HUHA
15.12.09,08:50
Dobrý deň,
konečne po pol roku som dokončila vybavovanie s odpojením sa od ústredného kúrenia.
Bývam na najvyššom poschodí, teplovodné rúry z iného bytu neprechádzajú mojim bytom a predsa mám platiť základnú zložku 10% z nákladov na kúrenie.
Vedeli by ste mi prosím poradiť ako túto nezmyselnosť zrušiť? Vo vchode z 8 bytov už 4 byty majú vlasnté kúrenie.

Ďakujem
Ivenka
15.12.09,08:32
Keď som kúpovala byt, tiež mi napadla myšlienka vlastného kúrenia a pýtala som sa na túto skutočnosť. Bolo mi laický odpovedané, že ako náhle mojim bytom prechádzajú rúrky - stupačka musím platiť základnú zložku tak som od toho upustila. Viac neviem čo k tomu dodať.
HUHA
15.12.09,08:37
Nuž ale mojim bytom rúrky neprechádzajú a predsa po mne chcú aby som platila.
Chobot
15.12.09,08:57
Nuž ale mojim bytom rúrky neprechádzajú a predsa po mne chcú aby som platila.

Samozrejme, veď budeš odoberať teplo cez podlahu. ALebo chceš tvrdiť, že keby si v byte nekúrila, tak bude v tvojom byte mrznúť? Určite nie. Spodný sused ti bude temperovať byt.

Nezmyselnosť je mať vlastné kúrenie v bytovom dome. Bytový dom je založený na skupinovej solidárnosti, tam nie je veľa priestoru na individualizmus, ako je to v prípade rod. domu.
HUHA
15.12.09,09:31
Ďakujem za názor.
Individualizmus už bol nutný. Za 49 štvorákov som platila 19 tisíc za ústredné kúrenie a mala som v byte 19 stupňov.
Solidárnosť - hm. Susedia podomnou majú tak odizolovaný byt, že tam nejprejde ani miligram tepla. :-)
Chobot
15.12.09,09:39
Ďakujem za názor.
Individualizmus už bol nutný. Za 49 štvorákov som platila 19 tisíc za ústredné kúrenie a mala som v byte 19 stupňov.
Solidárnosť - hm. Susedia podomnou majú tak odizolovaný byt, že tam nejprejde ani miligram tepla. :-)

Tak toto ti neverím. To by museli mať na strope nalepených minimálne 10 cm polystyrénu.

Ja za 75 m2 platím ročne tiež okolo 20-30 tisíc SKK. Neviem prečo sa ti 19 tisíc zdá veľa... AK bolo v byte zime, tak to nebude ústredným kúrením, ale únikom tepla cez steny alebo cez strechu. Riešenie by bolo asi v zateplení. Po roku daj vedieť, koľko si ušetrila na nákladoch. Som zvedavý, či to bolo rentabilné. A čo s teplou vodou? Aj tú si budeš ohrievať individuálne?

Ale to odbáčam od témy. Nedá sa príčina studeného bytu posúdiť takto na diaľku...
Elena Navrátilová
15.12.09,09:44
Nuž ale mojim bytom rúrky neprechádzajú a predsa po mne chcú aby som platila.

Máš aj vlastnú výrobu, prípravu TUV? Môj názor: TUV sa delí 90% spotreba a 10% od plochy bytu. Nie UK.
HUHA
15.12.09,09:59
Bývam v starom asi 60 ročnom dome. Zateplenie by bolo super ale ešte ho nemáme.
Teplú vodu tu má každý cez prietokový ohrievač.
Takže to delenie 90 -10% je na teplú vodu? Nie na kúrenie?
Ako som si to prerátala za prvý mesiac spotreby tak by som mala ušetriť asi 200€ za kúrenie ročne. Uvidím aká bude realita.

Ďakujem za Váš čas.
Chobot
15.12.09,10:21
Bývam v starom asi 60 ročnom dome. Zateplenie by bolo super ale ešte ho nemáme.
Teplú vodu tu má každý cez prietokový ohrievač.
Takže to delenie 90 -10% je na teplú vodu? Nie na kúrenie?
Ako som si to prerátala za prvý mesiac spotreby tak by som mala ušetriť asi 200€ za kúrenie ročne. Uvidím aká bude realita.

Ďakujem za Váš čas.

Nie, nie je to pre teplú vodu, ale teplo. Tá informácia je chybná.

Vypláva to z Vyhlášky č. 630/2005 o rozpočítavaní tepla § 5:

(2) Ak sú v objekte rozpočítavania aj byty alebo nebytové priestory s individuálnym vykurovaním, náklady za dodané teplo na vykurovanie sa rozdelia na základnú zložku a spotrebnú zložku, pričom základná zložka tvorí 10 % a spotrebná zložka 90 % z celkových nákladov. Obidve zložky sa rozpočítavajú konečným spotrebiteľom v pomere podlahovej plochy bytu, nebytových priestorov a spoluvlastníckeho podielu na spoločných priestoroch konečného spotrebiteľa k celkovej podlahovej ploche všetkých bytov, nebytových priestorov a spoločných priestorov v objekte rozpočítavania, pričom základná zložka nákladov sa rozpočítava aj medzi užívateľov bytov a nebytových priestorov s individuálnym vykurovaním okrem prípadov, keď byt alebo nebytový priestor s individuálnym vykurovaním má polohu podľa § 7 ods. 3 písm. a).
evula0
15.12.09,10:28
Byt je na najvyššom podlaží a neprechádzajú ním stupačky, preto podľa Vyhl.č.358/2009 (novelizácia 630/05) §5 ods.2 a uplatnením §7 ods.(3) písm.a) je koeficient násobenia pomernej časti základnej zložky kúrenia 0,00!
P(3) Základná zložka na dodané teplo podľa odseku 2
sa rozpočítava aj medzi užívateľov bytov a nebytových
priestorov, ktorí majú individuálne vykurovanie, pričom
podlahová plocha bytu alebo nebytového priestoru
s individuálnym vykurovaním sa vynásobí koeficientom
a) 0,0 pri bytoch a nebytových priestoroch v nadstavbách
a vstavbách do podkrovia, pri bytoch a nebytových
priestoroch alebo ich častiach, ktoré sa nachádzajú
na najvyššom podlaží alebo nad priestormi,
ktoré nie sú vykurované, alebo v tých bytoch a nebytových
priestoroch s individuálnym vykurovaním,
cez ktoré neprechádzajú rozvody vykurovacej sústavy
centrálneho zásobovania teplom,
b) 0,25 pri ostatných bytoch a nebytových priestoroch
s individuálnym vykurovaním.
Preto za takýto byt s individuálnym kúrením neplatí za spoločné kúrenie nič.
HUHA
15.12.09,10:30
Ďakujem za znenie zákona a že ste ma naň vlastne upozornili lebo som si to nevšimla ten paragraf 7. Pre mňa je skôr platný bod b)

