jack_herrer
15.12.09,20:34
Zdravim poradaci,

Dnes som si asi pol dna cital na tomto portaly ohladom mojho problemu a musim povedat ze som sa dozvedel mnozstvo informacii. Mam zalozenu zivnost v oblasti predaja a kupy..Ale spat ku mojmu problemu.

Chcel by som brat tovar zo zahraničia a platit cez paypal, ale som sa dozvedel ze tovar od mojho zdroja posielaju bez faktur a tu z fora som sa docital ze vypis z paypalu je nedostacujuci ako faktura na nadobudnutie kupeneho tovaru zo zahranicia. Podotazka znie ze ze keby mi aj vystavili fakturu zo zahranicia a bola by anglictine bola by platna?Podotykam ze som student a v tejto oblasti dost nevzdelany tak nasledujuce otazky mozu byt pre niekoho smiešne.Ak som sa dobre docital tak moj prijem bude zdaneny iba ak presiahne rocne cca 4025 eur?Takze budem aj tak robit danove priznanie aj ked nebudem mat ten prijem vyšši ak 4025 eur len s tym ze dan vyjde nulova? A ak by som ten tovar zobral bez faktury a predaval ho dalej musim preukazat odkial som ho kupil (cize mat nejaku fakturu)?Nemozem iba zdanit tu sumu za aku som ho predal?Alebo skratka poradte mi nieco ako by som sa vyhol tomu preukazaniu povodu tovaru?Fakt by nestacilo aby som v danovom priznani boli spomenute iba zdane z tich cien za ktore som tovar predaval?

Druha otazka, dajme tomu ze mam vsetko v poriadku a posielam tovar zakaznikovy a ja mu ten tovar poslem s fakturou ktora sluzi vlastne ako zarucny list, takze na tej fakture bude datum kupy a od toho datumu plati podla zakona kolko rocna zaruka napr na hodinky?Som povinny poskytnut zaruku ako zivnostnik?
jack_herrer
18.12.09,13:31
nik nic?
Jana Acsová
18.12.09,14:03
nick?
Jana Acsová
18.12.09,14:11
Skúsim čiastočne ..

Podotazka znie ze ze keby mi aj vystavili fakturu zo zahranicia a bola by anglictine bola by platna?Isteže.


A ak by som ten tovar zobral bez faktury a predaval ho dalej musim preukazat odkial som ho kupil (cize mat nejaku fakturu)? Nemozem iba zdanit tu sumu za aku som ho predal? Alebo skratka poradte mi nieco ako by som sa vyhol tomu preukazaniu povodu tovaru? Fakt by nestacilo aby som v danovom priznani boli spomenute iba zdane z tich cien za ktore som tovar predaval? Pri zdanení vychádzate z toho, či budete uplatňovať skutočné výdavky a tieto preukazovať, alebo uplatníte výdavky percentom z príjmov. Vtedy výdavky nedokladujete. Avšak v prípade tovaru predsa doklad o nákupe neslúži len účelom daňovým. Zodpovednosť podnikateľa nie je len za správne zdanenie, ale aj za výkon podnikateľskej činnosti. A neočakávajte prosím, na tejto stránke žiadne navádzanie k podvodu. Bolo by to v rozpore s etiketou Porady.



Druha otazka, dajme tomu ze mam vsetko v poriadku a posielam tovar zakaznikovy a ja mu ten tovar poslem s fakturou ktora sluzi vlastne ako zarucny list, takze na tej fakture bude datum kupy a od toho datumu plati podla zakona kolko rocna zaruka napr na hodinky?Som povinny poskytnut zaruku ako zivnostnik?Ak poskytnutie záruky vyplýva zo zákona, vyhnúť sa jej nedá.
Lianka
18.12.09,14:14
Podotazka znie ze ze keby mi aj vystavili fakturu zo zahranicia a bola by anglictine bola by platna?

Ano, aj faktura vystavena v inom ako slovenskom jazyku, je platna :).


