brikina
15.12.09,08:02
chcem sa s Vami podelit o jeden typ zmluvy podla §262 Obch.zákonníka, kde FO - nepodnikatel uzavre so živnostníkom Dohodu o spracovaní účtovných dokladov - ako podkald k DPFO.

Chcela by som počuť Váš názor:
1. Je pre daňovníkov akceptovateľný výdavok pre SZČO?
2. pre tú FO - nepodnikateľa to môžeme považovať za príjem podľa §8 (ak odmena nepresiahne 5násobok ŽM - tak to ani neuvádza ako príjem)
3. ak sa Vám nepozdáva táto dohoda, aký iný typ dohody, či zmluvy by ste navrhli pri tejto situácii, aby z toho bol aj vlk sýty i ovca cela :)
ego.mc
15.12.09,07:27
Myslím, že sa jedná o klasickú zmluvu o dielo.
A myslím si, že nepodnikateľ nemôže uzatvárať zmluvy podľa Obchodného zákonníka viď § 1 ods.1.
brikina
15.12.09,07:33
Myslím, že sa jedná o klasickú zmluvu o dielo.
A myslím si, že nepodnikateľ nemôže uzatvárať zmluvy podľa Obchodného zákonníka viď § 1 ods.1.

ano, to ma zmysel - tak by sme mohli urobit Zmluvo o dielo podla § 631 - ale myslím, že text by mohol ostať...
ekopo
24.03.10,14:48
.. zaujalo ma zadanie, čiže presnejšie zmluva o dielo podľa Občianskeho zákonníka, či je možné uviesť v nej napr. pomocné administratívne práce, zhotovenie účtovníctva, spostredkovanie predaja...a pod. Vzťah je medzi podnikateľom a nepodnikateľom. Vidím to totiž ako obídenie dohôd o vykonaní práce, resp. dohody o pracovnej činnosti....a pod.
ak s tým má niekto skúsenosť, napíšte prosím názor
ekopo
24.03.10,15:58
a teraz ma k tomu celému napadlo, že vlastne zhotoviteľ diela je spravidla podnikateľ a nie nepodnikateľ, ten nemá predsa oprávnenie na nejakú činnosť, čiže vzťah, že zhotovitel je nepodnikateľ by nastať nemal, ani ako jednorázová činnosť, to je o niečom inom asi ........... ale môže byť "zamestnaný na dohodu"