0,30 pri bytoch a nebytových priestorov alebo ich
častí, ktoré sa nachádzajú na najvyššom podlaží,
nad vchodom do domu, nad chodbami a pivničnými
priestormi alebo inými priestormi, ktoré nie sú vykurované.
Chobot
15.12.09,10:38
Ďakujem za znenie zákona a že ste ma naň vlastne upozornili lebo som si to nevšimla ten paragraf 7. Pre mňa je skôr platný bod b)

0,30 pri bytoch a nebytových priestorov alebo ich
častí, ktoré sa nachádzajú na najvyššom podlaží,
nad vchodom do domu, nad chodbami a pivničnými
priestormi alebo inými priestormi, ktoré nie sú vykurované.




To máš staré znenie vyhlášky. Musíš pozrieť jej novelu, bola menená vyhláškou č. 358/2009.
evula0
15.12.09,10:51
V príspevku č.10 je znenie správne! takže ešte raz 0,000000....
HUHA
15.12.09,11:46
Ďakujem. Tak toto je veľmi dobrá správa.
Som zvedavá, či na to BH zareaguje a čo mi dá na vyúčtovanie. Dúfam, že z toho nebude dalšia "papierová vojna".
evula0
15.12.09,12:19
Je lepšie predchádzať ako reklamovať.Asi by bolo dobré ich písomne na to upozorniť s citáciou § a list si nechať potvrdiť na podateľni BH .
HUHA
15.12.09,12:21
Máte pravdu. Urobím to.
Len je zarážajúce, že mi dali dnes podpísať neplatný papier.
Keby som nevedela o takejto super možnosti spýtať sa, tak potom.....
Ďakujem.
vd1
15.12.09,13:47
To ja za 85 m som za minulý rok dal 40.000 a ďalších 10.000 za ohrev vody a tiež len tak okolo 19 st.
evula0
15.12.09,14:05
Za teplú vodu pri 4 os. som dal cca 13tis, ale to naozaj najviac záleží na spotrebe. Pri kúrení sa cena šplhá vo variabilnej zložke od plýtvania,nezateplenia a pri fixnej od dojednania príkonu. Ja som mal za rok 2008 pri 56m2 kúrenie 6500Sk a za celý bytový dom 1600m2 280tis.Sk.
HUHA
21.12.09,06:59
Dobrý deň, bola som na BH a upozornili ma na to, že paragraf 7 neplatí pre mňa lebo mi nemáme pomerné rozdelovače tepla ani merače tepla v dome.

㤠7
Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na
vykurovanie podľa pomerových rozdeľovačov tepla
alebo určených meradiel tepla
sito
21.12.09,07:31
Ich odpoveď bola, je správna. Na Vás sa vzťahuje §5.

§ 5
Rozpočítavanie množstva dodaného tepla za dodávku
tepla na vykurovanie podľa podlahovej plochy bytu
a nebytového priestoru

(1) Ak v objekte rozpočítavania nie sú zapojené pomerové
rozdeľovače tepla ani určené meradlá1) tepla u konečných
spotrebiteľov podľa osobitného predpisu,6) náklady
na dodané teplo na vykurovanie sa rozpočítavajú
konečným spotrebiteľom v pomere podlahovej plochy
bytu, nebytových priestorov a spoluvlastníckeho podielu
na spoločných priestoroch konečného spotrebiteľa
k celkovej podlahovej ploche všetkých bytov, nebytových
priestorov a spoločných priestorov v objekte
rozpočítavania podľa vzorca
N
N
S
S ks ks ,
kde predstavuje
Nks – náklady pre konečného spotrebiteľa [euro],
N – náklady na dodané teplo na vykurovanie za objekt
rozpočítavania [euro],
S – celkovú podlahovú plochu bytov, vykurovaných
nebytových priestorov a spoločných priestorov
[m2],
Sks – podlahovú plochu bytu, vykurovaného nebytového
priestoru a spoluvlastníckeho podielu na spoločných
priestoroch konečného spotrebiteľa [m2].

(2) Ak sú v objekte rozpočítavania aj byty alebo nebytové
priestory s individuálnym vykurovaním, náklady
za dodané teplo na vykurovanie sa rozdelia na základnú
zložku a spotrebnú zložku, pričom základná zložka
tvorí 10 % a spotrebná zložka 90 % z celkových nákladov.
Obidve zložky sa rozpočítavajú konečným spotrebiteľom
v pomere podlahovej plochy bytu, nebytových
priestorov a spoluvlastníckeho podielu na spoločných
priestoroch konečného spotrebiteľa k celkovej podlahovej
ploche všetkých bytov, nebytových priestorov
a spoločných priestorov v objekte rozpočítavania, pričom
základná zložka nákladov sa rozpočítava aj medzi
užívateľov bytov a nebytových priestorov s individuálnym
vykurovaním okrem prípadov, keď byt alebo nebytový
priestor s individuálnym vykurovaním má polohu
podľa § 7 ods. 3 písm. a).

