patys
15.12.09,07:12
chcel by som na jar začať so zateplením dvojposchodoveho 35 ročného rodinneho domu.Má 34 cm porobetonové mury omietnutý hrubý brizolit.okná som vymenil plastové tento rok.Je podpivničený s pivnicou na povrchu.Tam su drevené eurookná.Predtým boli všade staré kasnové okná.Už na jesen mi začali rosit okná a teraz ako začalo mrznúť mi až tečie z okien voda na parapety a to mám vnutornu teplotu 22-23 stupnov.Už sa ukázal aj mokrý roh na severovýchodnej strane bytu.rozmýslam kupit domový odvlhčovač.Nastavím si 45 percent a udržuje.Vetranie nepomáha.Ale k otázke.Čo sa stane ked nechám na zatepleni pod strechou vetracie otvory s mriežkami v polystyréne?Aspon každe 2m okruhla 8cm mriežka.Videl som už strhnutý polystyrén po 10 rokoch bola medzi stenou a polystyrénom plesen.Tak ja by som to chcel nechat takto odvetrať.
TomasHC
15.12.09,06:45
"Asi" by si mohol precitat par diskusii o zateplovani a rosnom bode, potom v tom budes mat jasnejsie (nie jasno, len mierne jasnejsie) :)
Ferdosondo
15.12.09,07:01
S tým zateplením by som sa v tomto prípade moc neponáhľal. Môžeš si urobiť viac škody, ako osohu. Podľa toho, čo píšeš, tak máš vysokú relatívnu vlhkosť, ktorú vetraním nejde odstrániť. To znamená, že máš nejaký zdroj vlhkosti. Neodizolovaná stavba, botanická záhrada v podobe kvetov... V prvom rade si kúp vlhkomer, aby si vedel na čom si. Skús popísať, akým spôsobom vetráš.
patys
15.12.09,07:22
Vetrám tak že spravím doslova prievan okná dokorán.ale to je zas na ukor teploty lebo potom mám aj 19 stupnov.Je mi jasné že mám nad parapetou studenú kapsu.spravil som aj 10 cm otvory do parapety aby prudil vzduch od radiátora.cez den sa to zlepšilo ale v noci ked už tak nekurim mám 5-8 cm zarosené okná.v byte aj sušíme prádlo ale to robí snád každý.Zvonka nemám ešte hotove špalety je to len zapenené.chcel som vedieť názor na tie vetracie otvory pod strechou na polystyrénovej fasáde.
220870
15.12.09,07:47
Nepíšete aký tip strechy máte na dome.Budem predpokladať že ,,rovnú" asfalt alebo falcovaný plech.Na tieto strechy sa v tej dobe keď sa stavali domy týchto tipov robilo zateplenie zo škvárovej vrstvy alebo plynosilikátových tvárnic( s tých istých máte asi aj obvodové murivo).V tom prípade tie vetracie otvory musíte bezpodmienečne zachovať.Slúžia ,ako odvetranie strechy.Ak ich zapcháte tak plynosilikát( alebo škvára) ,ktorý sa nachádza pod IPOU navlhne .Z toho dôvodu prestane plniť svoju tepelnoizolačnú funkciu.Ak zvlhne tak aj zmrzne,ak zmrzne tak sa rozpadne,ak sa rozpadne nebude na ňom držať IPA ak nebude mať ipa na čom držať ,tak ju odfúkne prvý silnejší vietor.Toto je otázka asi troch štyroch rokov.
Tie otvory pri zateplovaní musíte zabezpečiť a prerobiť tak aby sa vlhkosť ,ktorú majú odvádzať nedostala do priestoru medzi polystyrén a obvodové murivo.Treba tam prevŕtať otvor pre novodurovú trubku.
Prípad takého domu ,ako máte vy poznám .Asi vás nepoteším ,ale ak bude taká tuhá zima ,ako minulý rok, tak sa pripravte na dočierna zaplesnené steny.Hlavne na poschodí v oblasti vencov a prekladov nad oknami.
