.09 (kym trval pracovny pomer), teraz uz len poberam RP.

Ak vylucim vsetky moznosti neskorsej evidencie (som tehotna - ale kvoli "zavadzaniu" v Soc.Poist. budem mat MD len z minimalnej mzdy, pretoze som podla ich vypoctov nemala 270 dni nemoc.poist. (?! teraz som uz mudrejsia, viem, ze pravdu nemali) a nasledne som teda nevedela - az kym som nestudovala sama tieto veci, ze sa mi bolo treba pripoistit este do 8tt aj tak, som to vdaka nim presvihla:( tak, ak sa pojdem evidovat teraz v marci a mala som posledny pracovny pomer na dobu urcitu, neplati pre mna, ze mi staci mat z 3 rokov 2 roky PvN?
pretoze, ak zhrniem:
(asi 23.)8.01-20.09.06 PP na dobu neurcitu (dala som vypoved)
30.01.07-08.02.07 OCR (10 dni; to treba este odratat?)
28.05.07-30.11.07 PN (187 dni; rizikove teh - toto tiez??)
1.12.07-13.06.08 (196 dni; MD)
14.06.08-30.09.08 (109 dni? cerpala som riadnu dovolenku - z toho VZ pre DvN?)
1.10.08-20.09.09 (355 dni; RD)
21.09.09-dodnes uz len poberam RP..

v prehlade VZ mam totiz dieru od jan 06-20.09.06, ak by sa mi ratal len PP na dobu urcitu, malo by to predsa stacit, ze 2 roky z 3? alebo tam "musim" si ist dat doplnit, ze tam bol predtym PP na dobu neurcitu? musi ich to zaujimat?..a nasledne musim splnat PvN za 3 roky z poslednych 4 rokov? ale tam mi to bez dobrovolneho poistenia potom nevyjde, ked vam to vyslo tesne?a teraz som pridala OCR, hoci nie "nad" 10 dni? ak treba aspon tych 1095 dni..mam sa ist este rychlo na par dni poistit dobrovolne? z akeho VZ? asi staci z minimalneho, nie?
a este, kedze som teh, ak budem evidovana na UPSVAR, aby som mala MD, sa musim este pred nastupom na MD nemocensky pripoistit aspon na 1den a to aj vtedy, ak budem evidovana, musim, ci nieco take mi bude platit UPSVAR? asi nie, tak sa pripoistim tesne, lebo potrebujem mat MD, hoci minimalnu, aby som nasledne mohla mat zvyseny RP do 2 r dietata predsa..

mrzi ma, ze tu spajam dve temy, ale nikde nie je napisane, ze ak mi SP neumoznila mat MD vo vyske, aku som mohla mat, mozem aspon teraz skustit ziskat od nich PvN, pracu si totiz hladam, hoci len na mesiac pred nastupom na MD aj tak, lebo uz viem, ze aj to je riesenie.. ale nenachadzam taku moznost, ako ini tuna pisu, ze tesne pred MD sa zamestnat, hoci aj na 2 dni s najvyssim moznym platom..ja neviem, kde dokazu ludia taketo PP nachadzat..asi len u vlastnych manzelov zivnostnikov..moj nie je:(

Dakujem za dalsie upresnenie.
brčko
27.02.10,06:23
Velmi pekne dakujem, Brcko, po opatovnom prestudovani s mudrejsimi radami:
naozaj som RD cerpala az po ukonceni MD a az po vycerpani dovolenky, cize od 1.10.08 do 20.09.09 (kym trval pracovny pomer), teraz uz len poberam RP.

Ak vylucim vsetky moznosti neskorsej evidencie (som tehotna - ale kvoli "zavadzaniu" v Soc.Poist. budem mat MD len z minimalnej mzdy, pretoze som podla ich vypoctov nemala 270 dni nemoc.poist. (?! teraz som uz mudrejsia, viem, ze pravdu nemali) a nasledne som teda nevedela - az kym som nestudovala sama tieto veci, ze sa mi bolo treba pripoistit este do 8tt aj tak, som to vdaka nim presvihla:( tak, ak sa pojdem evidovat teraz v marci a mala som posledny pracovny pomer na dobu urcitu, neplati pre mna, ze mi staci mat z 3 rokov 2 roky PvN?
pretoze, ak zhrniem:
(asi 23.)8.01-20.09.06 PP na dobu neurcitu (dala som vypoved)
30.01.07-08.02.07 OCR (10 dni; to treba este odratat?)
28.05.07-30.11.07 PN (187 dni; rizikove teh - toto tiez??)
1.12.07-13.06.08 (196 dni; MD)
14.06.08-30.09.08 (109 dni? cerpala som riadnu dovolenku - z toho VZ pre DvN?)
1.10.08-20.09.09 (355 dni; RD)
21.09.09-dodnes uz len poberam RP..

v prehlade VZ mam totiz dieru od jan 06-20.09.06, ak by sa mi ratal len PP na dobu urcitu, malo by to predsa stacit, ze 2 roky z 3? alebo tam "musim" si ist dat doplnit, ze tam bol predtym PP na dobu neurcitu? musi ich to zaujimat?..a nasledne musim splnat PvN za 3 roky z poslednych 4 rokov? ale tam mi to bez dobrovolneho poistenia potom nevyjde, ked vam to vyslo tesne?a teraz som pridala OCR, hoci nie "nad" 10 dni? ak treba aspon tych 1095 dni..mam sa ist este rychlo na par dni poistit dobrovolne? z akeho VZ? asi staci z minimalneho, nie?
a este, kedze som teh, ak budem evidovana na UPSVAR, aby som mala MD, sa musim este pred nastupom na MD nemocensky pripoistit aspon na 1den a to aj vtedy, ak budem evidovana, musim, ci nieco take mi bude platit UPSVAR? asi nie, tak sa pripoistim tesne, lebo potrebujem mat MD, hoci minimalnu, aby som nasledne mohla mat zvyseny RP do 2 r dietata predsa..

mrzi ma, ze tu spajam dve temy, ale nikde nie je napisane, ze ak mi SP neumoznila mat MD vo vyske, aku som mohla mat, mozem aspon teraz skustit ziskat od nich PvN, pracu si totiz hladam, hoci len na mesiac pred nastupom na MD aj tak, lebo uz viem, ze aj to je riesenie.. ale nenachadzam taku moznost, ako ini tuna pisu, ze tesne pred MD sa zamestnat, hoci aj na 2 dni s najvyssim moznym platom..ja neviem, kde dokazu ludia taketo PP nachadzat..asi len u vlastnych manzelov zivnostnikov..moj nie je:(

Dakujem za dalsie upresnenie.

S nárokom na materské, ak si už vo vyššom štádiu ako 8tt, presne ako píšeš bud krátkodobý prac.pomer, môže byť aj teraz, nemusí byť pred nástupom na MD. Ak skonči tento PP cca v 13tt, tak po jeho ukončení budeš v 6mesačnej ochrannej lehote a vznikne nárok na materské z tohto posledného PP=NP a to presne 6týžd.pred pravdep.termínom pôrodu. Ak nenájdeš PP, tak môžeš ako plánuješ sa pred nástupom na MD prihlásiť na DNP a získaš tak nárok na materské z minima + od mesiaca narodenia dieťaťa bude dorovnané na základe žiadosti na UPSVaR do výšky zvýšeného RP. Počas poberania materského z DNP nemusíš DNP platiť a DNP ti bude dalej plynuť.

Dobrovolné poistenie si platí každý sam. Štát za uchádzačov o zamestnanie platí len zdravotné poistenie (t.j. nie nemocenské ani dôchodkové) a aj to si budeš predpokladám vybavovať sama na svojej ZP s papierom od UPSVaR o zaregistrovaní.

Nárok na podporu máš. Dni máš splnené už z posledného PP, ak si mala len očr do 10dní, tak aj dni očr sa rátajú do dní PvN. Samozrejme aj dni PN, MD a RD sa do toho rátajú. t.j. do potrebných 1095dní PvN. Pri výpočte dávky v nezamestnanosti sa bude sledovať obdobie 3roky pred zaevidovaním a VZ pre PvN v tomto období. Dni poberania ošetrovného, dni PN, MD, RD sa z tohto obdobia vynímajú, tj. rátať sa ti bude podpora len z vymer.základu počas čerpania riadnej dovolenky. Vzhladom na to, že PP na dobu neurčitú do obdobia 3roky späť nespadá, vymeriavacie základy z predposledného PP nepotrebuješ.