(3) Náklady na dodané teplo do spoločných priestorov
sa rozpočítavajú konečným spotrebiteľom podľa spoluvlastníckeho
podielu na spoločných priestoroch podľa
odseku 1.

(4) Ustanovenie odseku 3 sa neuplatňuje, ak sa spoločné
priestory využívajú inak ako na účel, na ktorý sa
zriadili, a nevyužívajú sa v prospech všetkých konečných
spotrebiteľov. V takom prípade sa náklady na dodané
teplo do spoločných priestorov rozpočítavajú podľa
podlahovej plochy bytu a nebytových priestorov
tým konečným spotrebiteľom, ktorí spoločné priestory
využívajú len na osobnú potrebu na základe dohody
s vlastníkmi bytov a nebytových priestorov.

(5) Ak počas zúčtovacieho obdobia došlo k zmene konečného
spotrebiteľa, náklady na dodané teplo na vykurovanie
a na prípravu teplej úžitkovej vody podľa § 4
ods. 3 sa konečnému spotrebiteľovi rozpočítavajú v pomere
nákladov na dodané teplo podľa jednotlivých mesiacov
k celkovým nákladom na dodané teplo za zúčtovacie
obdobie podľa prílohy č. 1 alebo v pomere
počtu dennostupňov v jednotlivých mesiacoch k celkovému
počtu dennostupňov za zúčtovacie obdobie, ak sa
koneční spotrebitelia nedohodnú inak.

(6) Ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov dohodnú
podľa osobitného predpisu7) inak, rozpočítavanie
množstva dodaného tepla na vykurovanie podľa odsekov
1 až 5 sa neuplatňuje.“.

Na základe čoho sa chcete, môžete dohodnúť inak?

Poznámky pod čiarou k odkazom 6 a 7 znejú:
„6) § 18 ods. 4 písm. a) zákona č. 657/2004 Z. z.
7) § 14 zákona Národnej rady Slovenskej republiky
č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov
v znení neskorších predpisov.“.

BH, bytové hospodárstvo? Ak áno a nie je vlastníkom bytov, nemôže rozhodovať! To je zákonné právo vlastníkov bytov a nebytových priestorov, ak v dome sú nebytové priestory. Na odpojenie sa od spoločného kúrenia potrebujete súhlas vlkastníkov. rozhodnutie by malo byť v súlade so zákonom 182/1993, §14.
evula0
21.12.09,09:15
Dobrý deň, bola som na BH a upozornili ma na to, že paragraf 7 neplatí pre mňa lebo mi nemáme pomerné rozdelovače tepla ani merače tepla v dome.

㤠7
Rozpočítavanie množstva dodaného tepla na
vykurovanie podľa pomerových rozdeľovačov tepla
alebo určených meradiel tepla

Ešte raz si prečítaj príspevok č.10. Žiadna deformácia čítaním medzi riadkami.To čo je za správca s takýmito dierami vo vedomostiach?
Platí §5 s odkazom na §7!Nevedia čítať?
Tvoj byt patrí do kategórie bytov, pre ktoré sa pri výpočte základnej zložky pre byty s individuálnym kúrením plocha v m2 násobí koeficientom 0,0 a preto to vyjde 0.A daj im to zase písomne s tým, že ich odpoveď je asi omyl a trváš na svojom, lebo to zodpovedá 358/09 . Nemusíš k tomu dodať, že v podniku BH by mali pracovať ľudia, ktorí tomu rozumejú.
sito
21.12.09,14:40
Doproučil by som každému prečítať si vyhlášku 206/1991. Prečo bola vydaná? Mali sa ceny vyrovnať západu. Ale aby to nebolo šokom, malo to byť v priebehu štyroch rokov. Z tie štyri roky mali byť spravené opatrenia na zníženie spotreby tepla a nárastu ceny za jeden Gj.

Vlastníci bytov na to kašľali. Štátny úradník si poradil v roku 1998 Zákonom 70/1998 zrušil povinnosť z roku 1991 o povinnosti pomerového merania. Zároveň zrušil štátnu dotácie na výrobu tepla pre domácnosti.

Zostala len povinnosť hydraulického vyregulovania vykurovacieho systému domu. Ale tie domy, čo vydržali sa dočkali. V roku 2002 Zákon 208/2002 zrušil aj povinnosť hydraulického vyregulovanie. V konečnom dôsledku si ublížili. Ale nemajú vyregulovanie, nemusia.

Do roku 2005 platili pri rozpočítaní nákladov za teplo dohodnuté spôsoby medzí vlastníkmi bytov, správcami a dodávateľmi pomerového merania tepla v dome. Ale vyhláškou 630/2005 štátny úrad doporučil pravidlá rozdelenia nákladov za teplo. No v odseku 10 umožnil vlastníkom sa dohodnúť na inom rozpočítaní dodaného tepla na vykurovanie. V podstate, akomkoľvek, ale za dodržaní odseku 1. Teda tepla, nie nákladov. Teplo a náklady nie sú to isté, ale rozdelenie spotreby tepla a nákladov je percentuálne to isté, teda percentuálny podiel je rovnaký.

V roku 2009 platí vyhláška 358/2009, ktorá odsekom 10 ruší aj účinnosť odseku 1. Teda všetko v odsekoch 1 až 9 je doporučenie URSO. Na základe odseku 10 sa môžu vlastníci dohodnúť akokoľvek, je to len ich právo, vlastnícke právo, zaručené ÚSTAVOU !!!

Všetok na rozhodnutí závisí od predloženého návrhu, spôsobu rozdelenia nákladov a pochopenia pôsobenia vykurovacieho systému v dome vlastníkmi bytov.

Môžu si schváliť doporučenie 60 % podľa m2, Zákon im to umožňuje, Ak sú padnutí na hlavu budú súhlasiť. Ak nie, budú hľadať najobjektívnejšie riešenie rozpočítania dodaného tepla na vykurovanie pre svoj konkrétny dom.