Rosným bodom si zbytočne nazaťažujte hlavu.Radšej začnite hľadať kvalitných majstrov na zateplenie.
patys
15.12.09,08:32
toto ste trafili klinec po hlavičke.je tam ipa pod ktorou sa už rozpadáva beton,lebo skvára nie je vôbec odvetraná.mám prichystany glasbit na jar idem na to.budem robit vetracie komíny na streche.ohladom tej fasády som mal na mysli vetracie otvory proti vlhkosti medzi stenou a polystyrénom.Aby to nebolo zadusené.niečo ako odvetranú fasádu z polystyrénu.Viem že to znie blbo ale videl som to v zahraničí.na spodu ako je štartovacia lišta su akoby nasávacie otvory a hore pod strechou boli tiež aby bol odvetraný priestor kde je lepidlo.ked to rozoberieme-vlhkost z bytu,ktorá prejde obvodovou stenou von ostane v tom priestore.ked sa to nasýti vlhkostou do určitého bodu tj.rosného.stena už nezoberie viac a polystyrén nepustí von.budem asi na tom istom.ostane mi to na oknách a v rohoch.je to len moja myslienka možno zlá preto som zvedavý na vaše názory.
220870
15.12.09,10:19
Ak idete meniť strechu tak tie odvetracie komíny sú výborné riešenie.Ak máte možnosť tak ne streche nešetrite a čo najviac ju zateplite.
Niečo čo stojí za prečítanie:
http://www.baumit.com/baumit/sk/main7/sub1/09096/index.shtml

http://www.baumit.com/imperia/md/content/baumitsk/prospect/technologicky_predpis_kzs.pdf obrázok 4.7 :confused:
http://www.baumit.com/sk/main6/sub2/09828/
http://www.klinkercentrum.cz/cs/odvetrana-fasada/
vladoziak
15.12.09,10:33
patys tu odvetravaciu medzeru mate ako na mysli - stena,medzera,EPS?Ak to chcete takto urobit tak to nerobte,nema to ziadny efekt a zbytocne zaplatite za izolaciu.
odvetrana fasada sa robi z miner.vlny a nie z EPS.
1.Odstranit povodcu vlhkosti

2.Odstranit purpenu a vypenit nanovo,lebo ta stara uz je znicena UV ziarenim a potom hned omietnut.

3.Zateplit strechu

4.Tu fasadu si dajte zratat ci sa to vobec oplati zateplovat,a ak aj tak chcete zateplity ako chcete vyriesit ostenia okien?Dvojkou EPS to nevyriesite.

5.Okna mate dobre osadene?Mozno blba otazka ale ta voda na oknach je zkondenzovana para a dobre osadene okna by to nemali robit pri 22-23 stupnov v interiery.Mozno ta zdegradovana purpena neplni svoju funkciu a chlad ide cez nu a taha sa sklom a sposobuje kondenz
patys
15.12.09,10:49
mám na mysli medzeru medzi stenou a EPS.Nie je to predsa nalepené tesne na fasáde.je to vlastne hrúbka lepidla.
alltracboy
15.12.09,10:51
na oknach moze voda kondenzovat a tiect aj ked bude dom neviem ako zatepleny. Proste na dvojske je velka pravdepodobnost, ze tam bude kondenzovat.. ved ked je vonku -10 tak kolko asi bude na druhej strane dvojskla ked cele okna ma 2cm sirku?
vladoziak
15.12.09,11:12
EPS na stenu sa lepi po obvode neprerusene +3 buchty do stredu,takze vzduch ostane uzavrety,ked bude medzera medzi stenou a EPS bude tam prudit vzduch a ochladzovat stenu a izolacia nebude mat skoro ziaden efekt
patys
15.12.09,11:19
Vonkajsie ostenie,nadpražie aj pod parapetou chcem riesiť 25 styrodur s tmelovým napojením na rám.Ked vynechám vetracie otvory môžem kombinovať ked dám aspon jeden rad pod strechou na fasádu minerálnu vlnu?