či budeš potrebovať samostatné potvrdenie od zamestnávatela aj z PP na dobu neurčitú (t.j. také isté tlačivo ako od posledného zamestnávatela), ked spadá do obdobie 4roky späť, netuším. Zober si so sobou prac.zmluvu, výpoved a zápočtový list a uvidíš. Síce ty pôjdeš na UPSVaR a vybavujú to na SP odd.dávok v nezam., tak možno ani nebudú vedieť, či to treba.

Pozri si zákon o sociálnom poistení tuším § 104-108. Neviem či v je na porade aktualizované aj o zákon č. 572/2009 čl. I. a ak by si chcela najnovšia novela účinná od 1.9.2010 je v zákone 52/2010 čl.III

Tie moje výpočty vyššie sú skreslené, lebo som rátala s tým, že PP na dobu neurčitú skončil už 20.6.2006 a aj dni čerpania riadnej dovolenky nesedia, ale tých 1096dní PvN z PP na dobu určitú platí.
Bubizzka
27.02.10,09:48
Veeeeelmi pekne dakujem, Brcko, naozaj velmi, cloveku sa az nechce verit v tom nasom dnesnom svete, ze su na svete este ludia, ktorym na druhych zalezi a pritom maju svojich starosti dost..okrem toho, na porade su ludia, kt ani nevedia komu a predsa pomozu, poradia, alebo len dusu pohladia. vdaka vam, Brcko a kolegovia!!!
idem teda skusit stastie na UPSVAR a SP opat v marci, uz mi vela casu aj tak neostava, stihnem max 4 mes aj tak..ale vdaka, stale sice nechapem, ako to, ze vam tu vsetkym vsetko nadherne a logicky, ako v matematike vychadza a tym ludom v SP nie je jasne nic..musi to byt ucelove, to nie je mozne, aby takto normalne fungoval svet, ze ludia, kt maju pomoct ludom v nudzi, vas odmietaju, pripadne si vas prehadzuju ako horuci zemiak:( a madlia si ruky, ak im uverite a s ovisnutou hlavou odidete:(
ESTE RAZ VELKA VDAKA a prijemny den prajem, Brcko!
S uctou, B.
mamina20
27.02.10,10:17
Mam prosbu. Ja som zalozila novu temu ale myslim, ze moj problem bude asi patrit sem a kedze som tu novacik, neviem to sem presunut. Som na RD do maja 2010. Som zamestnanec a od 11/2008 si platim dobrov.poist.v nezamest. z najnizsieho VZ. Splnam podmienku platenia poistneho troch rokov zo styroch. po pociatocnom soku, ze som nemusela platit vobec som rozmyslala ci by sa mi neoplatilo do maja navysit VZ na maximum, ze by sa mi to vratilo na podpore. V zakone je max VZ 2892,12 ale viac krat som tu citala ze staci platit z 2169,09. Je to pre strop podpory? A nerozumiem mechanizmu ratania davky. Je to sucet VZ od 11/2008 do 05/2010 deleno pocet dni? Ale akych dni? Dni platenia poistneho od 11/2008 do 05/2010 alebo celkovych troch rokov podpory? Dakujem
brčko
27.02.10,15:03
Mam prosbu. Ja som zalozila novu temu ale myslim, ze moj problem bude asi patrit sem a kedze som tu novacik, neviem to sem presunut. Som na RD do maja 2010. Som zamestnanec a od 11/2008 si platim dobrov.poist.v nezamest. z najnizsieho VZ. Splnam podmienku platenia poistneho troch rokov zo styroch. po pociatocnom soku, ze som nemusela platit vobec som rozmyslala ci by sa mi neoplatilo do maja navysit VZ na maximum, ze by sa mi to vratilo na podpore. V zakone je max VZ 2892,12 ale viac krat som tu citala ze staci platit z 2169,09. Je to pre strop podpory? A nerozumiem mechanizmu ratania davky. Je to sucet VZ od 11/2008 do 05/2010 deleno pocet dni? Ale akych dni? Dni platenia poistneho od 11/2008 do 05/2010 alebo celkovych troch rokov podpory? Dakujem

Ak by si predtým neplatila z minima, tak by ti stačilo sa prihlásiť z VZ 2169,09, lebo to je strop vyplatenia dávkok vid zákon o sociálnom poistení § 108 ods.4. Ale ked si platila tak dlho z minima, tak v prípade, že si dáš na krátky čas maximum pre odvody (nie pre vyplatenie dávky), tak ti to trochu zvýši denný VZ aj ked k maximu pre dávky sa asi nepriblížiš. Zrátajú sa všetky vym.základy v rozhodujúcom období (ak máš pP na dobu neurčitú, tak v troch rokoch späť) a vydelí sa počtom kalendárnych dní v období, za ktoré sa platil vym.základ, t.j. u teba 11/2008- napr. do dna pred zaregistrovaním. 50% z toho je dávka na 1kalend.den. Pozri zákon o SP § 104-108 resp. čo som písala v príspevkoch vyššie.
brčko
27.02.10,15:13
bubizzka :) :) :),
človek pri riešení svojej niekedy nie lahkej situácie pozisťuje veci, čo sa ho týkajú, alebo možno týkať budú. Ale bez trpezlivosti, času a zaujmu o pravdu a zákony a bez pomoci/konzultácie s ludmi napr. na porade, to asi nejde. No a bohužial človek potom stratí ilúzie o "systéme", v ktorom to "funguje".

neviem prečo len 4mesiace (aha asi nastupuješ na MD :) ), no dá sa aj neskôr toto vyčerpať pozri § 105 ods.3 (od 1.9.2010 sa mení na 2roky, tak neviem, čo bude príp. pre teba platiť, či podla vzniku nároku na podoru 3roky alebo podla návratu 2roky) príp. ods. 4 možnosť jednorázového vypatenia.
stanka772
27.02.10,16:07
poradí mi niekto bola som na rodičovskej dovolenke, poberám rodičovský príspevok kôli zdravotnému stavu syna od juna 2008 do 31.3.2010, dna 1.12.2009 mi dali výpoved a ja chcem vediet či budem mat nárok na podporu v nezamestnanosti a ak áno kolko to je ?dakujem
mamina20
27.02.10,16:29
Ak by si predtým neplatila z minima, tak by ti stačilo sa prihlásiť z VZ 2169,09, lebo to je strop vyplatenia dávkok vid zákon o sociálnom poistení § 108 ods.4. Ale ked si platila tak dlho z minima, tak v prípade, že si dáš na krátky čas maximum pre odvody (nie pre vyplatenie dávky), tak ti to trochu zvýši denný VZ aj ked k maximu pre dávky sa asi nepriblížiš. Zrátajú sa všetky vym.základy v rozhodujúcom období (ak máš pP na dobu neurčitú, tak v troch rokoch späť) a vydelí sa počtom kalendárnych dní v období, za ktoré sa platil vym.základ, t.j. u teba 11/2008- napr. do dna pred zaregistrovaním. 50% z toho je dávka na 1kalend.den. Pozri zákon o SP § 104-108 resp. čo som písala v príspevkoch vyššie.