Jedine úradník môže povedať, všetkým domom rovnakým metrom, no nemá na to právo, nie je vlastník, ale úradník. A len preto, že tomu nerozumie, alebo nechce rozumieť. Rád by diktoval.

V bytovom dome môžu rozkazovať len vlastníci bytov, domu, SPOLOČNE!!!

Ak sa nevedia dohodnúť, rozhodnúť môže len súd. Iná organizácia nemá na to právo.
pavol30
30.12.09,11:26
Môžu si schváliť doporučenie 60 % podľa m2, Zákon im to umožňuje, Ak sú padnutí na hlavu budú súhlasiť. Ak nie, budú hľadať najobjektívnejšie riešenie rozpočítania dodaného tepla na vykurovanie pre svoj konkrétny dom.

Jedine úradník môže povedať, všetkým domom rovnakým metrom, no nemá na to právo, nie je vlastník, ale úradník. A len preto, že tomu nerozumie, alebo nechce rozumieť. Rád by diktoval.

V bytovom dome môžu rozkazovať len vlastníci bytov, domu, SPOLOČNE!!!

Ak sa nevedia dohodnúť, rozhodnúť môže len súd. Iná organizácia nemá na to právo.


Nie so všetkým by som súhlasil... tých 60% je pri niektorých domoch aj málo... odporúčal by som preštudovať metodiku +/-40%. Na www thermo-eco sk / publikacie4.html je aj kopec iných podnetných článkov k tejto tematike.
Je naozaj najvýhodnejšie aby sa dohodli majitelia bytov, pretože každý dom sa správa inak a rozpočítavanie by sa malo napasovať presne pre každý dom. Nie som si však istý či sú majitelia bytov schopní toto správne určiť. V 90% prípadoch tomu ľudia nerozumejú a nie sú ani ochotní sa tejto problematike venovať.
Bohužiaľ mám to z vlastnej skúsenosti...


Ďalší a dosť podstatný problém vyhlášky (aj tej novej) je ten, že pri odporúčanom prepočte sa môže stať (a aj sa v niektorých prípadoch stane) že vypočítaný pomer na jednu bytovú jednotku je vyšší ako pokuta za úmyselné neodpísanie (alebo poškodenie) meračov. T.j. zaplatenie pokuty je lacnejšie ako vypočítaná spotreba!!!:confused:
Mne by to za rok 2008 "ušetrilo" cca 6.000Sk :rolleyes:
Mimochodom za 55,6m2 som za rok 2008 zaplatil 28.689Sk pri teplote 19-20oC (jasne že bývam na vrchu a v rohu), sused podomnou 7.568Sk. On nekúri, ja áno! On má v byte cca 18oC... dosť drahý 1oC :mee:
sito
31.12.09,10:00
Ahoj, Pavol. Po dlhšej dobe je tu objektívny príspevok o teple. Je vidieť, že veciam okolo tepla sa venuješ troška viac ako ostatní v dome.




Nie so všetkým by som súhlasil...

Ale to je základný princíp v bytovom dome. Vlastník si môže povedať svoj názor. Má na to právo a jeho povinnosťou je sa k predloženým návrhom vyjadriť, súhlasom, alebo nesúhlasom, prípadne sa zdržať, ale to je už len nepriama podpora jednej možnosti, áno, alebo nie.

V bytovom dome sa rozhoduje v súlade so zákonom 182/1993, § 14. No v niektorých domoch majú zákon na háku. Takže v niektorých domoch je diktát, nie demokracia v súlade so zákonom.

tých 60% je pri niektorých domoch aj málo...

Chleba je dar Boží. Ale aj tovar. Kúpiš si celý chleba, ale vyjdeš z obchodu a povieš 60 % ho nepotrebujem. Môžeš ich odkrojiť a dať bezdomovcom, potešia sa, možno?

Teplo je tiež tovar. Aby sa v bytovom dome lepšie využívalo, teplo, energia, vlastníci si kúpili tovar, prístroje pomerového merania tepla na jednotlivých radiátoroch v miestnostiach, bytoch. Ale dohodnú sa, že ho nebudú využívať na 100 %, ale len na 40 %. Môžu tých 60 % tepla dať bezdomovcom? Ako v kíbloch? Uhlie áno, teplo nie.

odporúčal by som preštudovať metodiku +/-40%. Na www thermo-eco sk / publikacie4.html je aj kopec iných podnetných článkov k tejto tematike.

Preštudoval som tú metodiku. Myšlienka je to dobrá, ale jej vykonanie je taká istá hlúposť ako 60 % podľa m2. Len sa k nej dopracovali iným spôsobom výpočtu.

Je naozaj najvýhodnejšie aby sa dohodli majitelia bytov, pretože každý dom sa správa inak a rozpočítavanie by sa malo napasovať presne pre každý dom.

Tak to je 100 % pravda. Ale po svojom. Každý človek má chodidlá, nie všetci rovnaké. Predstav si, že nejaký úrad, úradník by nariadil, všetci budete nosiť topánky číslo 8. Iné sa nemôžu používať!

Tí, čo majú väčšie chodidlá, budú ich tlačiť, ak ich vôbec obujú. Tí, čo majú menšie chodidla, tým sa budú vyzúvať. Hlúposť.

A preto je vo vyhláške, starej aj novej odsek 10.

Nie som si však istý či sú majitelia bytov schopní toto správne určiť.

Vyhláška a zákon nehovoria o tom, že si to musia správne určiť vlastníci bytov. Vlastníci môžu kohokoľvek požiadať o radu, alebo odborne vypracovanú štúdiu rozdelenia dodaného tepla na vykurovanie domu.

V 90% prípadoch tomu ľudia nerozumejú a nie sú ani ochotní sa tejto problematike venovať.

V niektorých prípadoch je to 99 % ale aj 100 %. Buďme rádi, že sme v teple!!!

Bohužiaľ mám to z vlastnej skúsenosti...

Tiež z vlastnej skúsenosti...

