zuki
09.09.05,10:11
Firma kúpila obchodné podiely inej spoločnosti za 43 mil. Sk. Je jej 100% vlastníkom. Vo výpise z OR kúpenej firmy je ale zapísaná pôvodna hodnota ZI vo výške 28.mil. Ako vyrovnať vzniknutý rozdiel? Cez účet 415? Na tomto účte sa podľa mojich informácií /neviem či správnych/ účtuje v prípade vecného vkladu. Alebo cez účet 414 na konci učt.obdobia sa podiely ocenia reálnou hodnotou metódou vlastného imania? Otázne je, či ma má vzniknutý rozdiel vôbec zaujímať. Ide o to, že firma žiada banku o úver a tam im nejde do hlavy, prečo má nadobudnutý podiel hodnotu 43.mil. a ZI spoločnosti, ktorú firma ovláda je len 28.mil. Asi som problém zdĺhavo opísala ale som z toho "jeleň". Vopred vďaka za názory.
KEJKA
09.09.05,12:02
cena obchodného podielu je dohoda dvoch strán. Ak kupovaná firma má okrem ZI aj zisk minulých rokov, môže to byť aj 100 mil. Sk závidí od Goodwilu..... ale to teraz nie je podstatné. SRO kupujúca zaúčtuje svoju investíciu 061/367 a úhradu 367/221. Nič nevyrovnáva. Ak je v skupine ktorá splní podmienky pre konsolidáciu, tak tam sa už bude objavovať aj vl. imanie atd. všetkých spoločností.