mariana11
15.12.09,16:27
Dosť som si tu ohladom toho prečítala a som trocha zmätená. Su tu rozne nazory.
Konatel pouziva na pracovne cesty cudzie/ osobne/ auto.
1. Dan z MV platit SRO nebude, kedze ako vlastnik vozidla v techn. preukaze nie je zapisany konatel.
2. Konatel nepotrebuje ziadnu zmluvu s vlastnikom auta.
3. má narok na stravne
4. ma narok na preplatenie výdavkov/ benzin, ubytovanie/
5. ma narok na základnu náhradu za každý 1 km jazdy /0,18€/

a prave v tom bode 5 nemam uplne jasno. Niekde tu bolo povedane ze nema narok kedze to nie je jeho auto. Ale v zakone som nic take nenasla.

Ako to teda vlastne je?

Uz som to našla, podla zákona o dani z prijmov len pri vlastnom si moze uplatnit aj náhrady. Ale považuje sa za vlastné aj také, v ktorom je zapísaný ako vlastník manžel podnikatela? Samozrejme pokial ide o bezp. vlast..

Ale ako je to potom z danou z MV? Zamestnávateľ má platiť len v prípade , že zamestnanec pouzije auto ktoré má v TP zapísané na seba. Platí aj ked je písané na manžela zamestnanca?
mariana11
14.01.10,17:50
Ak niekto precita tuto otazku, tak dam aj odpoved na poslednú vetu. Zamestnávatel v prípade, že zamestnanec používa na pracovnú cestu auto ,ktorého je majitelom manžel zamestnanca/ aj ked ide o bezp. vlastnictvo/ , neplatí daň z MV. Našla som to na stránke danového riaditelstva.

A este k tej predposlednej vete. Konateľ si môže uplatnit aj náhrady . Len ak by išlo o SZČO tak tam platí, ze uplatniť si náhrady za km jazdy si moze len pri vlastnom vozidle.

Opravte ma ak sa mýlim.
Evanka
17.01.10,18:08
Dosť som si tu ohladom toho prečítala a som trocha zmätená. Su tu rozne nazory.
Konatel pouziva na pracovne cesty cudzie/ osobne/ auto.
1. Dan z MV platit SRO nebude, kedze ako vlastnik vozidla v techn. preukaze nie je zapisany konatel.

2. Konatel nepotrebuje ziadnu zmluvu s vlastnikom auta.
3. má narok na stravne
4. ma narok na preplatenie výdavkov/ benzin, ubytovanie/
5. ma narok na základnu náhradu za každý 1 km jazdy /0,18€/

a prave v tom bode 5 nemam uplne jasno. Niekde tu bolo povedane ze nema narok kedze to nie je jeho auto. Ale v zakone som nic take nenasla.

Ako to teda vlastne je?

Uz som to našla, podla zákona o dani z prijmov len pri vlastnom si moze uplatnit aj náhrady. Ale považuje sa za vlastné aj také, v ktorom je zapísaný ako vlastník manžel podnikatela? Samozrejme pokial ide o bezp. vlast..

Ale ako je to potom z danou z MV? Zamestnávateľ má platiť len v prípade , že zamestnanec pouzije auto ktoré má v TP zapísané na seba. Platí aj ked je písané na manžela zamestnanca?
§85 ods 2
daňovníkom je
a) zamestnávateľ, ak vypláca cestovné náhrady zamestnancovi za použitie vozidla, v dokladoch ktorého je ako držiteľ zapísaný zamestnanec; to neplatí, ak zamestnávateľom je vyšší územný celok, do rozpočtu ktorého plynie daň z motorových vozidiel,

Teda podľa zákona nie je daňovníkom, ak nie je v dokladoch zapísaný zamestnanec.