Ďalší a dosť podstatný problém vyhlášky (aj tej novej) je ten, že pri odporúčanom prepočte sa môže stať (a aj sa v niektorých prípadoch stane) že vypočítaný pomer na jednu bytovú jednotku je vyšší ako pokuta za úmyselné neodpísanie (alebo poškodenie) meračov. T.j. zaplatenie pokuty je lacnejšie ako vypočítaná spotreba!!!:confused:
Pravdu máš!!!

Vlastník si nedá namontovať pomerové meranie, alebo neumožní jeho odpis úmyselne. Vlastníci podľa odseku 4 schvália úhradu 1,5 násobok priemeru na jeho byt, priemer je rozdelenie podľa m2. Ale vyhláška im umožňuje dohodnúť sa aj viac násobok ako je 1,5 doporučených vo vyhláške.

Teda pokutu, nie za to, že v dome sa nevie a číslach, ktoré by mali v byte byť. Ale za to, aby si dal namontovať, odpísať prístroje pomerového merania.

Iný príklad, byt má pomerové meranie, dá si ho odpísať, ale jeho podiel s priemeru jeho bytu je len 1 %, teda nekúril, zneužíval hydraulické vyregulovanie domu, nastavil tremostatické hlavice na minimum, preto len to 1 %.

Preto tých 60 % podľa m2, teda za 1 % uhradí 60 % z priemeru na jeho byt. Tiež pokuta, ale tú platia všetci. PREČO???

Ak niekto má úhradu podľa pomerového merania v byte 140 a viac %. tak je to na smiech, potrestaný za to že nekúril platí o 80 % menej ako ten čo kúril.

Takže máš pravdu, ale 90 % to nevie, prípadne nechce vedieť.

A tí, čo neplatia náklady za teplo, správca, rozúčtovateľ nákladov, úrad, atď., tých to netrápi, kašlú na vlastníkov, až na URSO. Všetko vo výhláške vlastníkom len doporučilo.

Mne by to za rok 2008 "ušetrilo" cca 6.000Sk :rolleyes:
Mimochodom za 55,6m2 som za rok 2008 zaplatil 28.689Sk pri teplote 19-20oC (jasne že bývam na vrchu a v rohu), sused podomnou
7.568Sk. On nekúri, ja áno! On má v byte cca 18oC... dosť drahý 1oC :mee:

S toho, čo si napísal, nemal si si dať odpísať pomerové meranie a bol by si na tom o 6 000 Sk lepšie, ale to si nevedel.

Pretože celý spôsob rozdelenia nákladov sa robí až po vykurovaní, takže už nie je možné rozpočítať dodané teplo, len náklady. Ak sú rozdiely veľké, tak sa to nejak prepočíta, aby rozdiely neboli také veľké.

V priebehu roka môže v dome akokoľvek každý zneužívať hydraulické vyregulovanie, ale aj efektívne využívať. A tí na to pri rozdelení nákladov po vykurovaní doplatia. PREČO???

Treba od začiatku roku sledovať, aby do každého radiátora bolo dodané dostatočné množstvo tepla a v miestností bola teplota minimálne 20 °C. Pri spotrebe 1 % z priemeru bytu je to nemožné.

Je to možné, ale... chcú to vlastníci??? Môžu!!! Ak nie, tak sú padnutí na hlavu.

URSO im to umožnilo.

Všetok na rozhodnutí závisí od predloženého návrhu, spôsobu rozpočítania dodaného tepla na vykurovanie a rozdelenia nákladov a pochopenia pôsobenia vykurovacieho systému v dome vlastníkmi bytov.
pavol30
31.12.09,13:52
tých 60% je pri niektorých domoch aj málo...

Chleba je dar Boží. Ale aj tovar. Kúpiš si celý chleba, ale vyjdeš z obchodu a povieš 60 % ho nepotrebujem. Môžeš ich odkrojiť a dať bezdomovcom, potešia sa, možno?

Teplo je tiež tovar. Aby sa v bytovom dome lepšie využívalo, teplo, energia, vlastníci si kúpili tovar, prístroje pomerového merania tepla na jednotlivých radiátoroch v miestnostiach, bytoch. Ale dohodnú sa, že ho nebudú využívať na 100 %, ale len na 40 %. Môžu tých 60 % tepla dať bezdomovcom? Ako v kíbloch? Uhlie áno, teplo nie.

Teplo po vypustení z radiatora už nezmeriame a taktiež nevieme kam sa rozplynie. Jediné hodnoverné a opakovane porovnateľné meranie je meranie na výstupe z izolovaného potrubia, t.j. na vstupe do bytového domu. Od tohoto miesta je to už len "matematické šarlatánstvo". To znamená že nikto nedokáže určiť, že to čo je namerané na radiátore sa aj spotrebovalo v danej miestnosti. Tým trpia všetky metódy rozpočítavania.



odporúčal by som preštudovať metodiku +/-40%. Na www thermo-eco sk / publikacie4 html je aj kopec iných podnetných článkov k tejto tematike.

Preštudoval som tú metodiku. Myšlienka je to dobrá, ale jej vykonanie je taká istá hlúposť ako 60 % podľa m2. Len sa k nej dopracovali iným spôsobom výpočtu.
Táto metóda sa mi práveže zdá "najspravodlivejšia", nakoľko vychádza z princípu, že byt ktorý "nešetrí" by nemal spotrebovať viac tepla ako keby sa kúrilo na nevyregulovanej sústave. Čo znie logicky, nakoľko maximálny výkon radiátora reguláciou nezvýšime. To spoločné % týmto teoreticky stráca význam... v podstate len ukazuje v akom stave je barák a jeho tepelné straty (ak je vysoké, treba robiť niečo s barákom alebo so sústavou)
A hlavne táto metóda "odmeňuje" šetriacich, ale zároveň núti aby sa byty aspoň temperovali, t.j. núti ľudí rozmýšľať pri kúrení.



Nie som si však istý či sú majitelia bytov schopní toto správne určiť.