No taku profesionalnu odpoved som ani necakala. Uplne sa mi vsetko objasnilo. Ked som bola v piatok v soc. poistovni, pracovnik za priehradkou mal problem so zakladnymi pojmami. Bola som nestastna, chcela som to vyriesit do pondelka.Inac nemyslela som tri roky podpory ale poistenia - to bol preklep.
Dakujem velmi pekne.
brčko
28.02.10,11:56
poradí mi niekto bola som na rodičovskej dovolenke, poberám rodičovský príspevok kôli zdravotnému stavu syna od juna 2008 do 31.3.2010, dna 1.12.2009 mi dali výpoved a ja chcem vediet či budem mat nárok na podporu v nezamestnanosti a ak áno kolko to je ?dakujem

Ak si bola súvisle zamestnaná až do 30.11.2009 a čerpala si predtým rodičovskú dovolenku a nie neplatené volno, tak pri zaevidovaní na UP od 1.4.2010 nárok na podporu mať budeš. Výška podpory záleží od toho, či máš nejaký vym.základ v období troch rokov pred zaregistrovaním na UP (napr. si čerpala riadnu dovolenku v zamestnaní, PP predpokladám bol na dobu neurčitú). Ak nemáš a nebudeš mať ani žiadny VZ napr. z dobrov.poistenia, tak podpora sa bude rátať z minimálnych odovodov, t.j. z VZ 319,58eur.
Bubizzka
28.02.10,14:51
bubizzka :) :) :),
človek pri riešení svojej niekedy nie lahkej situácie pozisťuje veci, čo sa ho týkajú, alebo možno týkať budú. Ale bez trpezlivosti, času a zaujmu o pravdu a zákony a bez pomoci/konzultácie s ludmi napr. na porade, to asi nejde. No a bohužial človek potom stratí ilúzie o "systéme", v ktorom to "funguje".

neviem prečo len 4mesiace (aha asi nastupuješ na MD :) ), no dá sa aj neskôr toto vyčerpať pozri § 105 ods.3 (od 1.9.2010 sa mení na 2roky, tak neviem, čo bude príp. pre teba platiť, či podla vzniku nároku na podoru 3roky alebo podla návratu 2roky) príp. ods. 4 možnosť jednorázového vypatenia.
to jednorazove vyplatenie by nebolo zle:)
1. napadlo ma vsak, ze ak sa prihlasim na UPSVAR, musim zrusit RP, to som vedela..pridem o 164 (RP), dostanem 259 (PvN), lenze tym padom nedostanem na dceru mesacne ani tych cca 40E (ak by som sla do prace aspon na mesiac, mam taku moznost, no dieta mi nik nechce vziat do 4 MS - preplneny stav, rodicia su daleko a pracuju, opatrovatelku so zivnostou neviem zohnat), plus by som po vycerpani PvN, resp. po nastupe na MD na toto moje druhe dieta (tretie cakam), nedostala mesacne ani (po nastupe na MD) tych 40 az do jej 3.narodenin (16.1.2011), plus ani 25% z RP mi nedaju, co by bolo 451E?..alebo mozem po nastupe na MD znova ziadat tych 40 na druhu dceru?tych 25% uz asi nie??
2. okrem MS (co sa tyka prace) mam problem aj s dohodou - viem, ze ak sa prihlasim na UPSVAR, mozem mat max 136 hrubeho mes a ja mam AZ TOLKO cisteho:( a pracovny zavazok (na DVP) mam do juna:( ak si ho aj znizim, tak len sposobom nestastnym voci mne - budem musiet pracovat nadalej, no bez zaplatenia:( a uz teraz sa hnevam, ze nedostavam ani 1/3 z toho, co by som mala, tj uz teraz pracujem zadarmo:(
3. plus ma caka zmluva o dielo na taky mesiac prace..ta sa dufam uz neprieci s poberanim PvN, ci tiez?
4. je mozne pocas poberania PvN ist na PN - ci ako sa riesi PN pocas prac na DVP? keby ma ta praca na DVP s este viac znizenym platom prestala uz celkom bavit? ale toho asi nebudem schopna, ze mysliet na seba..to by som uz 5 mesiacov davno nepracovala..ide vsak o skupinovu cinnost, nie o moje individualne zamestnanie, takze preto s tym neviem zatat:(
Dakujem opat!!!
Bambit
28.02.10,20:17
Poradíte mi z čoho sa mi bude rátať VZ na podporu ? Pred MD som mala PP na dobu neurčitú od 1.09.1998 . Na MD som nastúpila 01.08.2006 . Po ukončení RD 2.08.2009 som sa zaevidovala na ÚP. Na podporu som nárok nemala . Keby som teraz od 1.03.2010 uzatvorila PP s min. mzdou na 3-4 dni a potom by som sa išla opäť zaevidovať na ÚP z ktorého VZ by sa mi rátala podpora ? Z bývalého zamestnania , alebo z tohto ? Ďakujem
brčko
28.02.10,20:27
Poradíte mi z čoho sa mi bude rátať VZ na podporu ? Pred MD som mala PP na dobu neurčitú od 1.09.1998 . Na MD som nastúpila 01.08.2006 . Po ukončení RD 2.08.2009 som sa zaevidovala na ÚP. Na podporu som nárok nemala . Keby som teraz od 1.03.2010 uzatvorila PP s min. mzdou na 3-4 dni a potom by som sa išla opäť zaevidovať na ÚP z ktorého VZ by sa mi rátala podpora ? Z bývalého zamestnania , alebo z tohto ? Ďakujem

Z vymeriavacích základov pre poist.v nezam v obdobía tri roky pred zaregistrovaním. Ak si mala v tomto období VZ len v tomto novom PP, tak z týchto pár dní. A samozrejme predpokladám, že ti trval PP do 2.8.2009, resp. v posledných 4-och rokoch pred zaregistovaním si mala obdobie bez prac.pomeru najviac 1 rok.
brčko
28.02.10,20:29
bubizzka,
tak v tomto ti neporadím. To chce každú alternatívu ozaj prerátať. A aj v zákone o službách zamestnanosti popozerať, aké sú presne podmienky evidovania uchádzača o zamestnanie napr. § 6
Bambit
28.02.10,20:39
Z vymeriavacích základov pre poist.v nezam v obdobía tri roky pred zaregistrovaním. Ak si mala v tomto období VZ len v tomto novom PP, tak z týchto pár dní. A samozrejme predpokladám, že ti trval PP do 2.8.2009, resp. v posledných 4-och rokoch pred zaregistovaním si mala obdobie bez prac.pomeru najviac 1 rok.

Ďakujem veľmi pekne. PP mi trval do ukončenia RD. Od 2.08.2009 som nemala žiadny PP len som bola doteraz evidovaná na ÚP.
brčko
28.02.10,20:52
skús sa počas trvania PP prihlásiť aj na dobrov.poistnie v nezam a zaplať v splatnosti!. Ale nezabudni potom aj na odhlášku :) lebo platiť treba až do odhlásenia.
Bambit
28.02.10,22:23
skús sa počas trvania PP prihlásiť aj na dobrov.poistnie v nezam a zaplať v splatnosti!. Ale nezabudni potom aj na odhlášku :) lebo platiť treba až do odhlásenia.
A to by mi v niečom pomohlo ? Nový PP budem mať od 1.3. a tiež sa môžem ísť nahlásiť na dobrovol.poist.v nezam. od 1.3.2010 ? Potom by sa mi rátal VZ aj z toho 4 dňového PP aj z dobrov. poistenia v nezamest ? A tam si môžem sama určiť VZ , alebo musí byť tiež z min.mzdy? a kedy si potom mám dať odhlášku ? pred ukončením PP, alebo po ukončení PP. Ja tomu vôbec nerozumiem, tak preto sa tak dopodrobna pýtam. Ďakujem
brčko
28.02.10,22:36
A to by mi v niečom pomohlo ? Nový PP budem mať od 1.3. a tiež sa môžem ísť nahlásiť na dobrovol.poist.v nezam. od 1.3.2010 ? áno, ale podať prihlášku najneskôr 1.3.2010 Potom by sa mi rátal VZ aj z toho 4 dňového PP aj z dobrov. poistenia v nezamest ? áno A tam si môžem sama určiť VZ , alebo musí byť tiež z min.mzdy? sama. Z DNP najviac z VZ 1849eur ked máš HM cca 320eur a kedy si potom mám dať odhlášku ? pred ukončením PP, alebo po ukončení PP. najlepšie v ten istý den ako skončí PP. Ja tomu vôbec nerozumiem, tak preto sa tak dopodrobna pýtam. Ďakujem


Prihlášku ti zoberú najskôr odo dna, kedy ju podáš, nedá sa spätne. Tak isto odhlášku najskôr v den, kedy ju podáš, t.j. nedá sa odhlásiť spätne. A hlavne zaplať v správnej výške!!! a včas!!! (do 8-meho v nasledujúcom mesiaci za predchádzajúci mesiac), lebo inak sa to nebude vôbec zohladnovať.
Bambit
28.02.10,22:57
Prihlášku ti zoberú najskôr odo dna, kedy ju podáš, nedá sa spätne. Tak isto odhlášku najskôr v den, kedy ju podáš, t.j. nedá sa odhlásiť spätne. A hlavne zaplať v správnej výške!!! a včas!!! (do 8-meho v nasledujúcom mesiaci za predchádzajúci mesiac), lebo inak sa to nebude vôbec zohladnovať.
Brčko ďakujem Vám veľmi pekne za rady, ste veľmi zlatá, pomáhate ľuďom ktorých vôbec nepoznáte o to je to cennejšie, môže sa každý na Vás spoľahnúť. Ja som si dnes všetko vybavila. Ešte raz ďakujem.
Iwett
01.03.10,08:51
Dobrý deň, prosím Vás o vysvetlenie, môže sa ukončiť pp dohodou po skončení rodičovského príspevku ? A môže byť dôvod ukončenia starostlivosť o dieťa do 6 rokov? Môže ísť takáto zamestnankyňa na úrad práce? Niečo mi na tom nesedí....
brčko
01.03.10,14:18
Dobrý deň, prosím Vás o vysvetlenie, môže sa ukončiť pp dohodou po skončení rodičovského príspevku ? A môže byť dôvod ukončenia starostlivosť o dieťa do 6 rokov? Môže ísť takáto zamestnankyňa na úrad práce? Niečo mi na tom nesedí....

