PeterHC1
14.12.09,17:11
Dobry den ,
moj znamy uzatvoril wustenrot investicne poistenie ,pricom pri podpisovnai zmluvy mmu bolo povedane ,ze vklady moze uskutocnovat podla toho ako to jemu bude vyhovovat , kedze prisiel zakratko potom o pracu tak sa o tuto zmluvu nezaujimal a tieto poplatky / vklady neplati , asi po pol roku mu prisiel doporuceny list ,ze v pripade ,ze nezaplati polrocny vklad tak mu cela zmluva zanikne . aj ked tam uz par stoviek vlozil sa rozhodol ,ze radsej nech zmluva zanikne ,lebo aj tak nema na zaplatenie pozadovanej sumy , dokonca pisomne poziadal o zrusenie . Na to mu prisla odpoved ,ze jeho ziadost pokladaju za bezpredmetnu a na danu sumu za polrocne investicne poistne si budu narokovat sudnou cestou . mohol by mi niekto prosim vysvetlit podla akeho zakona a ci je to vobec mozne ? zial neviem viac podrobnosti ,ale myslim ,ze mu terraz pomoze aspon ked bude vediet na com je . dakujem
Chobot
31.12.09,11:41
Dobry den ,
moj znamy uzatvoril wustenrot investicne poistenie ,pricom pri podpisovnai zmluvy mmu bolo povedane ,ze vklady moze uskutocnovat podla toho ako to jemu bude vyhovovat , kedze prisiel zakratko potom o pracu tak sa o tuto zmluvu nezaujimal a tieto poplatky / vklady neplati , asi po pol roku mu prisiel doporuceny list ,ze v pripade ,ze nezaplati polrocny vklad tak mu cela zmluva zanikne . aj ked tam uz par stoviek vlozil sa rozhodol ,ze radsej nech zmluva zanikne ,lebo aj tak nema na zaplatenie pozadovanej sumy , dokonca pisomne poziadal o zrusenie . Na to mu prisla odpoved ,ze jeho ziadost pokladaju za bezpredmetnu a na danu sumu za polrocne investicne poistne si budu narokovat sudnou cestou . mohol by mi niekto prosim vysvetlit podla akeho zakona a ci je to vobec mozne ? zial neviem viac podrobnosti ,ale myslim ,ze mu terraz pomoze aspon ked bude vediet na com je . dakujem

Pozeral som ten produkt a na základe toho ti môžem povedať nasledovné. Áno, môže platiť poistné, ako mu vyhovuje, ale asi zabudol na to, že nejaké minimálne poistné musí platiť - to je 33 EUR mesačne. Takže ak zaplatí 330 EUR, tak 10 mesiacov nemusí platiť. Ale ak má prostriedky, tak môže.

A najhoršie je zahrať sa na mŕtveho chrobáka a neplatiť poistné, ani to minimálne. Narobí si tým dlh na poistnom a poistka mu zanikne z dôvodu neplatenia. Preto jeho žiadosť o zrušenie poistenia je bezpredmetná, lebo poistenie už zaniklo z dôvodu neplatenia. A to dlžné poistné, keďže nemal nárok na odkupnú hodnotu, si poisťovňa bude nárokovať, lebo má na to právny nárok. Nech si uvedomí, že on bol zadarmo pol roka poistený! To je ako keby sa pol roka vozil v MHD zadarmo bez lístka a potom sa čudoval, že mu dajú pokutu a doplatiť predplatný lístok za pol roka.