evula0
15.12.09,11:26
Výmenou okien Ste odbúrali prirodzené vetranie netesnosťami.Je to úplne bežná choroba po výmene plastových okien a riešiť alebo aspoň znížiť sa dá len dôsledným regulovaním vnútornej vlhkosti (kvety, prádlo, varenie, počet ľudí, odvlhčovače,...) alebo lepšími oknami(trojsklo je takmer riešenie). Jednoducho pri určitej relatívnej vlhkosti je teplota kondenzovania vody zo vzduchu vyššia ako teplota vnútorného povrchu okenného skla.Stena bude vlhnúť z toho istého dôvodu, kým nebude tak zateplená,aby sa na jej chladnom povrchu nekondenzovala voda, hlavne v zle vetraných miestach v rohoch alebo za nábytkom.
O zateplení by Ste nemali uvažovať v polohe áno-nie, ale len o hrúbke, lebo tá stena je jasný signál.
220870
15.12.09,11:37
mám na mysli medzeru medzi stenou a EPS.Nie je to predsa nalepené tesne na fasáde.je to vlastne hrúbka lepidla.

V názore na to či odvetrávať priestor medzi stenou a polystyrénom nieje technický doriešený.Ak sa zíde 100 odborníkov tak sa nezhodnú.Je to doslova hop alebo trop.Čo sa týka toho ,že ste to videli v Nemecku.Predpokladám ,že ste videli len mriežku ,ale nie to čo je pod ňou.A práve to je dosť drahé.
220870
15.12.09,11:40
Vonkajsie ostenie,nadpražie aj pod parapetou chcem riesiť 25 styrodur s tmelovým napojením na rám.Ked vynechám vetracie otvory môžem kombinovať ked dám aspon jeden rad pod strechou na fasádu minerálnu vlnu?
Ak sa tam bude tvoriť vlhkosť tak tá vlna splesnivie.Navyše sa takáto kombinácia materiálov nemusí vyplatiť .Môže to praskať a určite sa to bude farebne deliť.

http://translate.google.sk/translate?hl=sk&langpair=de|sk&u=http://www.konrad-fischer-info.de/2131bau.htm&prev=/translate_s%3Fhl%3Dsk%26q%3Dpo%25C5%25A1kodenia%2B polystyr%25C3%25A9nov%25C3%25BDch%2Bfas%25C3%25A1d %26sl%3Dsk%26tl%3Dde
patys
15.12.09,12:19
A striedanie hrubky EPS?chcem trochu jednoduchu hladku fasádu 12m*9m rozčlenit aby to lepsie vyzeralo tak že dám 3/4 plochy 50 EPS a zvyšok 1/4 80EPS.Čiste len z estetickeho hladiska aby to nebolo také fádne.
vladoziak
15.12.09,15:11
A striedanie hrubky EPS?chcem trochu jednoduchu hladku fasádu 12m*9m rozčlenit aby to lepsie vyzeralo tak že dám 3/4 plochy 50 EPS a zvyšok 1/4 80EPS.Čiste len z estetickeho hladiska aby to nebolo také fádne.

to je najhorsie riesenie ake ste mohli napisat 50 aleb 80 EPS,potom budete mat pod tym to co ste pisali o tom strhnutom polystyrene,o menej ako 10 cm neuvazujte a skor od 12 cm
220870
15.12.09,18:25
A striedanie hrubky EPS?chcem trochu jednoduchu hladku fasádu 12m*9m rozčlenit aby to lepsie vyzeralo tak že dám 3/4 plochy 50 EPS a zvyšok 1/4 80EPS.Čiste len z estetickeho hladiska aby to nebolo také fádne.