Ak som sa dobre docital tak moj prijem bude zdaneny iba ak presiahne rocne cca 4025 eur?Takze budem aj tak robit danove priznanie aj ked nebudem mat ten prijem vyšši ak 4025 eur len s tym ze dan vyjde nulova?

To nie je celkom spravne chapanie. Danove priznanie nemusis podavat iba, ak tvoj prijem nepresiahne polovicu nezdanitelnej casti na danovnika, t. j. ak v roku 2009 nepresiahne sumu 2012,85 EUR.

Suma 4025,70 EUR je vyska nezdanitelnej casti na danovnika. Znamena to, ze ak tvoj zaklad dane (zjednodusene povedene "zisk", danove prijmy minus vydavky) dosiahnu menej ako 4025,70 EUR, nevyjde ti ziadna danova povinnost - nebudes povinny platit ziadnu dan, a pripadnu dan zrazenu zrazkou ti DU vrati.


A ak by som ten tovar zobral bez faktury a predaval ho dalej musim preukazat odkial som ho kupil (cize mat nejaku fakturu)?Nemozem iba zdanit tu sumu za aku som ho predal?Alebo skratka poradte mi nieco ako by som sa vyhol tomu preukazaniu povodu tovaru?Fakt by nestacilo aby som v danovom priznani boli spomenute iba zdane z tich cien za ktore som tovar predaval?

Ak predavas tovar, povod tovaru musis preukazat. A ako by si zauctoval v uctovnictve a na sklad nakup tovaru bez dokladu? Nemozes predavat nieco, co "nemas".


Druha otazka, dajme tomu ze mam vsetko v poriadku a posielam tovar zakaznikovyi a ja mu ten tovar poslem s fakturou ktora sluzi vlastne ako zarucny list, takze na tej fakture bude datum kupy a od toho datumu plati podla zakona kolko rocna zaruka napr na hodinky?Som povinny poskytnut zaruku ako zivnostnik?

Ak faktura sluzi ako zarucny list, musi to byt na nej napisane. Ano, si podnikatel, si povinny poskytnut zaruku za tovar, aj riesit pripadne reklamacie.
Lianka
18.12.09,14:15
Naraz sme odpovedali :).
xaver
19.12.09,22:18
Chcel by som brat tovar zo zahraničia a platit cez paypal, ale som sa dozvedel ze tovar od mojho zdroja posielaju bez faktur a tu z fora som sa docital ze vypis z paypalu je nedostacujuci ako faktura na nadobudnutie kupeneho tovaru zo zahranicia. Podotazka znie ze ze keby mi aj vystavili fakturu zo zahranicia a bola by anglictine bola by platna?Tiez mam niekedy problem dostat fakturu od zahranicnych dodavatelov a tak cely text akoze ich faktury pripravim ja, poslem im ho a poziadam aby ho vytlacili, opeciatkovali, podpisali a poslali postou (alebo aspon vytlacili, opeciatkovali, podpisali, naskenovali a poslali mi emailom naspet).


Posielam tovar zakaznikovy a ja mu ten tovar poslem s fakturou ktora sluzi vlastne ako zarucny list, takze na tej fakture bude datum kupy a od toho datumu plati podla zakona kolko rocna zaruka napr na hodinky?Som povinny poskytnut zaruku ako zivnostnik?Obvykla zaruka na tovar ak je odberatelom sukromna osoba je dva roky.
jack_herrer
20.12.09,17:01
dakujem za odpovede velmi vyrazne ste mi pomohli ale este aj tak mam dve otazky.

Takze ja ako podnikatel jej vystavim nejaky doklad o kupe a ked mi to zakaznik po urcitej dobe do tich 2 rokov posle spat ze sa mu to pokazilo tak ja mam potom ako postupovat?Dat to tomu reklamovat u mojho dodavatela ci ja som povinny ten tovar vymenit alebo dat opravit?