Prac.pomer môže skončit dohodou bez uvedenia dôvodu. Môže sa zaevidovať na UP, aj ked v prípade, že sa chce starať o dieťa, tak asi prácu nehladá. Ale to už bude riešiť s UPSVaR.
strakulka22
02.03.10,18:51
Dobry den,
mohli by ste mi prosim poradit?
Moja situacia je asi takato:

1.5.:2006 - 7.8.2006 zamestnana na dobu urcitu (t.z. 99 dni poistenia)
8.8.2006 - 31.1.2008 zamestnana, ukoncenie dohodou pocas RD (t.z. 542 dni poistenia)

MD - 21.1.2007 - 21.7.2007 pracovny pomer vtedy trval
RD - 22.7.2007 - 18.3.2009 pracovny pomer trval len do toho 31.1.2008

19.3.2009 - 6.1.2010 pracovny pomer ukonceny dohodou (t.z. 294 dni poistenia)
7.1.2010 - 30.4.2010 pracovny pomer na dobu urcitu (T.z. 114 dni poistenia)

Ak su moje uvahy spravne a do doby poistenia sa zapocitava aj obdobie materskej a rodicovskej dovolenky, pocas ktorych trval pracovny pomer. Tak spolu budem mat pri ukonceni zamestnania za posledne 4 roky 1049 dni poistenia, takze na narok na podporu v nezamestnanosti mi bude chybat nejakych 46 dni poistenia.
Budem mat narok na podporu, ak by som sa po ukonceni PP od 1.5.2010 doprovolne poistila v nezamestnanosti napr na 2 mesiace a potom sa isla prishlasit na urad prace???
Ovplyvnilo by vysku podpory ak by som sa prihlasila dobrovolne z nejakej vyssej sumy, alebo z coho by sa mi pocitala vyska podpory????
Dakujem velmi pekne za radu.
brčko
02.03.10,20:28
Dobry den,
mohli by ste mi prosim poradit?
Moja situacia je asi takato:

1.5.:2006 - 7.8.2006 zamestnana na dobu urcitu (t.z. 99 dni poistenia)
8.8.2006 - 31.1.2008 zamestnana, ukoncenie dohodou pocas RD (t.z. 542 dni poistenia)

MD - 21.1.2007 - 21.7.2007 pracovny pomer vtedy trval
RD - 22.7.2007 - 18.3.2009 pracovny pomer trval len do toho 31.1.2008

19.3.2009 - 6.1.2010 pracovny pomer ukonceny dohodou (t.z. 294 dni poistenia)
7.1.2010 - 30.4.2010 pracovny pomer na dobu urcitu (T.z. 114 dni poistenia)

Ak su moje uvahy spravne a do doby poistenia sa zapocitava aj obdobie materskej a rodicovskej dovolenky, pocas ktorych trval pracovny pomer. Tak spolu budem mat pri ukonceni zamestnania za posledne 4 roky 1049 dni poistenia, takze na narok na podporu v nezamestnanosti mi bude chybat nejakych 46 dni poistenia.
Budem mat narok na podporu, ak by som sa po ukonceni PP od 1.5.2010 doprovolne poistila v nezamestnanosti napr na 2 mesiace a potom sa isla prishlasit na urad prace???
Ovplyvnilo by vysku podpory ak by som sa prihlasila dobrovolne z nejakej vyssej sumy, alebo z coho by sa mi pocitala vyska podpory????
Dakujem velmi pekne za radu.

Ak máš v posledných štyroch rokoch pred zaevidovaním na UP aj nejaký PP na dodu neurčitú, tak musíš mať aspon 3roky v posledných 4-och trvajúce PvN. T.j. maximálne 1rok bez PvN.

Ty si mala bez PvN obdobie od 1.2.2008 do 18.3.2009, čo je viac ako rok. A aj keby si sa prihlásila dobrovolne na poistnie v nezam., tak túto medzeru nevytesníš, lebo stále spadá do obdobia štyroch rokov pred zaregistrovaním. A každým dnom platenia dobr.PvN ti jeden den pribúda ale aj jeden den odbúda.

Od 1.9.2010 bude účinná novela zákona o soc.poistení a bude stačiť v posledných troch rokoch len 2roky PvN (t.j. v posledných troch rokoch maxim. 1rok bez PvN). Takže ak zase nezmenia zákon, tak nárok na podporu by si mala mať najskôr cca 19.3.2011. t.j. po uplynutí 2-och rokov od 19.3.2009, kedy najskôr splníš túto podmienku, aspon 2roky (2x365dní) PvN v posledných troch rokoch. Ale to v prípade, že budeš súvisle od 19.3.2009 PvN.
stanka772
03.03.10,12:03
Mám ešte jednu otázočku,som napredlženej rodičovskej dovolenke z dôvodu zdravotného stavu môjho syna do 31.3.2010,dna 31.11.2009 ma prepustili nemala som niečo ohladom toho nahlasit socialnej poistovni?Ďakujem
v.balogova
03.03.10,17:50
PP trvá 7 rokov vrátane MD a RD. Po skončení RD odpracované 2 dni. Mesačná mzda 1090. Pri následovnom skonční PP po tých dvoch dňoch v akej výške by bola podpora v nezamestnanosti?
strakulka22
04.03.10,09:01
Ak máš v posledných štyroch rokoch pred zaevidovaním na UP aj nejaký PP na dodu neurčitú, tak musíš mať aspon 3roky v posledných 4-och trvajúce PvN. T.j. maximálne 1rok bez PvN.

Ty si mala bez PvN obdobie od 1.2.2008 do 18.3.2009, čo je viac ako rok. A aj keby si sa prihlásila dobrovolne na poistnie v nezam., tak túto medzeru nevytesníš, lebo stále spadá do obdobia štyroch rokov pred zaregistrovaním. A každým dnom platenia dobr.PvN ti jeden den pribúda ale aj jeden den odbúda.

Od 1.9.2010 bude účinná novela zákona o soc.poistení a bude stačiť v posledných troch rokoch len 2roky PvN (t.j. v posledných troch rokoch maxim. 1rok bez PvN). Takže ak zase nezmenia zákon, tak nárok na podporu by si mala mať najskôr cca 19.3.2011. t.j. po uplynutí 2-och rokov od 19.3.2009, kedy najskôr splníš túto podmienku, aspon 2roky (2x365dní) PvN v posledných troch rokoch. Ale to v prípade, že budeš súvisle od 19.3.2009 PvN.