Neni prolem.Len by som doporučil skôr o pár centimetrov väčšiu hrúbku polystyrénu.Tie kockové domy boli fakt otrasné.:(
iv@n
15.12.09,19:41
mám na mysli medzeru medzi stenou a EPS.Nie je to predsa nalepené tesne na fasáde.je to vlastne hrúbka lepidla.
nalepené to má byť tesne, ked tam necháš vzduchovú medzeru a ešte ju budeš odvetrávať tak ti ten polystyrén nebude plniť izolačnú funkciu ale iba estetickú, čili budeš mať iba nový vzhľad domu ale starý účet za plyn. odvetraná fasáda má tú odvetranú medzeru trochu dalej a nie medzi stenou a izolantom.
patys
16.12.09,04:53
chcem ešte spravit prístrešok pre auto.ako sa potom rieši upevnenie drevených hranolov na fasádu.Mám na mysli ked ukotvím hranol pozdlž alebo kolmo na stenu treba ho tiež obalit EPS alebo nie.A ked ho budem stavať po zateplení,vyrežem 10 cm drážku nebude vadiť ked naruśím tú EPS fasádu?
vladoziak
16.12.09,06:38
Hranol ukotvit bodovo,t.j.navrtat stenu cez EPS a osadit hmozdiny.Naskrutkovat nejake dlhsie zavitove tyce a navrtany hranol osadit na tieto tyce tak aby medzi hranolom a stenou ostal EPS,upevnit maticami,pod matice cim najvacsie podlozky aby sa matice nezaryli do dreva,dufam,ze sa to sa pochopit
evula0
16.12.09,07:44
Ak budú hranoly kolmo ku stene domu, je lepšie ich osadiť ako hrady do kapsy v stene, ak bude pozdĺž steny, tak asi podľa príspevku vladožiak.Len kovové tyče,hlavne hrubšie, sú tepelným mostom a treba ich upevnenie a únosnosť staticky prepočítať na zaťaženie.
patys
16.12.09,07:55
toto je moja uvaha ak zlá opravte ma.ked zavesím ten 30-40 kg hranol bodovo cez 8cm EPS na zavitové tyče a na to ešte strešné laty a plech,tak budu namahané na ohyb a prehne mi ich.Nechcem to podopierat stojkami pri fasáde tak asi by bolo lepšie vyrezať drážku do polystyrénu a priamo
priskrutkovat hranol na stenu.
vladoziak
16.12.09,08:07
dajte ho na stenu priamo a nerieste tepelny most,alebo dajte napr.16 tyc a dajte ju nahusto kazdeho pol metra alebo este menej,pouzit chemicku kotvu a vytrhnut to asi nebude tak jednoduche
220870
16.12.09,17:47
Hranol oprieť o fasádu.Nie je dobré sa takýto drevenný hranol celý obalí polystyrénom.Ak sa už tak stane treba počítať s pnutím ktoré vzniká pri schnutí a opätovnom vlhnutí dreva.Treba počítať s akou takou dilatáciou.Ak máte dom z plynosilikátových tvárnic tak správne uvažujete nad tým ,že hranol tam bude držať len s problémami.Ak ho aj ukotvíte do plynosilikátu ,tak drevo stále pracuje a takéto kotvy lúbi vytrhnúť zo steny.Lepšie je pod takýto hranol zhotoviť podperné konzoly a nechať hranol nech sa po nich volne ,,šmýka".Iné je ak hranol kotvíte betónu.
lapejko
16.12.09,20:42
Tých problémov s kondenzom na stenách stále pribúda...Menšie riziko je ak zvolíš na zateplenie odvetraný, NEKONTAKTNý systém, t.j. 2x drevený rošt, 2x aspoň 4 cm min. vlny, kontaktná paropriepustná fólia, 1x latovanie a nejaký obklad, siding, plechové lamely alebo keramika či betónové lamely...Príp. YTONG Multipor ak chcete predsa kontakt.
patys
17.12.09,04:51
A ked už je zateplená fasáda potom sa to ako rieši?Nenaruším staticky celu izoláciu ked do nej vyrežem 10cm široku a 3m dlhu drážku?príp.ked tam budu
tanierove hmoždinky budem ich musiet odstrániť.
patys
17.12.09,12:07
Rozhodol som sa pridat na hrúbke zateplenia ale kedže mam 5cm EPS kúpeny už 4 roky využijem ho tak že dam klasicky 5cm a potom na hreben nalepit dalšiu vrstvu 5cm s vystriedaním špár..myslím že to bude mať aj nejaku výhodu.Ale zaujímal by ma názor odborníkov.
