zuzanah3
15.12.09,14:34
Dobrý deň,

chcem sa opýtať, či máte niekto skúsenosti s technickým zhodnotením budovy. Mám problém identifikovať, čo konkrétne sa chápe ako zhodnotenie a čo sa chápe ako oprava a udržiavanie... Neviete ma niekto niekde odporučiť?? Ďakujeeeem :)
2weird2die
16.12.09,22:27
podľa zákona 595/2003 Z.z. o dani z príjmov sa pod technickým zhodnotením rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby a stavebné úpravy, rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom a nehmotnom majetku 1700€ v úhrne za zdaňovacie obdobie.

viac v paragrafe 29 spomenutého zákona.
cloe
16.12.09,22:53
Dobrý deň,

chcem sa opýtať, či máte niekto skúsenosti s technickým zhodnotením budovy. Mám problém identifikovať, čo konkrétne sa chápe ako zhodnotenie a čo sa chápe ako oprava a udržiavanie... Neviete ma niekto niekde odporučiť?? Ďakujeeeem :)

Technické zhodnotenie sú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby, stavebné úpravy, rekonštrukcie a modernizácie majetku, pričom:
nadstavby stavby zvyšujú,
prístavby stavby pôdorysne rozširujú a sú prevádzkovo prepojené s doterajšou stavbou,
stavebné úpravy znamenajú podstatné zmeny vnútorného zariadenia a zmeny vzhľadu stavby,
rekonštrukcie – znamenajú zmenu účelu použitia, kvalitatívnu zmenu výkonnosti alebo technických parametrov hmotného majetku. Za zmenu technických parametrov nemožno považovať zámenu použitého materiálu pri dodržaní jeho porovnateľných vlastností (napr. výmenu drevených okien za plastové, zimné pneumatiky a pod.),
modernizácia – predstavuje rozšírenie vybavenosti alebo použiteľnosti dlhodobého majetku o také súčasti, ktoré pôvodný majetok neobsahoval, pričom tvoria neoddeliteľnú súčasť majetku.