Dakujem Ti Brcko.
Kedze som mala zmluvu aj na dobu neurcitu, tak vlastne nemam sancu.
Co ak by moj byvaly zamestnavatel, s ktorym mi skoncil pomer pocas RD dal na soc.poistovnu opravny registracny list, s tym, ze prac.zmluva mi skoncila az napr. 31.3.2008. Da sa to? Dakujem
stanka772
09.03.10,15:15
Mám ešte jednu otázočku,som napredlženej rodičovskej dovolenke z dôvodu zdravotného stavu môjho syna do 31.3.2010,dna 31.11.2009 ma prepustili nemala som niečo ohladom toho nahlasit socialnej poistovni?Ďakujemmoc pekne za odpoved.Stanka
brčko
09.03.10,15:31
Mám ešte jednu otázočku,som napredlženej rodičovskej dovolenke z dôvodu zdravotného stavu môjho syna do 31.3.2010,dna 31.11.2009 ma prepustili nemala som niečo ohladom toho nahlasit socialnej poistovni?Ďakujem

odkedy si na MD?
predpokladám, že si nastupovala ešte pred 1.8.2006, t.j. nedávala si si sama prihlášku na SP. Mala si si ju podať najneskôr v den po ukončení PP, ak si chcela súvislé dôch.poistenie. Treba zobrať kopiu RL dieťaťa a zájsť tam čo najskôr a podať prihlášku. Nemožno ju podať spätne, len odo dna jej podania. Urob si pre seba kopiu/rovnopis a nechaj potvrdiť na kopii prevzatie SP.

tiež treba zájsť na ZP ale tam problém predpokladám nebude, aj ked podla zákona treba nahlásiť zmenu do 8dní
stanka772
09.03.10,16:18
odkedy si na MD?
predpokladám, že si nastupovala ešte pred 1.8.2006, t.j. nedávala si si sama prihlášku na SP. Mala si si ju podať najneskôr v den po ukončení PP, ak si chcela súvislé dôch.poistenie. Treba zobrať kopiu RL dieťaťa a zájsť tam čo najskôr a podať prihlášku. Nemožno ju podať spätne, len odo dna jej podania. Urob si pre seba kopiu/rovnopis a nechaj potvrdiť na kopii prevzatie SP.

tiež treba zájsť na ZP ale tam problém predpokladám nebude, aj ked podla zákona treba nahlásiť zmenu do 8dní
Môžem poprosit o vysvetlenie skratiek SP a ZP , nastup na materskú bol 2.4.2005.Ďakujem
brčko
09.03.10,16:32
sp = sociálna poisťovna
zp = zdravotná poistovna

ak si si teda prihlášku do SP nedávala, tak pre tvoju info. Podáva sa na RLFO (registračnom liste fyzic.osoby) + vyhlásenie o starostlivosti o dieťa + kopia RL + ak si v II.piliery aj oznámenie o účasti na dôch.sporení.
splaso
10.03.10,12:03
Dobry den. Nakolko som si precital diskusiu, ktora sa tu vedie a nedopatral som sa k odpovedi, ktoru zaujima moju manzelku, uvadzam jej aktualnu situaciu:

1) Zamestnana v banke od 10.03.2003 do 31.05.2008 (pricom pocas tohto obdobia sa nam narodili 2 deti, pricom bola od 01.04.2004 na 6mesacnej materskej dovolenke, ktora nasledne presla na rodicovsku. Pocas tejto rodicovskej dovolenky isla s druhym dietatom od 15.12.2005 – 10.05.2006 na dalsiu matersku dovolenku a nasledne na rodicovsku.)

2) Zamestnana od 1.6.2008 do 14.12.2009 u noveho zamestnavatela.
Presne 14.12.2009 ich zamestnavatel zavolal na pohovor a z dovodu zrusenia celej divize ukoncilo pracovny pomer cca 20 ludi, pricom ukoncenie PP prislo formou DOHODY o ukonceni PP z dovodu organizacnych zmien. Hned v ten den uz nemuseli chodit do prace, avsak zamestnavatel sa v dohode zaviazal, ze vyplati mzdy aj za zvysok decembra 09 + januar a februar 2010 + odstupne 2 mesiace (zamestnavatel vsetko splnil - aspon nejake pozitivum zo stratenia prace :))
Hned 15.12.2009 sa moja manzelka zaregistrovala na UP nasledne po zaregistorovani v SP, avsak zaciatkom januara jej prislo vyrozumenie, ze NEMA narok na podporu v nezamestnanosti, nakolko za posledne 4 roky k 14.12.2009 (teda od 15.12.2005) mala odpravovanych iba 981 dni a teda nesplnila poziadavku na vyplatu podpory v nezamestnanosti.

Nakolko nam jedna znama priamo na soc. poistovni poradila, ze od 01.02.2010 sa meni zakon a do odpracovanych rokov sa bude pocitat aj rodicovska dovolenka, poradila nam nasledovne:
- 15.01.2010 poziadala manzelka o vyradenie z UP z dovodu odchodu do statov EU (tam je jediny dovod, ako by veradeny z UP za 15 dni a nie 3 mesiace) co aj urobila. Z UP jej prislo uz aj potvrdenie o vyradeni. Samozrejme po vyradeni z UP si dobrovolne platila az do 08.02. poistne ako samoplatca. Nasledne sa 08.02.2010 opatovne nahlasila na UP a presla celou torturou odznova, avsak nema zatial ziadne stanovisko ani z UP ani zo SP.
Podla slov spominanej pani, by mala byt uz posudzovana podla noveho zakona a preto by uz mala mat pravo na poberanie podpory v nezamestnanosti (nakolko po 01.02. sa uz zapocita aj rodicovska do vypoctu odpracovanych rokov). Je jej/nasa uvaha spravna? Ak ano, z coho bude vypocitana podpora? Dakujem.

stanka772
10.03.10,14:06
sp = sociálna poisťovna
zp = zdravotná poistovna

ak si si teda prihlášku do SP nedávala, tak pre tvoju info. Podáva sa na RLFO (registračnom liste fyzic.osoby) + vyhlásenie o starostlivosti o dieťa + kopia RL + ak si v II.piliery aj oznámenie o účasti na dôch.sporení.
Ďakujem za rady a samozrejme všetko dám do poriadku čo najskôr , ale chcela by som vediet či náhodou som si neskomplikovala týmto cestu k podpore v nezamestnanosti, na úrad práce mám íst 1.4..2010 samozrejme čakám na rozhodnutie ohladom toho či nám predlžia alebo nepredlžia rodičovský píspevok .Ďakujem Stanka
brčko
10.03.10,15:19
Dobry den. Nakolko som si precital diskusiu, ktora sa tu vedie a nedopatral som sa k odpovedi, ktoru zaujima moju manzelku, uvadzam jej aktualnu situaciu:ffice:office" />http://www.porada.sk/ />


1) Zamestnana v banke od 10.03.2003 do 31.05.2008 (pricom pocas tohto obdobia sa nam narodili 2 deti, pricom bola od 01.04.2004 na 6mesacnej materskej dovolenke, ktora nasledne presla na rodicovsku. Pocas tejto rodicovskej dovolenky isla s druhym dietatom od 15.12.2005 – 10.05.2006 na dalsiu matersku dovolenku a nasledne na rodicovsku.)

2) Zamestnana od 1.6.2008 do 14.12.2009 u noveho zamestnavatela.
Presne 14.12.2009 ich zamestnavatel zavolal na pohovor a z dovodu zrusenia celej divize ukoncilo pracovny pomer cca 20 ludi, pricom ukoncenie PP prislo formou DOHODY o ukonceni PP z dovodu organizacnych zmien. Hned v ten den uz nemuseli chodit do prace, avsak zamestnavatel sa v dohode zaviazal, ze vyplati mzdy aj za zvysok decembra 09 + januar a februar 2010 + odstupne 2 mesiace (zamestnavatel vsetko splnil - aspon nejake pozitivum zo stratenia prace :))
Hned 15.12.2009 sa moja manzelka zaregistrovala na UP nasledne po zaregistorovani v SP, avsak zaciatkom januara jej prislo vyrozumenie, ze NEMA narok na podporu v nezamestnanosti, nakolko za posledne 4 roky k 14.12.2009 (teda od 15.12.2005) mala odpravovanych iba 981 dni a teda nesplnila poziadavku na vyplatu podpory v nezamestnanosti.

Nakolko nam jedna znama priamo na soc. poistovni poradila, ze od 01.02.2010 sa meni zakon a do odpracovanych rokov sa bude pocitat aj rodicovska dovolenka, poradila nam nasledovne:
- 15.01.2010 poziadala manzelka o vyradenie z UP z dovodu odchodu do statov EU (tam je jediny dovod, ako by veradeny z UP za 15 dni a nie 3 mesiace) co aj urobila. Z UP jej prislo uz aj potvrdenie o vyradeni. Samozrejme po vyradeni z UP si dobrovolne platila az do 08.02. poistne ako samoplatca. Nasledne sa 08.02.2010 opatovne nahlasila na UP a presla celou torturou odznova, avsak nema zatial ziadne stanovisko ani z UP ani zo SP.
Podla slov spominanej pani, by mala byt uz posudzovana podla noveho zakona a preto by uz mala mat pravo na poberanie podpory v nezamestnanosti (nakolko po 01.02. sa uz zapocita aj rodicovska do vypoctu odpracovanych rokov). Je jej/nasa uvaha spravna? Ak ano, z coho bude vypocitana podpora? Dakujem.



to o tom vyradení si ešte pozriem v zákone (ked bude čas), no ked ma vyradenie, tak je to isté, že sa to tak dá. Nárok na podporu mať bude. Sleduje sa obdobie 8.2.2006-7.2.2010 a zahrna sa aj RD do obdobia poistenia v nezam.