220870
17.12.09,15:29
Ideálne riešenie.Prvú vrstvu ukotviť tanierovými hmoždikami druhú vrstvu len nalepiť na hrebeň.Na vonkajšie ostenia okien a dverí čo najhrubší polystyrén ,ak sa vám bude chcieť tak ideálne riešenie je odrezať z obvodového muriva tak ,aby sa na vrstvu ostenia zmestil min 10cm hrubý polystyrén.
alltracboy
17.12.09,16:05
Ideálne riešenie.Prvú vrstvu ukotviť tanierovými hmoždikami druhú vrstvu len nalepiť na hrebeň.Na vonkajšie ostenia okien a dverí čo najhrubší polystyrén ,ak sa vám bude chcieť tak ideálne riešenie je odrezať z obvodového muriva tak ,aby sa na vrstvu ostenia zmestil min 10cm hrubý polystyrén.
tak toto by som chcel nakreslit.. ked mam dieru na okno 900 tak mam spravit 110 aby som mohol dat z kazdej strany 10 eps?
220870
17.12.09,16:14
tak toto by som chcel nakreslit.. ked mam dieru na okno 900 tak mam spravit 110 aby som mohol dat z kazdej strany 10 eps?
Odpíliš zo špalety u plynosilikátu to nieje neriešitelný problém.
patys
17.12.09,16:38
dik za radu za tu robotu to bude stáť.do porobetonu to ide jak do masla.
iv@n
20.12.09,20:31
Rozhodol som sa pridat na hrúbke zateplenia ale kedže mam 5cm EPS kúpeny už 4 roky využijem ho tak že dam klasicky 5cm a potom na hreben nalepit dalšiu vrstvu 5cm s vystriedaním špár..myslím že to bude mať aj nejaku výhodu.Ale zaujímal by ma názor odborníkov.
roboty ako na kostole, ale ak ťa to baví..
ja by som to lepil penou a nie lepidlom, aspoň o trochu menej prácne, nemusíš miešať kvantá kýblov a behať s tým po lešení, namiesto toho máš iba ľahkú tubu.
evula0
21.12.09,05:40
Myslím,že zväčšovanie okenných stavebných otvorov tak,aby sa mohol na špalety použiť 10cm EPS, sa robí len pri extrémnych názoroch a práca nezodpovedá výsledku. V súčasnosti sa objednávajú rozmery okien voči okenným otvorom tak, aby purpena pri osadení bola v šírke cca 2-3cm a potom sa môže na špalety použiť 4-5cm EPS, čo vzhľadom na tepelný odpor okna voči ostatnej stene postačuje.
patys
21.12.09,05:50
mám kupeny asi 4roky 5cm EPS.kedže som sa rozhodol po niekolkých radách a usúdil že je to strašne málo a slúži to len ako mejkap,najprv zlepím 2 ks penou a posuniem ich medzi sebou na dlžku aj šírku.asi 1cm na pero.Čiže ked to budem lepit na fasádu budem to len do seba zakladať na "perodrážku".a budu prestriedané aj špáry.Len ešte ked to budem lepit na brizolit penou treba ho aj penetrovať?
evula0
21.12.09,06:12
Prácnosť doma vyrobených 5+5 s drážkou je veľká a nepresnosť bude robiť problém pri ukladaní.Skôr ich lepiť na dvakrát s posunom o napr. pol dosky v horizontálnom ale aj vertikálnom smere, aby boli čo najviac eliminované medzery medzi nimi.
