popleta
14.12.09,22:24
Zdravím všetkých poraďákov. Mám problém s ktorým si neviem rady. Skúsim ho zrozumitelne popísať. V r. 2004 kúpil známy nákl . vozidlo od platcu DPH ako súkr. osoba. v r. 2005 sa stal živnostníkom a toto vozidlo zaradil do podnikania. v r.2006 sa stal štvrťroč. platcom DPH. V r.2008 toto vozidlo vyradil z podnikania do osob. vlastníctva a v r.2009 ho predal ako súkr. osoba. Má nejakú povinnosť vo vzťahu k DPH?
Mária.K.
14.12.09,21:36
Zdravím všetkých poraďákov. Mám problém s ktorým si neviem rady. Skúsim ho zrozumitelne popísať. V r. 2004 kúpil známy nákl . vozidlo od platcu DPH ako súkr. osoba. v r. 2005 sa stal živnostníkom a toto vozidlo zaradil do podnikania. v r.2006 sa stal štvrťroč. platcom DPH. V r.2008 toto vozidlo vyradil z podnikania do osob. vlastníctva a v r.2009 ho predal ako súkr. osoba. Má nejakú povinnosť vo vzťahu k DPH?
V roku 2008 pri preradení nákladného automobilu z podnikania do osobného vlastníctva bol povinný odviesť DPH z daňovej zostatkovej ceny. V roku 2009 je povinný priznať na dani z príjmov príjem z predaja nákladného automobilu ako ostatný príjem podľa § 8 ods. 1 písm. c) zákona o dani z príjmov. Ako výdavok k príjmom z predaja sa uplatní daňová zostatková cena.
popleta
14.12.09,21:51
Ja som zabudla dodať, že to auto neodpisoval. Tak z čoho tú DPH bol povinný odviesť. A taktiež pri dani z príjmov aký vydavokby si uplatnil?
a_je_to
14.12.09,23:46
Zdravím všetkých poraďákov. Mám problém s ktorým si neviem rady. Skúsim ho zrozumitelne popísať. V r. 2004 kúpil známy nákl . vozidlo od platcu DPH ako súkr. osoba. v r. 2005 sa stal živnostníkom a toto vozidlo zaradil do podnikania. v r.2006 sa stal štvrťroč. platcom DPH. V r.2008 toto vozidlo vyradil z podnikania do osob. vlastníctva a v r.2009 ho predal ako súkr. osoba. Má nejakú povinnosť vo vzťahu k DPH?


Ja som zabudla dodať, že to auto neodpisoval. Tak z čoho tú DPH bol povinný odviesť. A taktiež pri dani z príjmov aký vydavokby si uplatnil?

Ak mal o kúpe od platiteľa DPH doklad s DPH, mohol si ju pri registrácii za platiteľa v roku 2006 v plnom rozsahu uplatniť do odpočtu. Je len jeho škoda, že tak neurobil. Pri vyradení z podnikania do osobného užívania mal povinnosť odviesť DPH zo zostatkovej ceny, aj keď si ju na vstupe neuplatnil. Ak neodpisoval, tak bohužiaľ zase plnú. Ak mal v rokoch 2006 a 2007 kladný základ dpfo, tak bolo škoda neuplatniť odpisy. Teraz to vyzerá na podanie dodatočného priznania DPH za štvrťrok.... najneskorší, kedy ho "neodškriepiteľne" vyradil. Podľa § 39, ods. 3 zákona o správe daní je ešte možnosť podať dodatočné aj za štvrťrok keď sa registroval a DPH na vstupe z auta ešte uplatniť. Bol by ľahostajný hazard to nevyužiť !
Ako výdavok k výnosu z predaja môže uplatniť zase plnú zostatkovú cenu, aj zaplatenú DPH pri vyradení, ktorá sa mala pripočítať k pôvodnej zostatkovej cene.