Vyhláška a zákon nehovoria o tom, že si to musia správne určiť vlastníci bytov. Vlastníci môžu kohokoľvek požiadať o radu, alebo odborne vypracovanú štúdiu rozdelenia dodaného tepla na vykurovanie domu.

Určiť to vlastníci nemusia, ale musia to odhlasovať a to je ten problém. Odporúčaný výpočet vyhovuje väčšine bytov, lebo ich neúmerne zvýhodňuje oproti menšine. A tým je výsledok hlasovania daný...



Iný príklad, byt má pomerové meranie, dá si ho odpísať, ale jeho podiel s priemeru jeho bytu je len 1 %, teda nekúril, zneužíval hydraulické vyregulovanie domu, nastavil tremostatické hlavice na minimum, preto len to 1 %.

Preto tých 60 % podľa m2, teda za 1 % uhradí 60 % z priemeru na jeho byt. Tiež pokuta, ale tú platia všetci. PREČO???

Toto je podľa mňa najväčšia chyba pri posudzovaní spotreby v bytových domoch. Vykurovanie totiž bolo navrhnuté ako spoločné kúrenie a teraz si niekto zmyslel, že to rozdelíme individuálne, nech každý zaplatí koľko spotrebuje. Je to síce dobrý nápad ale realizácia sa nepodarila! Nikto totiž nevie určiť koľko je tá "správna" spoločná spotreba! Osobne si myslím že sa to ani nedá. Podľa mňa sa mali nechať byty platiť podľa m2, vyregulovať dom, naučiť ľudí správne vykúrovať!a spoločným cieľom by malo byť znižovanie celkovej spotreby domu a tým teda aj ceny za m2. Tiež to nie je spravodlivé ale v starých panelákoch asi nič lepšie nevymyslíme. Pochybujem, že by si všetci ľudia izolovali vnútorné priečky...

Je len škoda, že v baráku kde bývam 10 rokov bolo 7 rokov bez regulácie v byte teplo, cena bola "relatívne" prijateľná a bol kľud v baráku. Teraz síce celková spotreba baráku klesla o 22%, pre môj byt sa ale cena zvýšila o 58%, pričom nedokážem dosiahnúť bytovú teplotu pred reguláciou! Po analýze dát za posledné 3 roky som mal vo všetkých prípadoch spotrebu na m2 väčšiu ako 1,5 násobok priemeru. Takže výsledok je, že v byte nie je teplo, cena je "neúmerne" vysoká, pribudla pleseň a kľud v baráku nie je, lebo polovica bytov to chce zmeniť a druhá nie a každý každého obviňuje z klamstva :rolleyes:.
Keď sa obrátite na akýkoľvek úrad od SOI až po URSO, každý dá ruky preč, že čo ste si odhlasovali, to máte... takže pôvodne dobrá vôľa ušetriť sa obrátila proti nám... aspoň že tá polovica baráku je spokojná, že to za nich susedia zatiahnu ;)

A navyše ak si niekto myslí, že zaplatí len to čo sa mu odmeria, tak je na veľkom omyle, lebo jeho cena závisí hlavne od toho, čo sa nameria u susedov a to sa ovplyvniť nikdy nebude dať.
sito
31.12.09,14:02
Áno, teplo, energia, teplota, tepelná pohoda, náklady za teplo a pochopenie tých to veci súčasne, naraz vlastníkmi bytov je zložitá vec.

Ale každá zložitá vec má svoje riešenie. Ak má vec riešenie, tak už nie je zložitá.

Je dosť zložité vec vysvetliť na porade bez prílohy. Prikladám jednu v ktorej je možné jednoducho pochopiť rozdiel v rozdelení nákladov a rozpočítani dodaného tepla na vykurovanie a nákladov za dodané teplo.

Podstatou rozpočítania tepla je priebežne sledovanie prístrojov pomerového merania vlastníkmi bytov, aby boli namerané jednotky v dohodnutom rozmedzí podľa rozpočítania jednotiek na jednotlivé radiátory v miestnostiach, bytoch.

Pokiaľ budú zaznamenané jednotky po korekciach, konečný stav jednotiek na rozdelenie nákladov v odchýlke +/- 40 %. A na základe týchto jednotiek bude rozdelené teplo, Gj. Energia, Gj. pripadajúce na jednotlivé byty po vynásobení cenou za jeden Gj. budú aj náklady na jednotlivé byty v odchýlke +/- 40 %.

Rozdiel v rozdelení nákladov a rozpočítaní dodaného tepla je v tom, že pri rozdelení nákladov byt nemusí kúriť, ale zaplatí 60 % priemeru na svoj byt. Pokutu za nekúrenie.

Pri rozpočítaní tepla minie 60 % Gj. priemeru na jeho byt a za tých 60 % aj zaplatí 60 % priemeru nákladov na jeho byt.

Jednoduché, že.

Viac v prílohe.
pavol30
31.12.09,14:34
Súhlasím s tebou, ale všetko toto padá na ochote vlastníkov bytov a tá sa odvíja od peňaženky.

mimotemy
Vety typu "načo furt niečo vymýšľate však je to teraz dobré", "ak sa vám nepáči tak sa odsťahujte", "nemali ste si kupovať rožný byt", "ja kúriť nepotrebujem" jasne hovoria o tom, že čo sa nemusí, to sa v baráku ani nespraví... ale to asi poznajú všetci čo boli niekedy na domovej schôdzi a chceli niečo presadiť.
Vysvetľovať sme ľuďom vysvetľovali, aj sme zavolali externistov, ale ostali sme nepochopení. Je mi jasné, že ak sa väčšina pre niečo rozhodne treba to rešpektovať, ale keď človek vidí že hlasujú tak ako im povie sused a nie preto lebo majú vlastný názor, tak je to na...