Ešte k tým špaletám.Okná by mali byť osadené čo najbližšie k vonkajšiemu povrchu murovanej steny, potom sú vkladané časti špalety z tenšieho EPS(do medzery medzi 10cmEPS a okno) len vo veľkosti tej vzdialenosti.Tepelný odpor steny po zateplení býva 4 a viac, dobré okná mávajú 1,5, takže 2-5cm špalety s odporom o 1,2 menším ako stena je zanedbateľný tepelný most.
Brizolitová škrabaná omietka buď drží alebo nie, buď ju treba zhodiť alebo môže zostať.V oboch prípadoch neviem ako by sa mohla penetrovať aby to bolo na niečo dobré.Poistenie k lepidlu sú hmoždinky, ktoré musia byť dosť dlhé, aby držali v stene a nie len v omietke.
220870
21.12.09,08:20
Myslím,že zväčšovanie okenných stavebných otvorov tak,aby sa mohol na špalety použiť 10cm EPS, sa robí len pri extrémnych názoroch a práca nezodpovedá výsledku. V súčasnosti sa objednávajú rozmery okien voči okenným otvorom tak, aby purpena pri osadení bola v šírke cca 2-3cm a potom sa môže na špalety použiť 4-5cm EPS, čo vzhľadom na tepelný odpor okna voči ostatnej stene postačuje.
V žiadnom prípade sa to takto nerobí.
220870
21.12.09,08:33
mám kupeny asi 4roky 5cm EPS.kedže som sa rozhodol po niekolkých radách a usúdil že je to strašne málo a slúži to len ako mejkap,najprv zlepím 2 ks penou a posuniem ich medzi sebou na dlžku aj šírku.asi 1cm na pero.Čiže ked to budem lepit na fasádu budem to len do seba zakladať na "perodrážku".a budu prestriedané aj špáry.Len ešte ked to budem lepit na brizolit penou treba ho aj penetrovať?

Neviem nakoľko drží ten váš brizolit,to sa mi od počítača nedá posúdiť.Ale určite viem.Že brizolit pred zateplovaním musíte celý očistiť oceľovým kartáčom,alebo vystreikať VAP-kou.Uvolnené časti brizolitovej fasády musia ísť preč.Ak je v niektorých miestach brizolit odutý treba to osekať a naomietať znova.Celú brizolitovú fasádu následne poriadne umyť prúdom vody,je nutné spláchnuť z nej všetok prach a nesúdržné častice omietky.A určite napenetrovať ,stačí duvilaxom.Duvilax slúži ako lepidlo na drobné čiastočky omietky, ktoré sa vám nepodarilo zmyť vodou a zároveň vsiakne do omietky a tam uschne .Tým spevní povrch omietky pred nanášaním ďalších vrstiev.Na jeden dom vám stačí 1-2kg duvilaxu(podľa velkosti domu) je to investícia za 3-6€.
evula0
21.12.09,09:41
V žiadnom prípade sa to takto nerobí.
Máte pravdu, okná sú už osadené pôvodne vo vzdialenosti napr 10-15cm od vonkajšieho povrchu steny, špaleta po zateplení má potom 20-25 cm a hlavne na panelákoch sa zmestí tak hrúbka 3cmEPS. Toto je obyčajná realita ktorú si môžte overiť hocikde pri zateplovaní bytových domov!
10cm EPS sa môže na špalete vidieť u novo postaveného domu,kde sa s tým vopred počítalo a okenný otvor je upravený. Ináč predsa neosadíte okno a ako chcete vybúrať preklad nad oknom?
A to osadzovanie okna čo najbližšie k vonkajšiemu povrchu múru je tiež blud?
220870
21.12.09,10:58
Je mi jasné že nikto na činžiakoch nebude rúbať steny ak by to bol niekto ochotný zaplatiť tak áno..Prapôvodne som odpovedal na otázku kde dotyčný tvrdil že má siporexové murivo.Tam sa dá jedno takéto okno upraviť za 20 min.