Predpokladám aspon jeden PP bol na dobu neurčitú, tak sa jej podpora vyráta z vym.základov v období 8.2.07-7.2.2010, tj. posledných troch rokov. (Počas MD, RD, PN nie je povinnosť platiť poistenie v nezam, t.j. nie je žiadny VZ.) Zrátajú sa všetky vym.základy a vydelia sa počtom kalend.dní, za ktoré boli tieto VZ. T.j. z celého obdobia troch rokov sa vynímajú napr. dni RD, MD, Pn..., aby neznižovali denný VZ.

díky za info o možnosi vyradenia z dôvodu odchodu do štátov Eu

splaso
11.03.10,08:38
Dakujem za detailnu odpoved o vypocte VZ. zaroven dufam, ze aj SP bude postupovat podla tohto a aspon nejake € do najdenia si novej prace manzelky pridu na nas ucet. Pekny den.JS
mata82
11.03.10,16:52
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť.
Rodičovská dovolenka končí dňom dovŕšenia tretieho roku dieťaťa?
Som zamestnaná na dobu neurčitú, od 09/2005 som postupne na MD, RD, MD, RD (do 5/2010). V zamestnaní už so mnou nepočítajú, ostala mi však nevyčerpaná dovolenka, ktorú si chcem nechať preplatiť pri skončení PP. Končím dohodou, len neviem kedy by bolo lepšie skončiť, či počas RD alebo až po skončení RD. Môžem sa ešte počas trvania RD prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti na pár dní kvôli max. dávkam? Ide mi o tom, aby mi preplatená dovolenka nepokazila VZ. Môžem byť v dobe, keď mi budú preplácať dovolenku dobrovoľne poistená, potom by sa mi VZ nepokazil. Sorry za "blbé" otázky. Prosím pomôžte, termín sa blíži, musím to riešiť :)
mata82
12.03.10,08:10
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť.
Rodičovská dovolenka končí dňom dovŕšenia tretieho roku dieťaťa?
Som zamestnaná na dobu neurčitú, od 09/2005 som postupne na MD, RD, MD, RD (do 5/2010). V zamestnaní už so mnou nepočítajú, ostala mi však nevyčerpaná dovolenka, ktorú si chcem nechať preplatiť pri skončení PP. Končím dohodou, len neviem kedy by bolo lepšie skončiť, či počas RD alebo až po skončení RD. Môžem sa ešte počas trvania RD prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti na pár dní kvôli max. dávkam? Ide mi o tom, aby mi preplatená dovolenka nepokazila VZ. Môžem byť v dobe, keď mi budú preplácať dovolenku dobrovoľne poistená, potom by sa mi VZ nepokazil. Sorry za "blbé" otázky. Prosím pomôžte, termín sa blíži, musím to riešiť :)

posúvam ...
mamina20
12.03.10,12:41
Prosim o radu. Moj zamestnavatel sa vyjadril, ze po skonceni rodicovskej dovolenky mi navrhuje ukoncenie prac. pomeru dohodou, kedze som neprijala prac.miesto 200km od mojho trvaleho bydliska ktore nie je ani mojim miestom vykonu prace. Ako odstupne mi navrhuje trojmesacny plat vo vyske zakladneho platu. Nechcem pristupit na taku dohodu, kedze mam vybavenu skolku radsej by som nastupila na trojmesac.vypov.lehotu a kedze som robila viac ako 5 rokov - na trojmesacne odstupne - takze 3 plus 3. Neviem v akej vyske platu sa poskytuje odstupne. V zakladnej podla prac. zmluvy alebo priemernej? A ked som bola tri roky dozadu na MD a RD, tak z priemernej pred tymto obdobim?

Dakujem velmi pekne.
mata82
12.03.10,13:00
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť.
Rodičovská dovolenka končí dňom dovŕšenia tretieho roku dieťaťa?
Som zamestnaná na dobu neurčitú, od 09/2005 som postupne na MD, RD, MD, RD (do 5/2010). V zamestnaní už so mnou nepočítajú, ostala mi však nevyčerpaná dovolenka, ktorú si chcem nechať preplatiť pri skončení PP. Končím dohodou, len neviem kedy by bolo lepšie skončiť, či počas RD alebo až po skončení RD. Môžem sa ešte počas trvania RD prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti na pár dní kvôli max. dávkam? Ide mi o tom, aby mi preplatená dovolenka nepokazila VZ. Môžem byť v dobe, keď mi budú preplácať dovolenku dobrovoľne poistená, potom by sa mi VZ nepokazil. Sorry za "blbé" otázky. Prosím pomôžte, termín sa blíži, musím to riešiť :)

nájde sa niekto, kto poradí? prosííííííííííííííííííím
Chobot
12.03.10,13:23
Prosim o radu. Moj zamestnavatel sa vyjadril, ze po skonceni rodicovskej dovolenky mi navrhuje ukoncenie prac. pomeru dohodou, kedze som neprijala prac.miesto 200km od mojho trvaleho bydliska ktore nie je ani mojim miestom vykonu prace. Ako odstupne mi navrhuje trojmesacny plat vo vyske zakladneho platu. Nechcem pristupit na taku dohodu, kedze mam vybavenu skolku radsej by som nastupila na trojmesac.vypov.lehotu a kedze som robila viac ako 5 rokov - na trojmesacne odstupne - takze 3 plus 3. Neviem v akej vyske platu sa poskytuje odstupne. V zakladnej podla prac. zmluvy alebo priemernej? A ked som bola tri roky dozadu na MD a RD, tak z priemernej pred tymto obdobim?

Dakujem velmi pekne.

DOhoda v takomto znení je výhodná pre zamestnávateľa, lebo sa ťa zbaví za 3 mesačné odstupné.

Ty kľudne môžeš nastúpiť do práce a ak ťa zamestnávateľ nebude chcieť, tak ti bude musieť dať výpoveď s trojmesačným odstupným a trojmesačnou VD. Odstupné je vo výške priemernej mzdy. Priemerná mzda je v zmysle § 134 ZP:


(1) Priemerný zárobok na pracovnoprávne účely (ďalej len "priemerný zárobok") zisťuje zamestnávateľ zo mzdy zúčtovanej zamestnancovi na výplatu v rozhodujúcom období a z obdobia odpracovaného zamestnancom v rozhodujúcom období.

(2) Rozhodujúcim obdobím je kalendárny štvrťrok predchádzajúci štvrťroku, v ktorom sa zisťuje priemerný zárobok. Priemerný zárobok sa zisťuje vždy k prvému dňu kalendárneho mesiaca nasledujúceho po rozhodujúcom období a používa sa počas celého štvrťroka, ak tento zákon neustanovuje inak.

(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.

Ak si po RD nepracovala, tak nemáš žiadnu mzdu a preto priemerná mzda bude pravdepodobný zárobok - teda mzda, ktorá je uvedená v prac. zmluve.
Jozef Mihál
12.03.10,13:53
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť.
Rodičovská dovolenka končí dňom dovŕšenia tretieho roku dieťaťa?
Som zamestnaná na dobu neurčitú, od 09/2005 som postupne na MD, RD, MD, RD (do 5/2010). V zamestnaní už so mnou nepočítajú, ostala mi však nevyčerpaná dovolenka, ktorú si chcem nechať preplatiť pri skončení PP. Končím dohodou, len neviem kedy by bolo lepšie skončiť, či počas RD alebo až po skončení RD. Môžem sa ešte počas trvania RD prihlásiť ako dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti na pár dní kvôli max. dávkam? Ide mi o tom, aby mi preplatená dovolenka nepokazila VZ. Môžem byť v dobe, keď mi budú preplácať dovolenku dobrovoľne poistená, potom by sa mi VZ nepokazil. Sorry za "blbé" otázky. Prosím pomôžte, termín sa blíži, musím to riešiť :)

Ak by ste napísali do DRAK-a, už dávno máte odpoveď.