Len pre informáciu prikladám súbor ako sa zmenila spotreba domu po vyregulovaní a ako sa to prejavilo na spotrebe v mojom byte. Zmena nastala iba v zavedení meračov a termostatických hlavíc. Žiadne zateplenie sa ešte nekonalo... Merače sú od roku 2006.
sito
31.12.09,14:38
[QUOTE=pavol30;1243437]

Je len škoda, že v baráku kde bývam 10 rokov bolo 7 rokov bez regulácie v byte teplo, cena bola "relatívne" prijateľná a bol kľud v baráku. Teraz síce celková spotreba baráku klesla o 22%, pre môj byt sa ale cena zvýšila o 58%, pričom nedokážem dosiahnúť bytovú teplotu pred reguláciou! Po analýze dát za posledné 3 roky som mal vo všetkých prípadoch spotrebu na m2 väčšiu ako 1,5 násobok priemeru. Takže výsledok je, že v byte nie je teplo, cena je "neúmerne" vysoká, pribudla pleseň a kľud v baráku nie je, lebo polovica bytov to chce zmeniť a druhá nie a každý každého obviňuje z klamstva :rolleyes:.

Keď sa obrátite na akýkoľvek úrad od SOI až po URSO, každý dá ruky preč, že čo ste si odhlasovali, to máte... takže pôvodne dobrá vôľa ušetriť sa obrátila proti nám... aspoň že tá polovica baráku je spokojná, že to za nich susedia zatiahnu ;)

A navyše ak si niekto myslí, že zaplatí len to čo sa mu odmeria, tak je na veľkom omyle, lebo jeho cena závisí hlavne od toho, čo sa nameria u susedov a to sa ovplyvniť nikdy nebude dať.



Ak funguje u vás vyregulovanie ako píšeš tak je špatne na projektované, spravené. Vyregulovanie sa robí preto, aby sa do každej miestnosti dostalo dostatočné množstvo tepla na zabezpečenie minimálne 21 °C.

Vyhláška 152/2005, príloha

VNÚTORNÉ TEPLOTY VYKUROVANÝCH PRIESTOROV
Vykurované priestory výsledná teplota ti
1. Obytné budovy
obývacie miestnosti, t.j. obývacie izby, spálne, jedálne, jedálne s kuchynským kútom,
pracovne, detské izby 21
kuchyne 20
kúpeľne 24
WC 20
vykurované vedľajšie miestnosti (predsiene, chodby atď.) 15
vykurované schodište 10

Tie organizácie, ktoré si spomenul nemôžu rozhodnúť, podľa Zákona 182/1993, § 14, sa môžeš obrátiť na súd, aby o veci rozhodol.

U nás má vnútorný byt ochladzovanú plochu 40 m2, rohový ako máš ty 135 m2, máš ju zohľadnenú odpisom nameraných hodnôt, koeficientom nepriaznivej polohy miestnosti, bytu a koľko.

Jasné, ak je počet výhodných bytov v dome vyšší je predpoklad, že nerozhodne zdravá, rozumná úvaha, ale vyhovujúci nezmysel v prospech výhodných bytov. Preto je v zákone možnosť sa obrátiť na súd, aby o veci rozhodol.

Takých žiadostí bolo isto málo, ale bez žalobcu nie je sudcu.
pavol30
31.12.09,14:57
No budem to musieť u predsedu preveriť kým a ako je to vyregulované... v roku 2006 to organizoval on, takže všetky doklady by mali byť u neho alebo u správcu...

S tým súdom to vidím blede, nakoľko hlasovanie splnilo všetky stanovené podmienky, takže rozhodnutie je platné a navyše podľa odporúčania vyhlášky :confused: (aj keď pre náš barák je nevyhovujúca, ale to súd posudzovať nemá ako a navyše to je môj názor, resp. menšiny v baráku)
sito
31.12.09,15:29
Vrchný, rohový, severný byt u nás, počet jednotiek vyjadruje potrebu tepla, Gj. Druhý polrok 2001, 6 502; 2002, 14 204; 2003, 11 756; 2004, 4 382 jednotiek, dielikov. Teda oproti roku 2002 v roku 2004 znížil svoju potrebu tepla o 2,24 krát. Keď vyregulovanie funguje tak sa to dá. Za uvedené roky mám všetky byty, miestnosti. Nasledujúce roky nemá nikto v dome. Koho je to chyba? Naša.

Jasné, že súd si pozrie aj výsledok hlasovania. Jeho úlohou nebude skúmať či bolo hlasovanie právoplatné, ale obsah vašej žiadostí a tá nebude o hlasovaní ale o nedostatočnej teplote v byte a neúmerných nákladov. Ak sú vaše požiadavky oprávnené, mal by rozhodnúť vo váš prospech. V dome by ste mali mať všetky byty rovnaké podmienky.

Tie tvoje tabuľky niečo hovoria, ale je to len tvoj byt a dom. Ak sa chceš k niečomu dopracovať musíš mať výsledok merania všetkých prístrojov pomerového merania v dome.
sito
10.01.10,16:52
Je len škoda, že v baráku kde bývam 10 rokov bolo 7 rokov bez regulácie v byte teplo, cena bola "relatívne" prijateľná a bol kľud v baráku. Teraz síce celková spotreba baráku klesla o 22%, pre môj byt sa ale cena zvýšila o 58%, pričom nedokážem dosiahnúť bytovú teplotu pred reguláciou! Po analýze dát za posledné 3 roky som mal vo všetkých prípadoch spotrebu na m2 väčšiu ako 1,5 násobok priemeru. Takže výsledok je, že v byte nie je teplo, cena je "neúmerne" vysoká, pribudla pleseň a kľud v baráku nie je, lebo polovica bytov to chce zmeniť a druhá nie a každý každého obviňuje z klamstva :rolleyes:.
Keď sa obrátite na akýkoľvek úrad od SOI až po URSO, každý dá ruky preč, že čo ste si odhlasovali, to máte... takže pôvodne dobrá vôľa ušetriť sa obrátila proti nám... aspoň že tá polovica baráku je spokojná, že to za nich susedia zatiahnu ;)

A navyše ak si niekto myslí, že zaplatí len to čo sa mu odmeria, tak je na veľkom omyle, lebo jeho cena závisí hlavne od toho, čo sa nameria u susedov a to sa ovplyvniť nikdy nebude dať.




