bendulka
15.12.09,07:07
Dobrý deň, chcem sa spýtať ako je to s partnerským spolužitím (druh a družka) v spoločnej domácnosti. Bývame s partnerom v jednej domácnosti, máme spolu dom na hypotéku. Ako je to napríklad z dedením alebo právami medzi partnermi je to isté ako manželia alebo sú obmedzenia a iné zákony? Vobec nič o tejto problematike neviem? Môže mi niekto poradiť?
Chobot
15.12.09,08:42
Dobrý deň, chcem sa spýtať ako je to s partnerským spolužitím (druh a družka) v spoločnej domácnosti. Bývame s partnerom v jednej domácnosti, máme spolu dom na hypotéku. Ako je to napríklad z dedením alebo právami medzi partnermi je to isté ako manželia alebo sú obmedzenia a iné zákony? Vobec nič o tejto problematike neviem? Môže mi niekto poradiť?


Druh a družka nemajú také vzájomné práva ako manželia. Napr. už pri dedení sú manželia v prvej skupine a druh žijúci v spoločnej domácnosti je až v druhej či tretej. Takže v prípade smrti druha by najskôr dedili jeho potomkovia (ak by napr. mal z predchádzajúceho manželstva).

Medzi druhom a družkou nemôže byť bezpodielové spoluvlastníctvo, tam je len podielové spoluvlastníctvo. AK si druh kúpi auto, tak je len jeho. Ak kúpi byt zo spoločných peňazí a je len na jeho meno, tak je len jeho, nemáš nárok na polovicu. Ten dom, čo spomínaš, na koho je písaný? A hypotéku ste brali na meno oboch, či príjemcom úveru bol len jeden z vás?


Je toho viacej, ak chceš niečo vedieť, pýtaj sa konkrétnejšie.
bendulka
15.12.09,09:04
ďakujem za odpoveď, čo sa týka toho domu je napísaný na oboch tak ako hypotéka akurát je uhrádzaná z mojeho účtu. Ešte by ma zaujímalo či sa to dá nejako právne ošetriť napríklad aby nededili jeho deti, viem že majú zo zákona na to právo a nárok ale nestretávajú sa a bolo by to nefér. Človek už v dnešnej dobe musí myslieť na všetko aj na to čo by sa stalo keď by sa nedajbože niečo zlé prihodilo. Ďakujem za radu.
Stanislav 1975
15.12.09,09:11
ďakujem za odpoveď, čo sa týka toho domu je napísaný na oboch tak ako hypotéka akurát je uhrádzaná z mojeho účtu. Ešte by ma zaujímalo či sa to dá nejako právne ošetriť napríklad aby nededili jeho deti, viem že majú zo zákona na to právo a nárok ale nestretávajú sa a bolo by to nefér. Človek už v dnešnej dobe musí myslieť na všetko aj na to čo by sa stalo keď by sa nedajbože niečo zlé prihodilo. Ďakujem za radu.

Tie deti sa nedajú ošetriť- deti sú neopomenuteľnými dedičmi-jedine,že by to za života napísal na teba,alebo potom najbrutálnejšia možnosť a to deti vydediť- ale to sa nedá tak ľahko,na to musia byť dovody vážné a to nehovorím o morálnom aspekte...
P.S.-to že sa nestretávajú, nieje dovod na vydedenie a každý si pod pojmom "nestretávanie" može predstaviť niečo iné...
sarasara
15.12.09,17:15
V tomto tvojom prípade budú po tvojom druhovi dediť jeho deti, ty nie. Manželia majú vzájomnú vyživovaciu povinnosť, druh a družka nie. Po manželovi má pozostalý manžel vdovský nárok (je to závislé od veku). Z pohľadu zákona druh a družka nie sú príbuzní a nemajú voči sebe žiadne povinnosti či nároky.
bobiku
16.12.09,06:54
Presne tu je vidieť, že nie vždy je dobré sa tváriť, že ja nepotrebujem papier, ja sa nemusím (nechcem) sobášiť. Zákony a štát chránia rodinu a skoro vždy potom na rozchod dvoch nezosobášených partnerov doplatí jeden z nich. na rozdiel od manželov, kde sa môže ten čo sa cíti poškodený brániť na súde a má zákonom chránené práva. Preto myslím, že by sa ľudia po nejakom čase spolužitia (narodení detí, nadobudnutí určitého majetku) mali zosobášiť. Mnohí majú argument, že ten "papier" im skomplikuje prípadný rozchod, ale v kontexte vyššie uvedeného to vyznieva alibisticky.
buchač
16.12.09,07:13
Presne tu je vidieť, že nie vždy je dobré sa tváriť, že ja nepotrebujem papier, ja sa nemusím (nechcem) sobášiť. Zákony a štát chránia rodinu a skoro vždy potom na rozchod dvoch nezosobášených partnerov doplatí jeden z nich. na rozdiel od manželov, kde sa môže ten čo sa cíti poškodený brániť na súde a má zákonom chránené práva. Preto myslím, že by sa ľudia po nejakom čase spolužitia (narodení detí, nadobudnutí určitého majetku) mali zosobášiť. Mnohí majú argument, že ten "papier" im skomplikuje prípadný rozchod, ale v kontexte vyššie uvedeného to vyznieva alibisticky.

...zvýraznené sa tak týka skôr na iných ľudí / VIP ...:eek: / a nie na bežného smrteľníka ....

Je rozdiel , ak niekto príde do bezpapierového vzťahu s určitým majetkom , alebo nie ...

A to ešte nevravím , že v našom práve je nejak opomenutá predmaželská zmluva ...