Druha otazka tak ten prijem (obrat) za tento rok mi vyšiel 2846,9€ podotykam som student a to cislo mi vyslo od januara ale zivnost som si zalozil az teraz v decembri, od toho co som predal nemam ani doklad o kupe, tak chcem sa spytat ze ako by som mal teraz postupovat?To cislo mi vyslo na zaklade statistik predaneho tovaru na tom internetovom portaly na ktorom tovar ponukam, to cislo je vratane postovneho, docital som sa ze by som to mohol zdanit tak ze uplatnim výdavky percentom z príjmov. Ze vtedy sa vydavky nedokladaju takze u mna bude zaklad dane 2846,9€?Ako student nemam narok na odpocet nejakej ciastky ktora sa u studentov nezdanuje?

Je to moc zle ked chcem podat danove priznanie za tento rok a zivnost som si zalozil az v decembri?
Lianka
21.12.09,09:53
Druha otazka tak ten prijem (obrat) za tento rok mi vyšiel 2846,9€ podotykam som student a to cislo mi vyslo od januara ale zivnost som si zalozil az teraz v decembri, od toho co som predal nemam ani doklad o kupe, tak chcem sa spytat ze ako by som mal teraz postupovat?To cislo mi vyslo na zaklade statistik predaneho tovaru na tom internetovom portaly na ktorom tovar ponukam, to cislo je vratane postovneho, docital som sa ze by som to mohol zdanit tak ze uplatnim výdavky percentom z príjmov. Ze vtedy sa vydavky nedokladaju takze u mna bude zaklad dane 2846,9€?Ako student nemam narok na odpocet nejakej ciastky ktora sa u studentov nezdanuje?

Je to moc zle ked chcem podat danove priznanie za tento rok a zivnost som si zalozil az v decembri?

Ze si student, nehra ziadnu rolu z hladiska dane z prijmov. Mas narok na odpocitanie nezdanitelnej casti na danovnika, takze ak si nemal ine prijmy okrem tychto uvedenych, danova povinnost vyjde 0 EUR.

Problem vidim v prijmoch, ktore si dosiahol v obdobi, kedy si zivnost nemal :eek:. Urcite by som ich neuvadzala medzi prijmy z § 6 (zo zivnosti), medzi prijmy z § 6 by som dala len prijmy, ktore si dosiahol za obdobie podnikania, t. j. datum na zivnostenskom liste.

Mozes si uplatnit pausalne vydavky vo vyske 40% z prijmu podla § 6.
jack_herrer
21.12.09,17:06
takze co mam robit teraz s tymi prijmamy za tento rok?Mam to nechat tak?Nieje to ilegalne?Moze ma zato danovy urad sankciovat?Co ja viem ze cierne podnikanie alebo tak nejak?
Lianka
21.12.09,18:25
Prijmy by bolo vhodne priznat - co tak § 8 ods. c)? ;)

§ 8
Ostatné príjmy

(1) Ostatnými príjmami, ak nejde o príjmy podľa § 5 až 7, sú najmä

c) príjmy z predaja hnuteľných vecí,

Zrejme to dokladnejsie posudi ten, kto ti bude robit danove priznanie.

Tak mimochodom (nemusis odpovedat) by ma zaujimalo, ake udaje si uvadzal na fakturach, ci inych danovych dokladoch za obdobie, ked si nebol podnikatelom. :eek: A co reklamacie, zodpovednost?
jack_herrer
24.12.09,22:13
aha dakujem napisal som vam ss inac, takze to aj ked nakupim nove veci niekde a predavam ich na internete v inzeratoch to uz aj z toho musim odviest dane?
Machulka
10.01.10,14:51
Mám klientku,ktorá nakupuje všetok tovar cez PayPal, neviem kto je predávajúcim, mám len doklad z PayPalu. Tento tovar ďalej predáva. Nakoľko je platcom DPH, neviem tento tovar ani samozdaniť, ani uplatniť DPH na vstupe, nakoľko mi chýbajú informácie o predávajúcich. Tak to ani nezahŕňam do DPH. Ale DPH na výstupe účtujem. Už som jej to aj vysvetlila, že to nie je jej daňový náklad, nakoľko nemám daňové doklady o kúpe tovaru. Povedala, že to mám nechať tak, pretože sa to cenovo oplatí. Tak len zaťažujem predaj DPH a pri nákupe nemám náklad ani DPH na vstupe. Je to tak správne??