Keď nestíhal platiť poistné, mal to poisťovni oznámiť hneď, nemusel si narobiť dlh na poistnom. A je to v súlade s Občianskym zákonníkom ustanovenia o poistení osôb. A ak nechce, aby jeho dlh narástol na dvoj, troj či viacnásobok súčasnej hodnoty, tak nech to čo najskôr uhradí. Inak sa mu k tomu nabalia súdne trovy, úroky z omeškania, a možno aj trovy exekútora.
senator79
04.01.10,14:32
Chcel by som sa spýtať Chobota ohladne zivotneho poistenia v AEGONe. Uzavrel som cez "poradcu" životnú poistku s rôznymi pripoisteniami:
- hlavné poistenie - 25,11 eur - poistná suma 16 000 eur
- pripoistenie 1 (úraz) - 5,00 eur
- pripoistenie 2 (práceneschopnosť) - 5,00 eur
- pripoistenie 3 - 5,00 eur
- pripoistenie 4 - 4,00 eur
Sumy nie sú presné ani presné pomenovanie pripoistení neviem ale to nie je až také podstatné. Podstatné je, že spolu som mal poistné platiť 44,11, z čoho sa mi malo 32 eur mesačne odkladať. Podpísal som zmluvu s poradcom a myslel som si, že všetko je v poriadku. Mám cukrovku a už sa mi raz stalo, že mi raz iná poisťovňa povedala, že som pre nich nepoistiteľný. Poradca mi ale povedal, že toto je jediná poisťovňa, ktorej to nevadí.
Po necelých dvoch mesiacoch mi prišla z poisťovne zmluva (do dvoch mesiacov sa dala poistka zrušiť, preto to asi poslali tesne pred koncom druhého mesiaca). Moja chyba, že som si ju moc neprečítal, pozrel som si ju len zbežne, veľkými písmenami tam bola suma 44,11 eur tak som je hneď odložil. Až skoro po štyroch mesiacoch som si všimol, že hlavné poistenie je 43,91 eur a jedno pripoistenie za 0,20 eur, čiže spolu suma ostala 44,11. Poistná suma už ale bola len 1333 eur.
Keď som požiadal o zrušenie a vrátenie peňazí, odpísali mi, že v zmluve som podpísal dodatok, ze ak budeme nepoistiteľný, poisťovňa mi môže zmeniť poistné sumy.
To je v poriadku, ale to mi nebolo povedané (znova moja chyba, že som si to neprečítal poriadne). Teraz som si zmluvu prečítal poriadne a sú tam nejaké body podľa ktorých by sa to mohlo dať zrušiť, si myslím. Napr. že zmluva sa môže zrušiť ak nebolo všetko v poriadku v zmysle platných právnych predpisov (neviete mi povedať aké zákony upravujú takého poistenie?) alebo napr. je tm spomínané, že ak sa zmení poistná suma musí sa v úmere zmeniť aj poistenie, ak nie je rozdiel viac ako 10 percent. U mna sa ale hlavné poistenie zmenilo z 25,11 na 43,91 eur ale poistná suma z 16 000 eur na 1 333 eur.
Neviete mi poradiť, či mám nejakú šancu na vrátenie už zaplatených platieb poistného?

Ďakujem.
Chobot
07.01.10,11:12
Chcel by som sa spýtať Chobota ohladne zivotneho poistenia v AEGONe. Uzavrel som cez "poradcu" životnú poistku s rôznymi pripoisteniami:
- hlavné poistenie - 25,11 eur - poistná suma 16 000 eur
- pripoistenie 1 (úraz) - 5,00 eur
- pripoistenie 2 (práceneschopnosť) - 5,00 eur
- pripoistenie 3 - 5,00 eur
- pripoistenie 4 - 4,00 eur
Sumy nie sú presné ani presné pomenovanie pripoistení neviem ale to nie je až také podstatné. Podstatné je, že spolu som mal poistné platiť 44,11, z čoho sa mi malo 32 eur mesačne odkladať.
K tomu najprv uvediem, že zo zloženia poistného, kde cena za pripoistenia bola cca 19 EUR nemohlo byť 32 EUR odkladané. Sporiaca časť sa tvorí len z hlavného poistenia a ak tam bolo určené poistné 25 EUR, tak z toho mohla byť sporiaca časť v prvom roku možno 5 Eur a nasledujúcich 15-20 EUR. Takže ak ti niekto tvrdil, že z poistného 44,11 sa bude sporiť 32 EUR, tak ťa zavádza.

Podpísal som zmluvu s poradcom a myslel som si, že všetko je v poriadku. Mám cukrovku a už sa mi raz stalo, že mi raz iná poisťovňa povedala, že som pre nich nepoistiteľný. Poradca mi ale povedal, že toto je jediná poisťovňa, ktorej to nevadí.


Nevadí ako nevadí... Cukrovka je dosť závažné ochorenie a predstavuje pre poisťovňu podstatne zvýšené riziko úmrtia poisteného. Iné poisťovne takéto riziko nepodstúpia a klienta nepoistia. Vadí to aj tejto poisťovni, ale kompenzuje to úpravou poistného či poistnej sumy. Teda za vyššie riziko zaplatíš väčšiu sumu.

Po necelých dvoch mesiacoch mi prišla z poisťovne zmluva (do dvoch mesiacov sa dala poistka zrušiť, preto to asi poslali tesne pred koncom druhého mesiaca).
Áno, dvojmesačnú lehotu dáva Obč. zákonník ako možnosť zmluvných strán. Poisťovne si zvyčajné nechávajú túto lehotu na preskúmanie poistného rizika. U teba ho preskúmali a patrične riziko ohodnotili.

Moja chyba, že som si ju moc neprečítal, pozrel som si ju len zbežne, veľkými písmenami tam bola suma 44,11 eur tak som je hneď odložil.
Úpravu poistky s ohľadom na zdravotné riziká sa dá urobiť 2-mi spôsobmi. Buď sa ponechá poistná suma a zvýši sa poistné, alebo ako v tvojom prípade urobili – ponechali výšku poistného nezmenenú a upravili poistnú sumu. Niektoré pripoistenia ti nemohli dať, lebo asi nemôžeš byť nimi pripoistený. Napr. pripoistenie pre prípad PN asi v tvojom prípade nepripadá do úvahy, lebo predpokladám, že s cukrovkou si na invalidnom dôchodku a ty nemáš nárok na poberanie nemocenskej dávky. Neviem, aké boli tie pripoistenia 3 a 4, ale asi ani pre tie si nespĺňal podmienky.

Až skoro po štyroch mesiacoch som si všimol, že hlavné poistenie je 43,91 eur a jedno pripoistenie za 0,20 eur, čiže spolu suma ostala 44,11. Poistná suma už ale bola len 1333 eur.
Ako som uviedol, poistné ponechali v pôvodnej výške, len upravili poistnú sumu. K tej sa ešte vrátim.


Keď som požiadal o zrušenie a vrátenie peňazí, odpísali mi, že v zmluve som podpísal dodatok, ze ak budeme nepoistiteľný, poisťovňa mi môže zmeniť poistné sumy.
To je v poriadku, ale to mi nebolo povedané (znova moja chyba, že som si to neprečítal poriadne).
Nebolo ti to povedané, ale bolo ti to dané písomne. Neviem, ako je to presne vo Všeobecných poistných podmienkach, ale ak to tam je, tak môžu zmeniť poistné sumy v závislosti od rizika.

Teraz som si zmluvu prečítal poriadne a sú tam nejaké body podľa ktorých by sa to mohlo dať zrušiť, si myslím. Napr. že zmluva sa môže zrušiť ak nebolo všetko v poriadku v zmysle platných právnych predpisov (neviete mi povedať aké zákony upravujú takého poistenie?) alebo napr. je tm spomínané, že ak sa zmení poistná suma musí sa v úmere zmeniť aj poistenie, ak nie je rozdiel viac ako 10 percent.
Životné poistenie upravuje niekoľko zákonov. Primárne je to Obč. zákonník - ustanovenia 15. hlavy. Na tých 10 percent ti neviem relevantne odpovedať, lebo neviem, ako je to uvedené v tých VPP.

U mna sa ale hlavné poistenie zmenilo z 25,11 na 43,91 eur ale poistná suma z 16 000 eur na 1 333 eur.
Neviete mi poradiť, či mám nejakú šancu na vrátenie už zaplatených platieb poistného?

Ďakujem.

Teraz k tej poistnej sume. Zníženie poistnej sumy zo 16000 na 1333 je dosť brutálne. Neviem, či to skutočne zohľadňuje riziko tvojej choroby, ale bolo od poisťovne neetické, že poistila takéto riziko. Iná poisťovňa by ťa bola odmietla. Po právnej stránke predpokladám, že zmluva bola riadne uzatvorená, takže na jej zrušenie od začiatku asi nebude šanca. Nepíšeš, na akú dobu je poistenie, ale platiť 44 EUR na to, aby v prípade smrti vyplatili 1333 EUR je trochu drahé. To si radšej môžeš tie peniaze šetriť pod vankúšom a za 3 roky máš tu sumu nasporenú.

Zmluvu môžeš ako poistený kedykoľvek zrušiť, ak máš nárok na odkupnú hodnotu, tak ti ju vyplatia. Nakoľko poistenie trvalo len 4 mesiace, tak na odkupnú hodnotu nebudeš mať nárok. Aby si minimalizoval svoju stratu, tak vypovedz zmluvu čo najskôr. Pozri vo VPP, aká je výpovedná lehota. Štandardná je 6 týždňov, takže ešte budeš musieť zaplatiť poistné za 2 mesiace (január, február).

Teda potvrdilo sa príslovie – Nie je všetko zlato, čo sa blyští. Ak sa zdali byť tie poisťovne, ktoré ťa s tvojou chorobou nepoistili ako „zlé“, skutočnosť je iná. Zlá je tá poisťovňa, ktorá ťa poistí za zjavne nevýhodných podmienok a tie, ktoré ťa odmietli, ťa len nechceli zbytočne zdierať.

Vrátenie platieb poistného asi nedosiahneš, veď počas trvania poistenia si bol poistený, takže poisťovňa ti službu poskytovala.
Trochu ma prekvapuje prístup poisťovne. Nie že by iné poisťovne nezvyšovali poistné pri zvýšenom riziku, ale robia to inak. Čo poznám postupy, tak v iných poisťovniach sa to robí tak, že pôvodná zmluva sa zruší (do tých 2 mesiacov) a klient dostane nový návrh, kde má uvedené poistné aj poistnú sumu. Ak toto zvýšenie je viac ako nejaké percento (môže byť 10, 20), tak tento návrh musí klient podpísať – teda súhlasiť s ním. Automaticky sa navýši len o dohodnuté percento. V tvojej zmluve bude asi toto percento oveľa vyššie, alebo vôbec nebude uvedené. Dalo by sa ešte prezrieť VPP a zmluvu, či to poisťovňa navýšila v súlade s nimi. Ak nie, môžeš namietať neplatnosť zmluvy. Ale záleží od toho, ako je to uvedené v zmluve a vo VPP. Ak chceš, pošli mi to naskenované (ale aby to bolo čitateľné) na adresu chrobak7(zavinač)post.sk, môžem sa na to pozrieť. Alebo pozri na tejto stránke:

http://www.aegon.sk/?idpg=196

ktoré VPP sú platné pre tvoje poistenie. Potom mi stačí poslať len naskenovanú zmluvu (osobné údaje môžeš vybieliť, tie nepotrebujem).

Tvoju situáciu by som prirovnal k prípadu 2 člnov, oba stáli nové napr. 100.000 EUR. Jeden je udržiavaný, druhý je v zlom stave s hrdzavým dnom. AK by si ich chcel poistiť proti potopeniu, tak u toho udržiavaného je riziko prederavenia dna menšie, preto aj poistné bude nižšie, napr. 1000 EUR. Ten hrdzavý ti za 1000 EUR nepoistia, lebo zjavne do roka vznikne na dne diera a potopí sa. Ale niektorá poisťovňa povie, že za 10.000 EUR ho poistí.