johankak
15.12.09,11:01
Prosim o radu. Ak chcem zamestnat niekoho musim nahlasit na soc. ako zavod a co to odnasa. Samozrejme za zamestnanca sa odvadza ,ale pocula som,ze pri vyplnani tlaciva na soc. mam zaskrtnut nieco ,ze na 30%. To mam rozumiet,ze je lepsie zamestnat brigadnikov? Je vyssi odvod ak si dam zmenu na zavod,alebo take nieco mi tam radila na soc. aj pri brigadnikoch musim urobit zmenu.Co ak nahlasim tu zmenu a nezamestnam nikoho? Kopec ludi zamestnava brigadnikov ako zivnostn. a nenahlasili na soc. Ja som sa informovala a musi byt nahlasena zmena na zavod.
Mozno to vsetko znie zamotane,len chcem vediet ci mi to urobi velku zmenu v mojich odvodoch ak budem figurovat ako zavod.
dakujem
Zoltán Kovács
15.12.09,10:04
Tvoje odvody ostanú rovnaké. Totiž doteraz si platila sám zaseba. Ale keď niekoho zamestnáš na dohodu (brigádu), tak sa musíš registrovať v SP ako zamestnávateľ. Mesačne podávať výkaz a platiť za dohodárov úrazové a garančné poistenie.
A samozrejme ta neminie ani registrácia na DÚ za platiteľa dane zo závislej činnosti.
johankak
15.12.09,10:09
takze akonahle niekoho zamestnam na dohodu,alebo inac,tak robim vykaz aj nulovy ak nemam nikoho rozumiem tomu takto spravne?...a na danovom sa musim samozrejme registrovat ohladom odvodu dane za zamestnaca a tiez sa tam podava vykaz? Uz davno som to nerobila a aj to len vo firme ako zamestnanec.
dakujem za rychlu odpoved...