K veci. RD končí dňom dovŕšenia tretieho roku veku dieťaťa. Ak po skončení zamestnania nebudete ani jeden deň v práci, teda rovno "z RD na ulicu" tak z vyplatenej náhrady za nevyčerpanú dovolenku sa neodvedie poistné do SP. V takom prípade by ste dostali dávku v nezamestnanosti cca 160 eur mesačne.

Výhodnejšie preto je, aby ste sa dohodli tak, že aspoň deň po skončení RD odpracujete a súčasne dostanete náhradu za nevyčerpanú dovolenku.

V takom prípade sa odvody do SP odvedú a budú v prepočte (vzhľadom povedzme na ten jediný deň zamestnania) v maximálnej výške.

Z toho potom vyplynie maximálna možná dávka v nezamestnanosti.

Prečítajte si ak máte čas, tieto dva moje články:

http://blog.aktualne.centrum.sk/blogy/jozef-mihal.php?itemid=689

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2010/01/07/cesi-maju-pata-a-mata-my/
mata82
12.03.10,15:41
Ďakujem p. Mihál za odpoveď aj za články, už som ich nedávno čítala. Len som sa chcela poradiť, keby som sa náhodou nedohodla so zamestnávateľom napr. na tom jednom pracovnom dni, čo s preplatenou dovolenkou. Takže tomu správne rozumiem, že keď neodpracujem ani jeden deň, z preplatenej dovolenky sa odvody neplatia? Takže keď ukončím PP dohodou k 30.4. a od 1.5. sa dobrovoľne poistím na pár dní, tak 12.5. (syn má 3 roky 11.5.) sa môžem ísť hlásiť na ÚP?
Tinika
12.03.10,20:12
Dobrý večer, len náhodou som našla na konikovi taktúto tému a hladam aj tu na porade. Táto novela sa týka len zamestnaných mamičiek? Ja som SZCO, ale fond nezamestnanosti som si neplatila. Od 1.11.2009 som na MD a od 1.5. preruším živnost a budem na RD. Mám aj ja šancu ešte niečo riešiť, ked mi MD skončí az v r. 2012? Oplatí sa prihlásiť na dobrovolné poistenie v nezamestnanosti? ked túto dieru určite rýchlo zaplataju? Dakujem
saminka6
12.03.10,20:16
aj mne skončila RD. 14.2.2010, vypoved som dostala 15.2.2010 a tvrdia mi, že podporu v nezmestnanosti dostanem. 50% z VZ., asi sa to pocita z 307,70 €.
Jozef Mihál
12.03.10,20:18
Ďakujem p. Mihál za odpoveď aj za články, už som ich nedávno čítala. Len som sa chcela poradiť, keby som sa náhodou nedohodla so zamestnávateľom napr. na tom jednom pracovnom dni, čo s preplatenou dovolenkou. Takže tomu správne rozumiem, že keď neodpracujem ani jeden deň, z preplatenej dovolenky sa odvody neplatia? Takže keď ukončím PP dohodou k 30.4. a od 1.5. sa dobrovoľne poistím na pár dní, tak 12.5. (syn má 3 roky 11.5.) sa môžem ísť hlásiť na ÚP?
Ak neodpracujete ani jeden deň, tak z náhrady za nevyčerpanú dovolenku sa odvody do SP neplatia.

Môžete to riešiť aj tak, že po skončení zamestania súčasne so skončením RD sa prihlásite ako dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, dáte si VZ nejakých 1200 eur a po pár dňoch sa odhlásite z dobrovoľného poistenia (samozrejme poistné 2% za tie dni treba zaplatiť) a požiadata o dávku, bude vysoká.

Mimochodom zamestnávateľ Vás nemôže zo zamestnania len tak prepustiť, nepoznám bližšie okolnosti ale ak budete prepustená pre nadbytočnosť, máte nárok na odstupné plus výpovednú dobu.
saminka6
12.03.10,20:19
:
Jozef Mihál
12.03.10,20:20
Dobrý večer, len náhodou som našla na konikovi taktúto tému a hladam aj tu na porade. Táto novela sa týka len zamestnaných mamičiek? Ja som SZCO, ale fond nezamestnanosti som si neplatila. Od 1.11.2009 som na MD a od 1.5. preruším živnost a budem na RD. Mám aj ja šancu ešte niečo riešiť, ked mi MD skončí az v r. 2012? Oplatí sa prihlásiť na dobrovolné poistenie v nezamestnanosti? ked túto dieru určite rýchlo zaplataju? Dakujem
Nezdá sa, žeby bola snaha niečo zaplátať, preto môžete zvážiť možnosť dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti. Platiť si ho ale treba najmenej 2 roky, ak chcete získať nárok na dávku a predtým ste poistenie v nezamestnanosti nemala.
saminka6
12.03.10,20:21
nie nemal. :-(
Jozef Mihál
12.03.10,20:22
aj mne skončila RD. 14.2.2010, vypoved som dostala 15.2.2010 a tvrdia mi, že podporu v nezmestnanosti dostanem. 50% z VZ., asi sa to pocita z 307,70 €.
Ak ste boli tri roky doma pri dieťati na MD, RD, tak dávku v nezamestnanosti dostanete ale ozaj len 50% z 307,70, čiže cca 155-160 eur mesačne.

Škoda, mohli ste mať vyše 1000 eur mesačne.
saminka6
12.03.10,20:23
Skoda, ale dakujem za info.Poradim ostaným mamičkám. :-)
Tinika
12.03.10,20:29
Nezdá sa, žeby bola snaha niečo zaplátať, preto môžete zvážiť možnosť dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti. Platiť si ho ale treba najmenej 2 roky, ak chcete získať nárok na dávku a predtým ste poistenie v nezamestnanosti nemala.

Takže mam to risknut a prihlasit sa dobrovolne poistenie v nezamestnanosti? Tak by som si mala určit aky VZ a platit dva roky a ked mi skonci RD (viac ako o dva roky)tak poziadam o podporu v nezamestnanosti? A ked nahodou ten zakon opravia tak uz peniažky čo zaplatim neuvidim asi čo? Ale sak skusit treba.
A keby som medzitym nahodou sla na druhu matersku tak tiez nič z toho. A ani za materskej asi kedze prerušujem zivnost a nebudem mat platene odvody. Jedine ze dobrovolne z minima a pol roka pred nastupom na MD z maxima ze? dakujem pekne
Jozef Mihál
12.03.10,20:33
Príliš veľa otázok a kombinácií, odporúčam nechať si to prejsť hlavou a pár krát si sama prečítať príslušné paragrafy. Šikovná ste na to dosť, tu ste dostali príslušné "nakopnutie".
Tinika
12.03.10,20:37
Príliš veľa otázok a kombinácií, odporúčam nechať si to prejsť hlavou a pár krát si sama prečítať príslušné paragrafy. Šikovná ste na to dosť, tu ste dostali príslušné "nakopnutie".

tak aj tak velmi pekne dakujem, určite budem studovat, len som chcela vediet či sa to oplati hladat ked som szco bez poistenia v nezaemstnanosti.

len este tolko ze teda nemusim sa hned prihlasit , ale aby som mala aspon dva roky platene tak si to musim vypočitat kedy sa prihlasit ze?
mata82
13.03.10,10:02
Ak neodpracujete ani jeden deň, tak z náhrady za nevyčerpanú dovolenku sa odvody do SP neplatia.

Môžete to riešiť aj tak, že po skončení zamestania súčasne so skončením RD sa prihlásite ako dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti, dáte si VZ nejakých 1200 eur a po pár dňoch sa odhlásite z dobrovoľného poistenia (samozrejme poistné 2% za tie dni treba zaplatiť) a požiadata o dávku, bude vysoká.

Mimochodom zamestnávateľ Vás nemôže zo zamestnania len tak prepustiť, nepoznám bližšie okolnosti ale ak budete prepustená pre nadbytočnosť, máte nárok na odstupné plus výpovednú dobu.