Pavol, písal som, že vyregulovanie vo vašom dome je špatne spravené. Asi to tak bude. Ak je dom dobré vyregulovný v každej miestností musí byť dostatočná teplota. Pri dostatočnej teplote nemôže byť v miestnosti pleseň, len ak by boli v miestnosti tepelné mosty na tých by mohla byť.

Áno, to čo sa nameria aj nenameria u susedov ovplyvňuje všetko v dome v každom byte. Vykurovací systém sú spojené nádoby. Preto sa to týka všetkých bytov, miestnosti v dome!

Ale do toho, do každého bytu je možné sa dostať. Vyhláška, vyhlášky to umožňujú. Ale k tomu treba zdravý rozum všetkých v dome. Alebo aspoň väčšiny, väčšej väčšiny.

Výrobca, tepla je povinný zabezpečiť dostatok dodaného tepla do domu. V dome je treba najprv vyregulovaľ stúpačky podľa výkonov radiátorov na stúpačke. A termohlavice. Ak, hlavice odstavujú prietok cez radiátory stúpa tlak vody smerom do vyšších poschodí, teda aj vo vrchných bytoch je dostatočný na zabezpečenie dostatočnej teploty. Ak, tlak dosiahne určitú hodnotu, otvorí sa prepadový ventil a nadbytočné teplo sa vracia dodávateľovi mimo fakturačný merač. Tak funguje správne vyregulovanie.

Spomeniem ti jeden prípad z domu. Na schôdze hodil manžel, vždy frflal na všetko aj na meranie. Potom prišla pár krát manželka, tá počúvala, ako fungujú hlavice. A začala sa tomu venovať. Spomeniem ich kuchyňu. Za pol rok spotreba 1 500 jednotiek, na ďalší rok 2 000, potom 1 000 a na tretí rok NULA! Je to byt 3 / 12 v prílohe.

K tomu, aby boli miestnosti dostatočné vykúrené treba spraviť v dome šablónu rozdelenia dodaného tepla.

Potrebuješ vedieť podlahovú plochu všetkých bytov. Výkon, koeficienty radiátorov. Ochladzovanú plochu bytov.

V prílohe, mape domu je vidieť počet jednotiek na každom pomerovom prístroji. Podľa výšky je vidieť ktorým radiátorom prešlo viac tepla. Teda radiátor, ktorý má viac jednotiek by mal aj zaplatiť väčší podiel z nákladov domu.

Potom je šablóna rozdelenia tepla. Skutočne namerané jednotky, jednotky podľa šablóny, korigované jednotky šablóny podľa ochladzovanej plochy. No a nakoniec skutočné jednotky, korigované šablónou.

Za rok 2004 je spravené rozdelenie nákladov podľa m2 a ďalšie rozdelenia nákladov až ku konečnému rozdeleniu, ktoré už poznáš s predošlej prílohy, ale opakujem tiež.

No a ešte rozdiely medzi jednotlivými rozdeleniami.

Chce to trpezlivo porovnávať a pochopíš funkčnosť hydraulického vyregulovania. Tak by malo fungovať aj vo vašom dome.
torpex
20.03.12,13:06
Ahoj, chcel by som Vas poprosit ci nahodou niekto z Vas nema vzor takeho suhlasu spoluvlastnikov bytov s odpojenim. Ide o rohovy byt v tehlovej nezateplenej bytovke na najvrchnejsom poschodi. Ustrednym kurenim sa jednoducho neda vykurit, tak sme sa rozhodli to riesit odpojenim. Staci spoluvlastnikov "obehat" a dat im to podpisat, alebo sa to musi riesit na pravidelnom stretnuti kde sa da hlasovat? Dakujem za pomoc
sito
20.03.12,16:53
Ahoj, chcel by som Vas poprosit ci nahodou niekto z Vas nema vzor takeho suhlasu spoluvlastnikov bytov s odpojenim. Ide o rohovy byt v tehlovej nezateplenej bytovke na najvrchnejsom poschodi. Ustrednym kurenim sa jednoducho neda vykurit, tak sme sa rozhodli to riesit odpojenim. Staci spoluvlastnikov "obehat" a dat im to podpisat, alebo sa to musi riesit na pravidelnom stretnuti kde sa da hlasovat? Dakujem za pomoc

O spoločných veciach v bytovom dome sa rozhoduje vždy na schôdzi, no je možné sa dohodnúť aj na písomnom hlasovaní, ktoré má zákonom stanovené pravidlá, tie je treba dodržať. No, je možné postupovať aj v rozpore so zákonom a len po bytoch pozbierať podpisy. Ak sa nikto nesťažuje na súde, je to v poriadku.
verkaz
22.03.12,18:56
Daj si písomnú žiadosť predsedovi, ktorého povinnosťou je dať ju na odsúhlaseniu zhromaždeniu vlastníkov bytov. Podľa hlasovania by malo byť prijaté uznesenie, ktoré tebe slúži ako doklad k ďalšiemu vybavovaniu.
HUHA
26.03.12,05:25
Dobrý deň,
do príloh prikladám dokumenty, ktoré som potrebovala na vybavenie odpojenia od kúrenia.
miro_nz
07.05.12,15:26
dobry den,
mohol by som este poprosit o postup .... s cim zacat atd...budem velmi vdacny ....podla aktualneho rozpocitania mi vysla spotreba tepla na vykurovanie 231,75kWh/m2 !!! ...... viac ako 2nasobok priemeru na cely objekt...byt na najvyssom podlazi 60 rocnej bytovky....od nevykurenej podlahy oddeleny 250mm prieckou bez izolacie.
HUHA
07.05.12,17:39
Dobrý deň,
v príspevku zo dňa 26.3.2012 je priložený súbor so žiadosťami na rôzne úrady. Sú z roku 2009. Možno sa medzi tým niečo zmenilo.
Pripájam postup.
miro_nz
07.05.12,17:42
zatial dakujem pekne...skusim