A to osadzovanie okna čo najbližšie k vonkajšiemu povrchu múru je tiež blud? S týmto súhlasím aj keď rozdiel v ušetrenej energii pri porovnaní osadenia okna do stredu múru a na vonkajší okraj je mizivý.
evula0
21.12.09,11:31
A to osadzovanie okna čo najbližšie k vonkajšiemu povrchu múru je tiež blud? S týmto súhlasím aj keď rozdiel v ušetrenej energii pri porovnaní osadenia okna do stredu múru a na vonkajší okraj je mizivý.[/QUOTE]

Sú tu dva hlavné rozdiely.Murovaná stena okolo okna je ohrievaná hlbšie a naopak, vonkajšia hĺbka murovanej špalety je minimálna a preto aj bez 10cm EPS tam nie je taký tepelný most.
Ešte k tej omietke.S kartáčovaním a vystriekaním súhlasím.To penetrovanie s Duvilaxom,ak ho nezriedim na takmer vodu, nie je ani lacné ani bez práce(napr.200m2) ale hlavne neviem ako to pomôže na brizolitovej škrabanej omietke.Stavebné lepidlá držia lepšie na zrnitej omietke(samozrejme "zdravej" a bez prachu) ako na Duvilaxe.
patys
21.12.09,12:09
okna mám usadené s 15 cm vonkajšou spaletou.S lepidlom a 2krát 5 cm EPS to vychadza asi 30cm vonk.parapeta.Ja v tom žiadny problém nevidím.
evula0
21.12.09,12:26
Nie je to problém.Len tých 15cm vonkajšej špalety bude krytých len tou hrúbkou EPS, aká tam vôjde.Niekedy je dokonca dobré posunúť okno(pri plastových to nie je problém).
A ešte okno je trochu "utopené" pri takmer 30cm špalete.
petkor
11.02.10,16:41
Dobrý deň, potrebovala by som rýchlu radu.
Máme betónový strop, nad ním A-čkovú strechu. Dali sme si zatepliť tento strop zvrchu, takže vlastne povalovú podlahu, ktorá nie je obývaná. Dávajú nám tam priamo na strop 10+10 cm polystyrén a na to lepia paropriepustnú fóliu. Na vrch ešte pôjdu USB dosky, aby sa po tom dalo chodiť. Ale predajca nám hovoril, že by to malo byť opačne, najprv paropriepustná fólia a až potom polystyrén. Prosím poraďte, vôbec nevieme, ako by to malo byť. Ďakujem
220870
11.02.10,16:59
Robia to správne.
petkor
11.02.10,17:17
Predajca nás upozorňoval (mimochodom je to náš veľmi dobrý známy a zatiaľ nám poradil vždy výborne), že ak nedáme tú paropriepustnú fóliu priamo na betón, tak bude plesnivieť polystyrén z vlhkosti, ktorá sa vyparí cez stropy.
220870
11.02.10,17:21
Predajca nás upozorňoval (mimochodom je to náš veľmi dobrý známy a zatiaľ nám poradil vždy výborne), že ak nedáme tú paropriepustnú fóliu priamo na betón, tak bude plesnivieť polystyrén z vlhkosti, ktorá sa vyparí cez stropy.
Prepáčte ale toto ste doplietli.Nesedí to s vašim predchádzajúcim príspevkom.Nieje mi z toho jasné kam tú fóliu dávajú POD alebo NAD polystyrén.Ale aj tak aj jeden aj druhý spôsob je správny.
petkor
11.02.10,17:24
Tak aby sme sa správne pochopili:
predajca tvrdí: betónový strop, priamo naň paropriepustnú fóliu, na to 10+10 polystyrén, na to USB dosky.
Montážna firma tvrdí: betónový strop, priamo naň polystyrén 10+10, až na polystyrén paropriepustnú fóliu a na ňu USB dosky.
Prosím, viete mi teda poradiť, čo je správne?
220870
11.02.10,17:34
A to osadzovanie okna čo najbližšie k vonkajšiemu povrchu múru je tiež blud? S týmto súhlasím aj keď rozdiel v ušetrenej energii pri porovnaní osadenia okna do stredu múru a na vonkajší okraj je mizivý.[/QUOTE]

Sú tu dva hlavné rozdiely.Murovaná stena okolo okna je ohrievaná hlbšie a naopak, vonkajšia hĺbka murovanej špalety je minimálna a preto aj bez 10cm EPS tam nie je taký tepelný most.
