boitana
09.09.05,09:25
PC mame zaradeny v majetku odpisujeme ho rovnomerne odpis konci v roku 2006,ale monitor uz bol nekvalitny,lebo to boli kupovane starsie pocitace,kupili mi novy monitor, preto by som chcela poprosit o radu ci je to technicke zhodnotenie?alebo ho hned dam do nakladov ked je jeho suma 10000,-skk? dakujem
renča1
09.09.05,08:19
ja by som to dala ako technické zhodnotenie, navýšila cenu počítača a odpisovala.
apsgroup
09.09.05,08:40
Ja by som to dala priamo do nakladov,nakolko to neprevysi v roku sumu 30000,-sk a teda to nie je technicke zhodnotenie. Okrem toho,je to zrejme len vymena monitora, t.j.oprava.
Palino
09.09.05,08:44
Môj názor je, že je to to isté, ako výmena náhradného dielu, tak by som to dal do nákladov.
Iné by bolo, keby bol počítač s monitorom zaradený ako súbor hnuteľných vecí, kde by bola zvlášť uvedná suma za monitor. Tam by sa mohol monitor vyradiť a zaradiť nový. Tak by to podľa mňa mohlo byť technické zhodnotenie. Ale keď PC spolu s monitorom bol zaradený v jednej sume, tak pri výmene monitora ide o náklad.
kvet
09.09.05,08:46
Jednoznačne treba vychádzať z ustanovenia § 29 zákona o dani z príjmu. V prvom rade treba posúdiť otázku, či ja jedná vôbec o technické zhodnotenie a tiež cenu.

K technickému zhodnoteniu: ak nový monitor má za následok kvalitatívnu zmenu, resp. zmenu technických parametrov (je väčší, menší, s plochou obrazovkou ...) v tomto prípade ide o technické zhodnotenie.

K cene: vo všeobecnosti sa za techické zhodnotenie považujú výdavky na technické zhodnotenie prevyšujúce 30000 Sk v úhrne za zdaňovacie obdobie. Ale, podľa ods. 2 citovaného ustanovenia sa môže účtovná jednotka rozhodnúť, že za techické zhodnotenie bude považovať aj výdavky na technické zhodnotenie neprevyšujúce 30000 Sk v úhrne za zdaňovacie obdobie, tzn., že takéto rozhodnutie musí mať účtovná jednotka v smernici.
Johanka
09.09.05,08:48
§ 29 ods.1 Zákona o dani z príjmu - TZ sú výdavky na .... prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom a nehmotnom majetku 30 tis. Sk v úhrne za zdaňovacie obdobie. Z toho vyplýva, že aj keby sa výmena monitora posúdila ako TZ počítača, môžeš dať celú sumu do nákladov.
boitana
09.09.05,09:56
Ano je to len vymena monitora-dakujem vsetkym
boitana
09.09.05,10:01
je vacsi s plochou obrazovkou,lenze nemozeme za to ze vyvoj ide do predu,hadam si uz nekupim stary typ,mam to osetrene v inernej smernici ze do 30 tis to budem davat do nakladov ,ale nejako som zapochybovala ked som sa na ten pekny monitor pozrela a hlavne dobre videla-dakujem ,dam to hned do nakladov a na koci roka sa rozhodnem to pripadne opravit podla toho ako bude firma na tom
kvet
09.09.05,10:02
... keď je tak, potom do nákladov ...
boitana
09.09.05,10:05
este raz vsetkym pekne dakujem,je dobre poznat viacej nazorov aspon sa viacej naucim,prajem Vám krasny vikend vsetkym
Jana Acsová
09.09.05,10:18
Z toho vyplýva, že aj keby sa výmena monitora posúdila ako TZ počítača, môžeš dať celú sumu do nákladov.Toto tvrdenie je dosť diskutabilné, ak ho spojíme s účtovným riešenímhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif.
Jana Acsová
09.09.05,10:27
dam to hned do nakladov a na koci roka sa rozhodnem to pripadne opravit podla toho ako bude firma na tomČiže predpokladám, že uvažuješ o technickom zhodnotení, takže ešte by som k tomuto argumentu pridala ... a podľa toho, či ešte na PC bude obstarané niečo, čo by zvyšovalo jeho hodnotu, nakoľko pre daňové účely sa podľa § 29 ods. 2 technické zhodnotenie posudzuje "v úhrne za zdaňovacie obdobie".

V prípade monitora môže byť naozaj veľa alternatívnych riešení. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif