ZuzanaP
09.09.05,07:49
Tých 600,-- na vyživované dieťa sa ráta, len ak je dieťa študentom? Ak dieťa pracuje, ale žije v spoločnej domácnosti, tak sa tých 600 už neráta.


Je to tak?
kvet
09.09.05,06:24
Nariadenie vlády, ktorým sa ustanovuje rozsah zrážok pri nútenom výkone rozhodnutia hovorí, že nepostihnuteľná suma sa zvyšuje o 600 Sk na osobu, ktorej povinná osoba poskytuje výživné. Z uvedeného možno odvodiť, že by sa malo jednať o dieťa, ku ktorému má rodič vyživovaciu povinnosť a tá trvá do času, kým dieťa nie je schopné sa samé živiť, tzn., napr. do skončenia sústavne prípravy na povolanie.
ZuzanaP
09.09.05,06:35
Ďakujem veľmi pekne
milanr
06.10.05,05:23
Prosím Vás poraďte. Ako postupovať, keď je zamestnanec celý mesiac DPN. Nem. dávky mu vypláca soc. poisťovňa, u nás má príjem 0,- Sk. Má súdom stanovenú výšku výživného, zároveň sme obržali Rozhodnutie súdu o zrážkach zo mzdy. Ak mu tento mesiac nezrazím výživné, lebo nemám z čoho a na budúci mesiac mu zrazím 2x, ak už bude mať príjem urobím správne? Alebo ho mám písomne upovedomiť, že tento mesiac som mu nemohla zraziť výživné, aby si ho zaplatil sám a doručil mi doklad o zaplatení ?!
Pepa
06.10.05,05:36
Prosím Vás poraďte. Ako postupovať, keď je zamestnanec celý mesiac DPN. Nem. dávky mu vypláca soc. poisťovňa, u nás má príjem 0,- Sk. Má súdom stanovenú výšku výživného, zároveň sme obržali Rozhodnutie súdu o zrážkach zo mzdy. Ak mu tento mesiac nezrazím výživné, lebo nemám z čoho a na budúci mesiac mu zrazím 2x, ak už bude mať príjem urobím správne? Alebo ho mám písomne upovedomiť, že tento mesiac som mu nemohla zraziť výživné, aby si ho zaplatil sám a doručil mi doklad o zaplatení ?!
Nie nezrazíš mu 2x. Tým písomným upozornením nič nepokazíš.
Peťo
06.10.05,05:39
Prosím Vás poraďte. Ako postupovať, keď je zamestnanec celý mesiac DPN. Nem. dávky mu vypláca soc. poisťovňa, u nás má príjem 0,- Sk. Má súdom stanovenú výšku výživného, zároveň sme obržali Rozhodnutie súdu o zrážkach zo mzdy. Ak mu tento mesiac nezrazím výživné, lebo nemám z čoho a na budúci mesiac mu zrazím 2x, ak už bude mať príjem urobím správne? Alebo ho mám písomne upovedomiť, že tento mesiac som mu nemohla zraziť výživné, aby si ho zaplatil sám a doručil mi doklad o zaplatení ?!
Ak nemôžete vykonávať zrážky , /pretože nemate z čoho/ ale Soc.poisťovńa mu vypláca nemocenské, zašlite exekučný príkaz prislušnej pobočke Soc. poisťovne. Doporučujem spojiť sa so Soc.poisťovňou. Pekný deň.
kvet
06.10.05,05:44
Úvodom by som chcel dať do povedomia, že s účinnosťou do 1.9.2005 súdy už nerealizujú výkony rozhodnutia, ale len súdni exekútori. Je samozrejme prechodné obdobie šesť mesiacov od účinnosti novely č. 341/2005, ktorou sa mení Občiansko súdny poriadok, v ktorom oprávnená osoba môže požiadať súdneho exekútora o výkon rozhodnutia a príslušný súd odstúpi spis zvolenému exekútorovi.

Ale k otázke. Vyššie uvedeným zákonom sa zmenil a doplnil aj exekučný poriadok a síce o ustanovenie, v ktorom ukladá povinnosť platiteľovi mzdy (zamestnávateľovi) oznámiť exekútorovi skutočnosť, že DPN zamestnanca trvá dlhšie ako 10 dní a oznámiť, ktorá pobočka Sociálnej poisťovne bude zamestnancovi vyplávať nemocenské. Samozrejme, aj skončenie DPN je zamestnávateľ povinný oznámiťč exekútorovi.

Analogicky vychádzajúc z vyššie uvedeného, by som uvedenú skutočnosť a to, že zamestnanec je DPN a nemá príjem, z ktorého by sa realizoval výkon rozhodnutia oznámil príslučný súd, ktorý výkon rozhodnutia nariadil a oznámil by som ktorá pobočka SP vypláca zamestnancovi nemocenské.
kvet
06.10.05,05:48
Poznámka k vyššie uvedenému. Táto povinnosť sa vzťahuje aj ak povinný (zamestnanec) nastupuje na materskú a rodičovskú dovolenku. Exekučný príkaz zamestnávateľ neodstupuje, exekútor vydá nový príkaz.