Ešte k tej omietke.S kartáčovaním a vystriekaním súhlasím.To penetrovanie s Duvilaxom,ak ho nezriedim na takmer vodu, nie je ani lacné ani bez práce(napr.200m2) ale hlavne neviem ako to pomôže na brizolitovej škrabanej omietke.Stavebné lepidlá držia lepšie na zrnitej omietke(samozrejme "zdravej" a bez prachu) ako na Duvilaxe.
Duvilax sa ako prísada používa niekoľko desaťročí cca 30 rokov dozadu si pamätám.Je to Slovenský výrobok absolútne najvyššej a našpičkovejšej svetovej kvality.Všetky tie predražené západné sračky mu vo svojej triede nesiahajú ani po členky.Duvilax sa pri penetrovaní riedi vodou .Do 10Litrov vody cca 1dcl Duvilaxu.Pooblievať fasádu 200 m2 RD "FANGLOU" priemernému murárovi trvá asi 60 minút.
S Duvilaxom mám X skúseností a nedám naň dopusťiť.Za čas čo exzistuje som nemal jedinú reklamáciu.Na rozdiel od akrylátových humusov čo odporúčajú takmer všetci predajcovia ,len preto že na tom riadne zarobia.Akryl nanesený na omietku mká životnosť 6-7 rokov potom môžete nanášať znova.
alltracboy
11.02.10,18:21
Tak aby sme sa správne pochopili:
predajca tvrdí: betónový strop, priamo naň paropriepustnú fóliu, na to 10+10 polystyrén, na to USB dosky.
Montážna firma tvrdí: betónový strop, priamo naň polystyrén 10+10, až na polystyrén paropriepustnú fóliu a na ňu USB dosky.
Prosím, viete mi teda poradiť, čo je správne?
Ked to beriem z fyzickalnej stranky tak by tam snad ta folia ani nemusela byt, lebo polytyren moc asi moc nezvlhne.. Ale dobre pisali. paropriepustne na vrch.. keby sa davala aj paronepriepustna tak ta by isla odspodu. Ale to by malo zmysel ak by tam bola vata. beton-paronepriepustna-vata-paropriepustna-osb dosky
220870
11.02.10,19:14
Tak aby sme sa správne pochopili:
predajca tvrdí: betónový strop, priamo naň paropriepustnú fóliu, na to 10+10 polystyrén, na to USB dosky.
Montážna firma tvrdí: betónový strop, priamo naň polystyrén 10+10, až na polystyrén paropriepustnú fóliu a na ňu USB dosky.
Prosím, viete mi teda poradiť, čo je správne?
Montážna firma má väčšiu pravdu.V prípade že sa použije na zateplenie takéhoto stropu polystyrén je fólia celkovo zbytočná.Nemusí byť.Jediný jej význam je v tom že zabraňuje voľnému pohybu vzduchu pomedzi špáry ,ktoré sú v polystyréne.Žiadny iný význam nemá.Podľa mňa má vňčší tepelný účinok ak je navrchu polystyrénu.Paropriepustné fólie sa vždy dávajú na vrch tepelných izolácií.Paronepriepustné vždy zospodu tepelných izolácií.
http://www.juta.cz/paroschema1.htm
JARIIK
12.02.10,17:53
Tvoj hlavný problém je vysoká vlhkosť v dome. Mal by si začať od podlahy. Tú by som izoloval ako prvú tepelne a tiež proti vlhkosti. Mal by si si zmerať aká je vlhkosť v dome hlavne tam kde to je najhoršie. Existuje graf kedy je ešte prijateľná vlhkosť za určitej teplote stavebnej konštrukcie. V podstate ide o to že pri vysokej vlhkosti musíš zvyšovať teplotu.