ďakujem za odpoveď. Už len posledná otázka: aký VZ sa uvádza v registračnom liste dobrovoľne poistenej osoby, denný VZ, či mesačný?
Tinika
13.03.10,18:53
Dobrý večer, zatiaľ som nestihla prečítať všetko, ale mám otázočku. Aj v prípade DP v nezam. je pravidlo ze len raz za polroka sa da menit VZ? A stači platit z minima a potom az z maxima? keby platim z min. mzdy 307,70 tak to vychadza cca 6 eur. a ked potom z maxima 2892,12 tak 57,8 eur?
Jozef Mihál
13.03.10,19:16
Tinika... takáto otázka nesvedčí o poctivom prečítaní si paragrafov. Šup sem:

http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#104
Tinika
13.03.10,19:49
Tinika... takáto otázka nesvedčí o poctivom prečítaní si paragrafov. Šup sem:

http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#104

priznavam, čitam len tu a na konikovi diskusiu zatial, aby som zistila trocha blizsie info, lebo sa obavam ze s tych paragrafov budem zase jelen .(
Tinika
13.03.10,19:50
zatial som si nasla tu novelu z 2.12.2009 a idem lustit čo tam pridali
tu som zatial čitala len o zamestnanych mamičkach takze asi len zakon presprtat musim
Tinika
13.03.10,19:55
104
Na začiatok

(1) Poistenec má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie (ďalej len "evidencia nezamestnaných občanov") bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Poistenec, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie nezamestnaných občanov, má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie nezamestnaných občanov

a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky a
b) nebol povinne poistený v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca.

toto zvyraznene je to čo ste mi včera radili, ze si mam platit dva roky. Ak tomu dobre rozumiem tak dva roky pred zaradenim do evidencie na UP, čiže v mojom pripade sa stači na dobrovolne poistenie v nezamestnanosti prihlasit az koncom roka 2010. Maly bude mat tri roky 26.11.2012.
Len neviem teraz či ako pri materskej to je ze z minima platim a potom zrušim a znova z maxima alebo su tam ine pravidla.
Tinika
13.03.10,20:07
§108(3) Ak v rozhodujúcom období podľa odseku 2 nie sú tri roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti poistenca uvedeného v § 104 ods. 1, alebo nie sú dva roky, za ktoré možno zistiť denný vymeriavací základ na určenie sumy dávky v nezamestnanosti poistenca uvedeného v § 104 ods. 2, denný vymeriavací základ sa zistí z tohto kratšieho obdobia.

toto je to ze ak by som prerušila DP v nezam. a znovu sa prihlasila s max. VZ, tak splnim podmienku 2 roky poistenia v nezamestnanosti, ale dávka by sa mi počítala z posledného poistenia, teda z max. VZ?
Tinika
13.03.10,20:19
pozeram ze aj do naroku na materske sa počita doba prerušenia poistenia z dovodu RD :)

opravujem
Jozef Mihál
13.03.10,20:27
Snažim sa byť trpezlivý... pozrite § 108.
Tinika
14.03.10,08:13
Snažim sa byť trpezlivý... pozrite § 108.

nechcem vas nahnevat :) ale v prispevku s §108 ods. 3 uvazujem zle?
Tinika
14.03.10,08:22
uz som z toho jelen :(
mamina20
18.03.10,09:11
Dobry den, moj problem som rozoberala na pred par dnami. So na RD, zamestnavatel chce ukoncit PP dohodou s trojmes.odstupnym,pricom mam narok na 3 plus 3-vyp.lehota plus odtupne. Tlacim na zamestn. nech mi da odstupne 5 platov. Ked budem s nim argumentovat, niektore veci su mi nejasne. Ake odvody idu z odstupneho? Na SP mi povedali ze aj ked budem nezamestnana ak dam dieta do skolky prestava za mna stat platit SP. Zdrav.poist. stat plati. Keby som tie tri mesiace pracovala odvody by mi isli zo mzdy. Ale zemestn.je proti aby som to odpracovala.

Dakujem velmi pekne.
brčko
18.03.10,10:36
Dobry den, moj problem som rozoberala na pred par dnami. So na RD, zamestnavatel chce ukoncit PP dohodou s trojmes.odstupnym,pricom mam narok na 3 plus 3-vyp.lehota plus odtupne. Tlacim na zamestn. nech mi da odstupne 5 platov. Ked budem s nim argumentovat, niektore veci su mi nejasne. Ake odvody idu z odstupneho? odvody žiadne, len preddavok dane Na SP mi povedali ze aj ked budem nezamestnana ak dam dieta do skolky prestava za mna stat platit SP áno, majú pravdu, nemáš nárok na to byť dôchodkovo poistená štátom (iné poistenie štát v SP za mamičku neplatí). Zdrav.poist. stat plati.iba v prípade, ak dieťa do škôlky bude chodiť na max. 4hodiny denne, ak bude chodiť do škôlky na dlhšie, tak štát neplatí ZP Keby som tie tri mesiace pracovala odvody by mi isli zo mzdy. áno, preto by si tiež nemohla byť dôchodkovo poistená štátom, aj keby dieťa nechodilo do škôlky. Sučasne byť dôch.poistná štátom a aj ako zamstnanec, to nejde. Ale zemestn.je proti aby som to odpracovala.

Dakujem velmi pekne.
.
brčko
18.03.10,10:43
Dobrý večer, zatiaľ som nestihla prečítať všetko, ale mám otázočku. Aj v prípade DP v nezam. je pravidlo ze len raz za polroka sa da menit VZ? áno A stači platit z minima a potom az z maxima? niekomu stačí, ale nepíšeš na čo. keby platim z min. mzdy 307,70 min.VZ je 319,58eur a nie suma minimálnej mzdy tak to vychadza cca 6 eur. a ked potom z maxima 2892,12 tak 57,8 eur?maximum je tiež iné, 4násobok priemernej mzdy t.č. z r.2008, od 1.7.2010 z r.2009, ale maximálna dávka je rátaná z trojnásobku

treba pozrieť aké sú rozhodujúce obdobia pri PvN (čo ti napísal § p. Mihál), to je niečo iné ako nemocenské poistnie.
mamina20
18.03.10,11:55
Takze ak sa teda dohodneme len na tom odstupnom z ktoreho teda nejdu odvody a ak umiestnim do skolky tak bude asi najlepsie odlozit peniaze z odstupneho, prihlasit sa na dobrovolne platenie poistneho do prazdnin, potom sa odhlasit do septembra a v septembri to riesit podla momentalnej situacie.

Dakujem.
Tinika
18.03.10,21:58
Dobrý večer, zatiaľ som nestihla prečítať všetko, ale mám otázočku. Aj v prípade DP v nezam. je pravidlo ze len raz za polroka sa da menit VZ? áno A stači platit z minima a potom az z maxima? niekomu stačí, ale nepíšeš na čo. keby platim z min. mzdy 307,70 min.VZ je 319,58eur a nie suma minimálnej mzdy tak to vychadza cca 6 eur. a ked potom z maxima 2892,12 tak 57,8 eur?maximum je tiež iné, 4násobok priemernej mzdy t.č. z r.2008, od 1.7.2010 z r.2009, ale maximálna dávka je rátaná z trojnásobku

treba pozrieť aké sú rozhodujúce obdobia pri PvN (čo ti napísal § p. Mihál), to je niečo iné ako nemocenské poistnie.

jeee dakovam velmi velmi pekne za odpoved. pytala som sa na platenie dobrovolneho poistenia v nezamestnanosti z dovodu poberania podpory v nezam. po RD. preto to platenie z min. a maxima, ze ako dosiahnut najvyssiu davku.

A aby som to chapala, kedy je potom max. vz pre poistenie v nezamestnanosti 2892,12? pri zamestnancovi? ak sa platia odvody zo mzdy? pri dobrovolnom poist. v nezam. je VZ tych 319,58 eur. to je aj pri posudeni povinneho nemoc. poistenia SZCO vsak?
stanka772
04.04.10,06:43
Ak si bola súvisle zamestnaná až do 30.11.2009 a čerpala si predtým rodičovskú dovolenku a nie neplatené volno, tak pri zaevidovaní na UP od 1.4.2010 nárok na podporu mať budeš. Výška podpory záleží od toho, či máš nejaký vym.základ v období troch rokov pred zaregistrovaním na UP (napr. si čerpala riadnu dovolenku v zamestnaní, PP predpokladám bol na dobu neurčitú). Ak nemáš a nebudeš mať ani žiadny VZ napr. z dobrov.poistenia, tak podpora sa bude rátať z minimálnych odovodov, t.j. z VZ 319,58eur.
Tak na syna mi už nepredlžili RD a ja chcem poradit či sa môžem zaevidovat na úrade práce a súčasne podat odvolanie na to že mi to nepredlžili.Dakujem Stanka