sparkys
15.12.09,10:27
Som poddielovy spoluvlastnik rodinneho domu.
Mna zaujma ako s platenim elektriny kedze ju necerpam a ani nebudem.
Prisla platit zalohova platba ako vyriesit zákonne tuto situaciu s ostatnymi spoluvlastnikmi kedze necerpam elektricku energiu....
Dik za radu
Chobot
15.12.09,09:43
Som poddielovy spoluvlastnik rodinneho domu.
Mna zaujma ako s platenim elektriny kedze ju necerpam a ani nebudem.
Prisla platit zalohova platba ako vyriesit zákonne tuto situaciu s ostatnymi spoluvlastnikmi kedze necerpam elektricku energiu....
Dik za radu

Málo informácií.

V tom dome bývaš?

AK nie, kto býva v tom dome?

Alebo je ten dom prenajatý?

Kto pýta od teba uhradiť časť nákladov na elektrinu?
sparkys
15.12.09,12:01
nebyvam, to sluzi vsetkym spoluvlastnikom len ako kto pride ten uziva. Len ja vobec nepotrebujem elektrinu a ani nechcem cerpat z toho pripojenia.
Dom nie je prenajaty
Elektrinu plati len jeden , na kom sme sa dohodli pri dedicskom konani. to vyplyva zo zakona elektrarni. Tomu mam zaplatit preddavok, o ktory ho poziadali elektrarne.
Mam napisat prehlasenie ze nechcem a nebudem cerpat tu elektrinu?
Chobot
15.12.09,14:33
nebyvam, to sluzi vsetkym spoluvlastnikom len ako kto pride ten uziva. Len ja vobec nepotrebujem elektrinu a ani nechcem cerpat z toho pripojenia.
Dom nie je prenajaty
Elektrinu plati len jeden , na kom sme sa dohodli pri dedicskom konani. to vyplyva zo zakona elektrarni. Tomu mam zaplatit preddavok, o ktory ho poziadali elektrarne.
Mam napisat prehlasenie ze nechcem a nebudem cerpat tu elektrinu?

Takže ak som dobre pochopil, si spoluvlastníkom, momentálne nehnuteľnosť nevyužívaš, ale máš možnosť ju kedykoľvek využívať. Na rozdeľovaní nákladov ste sa nedohdli..

Potom na vás platí ust. obč. zákonníka § 137 ods. 1:

(1) Podiel vyjadruje mieru, akou sa spoluvlastníci podieľajú na právach a povinnostiach vyplývajúcich zo spoluvlastníctva k spoločnej veci.

Inak povedané, tvoj podiel (ak je to napr. 1/4) vyjadruje, že si povinný podieľať sa na nákladoch potrebných na údržbu nehnuteľnosti v podiele 1/4-ny, pokiaľ ste sa nedohodli inak. To, že nemáš záujem nehnuteľnosť využívať, neznamená, že nie si povinný prispievať na náklady spojené s nehnuteľnosťou. Naopak, na druhej strane, máš právo na 1/4 výnosov, ktoré by ste získali napr. prenájmom nehnuteľnosti.

Skús navrhnúť odpredaj tvojej časti ostatným spoluvlastníkom, potom nebudeš mať žiadne povinnosti udržiavať nehnuteľnosť, keďže nebudeš spoluvlastníkom.
sparkys
16.12.09,09:58
ten zakon poznam a viem ake su moje prava a povinnosti, samozrejme ze chcem svoj poddiel predat, ale aj tak to bude dlho trvat taka dohoda. Takze som povinny platit dovtedy ten preddavok platit a nie je mozne ine riesenie ? v ramci zakona samozrejme...
veronikasad
16.12.09,10:02
ten zakon poznam a viem ake su moje prava a povinnosti, samozrejme ze chcem svoj poddiel predat, ale aj tak to bude dlho trvat taka dohoda. Takze som povinny platit dovtedy ten preddavok platit a nie je mozne ine riesenie ? v ramci zakona samozrejme...
poplatok za elektromer sa platí aj v prípade, ak sa elektrina vôbec neodoberá. Nebudú od teba chcieť aspoň alikv.časť za elmer ?
Chobot
16.12.09,13:51
ten zakon poznam a viem ake su moje prava a povinnosti, samozrejme ze chcem svoj poddiel predat, ale aj tak to bude dlho trvat taka dohoda. Takze som povinny platit dovtedy ten preddavok platit a nie je mozne ine riesenie ? v ramci zakona samozrejme...


Jedine, ak sa dohodnete na inom rozpočítaní nákladov.

Alebo ešte môžeš spraviť to, ak skutočne nehnuteľnosť vôbec nevyužívaš, že natvrdo nezaplatíš. Potom budú nútení ostatní zaplatiť aj za teba, ale to asi nebudú príliš happy. A za pár rokov budú môcť od teba tú sumu vymáhať, ak pekne porastie...